Ηχογραφήσεις διάφορες

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
- Δεν εκφράζομε άποψη για το έργο και το μέγεθος του Μιχαλάκη. Άλλη συζήτηση αυτή.

- Θεωρούμε την ηλεκτρονική ή φυσική διαδικτυακή κλωνοποίηση διαγραφέντος μέλους:
1)Ως αχρηστεύουσα κάθε αποκλεισμό του από πλευράς forum.
2)Ως αποτελεσματική μηχανή του "πάταξον μεν, άκουσον δε".

- Προτιμούμε ως εντιμότερη από κλωνοποιητικά μαϊμουδίσματα και κάθε τέτοιο μέσο την ευθεία και αντρίκεια συγγνώμη προς την κοινότητα εκ μέρους του διαγραφέντος ή την άμεση αυτοαπόσυρση του ιδίου και του έργου του. Ή αποκαθιστάς τη σχέση σου με το forum ή "παίρνεις το καπελάκι σου και φεύγεις" μαζί με το έργο σου.

- Αναρωτιόμαστε ως απλά μέλη γιατί και το forum εξακολουθεί να φιλοξενεί έργο διαγραφέντος, ανεξαρτήτως αν είναι σημαντικό.

- Οι ψευδωνυμίες και πολυωνυμίες δεν εξαντλούνται στο Μιχαλάκη.
 

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Κάτι σχετικό με την σελίδα:
Σημερινή ηχογράφηση, ολίγον τι πιο ένρυθμος..... με το σωστό Ακατάληπτον (''το τελούμενον εν σοι'' αντί ''το Μυστήριον Σεμνή'')
 

Attachments

  • GKM_Hellenic_2016_Hypapantis_Katavasia_9_ApolyseosRVRBLQ.mp3
    931.1 KB · Views: 40

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
- Αναρωτιόμαστε ως απλά μέλη γιατί και το forum εξακολουθεί να φιλοξενεί έργο διαγραφέντος, ανεξαρτήτως αν είναι σημαντικό.
Ο Π. Κατσουλιέρης έχει δίκιο: η διαγραφή ήταν για να μην επαναληφθούν οι αλήστου μνήμης συζητήσεις, που κατέληξαν σε επικές παρεκτροπές στο παρελθόν (δεν δίνω link γιατί η επανάληψη δεν θα προσφέρει κάτι). Όχι για να διαγραφούν οι αναρτήσεις, τα συνημμένα και όλο το υπόλοιπο έργο του Γεωργίου Μιχαλάκη. Εδώ πέρα άλλοι φεύγουν και σβήνουν και τις ηχογραφήσεις που ανάρτησαν, για... εκδίκηση! (αν είναι δυνατόν...). Και για το λόγο αυτό νομίζω ότι τώρα η δυνατότητα διαγραφής ιδίων μηνυμάτων έχει περιοριστεί. Το υλικό είναι για να ωφελούμαστε όλοι και πρέπει να υπάρχει.

- Θεωρούμε την ηλεκτρονική ή φυσική διαδικτυακή κλωνοποίηση διαγραφέντος μέλους:
1)Ως αχρηστεύουσα κάθε αποκλεισμό του από πλευράς forum.
Δεν αχρηστεύεται ο αποκλεισμός. Αν συμμετείχε ο Γεώργιος, θα γινότανε χαμός, πίστεψέ με. Το λέω εγώ, που παραιτήθηκα από συντονιστής επειδή... υποστήριξα την επαναφορά του!
Σου αναγνωρίζω πάντως ένα δίκιο αγαπητέ συνάδελφε, όταν κάποιες φορές μεταφέρονται αυτούσιες απαντήσεις του Γεωργίου σε μηνύματα άλλων και αρχίζει ένας ψιλοδιάλογος επί του θέματος. Αυτό όντως είναι λίγο περίεργο, όμως και πάλι είναι πολύ πιο ήπια τα πράγματα όταν μεταφέρει άλλος τα μηνύματα του Μιχαλάκη, απ' όταν τα γράφει ο ίδιος... Κι εγώ αυτό είχα προτείνει, να επεξεργάζομαι εγώ τα μηνύματά του, επειδή θεωρούσα ότι είχε σημαντικά πράγματα να πει, απλώς δεν έχει τον τρόπο. Δεν έγινε δεκτό, διαφωνήσαμε και αποχώρησα ευγενικά από το συντονισμό. Όπως φαίνεται όμως, έμμεση μεταφορά των απόψεών του μέσω μηνυμάτων, αυτούσια μάλιστα, μπορεί να γίνει ούτως ή άλλως. Θεωρώ καλύτερο να γίνει αυτό που είχα προτείνει: να επεξεργάζονται τα μηνύματα του Μιχαλάκη, να βγαίνουν οι υπερβολές, να γίνεται ορθογραφημένο και σωστά συντακτικά το κείμενο ώστε να διαβάζεται εύκολα κι έτσι να ωφελούνται όλοι και να μη δημιουργείται και ένταση. Απ'τη μια αυτό δεν θα είναι αντιπροσωπευτικό του τρόπου γραφής του, απ' την άλλη δεν πιστεύω να νοσταλγεί κανένας αυτό τον τρόπο γραφής... Αυτό όμως θέλει χρόνο και ποιος κάθεται τώρα να "διορθώνει" τα μηνύματα του Γεωργίου... Οπότε ας μείνουν έτσι τα πράγματα, ο Π.Κατσουλιέρης είναι γενικώς διακριτικός, αφού δηλώνει κι ο ίδιος ότι δεν τον ενδιαφέρουν οι ψυχοφθόρες αντεγκλήσεις.
 

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Δοξαστικὸν ὄρθρου Τελώνου καὶ Φαρισαίου
κατὰ γραφὴν Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου
ἀναλύσεις καὶ ἐκτέλεσις ΓΚΜ
κατὰ χρόνον ἐκκλησιαστικόν
 

Attachments

  • GKM2016TelPharisaouDoxaKonst.zip
    2.3 MB · Views: 43

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Ἑρμηνεία ἑτέρα δοξαστικού των αίνων Τελώνου και Φαρισαίου, Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου
 

Attachments

  • GKM2016TelPharisaouDoxaKonst (2).zip
    2.3 MB · Views: 22

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Δοξαστικό αίνων Κυριακής της Απόκρεω, Κωνσταντίνου πρωτοψάλτου
 

Attachments

  • GKM_Prokatharomen_Konstantinou.zip
    2.5 MB · Views: 23

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Δοξαστικά αίνων Κυρικής της Τυρινής και Α΄ Νηστειών Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου

Σημείωση: Εἰς τὸ Δοξαστικὸν τῆς Τυρινῆς ἡ τελευταία γραμμὴ ἐψάλλη μὲ ἄλλην θέσιν λόγου τῆς ἐκ στήθους ἐκτελουμένης τοῦ Πέτρου.... ὑπάρχει ὅμως καὶ τὸ τελικόν ἀνέβασμα ἐκ τοῦ Δι πρὸς τὸν Κε εἰς τὸν τελευταίον χρόνον τῆς γραμμῆς
καὶ τούτον ἐν τῇ προφορικο ἀκουστικῇ παραδώσῃ ὅπως καὶ ἑρμηνεύθη εἰς τὴν παρούσαν ἠχογράφησιν//
 

Attachments

  • GKM_Tyrinis_Nesteion_01_Doxa_Ainon_Konstan.zip
    2.5 MB · Views: 24

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Δοξαστικά αίνων Κυρικής της Τυρινής και Α΄ Νηστειών Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου

Σημείωση: Εἰς τὸ Δοξαστικὸν τῆς Τυρινῆς ἡ τελευταία γραμμὴ ἐψάλλη μὲ ἄλλην θέσιν λόγου τῆς ἐκ στήθους ἐκτελουμένης τοῦ Πέτρου.... ὑπάρχει ὅμως καὶ τὸ τελικόν ἀνέβασμα ἐκ τοῦ Δι πρὸς τὸν Κε εἰς τὸν τελευταίον χρόνον τῆς γραμμῆς
καὶ τούτον ἐν τῇ προφορικο ἀκουστικῇ παραδώσῃ ὅπως καὶ ἑρμηνεύθη εἰς τὴν παρούσαν ἠχογράφησιν//

Με αφορμή την εκτέλεση της παράχορδής στο δοξαστικό της Τυρινής από το Γεώργιο ακολούθησε μια ερώτηση μέσω e-mail δική μου περί αυτού γιατί μου φάνηκε κάπως στριφνό και επειδή βεβαίως δεν το γνώριζα! Για χάρη λοιπόν της αλήθειας υπήρξαν οι ακόλουθες συζητήσεις στις οποίες ο καθένας μπορεί να συμμετάσχει και να πει τη γνώμη του περί της παράχορδής:Η συζήτηση είναι η ακόλουθη:
Κ. Κατσουλιέρης: οσον αφορά την εκτέλεση της παράχορδής αν κατάλαβα καλά δεν κατέβηκες στο ύψος του δι αλλά ελάχιστα κάτωθεν του κε το έκανες γα πλαγίου δευτέρου δηλαδή το κε-δι το έκανες δι-γα πλαγίου δευτέρου και πάνω στο γα του πλαγίου του δευτερου έβαλες πα διατονικό και έκανες τροχό κατεβαίνοντας στο τέλος τρεις φωνές για να βρεις το η στο η πάνοπλος; αν έχεις χρόνο εξήγησέ το. τι σημαίνει αντιστροφή κλίμακας;
ΓΚΜ: Απάντησις

Ο αρμοδιωτερος δια να απαντησει ειναι ο Ευαγγελος και καλο θα ητο να εγενετο δημοσιως προς ωφελος ολων
ΑΠο δικης μου πλευρας
Η σημαντικοτερα συγχρονος θεωρητικη αναπτυξις ειναι οτι
ο δευτερος ηχος εχει ΙΔΙΟΝ πενταχορδον με τον διατονικον
αλλα και οτι την ΤΕΜΝΗ ακριβως εις το ημιση αυτης
χρηζοντας δυο διαστηματων αντι τριων
Μεγαλο και μικρον
κατα συνεπειαν
αντισροφη κλιμακος εστι
ΜμΜμ
ισουτε με
μΜμΜ
ουχι μονον εις τα ακρα του Πενταχορδου
*ΜμΜμ* = * μΜμΜ*
αλλα και εις τα ακρα του Τριχορδου
*Μμ* = * μΜ*
Περι της προκειμενης παραχορδης, σιγουρον κατι εχει να καμνει με το καθισμα Τον Ταφον σου σωτηρ
και ισως το ακουσμα τελικα μα μην ειναι τοσο χρωματικον οσον ο πλ β ηχος οπως το εκτελεσα αλλ ουτε και ως καθαρος Β
Παντως, το να κατεβη τις τονον και να κλειδωση κλιμακαν επι του διατονικου Δι, εχει ως συνεπειαν να ψαχνετε υστερον να ευρει μονον 269c αντι δια τουλαχιστον 284c της διατονικης διφωνιας, δια να επανελθη εις τον Κε, το οποιον και μου φαινεται παραξενον
Ουτως, η επιλογη ειναι το κλειδωμα ενος των κοινων ακρων επι του Κε
και η μετατροπη αυτου ιδοδυναμει ως να ειχε φθοραν Β ηχου == βαλε εκει φθοραν Β ηχου εαν θελεις
Ισως να υπαρχουν αλλαι εξγησεις η και αλλα ακουσματα
Εγω παντως ουτως το εννοω
Η συμβολη του Ευαγγελου ειναι το να μας ειπει οτι τα διαστηματ ειναι ΕΛΑΣΤΙΚΑ, και οτι ΑΣΧΕΤΩΣ εαν βαλωμεν φθοραν Β η πλ Β ηχου, το ακουσμα να μην ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ως θα ητο με τα ΣΥΝΗΘΕΣ ενδιαμεσα διαστηματα του Β ηχου
Μαθηματικως θα ελεγαμεν
Μ + μ ισουτε το ημιση ενος μεγαλου πενταχοδρου, υψιλωτερου του φυσικου
και οτι ο Μ και μ ΑΛΛΑΖΟΥΝ μεγεθος αναλογως εαν ευρισκονται εντος Β ηχου η αλλου....
Βάϊος Ντελής: Γεώργιε καλησπέρα!
Άκουσα το ηχητικό και εξεπλάγην!!
Συμφωνώ με την λογική την οποία εφήρμοσες στην παραχορδή!! Και όντως δεν ακούγεται ακριβώς χρωματικό, ούτε Β ήχος ούτε πλ Β, αλλά κάτι το ενδιάμεσο, όπως στο "Τον τάφον σου Σωτήρ".
Πρώτα όμως είχα ήδη δει το κείμενο και το έψαλα και ομολογώ ότι στο συγκεκριμένο σημείο κατέβηκα με Μ διάστημα στο Δι και ως εκ τούτου χρωματίστηκε το Κε, αλλά τα υπόλοιπα διαστήματα έμειναν ίδια. Δηλαδή έκανα απλώς μια αντιστροφή Μ και μ διαστήματος (Πριν: Δι-Μ-Κε-μ-Ζω-μ-ΝΗ Μετά: Δι-μ-Κε-Μ-Ζω-μ-ΝΗ και γύρισα στο πρώτο σχήμα στην φράση "η πάνοπολος").
Η απορία μου έγκειται στο γιατί να υπάρχει πρόβλημα μ'αυτόν τον τρόπο ερμηνείας της φράσης;;

Τα διαστήματα απλώς αντιστρέφονται, με το συνολικό άθροισμα να διατηρείται το αυτό και το διάστημα Δι-Ζω να παραμένει το ίδιο με το Ζω-Πα. Και δεν γράφω καθόλου διαστήματα με νούμερα, γιατί νομίζω ότι είναι πιο εύκολο και κατανοητό με Μ και μ.΄(επισυνάπτεται ηχητικό του Βάϊου)
ΓΚΜ: Χαιρε Βαιε
Και αυτο γινεται....
δηλαδηπρωτη γραμμη σχεδιαγράμματος απο κλιμακαν 3 προς κλιμακαν 5 == ειδε νεον σχεδιαγραμμα
Το προβλημα ειναι η στασις εις τον ανω Νη
Δια να κατεβης εκ νεου εις τον Κε
σου χρειαζονται περιπου 270 cents
Ειαι πολυ μικρη αυτη η τριτη των 270
Ακουγεται εντονος η επακολουθουσα αλλαγη εις τον Πρωτον....
Δυνασαι ομως να ανεβεις εις τον Ανω ΠΑ
τουτεστη το κοινον ανωτερον οριον των δυο Πενταχορδων
χρωματικου τε και διατονικου
και να κατεβης ΔΙΑΤΟΝΙΚΩΣ δια την καταληξην της λεξεως νικην......
Αλλα δεν θα μας εβαζε εκει διατονικην, τη στιγμη οπου καμνει και στασιν;
Στειλε μας δειγμα το τι εψαλλες
και εις το τελος, αποφασιζει ο Ευαγγελος
διοτι θεωρητικως
το θεμα καπως μας ξεπερνα...
 

Attachments

  • GKM Konstantinou Parachordi Tyrinis cents.png
    GKM Konstantinou Parachordi Tyrinis cents.png
    200.9 KB · Views: 16
  • BN Tyrinis Doxa Ainon Konstantinou 2016 03 10 (1).mp3
    3.5 MB · Views: 34
Last edited:

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Με θέμα την εκτέλεση της παράχορδής στο δοξαστικό της Τυρινής Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου
....
α. σχεδιάγραμμα αναλυτικό με αριθμημένες κλίμακες
β. Videoπαρουσιασης των δυο εκδοχων παραχορδης
 

Attachments

  • Paraxordi.zip
    4.8 MB · Views: 16
Last edited:

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Troparion by Cassia, Triplex, instrumental
Fine tuning by GKM 2016

(Petros and Iakovos of Peloponnesos, and Chourmouzios)
(http://www.mediafire.com/download/9..._Melodos_2016_Cassia_Triplex_RVRB_ison_LQ.zip) 68MB

Τροπάριον Κασσίας μοναχῆς
μάθημα Γεωργίου Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος
ἀντίστοιχον τοῦ
"καλοσυγκερασμένου κλειδοκυμβάλου"
(http://analogion.com/forum/showpost.php?p=202555&postcount=69)
(http://analogion.com/forum/showpost.php?p=202468&postcount=68)

ΓΚΜ Τροπάριον Κασσιανῆς ἀργόν, Νικολάου Πρωτοψάλτου
(http://analogion.com/forum/showpost.php?p=202019&postcount=65)

Fine tuning of psaltiki using Melodos, Melodyne and Sonic Visualizer
has led to the conclusion that just intervals, including fifths and octave, sound "flat".

Tuning using 68ET and Golden section intervals of a just octave scale leads to better approximations (larger tone and fifths).

The last daring experiment was to augment the octave to 2010cents.

The overalls intervals are presented below and are compiled in the melodos file (from which they may be extracted).

Octachord: diatonic = 2010 cents
Tetrachords: Diatonic = Enharmonic = 490 cents
Pentachords: Diatonic = Chromatic 711 cents
Pentachord: Enharmonic (720c) > Golden Section 716 > Diatonic (711)
Chromatic does NOT have same octave as Diatonic (2010c) and Enharmonic
During fine tuning:
Some fifths of 711c were reduced to 709c
Some diphonos 355c intervals were maintiained, but the itermediate value altered

So hyphesis as "elxeis" does not seem to work in the melodos scales created, and all were added manually in the midi file.

Intervals were adjusted according to the ONE ison theory, that is, ANY fthora change, even parachordal, MUST compatible with a non varying ison... this requires "elasticity" of intervals and, according to this experiment, only chromatic intervals required minute changes.

A challenge is put forth to those insisting on Epitropi and Karas theories to use the files, to adjust intervals according to those theories, and to make them public.

A few typographical errors exist in melodos (the score was obtained from Melodos' OCR"

Golden Section
excel equation

=(AH73/(4*((1+((5)^(1/2)))/2)-1))

=(AH73/((4*((1+((5)^(1/2)))/2)-1))*(((1+((5)^(1/2)))/2)-1))
=((B3-((3*C3)+(2*D3))*(1/2)))

Diphonic trichord Golden Section

219.7c
135.8c

Diatonic tetrachord
212.0
161.4
125.6

The latter two may be slightly augmented (+ 5 cents) in some cases
=======
Enharmonic tetrachord 01
230
48
212

Enharmonic tetrachord 02
212
66
212
66
212

Kliton
66
212
Di ga 48
ga bou 162.0
bou pa 212
pa Ni 288

or
Kliton
66
212
Di ga 48
ga bou 212
bou pa 212
pa Ni 238

Spathi

BouPa 230.0
PaNi 130.0
Ni Zo 230
Zo Ke 130.0
Ke Di 130.0
Di Ga 230
Ga Bou130.0
Bou Pa230
Pa Ni 212

Spathi
BouPa 230
PaNi 130.0
Ni Zo 230
Zo Ke 130.0
Ke Di 230
Di Ga 130.0
Ga Bou130.0
Bou Pa230
Pa Ni 212

Zygos
Ke Di 212
Di Ga 130.0
Ga Bou 230
Bou Pa130.0
Pa Ni 230

Other
230.0 125.5

(230+68) (125.6 - 68)
294 61.5

(711-212)=499
========
Κύριε, ἡ ἐν πολλαῖς ἁμαρτίαις περιπεσοῦσα Γυνή, τὴν σὴν αἰσθομένη Θεότητα, μυροφόρου ἀναλαβοῦσα τάξιν, ὀδυρομένη μύρα σοι, πρὸ τοῦ ἐνταφιασμοῦ κομίζει. Οἴμοι! λέγουσα, ὅτι νύξ μοι, ὑπάρχει, οἶστρος ἀκολασίας, ζοφώδης τε καὶ ἀσέληνος, ἔρως τῆς ἁμαρτίας. Δέξαι μου τὰς πηγὰς τῶν δακρύων, ὁ νεφέλαις διεξάγων τῆς θαλάσσης τὸ ὕδωρ· κάμφθητί μοι πρὸς τοὺς στεναγμοὺς τῆς καρδίας, ὁ κλίνας τοὺς οὐρανούς, τῇ ἀφάτῳ σου κενώσει· καταφιλήσω τοὺς ἀχράντους σου πόδας, ἀποσμήξω τούτους δὲ πάλιν, τοῖς τῆς κεφαλῆς μου βοστρύχοις, ὧν ἐν τῷ Παραδείσῳ Εὔα τὸ δειλινόν, κρότον τοῖς ὠσὶν ἠχηθεῖσα, τῷ φόβῳ ἐκρύβη. Ἁμαρτιῶν μου τὰ πλήθη καὶ κριμάτων σου ἀβύσσους, τίς ἐξιχνιάσει ψυχοσῶστα Σωτήρ μου; Μή με τὴν σὴν δούλην παρίδῃς, ὁ ἀμέτρητον ἔχων τὸ ἔλεος.

Κύριε, ἡ ἐν πολλαῖς ἁμαρτίαις περιπεσοῦσα Γυνή, τὴν σὴν αἰσθομένη Θεότητα, μυροφόρου ἀναλαβοῦσα τάξιν, ὀδυρομένη μύρα σοι, πρὸ τοῦ ἐνταφιασμοῦ κομίζει. Οἴμοι! λέγουσα, ὅτι νύξ μοι, ὑπάρχει, οἶστρος ἀκολασίας, ζοφώδης τε καὶ ἀσέληνος, ἔρως τῆς ἁμαρτίας. Δέξαι μου τὰς πηγὰς τῶν δακρύων, ὁ νεφέλαις διεξάγων τῆς θαλάσσης τὸ ὕδωρ· κάμφθητί μοι πρὸς τοὺς στεναγμοὺς τῆς καρδίας, ὁ κλίνας τοὺς οὐρανούς, τῇ ἀφάτῳ σου κενώσει· καταφιλήσω τοὺς ἀχράντους σου πόδας, ἀποσμήξω τούτους δὲ πάλιν, τοῖς τῆς κεφαλῆς μου βοστρύχοις, ὧν ἐν τῷ Παραδείσῳ Εὔα τὸ δειλινόν, κρότον τοῖς ὠσὶν ἠχηθεῖσα, τῷ φόβῳ ἐκρύβη. Ἁμαρτιῶν μου τὰ πλήθη καὶ κριμάτων σου ἀβύσσους, τίς ἐξιχνιάσει ψυχοσῶστα Σωτήρ μου; Μή με τὴν σὴν δούλην παρίδῃς, ὁ ἀμέτρητον ἔχων τὸ ἔλεος.

Κύ- -ρι- -ε, ἡ ἐν πολ- -λαῖς ἁ- -μαρ- -τί- -αις πε- -ρι- -πε- -σοῦ- -σα Γυ- -νή, τὴν σὴν αἰ- -σθο- -μέ- -νη Θε- -ό- -τη- -τα, μυ- -ρο- -φό- -ρου ἀ- -να- -λα- -βοῦ- -σα τά- -ξιν, ὀ- -δυ- -ρο- -μέ- -νη μύ- -ρα σοι, πρὸ τοῦ ἐν- -τα- -φι- -α- -σμοῦ κο- -μί- -ζει. Οἴ- -μοι! λέ- -γου- -σα, ὅ- -τι νύξ μοι, ὑ- -πάρ- -χει, οἶ- -στρος ἀ- -κο- -λα- -σί- -ας, ζο- -φώ- -δης τε καὶ ἀ- -σέ- -λη- -νος, ἔ- -ρως τῆς ἁ- -μαρ- -τίας. Δέ- -ξαι μου τὰς πη- -γὰς τῶν δα- -κρύ- -ων, ὁ νε- -φέ- -λαις δι- -ε- -ξά- -γων τῆς θα- -λάσ- -σης τὸ ὕ- -δωρ· κάμ- -φθη- -τί μοι πρὸς τοὺς στε- -ναγ- -μοὺς τῆς καρ- -δίας, ὁ κλί- -νας τοὺς οὐ- -ρα- -νούς, τῇ ἀ- -φά- -τῳ σου κε- -νώ- -σει· κα- -τα- -φι- -λή- -σω τοὺς ἀ- -χράν- -τους σου πό- -δας, ἀ- -πο- -σμή- -ξω τού- -τους δὲ πά- -λιν, τοῖς τῆς κε- -φα- -λῆς μου βο- -στρύ- -χοις, ὧν ἐν τῷ Πα- -ρα- -δεί- -σῳ Εὔ- -α τὸ δει- -λι- -νόν, κρό- -τον τοῖς ὠ- -σὶν ἠ- -χη- -θεῖ- -σα, τῷ φόβῳ ἐ- -κρύ- -βη. Ἁ- -μαρ- -τι- -ῶν μου τὰ πλή- -θη καὶ κρι- -μά- -των σου ἀ- -βύσ- -σους, τίς ἐ- -ξι- -χνι- -άσει ψυ- -χο- -σῶ- -στα Σω- -τήρ μου; Μή με τὴν σὴν δού- -λην πα- -ρί- -δῃς, ὁ ἀ- -μέ- -τρη- -τον ἔ- -χων τὸ ἔ- -λε- -ος.

Diatonic Octave 1210
Enharmonic tone 230
Enharmonic smallest 48
Diatonic Meizon ratio (12:9:7) 12
Diatonic Elasson ratio (12:9:7) 9
Diatonic Elachistos ratio (12:9:7) 7
Calculated diatonic Meizon 212.0
Pentachordon (E) 720.0
Pentachordon (D) 711.0
Pentachordon (C golden section) 715.6
Pentachordon (D=C) 711.0
Pentachordon (C 38/64ET) 718.4
Tetrachordon (D=E) 490.0
Trichordon (C Golden Section) 357.8
Trichordon (Common OctaPentaChord) 355.5
Trichordon (C (12+7)64ET) 359.2
Diatonic Elasson (12:9:7) 161.4
Diatonic Elachistos (12:9:7) 125.6
Diatonic Pentachordon Test 711.0
Diphonias Megas Golden Section (octave) 221.1
Diphonias mikros Golden Section (octave) 136.7
Diphonias Megas 12/64ET 226.9
Diphonias Micros 7/64ET 132.3
Diphonias Megas (Common OctaPentaChord) 212.0
Diphonias Micros (Common OctaPentaChord) 143.5
355.5
Diphonias Megas Golden Section (fifth) 219.711083
Diphonias mikros Golden Section (fifth) 135.8
Diphonias Penctachord Test 711
Spatheion Megas 230.0
Spatheion Mikros 125.5
 

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
GKM Hellenic Melodos 2016 Cassia Triplex Part 02.zip
Μέρος Β
Ἐπιδιορθωμένον μουσικὸν κείμενον, pdf, γραμματοσειραί, κτλ
 

Attachments

  • GKM Hel Mel 2016 Cassia Triplex PΕrt 02.zip
    5 MB · Views: 22

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Φασμα

(https://youtu.be/EjaDlZllRAU)

Αποδειξις οτι ψαλλονται εκ στηθους

(https://youtu.be/hByw-LTEvq0)

Καταβασίαι ἀργαὶ τῆς Ἀναστάσεως τοῦ Κυρίου καὶ Θεοῦ καὶ Σωτῆρος ἡμῶν ΙΣ ΧΣ, ὄπως ψάλλονται ἐν τῇ ἀκολουθείᾳ τοῦ ὄρθρου, καὶ αἱ διαφοροποίησεις οὐχὶ μόνον χρονικῆς ἀγωγῆς ἀλλὰ χρόνου τε καὶ θέσεων μετὰ τὴν λήξιν τῆς θείας Λειτουργείας.

Ἐκ στήθους ἑρμηνεία.

Παρουσίασις μετὰ φασματοσκοπήσεων πρὸς ἀκριβὴν ἀνίχνευσην καὶ ἀπεικόνησιν διαστημάτων, διαρκειῶν τε καὶ περασμάτων.

Δυστυχῶς ἡ βιντεοσκόπησις καὶ ὁ ἦχος ἀποσυντονίζονται κατὰ τὰς μετατροπὰς καὶ οὔτως, παρουσιάζονται μόνον αἱ φασματοσκοπήσεις ὕστερον ὁλίγων λεπτῶν.

Sonic Visualizer
Melodyne (frequencies was shifted to represent melodic fundamental note at Πα = Re .
Note the differences between CHANTED intervals and just intonation (scale represented): augmented tones at circa 210cents, augmented fifths at circa 710 to 730 cents, augmented octave at circa 1210 cents.
 
Top