Αίνοι βαρέος ήχου

Αχ Παναϊα μου ( στα ποντιακά:D) με αυτούς τους ισοκράτες.
Ένα θέμα μεγάλο (ανεπίλυτο ) η χρήση τους ή μη στον ναό και στην λατρεία.
Αλλά εδώ στο τροπάριο των αίνων που άκουσα έχει μισό τόνο διαφορά ...
Πας να παρουσιάσεις κάτι ωραίο ( εν προκειμένω να πλαισιώσεις , να επενδύσεις έναν ιεροψάλτη , έμπειρο όπως ο κ.Αβραμίδης ) και τελικά έχεις ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα από το επιδιωκόμενο .
Δηλαδή όλα θέλουν μέτρο .
Καλά και τα μικρόφωνα και οι ενισχυτές και οι ισοκράτες , αλλά αν δεν υπάρχει κρίση , διάκριση , μέτρο , εμπειρία , δημιουργείται πρόβλημα.
Δεν ξέρω τι το ωραίο βρίσκουν και αρέσκονται σε αυτήν την κατάσταση που δημιουργείται .
Τους φτιάχνει η βαβούρα ; Θα προτιμούσα (χίλιες φορές ) να ακούω τον κ. Αβραμίδη σκέτο. Η όλη "επένδυση" το χάλασε.
Έχω γράψει και σε άλλο θέμα σχετικό ότι είμαι (όχι μόνον εγώ αλλά υπάρχει και απόφαση που δυστυχώς δεν εφαρμόζεται ή εφαρμόζεται επιλεκτικά) εναντίον της χρήσης του ισοκράτη εντός του ναού , κάθετα , οριζόντια, απόλυτα , καθολικά και ...ωμά (όπως ορθά επισήμανε και ο φίλος κ.Μακρής για εμένα ) .
Ο κυριότερος λόγος είναι ο προφανής .
Ο δεύτερος είναι ότι κατευθείαν περνάμε στην κατάχρηση επειδή (θα γίνω κουραστικός αλλά δεν πειράζει , θα το ξαναπώ ) δεν υπάρχει διάκριση.
Πιστεύω ότι ήλθε πλέον η στιγμή να τεθεί το θέμα στην ιεραρχία εκ νέου , να επανέλθει και αυτή την φορά να δοθεί λύση οριστικά και αμετάκλητα.
Η χρήση του ισοκράτη θα μπορούσε να περιοριστεί στην μάθηση (δεν ξέρω βέβαια πως θα μπορούσε να γίνει αυτό) , σε στούντιο , ηχογραφήσεις και συναυλίες .
 
Top