Περί μικροφώνων και μεγαφώνων

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αγαπητέ κ. Δημήτρη,

Διάβασα το ενδιαφέρον άρθρο και διάκειμαι εν συμπαθεία ως προς τις απόψεις της αγαπητής αθρογράφου, όμως θεωρώ ότι αναδεικνύει ένα άλλο μεγάλο ζήτημα, το οποίο ίσως θα έπρπε να ανοίξει σε αλλο σημείθο του forum: Την αδιαφορία της κρατούσας Εκκλησίας για τους Ψάλτες και τη Μουσική. Και εξηγούμαι:

Ως προς το επίπεδο της μουσικής γνώσης του καθενός, ασφαλώς ευθύνεται ό ίδιος μας ο εαυτός. Άλλος έμαθε καλά, άλλος όχι, άλλος έχει συνείδηση του ότι δεν έμαθε καλά, άλλος όχι, άλλος όχι μόνο δεν έχει αλλά μπορεί και να είναι και ζηλόφθονος και να θέλει "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα" κ.ο.κ. Αναμφίβολα λοιπόν υπάρχουν και κακοί ψάλτες.

Πώς έχουν μπει μέσα στους ναούς; Μόνοι τους; Δεν τους άκουσαν κάποιοι, Δεν τους ενέκριναν κάποιοι; Υπάρχει ένας Κανονισμός Ιεροψαλτών. Τηρήθηκε ποτέ; Ακόμα και ο Κανονισμός φάσκει και αντιφάσκει, και ουσιαστικά δεν επιλύει και πολλά από τα φλέγοντα μέχρι τώρα ζητήματα. Τον δεχτήκαμε, ψηφίστηκε, και τέλος. Ούτε καν στην κουτσουρεμένη μορφή που μας τον επέβαλαν δεν τηρείται!!! Νομίζω θα συμφωνήσουν μαζί μου οι περισσότεροι που έχουν μελετήσει σε βάθος τα άρθρα του (άλλο μέγα σημείο συζήτησης... )

Να λοιπόν το πρώτο σημείο αδιαφορίας της Διοίκησης της Εκκλησίας. Πολλές φορές χάριν του παγκαρίου, ένας καλός ψάλτης ο οποίος καλώς ή κακώς έχει κάποιες απαιτήσεις παραμερίζεται στην προτίμηση του Εκκλ.Συμβουλίου και προτιμάται κάποιος όχι και τόσο καλός ή κακός ανθυποψήφιός του για τη θέση μια που αυτός είναι οικονομικότερος (ή επειδή το Εκκλ. Συμβούλιο μπορεί πιο άνετα να διαπραγματευτεί μαζί του ή επειδή ο ίδιος προκειμένου να καταφέρει μια πρόσληψη ζητά λίγα χρήματα...) Το αποτέλεσμα είναι και η κακοποίηση της Μουσικής, και οι διαμαρτυρίες του κόσμου κάποιες φορές, αλλά και οι αντεγκλίσεις μεταξύ των συνυπυρετούντων ψαλτών αργά ή γρήγορα...

Βέβαια, και πολύ σωστά θα μου πείτε, υπάρχει πρόβλημα, δεν έχουμε ψάλτες! Ιδίως στις επαρχίες. Και αυτό το σημείο αναδεικνύεται στο άρθρο. Το γνωρίζω, προέρχομαι εξάλλου από επαρχιακή Μητρόπολη (Μονεμβασίας και Σπάρτης) όπου και εκεί στην πόλη της Σπάρτης υπάρχουν κάποιοι καλοί ψάλτες και όσο πάμε προς τα έξω τόσο τα πράγμ,ατα χλωμιάζουν. Η κατάσταση είναι χειρότερη σε παρακείμενες Μητροπόλεις κ.ο.κ. Τις πταίει; Σε αυτό το θέμα, αποκλειστικά η Διοίκηση της Εκλλησίας. Και μπορείτε μεν να παραθέσετε παραδείγματα Μητροπολιτών και Ιερέων ακόμα που έχουν πασχίσει για την διάσωση και την διάδωση της Βυζ. Μουσικής στις Επαρχίες τους, πλην όμως αυτοί είναι μετρημένοι στα δάκτυλα. Τη στιγμή αυτή πλείστες Μητροπόλεις πάσχουν Ιεροψαλτικά. Και αυτό γιατί άλλες δεν έχουν φροντίσει να ενισχύσουν και να βοηθήσουν τις Σχολές Βυζ. Μουσικής που κατά τα άλλα κάποιες φορές οι ίδιες οι Μητροπόλεις ιδρύουν, άλλες δε επειδή δεν ίδρυσαν ποτέ Σχολή! Ενδεικτικά θα σας αναφέρω ότι η Ιερά Μητρόπολη Μεσσηνίας πάσχει γιατί ο μακαριστός Χρυσόστομος ο Β' ήταν εντελώς αντίθετος πάντα με τους Ψάλτες, φοβόταν τον πιθανό συνδικαλισμό, δεν ενίσχυσε ποτέ τις προσπάθειες που έγιναν, και τώρα η κατάσταση προσπαθεί να αναστραφεί από το διάδοχό του αλλ'εις μάτην.

Ακόμα όμως και εκεί που υπάρχουν καλοί Ψάλτες, η πλειονότητα των Προϊσταμένων Ιερέων προσπαθεί να εξοικονομήει χρήματα για το ναό από την αμοιβή τους, λες και ο Ψάλτης είναι αναγκαίο κακό στον προϋπολογισμό του Ναού. Για αργυρά σκεύη, χαλιά κλπ όλα τα λεφτα κατά το κοινώς λεγόμενο. Για την πενιχρή αμοιβή ή αύξηση του Ψάλτη...;;; Ενδεικτικά θα σας αναφέρω (χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες που εκθέτουν πρόσωπα) ότι εν έτει 1998 επί τη επισκέψει του μακαριστού Χριστοδούλου από Ιερό Ναό δαπανήθηκαν εκατομμύρια (!!!) από ανθοστολισμούς έως νέα καλύμματα και σκεύη, ενώ στην 20μελή χορωδία στην οποία συμμετείχε και ο γράφων και η οποία με πρόβες, παρτιτούρες, κλπ. έδωσε ρέστα (και προς τούτο υπάρχουν και οι σχετικές ηχογραφήσεις) εδόθησαν 30.000 δραχμές!!!! Ἑίπαμε με τους Επιτρόπους να δώσουμε κάτι και στα παιδιά" ήταν περίπου η φράση του Προϊσταμένου προς τον Χοράρχη ο οποίος συμπλήρωσε χρήματα από την τσέπη του προκειμένου να μσας κάνει ένα τραπέζι να μας ευχαριστήσει...
Δεύτερο σημείο λοιπόν αδιαφορίας.... Η μη πρόνοια για την δημιουργία "μαγιάς"για την αύξηση και την σωστή κατάρτιση Ιεροψαλτών και η ανυπαρξία (πρόθεσης έστω) κινήτρων...

Πάμε τώρα στα μικρόφωνα... Αναμφίβολα υπάρχουν συνάδελφοι οι οποίοι είτε λόγω φιλαυτίας είτε λόγω άγνοιας χρησιμοποιούν καταχρηστικά το μικρόφωνο. Η πλειονότητα όμως νομίζω πως δεν έχει τέτοια πρόθεση και μάλλον ταλαιπωρείται κιόλας από την κακή ποιότητα ηχητικών εγκαταστάσεων που υπάρχουν στην πλεινότητα των ιερών ναών. Και εκεί οι Προϊστάμενοι φείδονται χρημάτων, και είτε ο εξοπλισμός είναι "κουτσουρεμένος" ή και πολύ κακής ποιότητας. Έχω δει ναούς γεμάτους πολύτιμα ιερά σκεύη και έπιπλα κλπ και με απίστευτα κακές ηχητικές εγκαταστάσεις! Ο Ψάλτης λοιπόν μπορεί να ταλαιπωρείται από έλλειψη καλού μικροφώνου ή από μια κακορυθμισμένη εγκατάσταση, με λίγα ηχεία και φυσικά καθόλου monitor ώστε να μπορεί να ακούσει τι λέει και σε τι ένταση. Βλέπετε το monitor....στοιχίζει!!!

Η Ενορία όπου υπηρετώ προσωρινά στεγάζεται στο ισόγειο του νέου μεγάλου ναού ο οποίος σύντομα ολοκληρώνεται. Σε τέτοιες καταστάσεις, ναι, δικαιολογείται μια έλλειψη εξοπλισμού λόγω του προσωρινού χαρακτήρα. Ο ίδιος μάλιστα για να μην ταλαιπωρώ και να μην ταλαιπωρούμαι προέβην σε αγορά αυτοενισχυόμενο συστήματος προκειμένου να ακούω τι λέω. Όμως, το να φείδονται χρημάτων για ηχητικές εγκαταστάσεις ναοί οι οποίοι δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα ή δαπάνες ανεγέρσεως είναι κατά τη γνώμη μου ανεπίτρεπτο. Τρίτο λοιπον σημείο αδιαφορίας. Όχι μόνο δεν μας ενδιαφέρει ποιος ακούγεται στο ναό, αλλά και ούτε πώς και με τι ακούγεται...

Η απλότητα και η λιτότητα για τις οποίες έχει γίνει πολύς λόγος, που παραπέμπουν στο ότι δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται μικρόφωνα, και κακώς συνυφαίνονται με την κατάνυξη κάποιες φορές, νομίζω ότι δεν έχουν θέση. Η απλότητα και η κατάνυξη δεν εκπορεύονται από την παντελή έλλειψη μικροφώνων, αλλά από την ικανότητα του Ψάλτη να αποδίδει απλά, κατανυκτικά και με γνώση αυτά που ψάλλει. Δεν νομίζω πως αν αφαιαρέσουμε τα μικρόφωνα από το ναό που ψάλλει κάποιος κακός ψάλτης θα βελτιώσουμε πολύ την κατάνυξη...

Λόγω των μεγεθών πλέον των ιερών ναών και του πλήθους του κόσμου, οι φωνές για την εξάλειψη των ηχητικών εγκαταστάσεων ακούγονται μάλλον ανεδαφικές, τουλάχιστον στην δική μου ταπεινή αντίληψη. Ας πάψουμε να κατηγορούμε πάντα τον Ψάλτη. Αυτός καλείται να ψάλλει με ό,τι μέσα του διατίθενται. Κάποτε, σε μεγάλο ναό έψαλλα με καρέκλα πίσω μου αντί στασιδίου επειδή ο ναός "είχε έξοδα". Παραδόξως όμως παραπέρα υπήρχε περικαλλής, αναλόγου κόστους, Αρχιερατικός Θρόνος...

Πριν λοιπόν αναζητήσουμε θεραπεία για το σύπτωμα της :eek: μικροφωνίτιδας, ας προσπαθήσουμε να εξετάσουμε και να θεραπεύσουμε την ρίζα του κακού, την λοίμωξη της :rolleyes: αδιαφορίτιδας της Διοίκησης της Εκκλησίαςαπέναντι στους Ψάλτες και την Βυζ. Μουσική, και προς αυτήν την κατεύθυνση ας απευθυνθούν οι κατά τα άλλα φιλότιμες ανησυχίες κάποιων...

Συγγνώμη αν σας κούρασα. Σας ευχαριστώ.
 
Last edited:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
κ. Μανιάτη καλώς ωρισες.
Συμφωνώ απόλυτα με όσα ναναλυτικά αναφέρεις γιά το αντικείμενο του θέματος.Τοποθετείς τα πράγματα στη σωστή τους βάση.Όντως οι ψάλτες στους Ι.Ν. θεωρούνται από πολλούς Μητροπολίτες ,ιερείς και εκκλησιαστικά συμβούλια ως αναγκαία κακά.Αλλά το θέμα δεν εξαντλείται ούτε λύνεται γιατί δεν υπάρχει ενιαία γραμμή ούτε όπως σωστά αναφέρεις εφαρμόζεται έστω αυτός ο υποτυπώδης ισχύων κανονισμός ιεροψαλτών.
Εύχομαι υγεία ατομική και οικογενειακή καλή δύναμη για την Αγία και Μεγάλη Εβδομάδα.
Γ.Π.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
κ. Μανιάτη καλώς ωρισες.
Συμφωνώ απόλυτα με όσα ναναλυτικά αναφέρεις γιά το αντικείμενο του θέματος.Τοποθετείς τα πράγματα στη σωστή τους βάση.Όντως οι ψάλτες στους Ι.Ν. θεωρούνται από πολλούς Μητροπολίτες ,ιερείς και εκκλησιαστικά συμβούλια ως αναγκαία κακά.Αλλά το θέμα δεν εξαντλείται ούτε λύνεται γιατί δεν υπάρχει ενιαία γραμμή ούτε όπως σωστά αναφέρεις εφαρμόζεται έστω αυτός ο υποτυπώδης ισχύων κανονισμός ιεροψαλτών.
Εύχομαι υγεία ατομική και οικογενειακή καλή δύναμη για την Αγία και Μεγάλη Εβδομάδα.
Γ.Π.

Αγαπητέ κ. Παλιούρα,

Σας ευχαριστώ για το μήνυμα. Νομίζω πως πράττω και σκέπτομαι το αυτονόητο. Δυστυχώς ο ψάλτης είναι συνήθως ο αποδιοπομπαίος τράγος γιαό,τι φαιδρό συμβαίνει κατά τη διάρκεια της Θείας Λετρίας. Ακόμα και να κάνει κάποιο λάθος ο ιερέας και να "κρεμάσει" τον ψάλτη, ο κόσμος από άγνοια αλλά και την πάγια θέση υπέρ της αυθεντίας του ιερέα ( "ο παπάς ξέρει!!!" ) πάλι τον ψάλτη θα χλευάσει...

Όσο για την ενιαία γραμμή, θα πω μετά λύπης μου ότι οι ευθείες και οι τεθλασμένες δεν συμπορεύονται καιρό τώρα...

Να είστε καλά, αντεύχομαι με εκτίμηση! Καλή Ανάσταση!
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Όσο για την ενιαία γραμμή, θα πω μετά λύπης μου ότι οι ευθείες και οι τεθλασμένες δεν συμπορεύονται καιρό τώρα...

Κ.Μανιάτη χαίρετε πολύ καλά τα λέτε και έχετε απόλυτο δίκαιο δυστιχώς κάποτε τα έζησα παρότι μικρός στην ηλικία, και διαβαζοντας σας με θυμήσατε καταστάσεις και καταστάσεις....
Επειδή πλέον όμως αποκλείεται να υπάρχει διόρθωση απτην απέναντι πλευρά, μήπως θα πρεπε οι ψάλτες να αναζητούν άλλες λύσεις ώστε να μήν γίνονται κουραστικοί??Γιατί πιστεύω ότι θα συμφωνείτε ότι πολλοι εκ των υμων και ημων δυστιχως πολλές φορές δεν καταλαβαίνουν ότι γίνονται κουραστικοί....
Αν με ρωτήσετε, πιστεύω ότι ένας καλός τρόπος να αλλάξει η ηχητική κατάσταση που επικρατεί μέσα στην εκκλησία είναι να μεριμνήσουν οι πρωτοψαλτες να συγκροτούν χορωδίες, ώστε να σπάει αυτήν η μονωδία αλλα και να μην χρειάζεται να γκαρίζει ο ψαλτης για να ακουστει...
Ετσι πιστεύω ότιι πιο ξεκούραστα θα βγαίνουν οι ακολουθίες αλλα και το σημαντικότερο πιο εκκλησιαστικά και κατανυκτικά....γνωμη μου.

Χαιρετε.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αθωνίτης;5758 said:
Κ.Μανιάτη χαίρετε πολύ καλά τα λέτε και έχετε απόλυτο δίκαιο δυστιχώς κάποτε τα έζησα παρότι μικρός στην ηλικία, και διαβαζοντας σας με θυμήσατε καταστάσεις και καταστάσεις....
Επειδή πλέον όμως αποκλείεται να υπάρχει διόρθωση απτην απέναντι πλευρά, μήπως θα πρεπε οι ψάλτες να αναζητούν άλλες λύσεις ώστε να μήν γίνονται κουραστικοί??Γιατί πιστεύω ότι θα συμφωνείτε ότι πολλοι εκ των υμων και ημων δυστιχως πολλές φορές δεν καταλαβαίνουν ότι γίνονται κουραστικοί....
Αν με ρωτήσετε, πιστεύω ότι ένας καλός τρόπος να αλλάξει η ηχητική κατάσταση που επικρατεί μέσα στην εκκλησία είναι να μεριμνήσουν οι πρωτοψαλτες να συγκροτούν χορωδίες, ώστε να σπάει αυτήν η μονωδία αλλα και να μην χρειάζεται να γκαρίζει ο ψαλτης για να ακουστει...
Ετσι πιστεύω ότιι πιο ξεκούραστα θα βγαίνουν οι ακολουθίες αλλα και το σημαντικότερο πιο εκκλησιαστικά και κατανυκτικά....γνωμη μου.

Χαιρετε.

Συμφωνώ με αυτό που λέτε! Όμως μια ΣΩΣΤΗ χορωδία για να λειτουργήσει και να σταθεί χρειάζεται παρτιτούρες, πρόβες, μέσα (σωστή εγκατάσταση και μικρόφωνα αλλιώς θα έχουμε ξανά τα ίδια αποτελέσματα, μεγαλοφωνίες, άνοδο των βάσεων...) γνώση του Τυπικού και κίνητρα. Μερικοί πρόθυμοι κύριοι ή κυρίες (στη χειρότερη περίπτωση) χωρίς γνώσεις μουσικής δεν αποτελούν λύση! Μια σωστή χορωδία πρέπει απαρτίζεται από γνώστες, ικανούς ψάλτες να έχει και μέσα να εργαστεί αλλά και κίνητρο για τα μέλη της να συγκροτηθεί. Και εδώ και πάλι θα σκοντάψουμε στην απροθυμία και στο μέτρημα των ρουβλίων...

Είναι συχνό το φαινόμενο Προϊστάμενοι ναών να έχουν απαίτηση να φέρει συναδέλφους ο κάθε ψάλτης τους στην πανήγυρη του ναού, αλλά όταν ζητηθεί κάτι για τους ψάλτες, είτε λίγα χρήματα για φιλοδώρημα για τα παιδιά που θα έρθουν να βοηθήσουν στο αναλόγιο, ή έστω ένα τραπέζι για ευχαριστώ και ευλογία, πέφτει ο τρούλος και τους πλακώνει! Βέβαια, υπάρχουν και φιλότιμες εξαιρέσεις!

Δεν θέλω να πλατειάσω γιατί γίνομαι γραφικός με το να περιγράφω καταστάσεις που και όλοι τις έχουμε ζήσει και πικραίνουν και εμάς αλλά και τους ιερείς που ενδεχομένως μας διαβάζουν. Όσον αφορά τα περί χρημάτων, για να μην ακουστώ φιλοχρήματος θα πω αυτό που λένε στο χωριό μου, και νομίζω πως ισχύει για όλους μας εδώ τους πικραμένους με αυτήν την ιστορία: "Δεν είμαι φαγάς, είμαι παραπονιάρης!" ...

Όσο για το "γκαρίζει", ζητώ συγγνώμη νομίζω πως η συγκεκριμένη λέξη είναι αδόκιμος για το συγκεκριμένο forum ... Σας ασπάζομαι!
 
Last edited:

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Καλημέρα!

Οι καιροί πλέον εχουν αλλάξει και ειμαστε αναγκασμένοι για διάφορους λόγους να χρησιμοποιούμε μικροφωνα.
το θέμα ειναι πως;
Οι εγκαταστάσεις στους περισσότερους ναους ειναι κακες, ελλειψη μονιτορ κλπ κλπ

Το κύριο προβλημα μας ως ψάλτες ειναι ότι δε μπαινουμε στη θεση των ακροατων- εκκλησιαζομένων. Μου εχουν πει μια φορα 'αν ηθελα ενταση ντισκο' θα πηγαινα στη ντισκο κι οχι στην εκκλησια'!
Τι ακουν αυτοι οι ανθρωποι; ποσο δυνατα-σιγα; καθαρα; καταλαβαινουν τα λογια μας όταν εμεις περιμενουμε να ακουσουμε τον αντιλαλο της φωνης μας απο καποιο ηχειο για να πεισθούμε οτι ακουγομαστε; Καλο θα ηταν να βαλουμε καποιο φιλο (να ξερει και πεντε πραγματα...) κατα τη διαρκεια καποιων ακολουθιων να μας πει μετά τι ακουει, απο διαφορα σημεια του ναου.

Οι κακές εγκαταστασεις γινονται χειρότερες αν δεν τις χρησιμοποιούμε σωστα, ή τελος παντων συμφωνα με τις δυνατότητες τους.

Την αλλοίωση της φωνης μας; Την εχουμε σκεφτει; Εντάξει, μερικες φορες μας ΄φτιαχνει΄, μας χαλάει ομως περισσοτερες.

Ας κανουμε λοιπόν την αυτοκριτική μας πρωτα...

Στην ουσία, για να μην παρεξηγηθω, συμφωνώ με τους προηγούμενους για το πως αντιμετωπιζόμαστε απο τους ιερεις, τα συμβουλια κλπκλπ. κι εγω στο ιδιο στρατόπεδο ειμαι...

Οσον αφορά τη συγκρότηση χορού στο ναο, επειδη αναφερθηκε και αυτο, νομιζω οτι το τελειο αποτέλεσμα ερχεται με γνωστες μουσικους-ψαλτες, προβες κλπ, ομως ακομη και αυτοι οι προθυμοι κυριοι μπορουν να ψαλλουν απλους υμνους μαζι με τον ψαλτη και στα δυσκολα ας μη λενε τιποτα. Απ το ολότελα καλη κι η Παναγιωταινα, που λεει κι ο λαος μας. η χορωδια ειναι οντως δυσκολη υπόθεση.

Ομως, καλό ειναι να κανουμε ΕΜΕΙΣ αυτο που μπορούμε και υστερα να ζητησουμε και απο τους αλλους να κανουν αυτο που πρεπει.

Ευστάθιος Μεντζάς
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Καλημέρα!

Οι καιροί πλέον εχουν αλλάξει και ειμαστε αναγκασμένοι για διάφορους λόγους να χρησιμοποιούμε μικροφωνα.
το θέμα ειναι πως;
Οι εγκαταστάσεις στους περισσότερους ναους ειναι κακες, ελλειψη μονιτορ κλπ κλπ

Το κύριο προβλημα μας ως ψάλτες ειναι ότι δε μπαινουμε στη θεση των ακροατων- εκκλησιαζομένων. Μου εχουν πει μια φορα 'αν ηθελα ενταση ντισκο' θα πηγαινα στη ντισκο κι οχι στην εκκλησια'!
Τι ακουν αυτοι οι ανθρωποι; ποσο δυνατα-σιγα; καθαρα; καταλαβαινουν τα λογια μας όταν εμεις περιμενουμε να ακουσουμε τον αντιλαλο της φωνης μας απο καποιο ηχειο για να πεισθούμε οτι ακουγομαστε; Καλο θα ηταν να βαλουμε καποιο φιλο (να ξερει και πεντε πραγματα...) κατα τη διαρκεια καποιων ακολουθιων να μας πει μετά τι ακουει, απο διαφορα σημεια του ναου.

Οι κακές εγκαταστασεις γινονται χειρότερες αν δεν τις χρησιμοποιούμε σωστα, ή τελος παντων συμφωνα με τις δυνατότητες τους.

Την αλλοίωση της φωνης μας; Την εχουμε σκεφτει; Εντάξει, μερικες φορες μας ΄φτιαχνει΄, μας χαλάει ομως περισσοτερες.

Ας κανουμε λοιπόν την αυτοκριτική μας πρωτα...

Στην ουσία, για να μην παρεξηγηθω, συμφωνώ με τους προηγούμενους για το πως αντιμετωπιζόμαστε απο τους ιερεις, τα συμβουλια κλπκλπ. κι εγω στο ιδιο στρατόπεδο ειμαι...

Οσον αφορά τη συγκρότηση χορού στο ναο, επειδη αναφερθηκε και αυτο, νομιζω οτι το τελειο αποτέλεσμα ερχεται με γνωστες μουσικους-ψαλτες, προβες κλπ, ομως ακομη και αυτοι οι προθυμοι κυριοι μπορουν να ψαλλουν απλους υμνους μαζι με τον ψαλτη και στα δυσκολα ας μη λενε τιποτα. Απ το ολότελα καλη κι η Παναγιωταινα, που λεει κι ο λαος μας. η χορωδια ειναι οντως δυσκολη υπόθεση.

Ομως, καλό ειναι να κανουμε ΕΜΕΙΣ αυτο που μπορούμε και υστερα να ζητησουμε και απο τους αλλους να κανουν αυτο που πρεπει.

Ευστάθιος Μεντζάς

Monitor στο αναλόγιο, να ακούς τι λές. Δυνατά.
Και στον Ναό να είναι πιο διακριτικός ο ήχος.
Δεν βρίσκω άλλη λύση...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Monitor στο αναλόγιο, να ακούς τι λές. Δυνατά.
Και στον Ναό να είναι πιο διακριτικός ο ήχος.
Δεν βρίσκω άλλη λύση...

Θα συμφωνήσω. Όμως όπως προείπα, κανείς από τους "χρηματοδότες" και ελάχιστοι από τους "ειδικούς εγκαταστάσεων" το θεωρούν απαραίτητο λόγω κόστους ή τεχνογνωσίας που λείπει πολλές φορές. :(
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Καλημέρα!

Οι καιροί πλέον εχουν αλλάξει και ειμαστε αναγκασμένοι για διάφορους λόγους να χρησιμοποιούμε μικροφωνα.
το θέμα ειναι πως;
Οι εγκαταστάσεις στους περισσότερους ναους ειναι κακες, ελλειψη μονιτορ κλπ κλπ

Το κύριο προβλημα μας ως ψάλτες ειναι ότι δε μπαινουμε στη θεση των ακροατων- εκκλησιαζομένων. Μου εχουν πει μια φορα 'αν ηθελα ενταση ντισκο' θα πηγαινα στη ντισκο κι οχι στην εκκλησια'!
Τι ακουν αυτοι οι ανθρωποι; ποσο δυνατα-σιγα; καθαρα; καταλαβαινουν τα λογια μας όταν εμεις περιμενουμε να ακουσουμε τον αντιλαλο της φωνης μας απο καποιο ηχειο για να πεισθούμε οτι ακουγομαστε; Καλο θα ηταν να βαλουμε καποιο φιλο (να ξερει και πεντε πραγματα...) κατα τη διαρκεια καποιων ακολουθιων να μας πει μετά τι ακουει, απο διαφορα σημεια του ναου.

Οι κακές εγκαταστασεις γινονται χειρότερες αν δεν τις χρησιμοποιούμε σωστα, ή τελος παντων συμφωνα με τις δυνατότητες τους.

Την αλλοίωση της φωνης μας; Την εχουμε σκεφτει; Εντάξει, μερικες φορες μας ΄φτιαχνει΄, μας χαλάει ομως περισσοτερες.

Ας κανουμε λοιπόν την αυτοκριτική μας πρωτα...

Στην ουσία, για να μην παρεξηγηθω, συμφωνώ με τους προηγούμενους για το πως αντιμετωπιζόμαστε απο τους ιερεις, τα συμβουλια κλπκλπ. κι εγω στο ιδιο στρατόπεδο ειμαι...

Οσον αφορά τη συγκρότηση χορού στο ναο, επειδη αναφερθηκε και αυτο, νομιζω οτι το τελειο αποτέλεσμα ερχεται με γνωστες μουσικους-ψαλτες, προβες κλπ, ομως ακομη και αυτοι οι προθυμοι κυριοι μπορουν να ψαλλουν απλους υμνους μαζι με τον ψαλτη και στα δυσκολα ας μη λενε τιποτα. Απ το ολότελα καλη κι η Παναγιωταινα, που λεει κι ο λαος μας. η χορωδια ειναι οντως δυσκολη υπόθεση.

Ομως, καλό ειναι να κανουμε ΕΜΕΙΣ αυτο που μπορούμε και υστερα να ζητησουμε και απο τους αλλους να κανουν αυτο που πρεπει.

Ευστάθιος Μεντζάς


Αυτοκριτική πιστεύω υπάρχει από αρκετούς συναδέλφους. Δεν είναι όλοι με τα μυαλά πάνω από τη σκούφια. Όσο για το να βάλουμε φίλους να ακούσουν πως ακουγόμαστε κλπ, μήπως απλά με αυτόν τον τρόπο συντηρούμε την αδιαφορία η οποία είναι η ρίζα του κακού και προσπαθούμε εμείς μονομερώς και αναποτελεσματικά να αλλάξουμε την κατάσταση αλλά με ημίμετρα;

Όσο για τους συμμετέχοντες μή έχοντας γνώσεις μουσικής, συμφωνώ ότι βοηθούν πολύ, αν είναι καλοί "πρακτικοί". Αν όμως όχι; Πώς να εμπιστευτείς το μέλος σε κάποιον έτσι; Και ποια η δυνατότητα συμμετοχής του, και μέχρι ποίου σημείου; Το να είναι κάποιοι πρακτικοί δίπλα μας και να ισοκρατούν ή να βοηθούν ψάλλοντας προσόμοια, έχοντας βέβαια τη γνώση που χρειάζεται, το καταλαβαίνω, αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα από τη χορωδία!

Αξίζει δηλαδή με λίγα λόγια να κάνουμε μια χορωδία "να'χαμε να λέγαμε" για τα κύριε ελέησον και για τα αντίφωνα μόνο; Αν είναι να έχω μια ομάδα βοηθών απαίδευτη και καθαρά επικουρική χορωδιακά σε 2-3 μουσικά μέλη μόνο, απατώντας και αυταπατόμενος περί της υπάρξεως χορωδίας στο ναό, ή ακόμα χειρότερα απλά και μόνο για να ξεκουράζομαι εγώ, προτιμώ να κουράζομαι και να ακούγονται πράγματα σωστά, παρά να ρισκάρω να ακουστεί κάτι άσχημο έστω και αν αυτό κρατήσει μερικά δευτερόλεπτα...

Καλή η Παναγιώταινα, δεν λέω, αλλά εξαρτάται για ποια Παναγιώταινα μιλάμε. Έχει και όμορφες, έχει και άσχημες το χωριό! Αλλ' επιπλέον, συγχωρέστε με, αλλά νομίζω πως η Παναγιώταινα δεν θα πρέπει να είναι το ζητούμενό μας. Η Παναγιώταινα δεν έχει ούτε θέση ούτε λόγο ύπαρξης στο Αναλόγιο, ιδίως αν το "ολότελα" είναι πιο εύηχο απ' αυτήν, στην περίπτωσή μας...
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Monitor στο αναλόγιο, να ακούς τι λές. Δυνατά.
Και στον Ναό να είναι πιο διακριτικός ο ήχος.
Δεν βρίσκω άλλη λύση...

Κατόπιν αρκετής σκέψεως προσανατολίζομαι στην αγορά ακουστικών monitor.
Η χρήση ηχείου - monitor πάνω στο ΑΝΑΛΟΓΙΟΝ (σαν να είναι πατάρι...) με ξίνιζε
(monitor μπορεί να τοποθετηθεί κάπως διαφορετικά βέβαια).
Οπότε θα "ρίξουμε" λίγο την ένταση μέσα στον Ναό για να είναι πιο διακριτικός ο ήχος.

Και όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δεί και εδώ:
http://www.thomann.de/gr/shure_psm400_set_inearsystem.htm

[Όταν το λάβω και το χρησιμοποιήσω θα σας πώ εντυπώσεις]

[Το μικρόφωνο που χρησιμοποιώ είναι εδώ:
http://www.thomann.de/gr/neumann_kms105.htm ]
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Πυκνωτικό (Condenser) και όχι δυναμικό (Dynamic); Φαίνεται οτι το έχει ψάξει για αυτό σε ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι. Ευχαριστώ.

Πυκνωτικό.
Το προτιμώ από τα συνηθισμένα akg c 535 (ή το πιο "χρωματιστό" c 1000) και επειδή έχει χαμηλότερη ευαισθησία.
[Απόσταση πάντως από την πηγή 2-3 ίντσες]
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Πυκνωτικό (Condenser) και όχι δυναμικό (Dynamic); Φαίνεται οτι το έχεις ψάξει για αυτό σε ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι. Ευχαριστώ.

Δες πάντως και το μόνιτορ! :wink:
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Γενικά πάντως πιστεύω πως πρέπει να αρχίσουμε να προσανατολιζόμαστε σε ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ/ ΑΝΑΛΟΓΙΟ και το ένα αυτό μικρόφωνο να είναι ειδικό για χώρο. Στην λογική κάλυψης χώρου και χορού!
Νομίζω τα ευρείου διαφράγματος (κάπως έτσι λέγονται) είναι ειδικά για τέτοιες εφαρμογές.
Καλό είναι και ένα σχετικό "μόνιτορ" διακριτικό (να μήν προκαλεί η εικόνα) ώστε να μήν ακούνε οι ψάλλοντες την φωνή τους αιώνες μακριά (ιδίως σε μεγάλους Ναούς)
Αν κάποιος έχει "ψάξει" κάτι ας μας ενημερώσει.
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Αυτοκριτική πιστεύω υπάρχει από αρκετούς συναδέλφους. Δεν είναι όλοι με τα μυαλά πάνω από τη σκούφια. Όσο για το να βάλουμε φίλους να ακούσουν πως ακουγόμαστε κλπ, μήπως απλά με αυτόν τον τρόπο συντηρούμε την αδιαφορία η οποία είναι η ρίζα του κακού και προσπαθούμε εμείς μονομερώς και αναποτελεσματικά να αλλάξουμε την κατάσταση αλλά με ημίμετρα;

Όσο για τους συμμετέχοντες μή έχοντας γνώσεις μουσικής, συμφωνώ ότι βοηθούν πολύ, αν είναι καλοί "πρακτικοί". Αν όμως όχι; Πώς να εμπιστευτείς το μέλος σε κάποιον έτσι; Και ποια η δυνατότητα συμμετοχής του, και μέχρι ποίου σημείου; Το να είναι κάποιοι πρακτικοί δίπλα μας και να ισοκρατούν ή να βοηθούν ψάλλοντας προσόμοια, έχοντας βέβαια τη γνώση που χρειάζεται, το καταλαβαίνω, αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα από τη χορωδία!

Αξίζει δηλαδή με λίγα λόγια να κάνουμε μια χορωδία "να'χαμε να λέγαμε" για τα κύριε ελέησον και για τα αντίφωνα μόνο; Αν είναι να έχω μια ομάδα βοηθών απαίδευτη και καθαρά επικουρική χορωδιακά σε 2-3 μουσικά μέλη μόνο, απατώντας και αυταπατόμενος περί της υπάρξεως χορωδίας στο ναό, ή ακόμα χειρότερα απλά και μόνο για να ξεκουράζομαι εγώ, προτιμώ να κουράζομαι και να ακούγονται πράγματα σωστά, παρά να ρισκάρω να ακουστεί κάτι άσχημο έστω και αν αυτό κρατήσει μερικά δευτερόλεπτα...

Καλή η Παναγιώταινα, δεν λέω, αλλά εξαρτάται για ποια Παναγιώταινα μιλάμε. Έχει και όμορφες, έχει και άσχημες το χωριό! Αλλ' επιπλέον, συγχωρέστε με, αλλά νομίζω πως η Παναγιώταινα δεν θα πρέπει να είναι το ζητούμενό μας. Η Παναγιώταινα δεν έχει ούτε θέση ούτε λόγο ύπαρξης στο Αναλόγιο, ιδίως αν το "ολότελα" είναι πιο εύηχο απ' αυτήν, στην περίπτωσή μας...

Συμφωνώ απολύτως!!!!
 

ΜΙΧΑΗΛ Σ Δ

Νέο μέλος
Ενδιαφέρον άρθρο από εφημερίδα της Χίου με τίτλο "H οξεία μικροφωνίτιδα στην ψαλτική τέχνη".

Ἡ παραπομπή δὲν λειτουργεῖ σήμερα (25-06-2009).
Ἀν κάποιος ἔχει κρατήσει τὸ ἄρθρο αὐτὸ στὸ ἀρχεῖο του, παρακαλῶ νὰ τὸ κοινοποιήση γιὰ τὴν ἐνημέρωση καὶ τῶν καθυστερημένων........
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Συμφωνώ με το ένα μικρόφωνο ανά αναλόγιο και σε χαμηλές-διακριτικές εντάσεις.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Άλλαξε το link. Μπορείτε να το διαβάσετε εδώ.
 
Top