Θέση αναλογίων (κολλάμε τους ψάλτες στον τοίχο;)

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ειχα κατεβει στην Ελλαδα το 2006, και πηγα στην ενορια μου τον Αγ. Γεωργιο Αγρινιου για να αναψω ενα κερι. Ειδα οτι τα αναλογια εχουν μετακινηθει προς τα πισω, και κολλησει πανω στους δυο τοιχους της εκκλησιας, και στον σολεα υπαρχει μονο ο Θρονος.
Δεν ξερω αλλα μου χτυπουσε ασχημα στο ματι αυτη η αλλαγη. Μετα που ρωτησα καποιον, μου ειπε οτι ειναι πολυ διαδεδομενο το φαινομενο να "κολλαμε τους ψαλτες στον τοιχο" .

Ειναι επιτρεπτη αυτη η τακτικη; Τι λεει η ταξις;
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Στις ιερές μονές συνήθως οι πατέρες του αναλογίου είναι όντως "στον τοίχο", μέσα στου κοίλου σχήματος - πετάλου ή ημικυκλίου - κατανυκτικό (κατ'εμέ) αναλόγιον.
 
Last edited:

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Στις ιερές μονές συνήθως οι πατέρες του αναλογίου είναι όντως "στον τοίχο", μέσα στου κοίλου σχήματος - πετάλου ή ημικυκλίου - κατανυκτικό (κατ'εμέ) αναλόγιον.

Σωστα, αλλά στις μονές συνήθως οι ναοί ειναι μικροί (σε πλάτος)!
Γι΄αυτό και νομιζω οτι φτιάχνουν και το πέταλο, αφ΄ ενός να δημιουργηθέι χώρος, αφ΄ ετέρου για ζητηματα ακουστικής.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μακριά και αγαπημένοι... :D
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Στο ναό που ψάλλω είναι όντως κολλημένα στον τοίχο τα αναλόγια...
Εκτός αυτού με κάτι κολώνες και το δεσποτικό που παρεμβάλλονται έχω πολύ κακή ορατότητα εφόσον δεν βλέπω ούτε τι γίνεται στην ωραία πύλη, το σωλέα, τον αριστερό ψάλτη κλπ. Ευτυχώς το έχω ξεπεράσει... :)
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Στο ναό που ψάλλω είναι όντως κολλημένα στον τοίχο τα αναλόγια...
Εκτός αυτού με κάτι κολώνες και το δεσποτικό που παρεμβάλλονται έχω πολύ κακή ορατότητα εφόσον δεν βλέπω ούτε τι γίνεται στην ωραία πύλη, το σωλέα, τον αριστερό ψάλτη κλπ. Ευτυχώς το έχω ξεπεράσει... :)

Εμάς ο Ναός είναι τετράκλιτος!!! (Βασιλική)
Το Δεξιό αναλόγιο πιο "στην μέση" ενώ το Αριστερό λίγο πιο "άκρη".
(αλλά όχι κολλημένα στον τοίχο)
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Στο ναό που ψάλλω είναι όντως κολλημένα στον τοίχο τα αναλόγια...
Εκτός αυτού με κάτι κολώνες και το δεσποτικό που παρεμβάλλονται έχω πολύ κακή ορατότητα εφόσον δεν βλέπω ούτε τι γίνεται στην ωραία πύλη, το σωλέα, τον αριστερό ψάλτη κλπ. Ευτυχώς το έχω ξεπεράσει... :)

Παναγιωτη η ταξις του Κελευσον δεν εμφανιζεται σαν αταξια οταν το παιδακι θα πρεπει να παει 5 μετρα μακρια; Επισης οταν ο δεσποτης δεν πει καταβασιες, για παραδειγμα, πως γινεται η συνεννοηση;
Ακομη, οταν δεν υπαρχει δεσποτης, ο θρονος δεν φαινεται εμβολιμος στον σολεα;
Δεν ξερω, καπου δεν μου φαινεται σωστο. Εσυ απο εμπειρια, πως λυσατε αυτα τα προβληματα; η απλα συνηθισατε;
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Στον Άγιο Νικόλαο Καισαριανής όπου ήμουν τρίτος ψάλτης, τα αναλόγια είναι κολλημένα στον τοίχο κι από πάνω υπάρχει ταβάνι, οπότε χάνεται όλη η ακουστική, ενώ στο μέρος που έπρεπε να είναι τα αναλόγια υπάρχουν τρεις (!)
θρόνοι...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Παναγιωτη η ταξις του Κελευσον δεν εμφανιζεται σαν αταξια οταν το παιδακι θα πρεπει να παει 5 μετρα μακρια; Επισης οταν ο δεσποτης δεν πει καταβασιες, για παραδειγμα, πως γινεται η συνεννοηση;
Ακομη, οταν δεν υπαρχει δεσποτης, ο θρονος δεν φαινεται εμβολιμος στον σολεα;
Δεν ξερω, καπου δεν μου φαινεται σωστο. Εσυ απο εμπειρια, πως λυσατε αυτα τα προβληματα; η απλα συνηθισατε;

Ευτυχώς (ή δυστυχώς) αρχιερατικές ακολουθίες έχουμε σπανιώτατα (1-2 φορές το χρόνο). Με τον αριστερό δεν έχουμε συνήθως ειδικά θέματα να αντιμετωπίσουμε στη διάρκεια της ακολουθίας. Γενικά είμαι βολικός άνθρωπος και συνήθισα και αυτό μαζί με άλλα. :)
 
Top