Ανοιξαντάρια Φωκαέως κατ' απόδοση Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.Χ.Ε Θρασυβούλου Στανίτσα

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Last edited by a moderator:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Πραγματικά πατριαρχική ερμηνεία, ειδικά στα Ανοιξαντάρια. ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ μήπως κάποιος φίλος έχει τη συγκεκριμένη παραλλαγή / διασκευή που ψάλλει ο Στανίτσας;

κ. Γιώργο ξέρω ότι αυτά που ζητάς υπάρχουν στο βιβλίο του Αρχοντα Β΄Δομέστικου της Μ.Χ.Ε. κυρ Δημοσθένη Παικόπουλου την ΠΑΝΔΕΚΤΗ (ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ),δεν το έχω όμως.Τα έχει κάποιος φίλος εκτός forum αν δεν τα έχει κάποιος άλλος να ρτα ανεβάσει ,θα προσπαθήσω να τα βρώ.
Καλή τεσσαρακοστή.
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Μπράβο, πολύ καλή επιλογή να ανέβει η συγκεκριμένη ηχογράφηση.
Βρήκα στα γρήγορα τα μουσικά (Μακάριος ανήρ, Ανοιξαντάρια, Κεκραγάριο) στη Φυλλάδα του Αγ. Βασιλείου του Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αρχιεπισκοπής Κων/πόλεως Λυκούργου Πετρίδη. Δυστυχώς δεν τα έχω σε ηλεκτρονική μορφή.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ φίλε (και καλώς ήλθατε στο φόρουμ) μήπως έχετε σκάνερ να σκανάρετε μόνο τα Ανοιξαντάρια; Θα ήμουν υπόχρεως. Ευχαριστώ πολύ.

ΥΓ Ευχαριστώ κ. Γιώργο (Παλιούρα).
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Αγαπητοί φίλοι,

παραθέτω τo μουσικό χειρόγραφο από τα Ανοιξαντάρια Φωκαέως κατ' απόδοση Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.Χ.Ε Θρασυβούλου Στανίτσα όπως τα έχει καταγράψει στη Φυλλάδα του Αγ. Βασιλείου ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Αρχιεπισκοπής Κων/πόλεως Λυκούργος Πετρίδης.

Για περισσότερη ευκολία ανεβάζω κάθε σελίδα ξεχωριστά και ένα συμπιεσμένο αρχείο με όλες μαζί.

Καλή μελέτη!
 

Attachments

  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 01.jpg
    1 MB · Views: 950
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 02.jpg
    429.4 KB · Views: 309
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 03.jpg
    672.4 KB · Views: 184
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 04.jpg
    468.5 KB · Views: 124
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 05.jpg
    649.8 KB · Views: 114
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 06.jpg
    438.5 KB · Views: 100
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 07.jpg
    636.8 KB · Views: 93
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 08.jpg
    439.8 KB · Views: 91
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 09.jpg
    610.7 KB · Views: 84
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 10.jpg
    440.5 KB · Views: 76
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 11.jpg
    623.7 KB · Views: 75
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 12.jpg
    429.7 KB · Views: 75
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 13.jpg
    604.3 KB · Views: 74
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 14.jpg
    454.4 KB · Views: 76
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 15.jpg
    593 KB · Views: 72
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 16.jpg
    428.4 KB · Views: 71
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 17.jpg
    707.5 KB · Views: 71
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 18.jpg
    403.5 KB · Views: 70
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 19.jpg
    623.9 KB · Views: 67
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 20.jpg
    441.5 KB · Views: 92
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 21.jpg
    1.4 MB · Views: 127
  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα) 01-21.rar
    10.2 MB · Views: 793

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητοί φίλοι,

παραθέτω τo μουσικό χειρόγραφο από τα Ανοιξαντάρια Φωκαέως κατ' απόδοση Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.Χ.Ε Θρασυβούλου Στανίτσα όπως τα έχει καταγράψει στη Φυλλάδα του Αγ. Βασιλείου ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Αρχιεπισκοπής Κων/πόλεως Λυκούργος Πετρίδης.

Σε υπερευχαριστώ αγαπητέ φίλε για την άμεση ανταπόκριση!

Κι εσένα Αντώνη για την υπέροχη ηχογράφηση!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοί φίλοι,
παραθέτω τo μουσικό χειρόγραφο από τα Ανοιξαντάρια Φωκαέως κατ' απόδοση Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.Χ.Ε Θρασυβούλου Στανίτσα όπως τα έχει καταγράψει στη Φυλλάδα του Αγ. Βασιλείου ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Αρχιεπισκοπής Κων/πόλεως Λυκούργος Πετρίδης.
Για περισσότερη ευκολία ανεβάζω κάθε σελίδα ξεχωριστά και ένα συμπιεσμένο αρχείο με όλες μαζί. Καλή μελέτη!

Αγαπητε εν Γερμανια tum15189
Ευχαριστουμε για την παραθεση των ανοιξανταριων Φωκαεα-Στανιτσα .

Επ ευκαιρεια θα ηθελα να σημειωσω τα εξης απευθυνωμενος προς ολους τους φιλους :

1ον : Απ'οτι ξερω (αν κανω λαθος διορθωστε με) , ο Στανιτσας εχει γραψει μονο τα του δεξιου (το ιδιο εκανε με καταβασιες , αινους , δοξολογιες κλπ) .
Αν ειναι ετσι , τοτε τα του αριστερου ειναι του Αρχωντα Λυκουργου Πετριδη .

2ον : Αυτα που ανεβασε ο φιλος tum15189 εχουν καποιες ψιλοδιαφορες απο το πρωτοτυπο . Αναφερω καποιες:
α) Καποιες απλες δεν υπαρχουν στο πρωτοτυπο , οπου αντι για απλη υπαρχει σιωπη .
2) Στον ανω ΒΟΥ' στο ''ουρανιε'' και επουρανιε'' , δεν εχει υφεση στο πρωτοτυπο (ουτε το εκτελουσε με υφεση ο Στανιτσας) .
3) Στα τρια τελευταια ισα στο τελος του κειμενου , στο πρωτοτυπο δεν υπαρχει κλασμα πανω σε αυτα . Απλα ο Στανιτσας , ακριβως πριν τα ισα (και πριν την βαρεια) σημειωνει χρονο διαργο .

Καλη Μεγαλη Τεσσαρακοστη .
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Τα έψαχνα κι έχουν ανέβει εδώ. Είπα να κάνω ξεχωριστό θέμα από αυτό των πρωτοτύπων ανοιξανταρίων του Φωκαέως, για να βρίσκονται εύκολα, μια και αρκετοί θα τα ψάχνουν φαντάζομαι, καθώς είναι ό,τι πρέπει για πανηγύρι ιερού ναού! Ευχαριστούμε πολύ τον "ανεβάσαντα" κ. Λαμπρινάκο!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τίς εἰκόνες τοῦ Λαμπρινάκου τίς μετέτρεψα σέ ἑνιαῖο ἀρχεῖο (συνημμένο pdf).

Τό πρωτότυπο πού ἀναφέρει ὁ μακαριστός κυρ-Βαγγέλης (μέ μόνα τοῦ δεξιοῦ) βρίσκεται ἐδῶ (προσφορά κ. Δημήτρη Παφίλη).

 

Attachments

  • Ανοιξαντάρια Φωκαέως Ήχος Πλ. Δ' (Απόδοσις Στανίτσα).pdf
    12.3 MB · Views: 1,392

Γιώργος Λαμπρόπουλος

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Τιμίου Προδρόμου Κάτω Αχαίας
Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει καθαρογράψει την εν λόγω συλλογή με το Μελωδό ή κάποιο άλλο πρόγραμμα μουσικής γραφής;
Θα με εξυπηρετούσε πολύ σε μια φυλλάδα που ετοιμάζω.

Ευχαριστώ
 

TASOS BOUTIS

Μέλος
Συγχωρεστε μου την σημειωση μου αλλα επειδη εχω τα μουσικα χειρογραφα του Αρχοντα ΣΤΑΝΙΤΣΑ νομιζω οτι υπαρχουν μεγαλες και πολλες διαφορες με αυτα που βλεπω στην οθονη μου ως τροποποιηθεντα απο τον Αρχοντα.Αν εχω λαθος παρακαλω διορθωστε με.Σας ευχαριστω.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Συγχωρεστε μου την σημειωση μου αλλα επειδη εχω τα μουσικα χειρογραφα του Αρχοντα ΣΤΑΝΙΤΣΑ νομιζω οτι υπαρχουν μεγαλες και πολλες διαφορες με αυτα που βλεπω στην οθονη μου ως τροποποιηθεντα απο τον Αρχοντα.Αν εχω λαθος παρακαλω διορθωστε με.Σας ευχαριστω.


Πρόκειται για καταγραφή και απόδοση του Λ. Πετρίδη, που καλό είναι να δηλώνεται..

δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Στά προηγούμενα ἔχουν γίνει σχετικές παρατηρήσεις ἐπ᾿ αὐτοῦ ἀπό τόν μακαριστό κυρ-Βαγγέλη καί σέ δικό μου μήνυμα παραπέμπω στά πρωτότυπα πού ἀναφέρει ὁ μακαριστός κυρ-Βαγγέλης (μέ μόνα τοῦ δεξιοῦ — προσφορά κ. Δημήτρη Παφίλη).

 
Top