[Suggestion] Παραγωγή διαστημάτων ακριβείας

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Βρίσκεται στα χέρια μου μία γεννήτρια συχνοτήτων με την οποία μπορώ να παράγω ήχους με εύρος συχνότητας που περιλαμβάνει άνετα τις συχνότητες των φθόγγων που χρησιμοποιούνται στη βυζαντινή μουσική (το 99% των ψαλτών έχουν εύρος από κάτω Γα ή Δι μέχρι άνω Κε ή Ζω ,ανάλογα με το φυσικό ύψος της φωνής....).
Να τη θέσω σε λειτουργία για να βρω ακριβώς και σε κάθε κλίμακα (68αρα, 72αρα κ.α.) και ήχο, ποια είναι τα διαστήματα και τα hertz των φθόγγων; Να τα ηχογραφήσω, να τα ανεβάσω, να τα συγκεντρώσω και σε ένα αρχείο excel;
Το μόνο που χρειάζομαι είναι να μάθω τη σχέση που συνδέει το μήκος χορδής με τα hertz. Με το συνημμένο, μπορώ να μετατρέψω το μήκος χορδής σε όλες τις υπόλοιπες κλίμακες.
Να το επιχειρήσω ή δεν χρειάζεται;
Ξέρω ότι υπάρχουν και προγράμματα στον υπολογιστή, αλλά επειδή δεν θέλω να μπερδευτώ και να χάσω και χρόνο, αφού πρέπει να μάθω πρώτα πώς δουλεύει και μετά να αρχίσω τη δουλειά (για να πω την αλήθεια, βαριέμαι να καθήσω να μάθω πώς δουλεύει το κάθε πρόγραμμα....αφήστε που μπορεί να μάθω ένα πρόγραμμα, να μη μου κάνει και να χρειαστεί να μάθω άλλο!!!) προτίμησα έναν πιο "παραδοσιακό" τρόπο και σαφώς πιο εύκολο (δύο κουμπιά γυρνάω και πετυχαίνω με ακρίβεια 2 δεκαδικών ψηφίων όποια συχνότητα θέλω).
Ευχαριστώ! :)
 

Attachments

  • υπολογισμός διαστημάτων από λόγους σε τμήματα και cents.rar
    4.6 KB · Views: 432
Last edited by a moderator:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Βρίσκεται στα χέρια μου μία γεννήτρια συχνοτήτων με την οποία μπορώ να παράγω ήχους με εύρος συχνότητας που περιλαμβάνει άνετα τις συχνότητες των φθόγγων που χρησιμοποιούνται στη βυζαντινή μουσική (το 99% των ψαλτών έχουν εύρος από κάτω Γα ή Δι μέχρι άνω Κε ή Ζω ,ανάλογα με το φυσικό ύψος της φωνής....).
Να τη θέσω σε λειτουργία για να βρω ακριβώς και σε κάθε κλίμακα (68αρα, 72αρα κ.α.) και ήχο, ποια είναι τα διαστήματα και τα hertz των φθόγγων; Να τα ηχογραφήσω, να τα ανεβάσω, να τα συγκεντρώσω και σε ένα αρχείο excel;
Το μόνο που χρειάζομαι είναι να μάθω τη σχέση που συνδέει το μήκος χορδής με τα hertz. Με το συνημμένο, μπορώ να μετατρέψω το μήκος χορδής σε όλες τις υπόλοιπες κλίμακες.
Να το επιχειρήσω ή δεν χρειάζεται;
Ξέρω ότι υπάρχουν και προγράμματα στον υπολογιστή, αλλά επειδή δεν θέλω να μπερδευτώ και να χάσω και χρόνο, αφού πρέπει να μάθω πρώτα πώς δουλεύει και μετά να αρχίσω τη δουλειά (για να πω την αλήθεια, βαριέμαι να καθήσω να μάθω πώς δουλεύει το κάθε πρόγραμμα....αφήστε που μπορεί να μάθω ένα πρόγραμμα, να μη μου κάνει και να χρειαστεί να μάθω άλλο!!!) προτίμησα έναν πιο "παραδοσιακό" τρόπο και σαφώς πιο εύκολο (δύο κουμπιά γυρνάω και πετυχαίνω με ακρίβεια 2 δεκαδικών ψηφίων όποια συχνότητα θέλω).
Ευχαριστώ! :)

Χάρη στην παρότρυνση του συμφορουμήτη μας Βάιου Έφτιαξα κι εγώ το κατιτις μου κι ελπίζω βοηθήσει: http://analogion.com/forum/showthread.php?t=26403
:)
 

kmironakis

π. Ευστάθιος
Ευάγγελε δε δουλεύει σωστά σε Open Office, οπότε έφτιαξα κάτι ποιο απλό

interval.png

και το αρχείο όποιος θέλει για επεξεργασία.

View attachment διαστηματα.xls.zip

Βλέπουμε πολλές ομοιότητες και θέσεις που μπορούμε να μεταφερθούμε από το ένα γένος στο άλλο.
Για όποιον θέλει ηχητικό από το πρόγραμμα BZQ μπορεί εύκολα να το δημιουργήσει.

View attachment klimaka-1236s.mp3

ακούμε το ΠΑ και διατονική ΒΟΥ και Β' ηχο ΓΑ και Γ' ήχο ΔΙ και πλάγιο του Β'
και το κείμενο για όποιον θέλει να κάνει δικές του ασκήσεις με το BZQ

View attachment klimaka-1236s.bzq.txt

Πηγές
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=print&sid=729
http://music.analogion.net/Klimakes/


π. Ευστάθιος
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ευάγγελε δε δουλεύει σωστά σε Open Office, οπότε έφτιαξα κάτι ποιο απλό...

Μα δεν είπα ποτέ ότι είναι για Open Office το πρόγραμμα που έφτιαξα, μόνο σε Excel της Microsoft παίζει!
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ο στόχος αυτής της εφαρμογής μου στο Excel είναι να κατασκευάζεις κλίμακες να τις αποθηκεύεις και να τις φορτώνεις είτε αναπαριστώντας τα διαστήματα με τμήματα-μόρια είτε να δίνεις τους λόγους της συχνότητας. Επίσης μπορείς να παίξεις αυτές και να τις ακούσεις. Το έφτιαξα στο Excel αρχικά για δική μου χρήση στα πλαίσια της έρευνας που κάνω για τα διαστήματα της μουσικής.
Δυστυχώς αν δεν διαθέτεις Excel της Microsoft από 2000 και νεότερο δεν μπορεί να λειτουργήσει.

Σίγουρα το BZQ είναι προγραμματιστικά πολύ πιο σύνθετο με δυνατότητες σε πολλά περιβάλλοντα και πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στον δημιουργό του Παναγιώτη Κατσούλη.
Νομίζω χρησιμοποιεί παρόμοια πλατφόρμα με το "Μελωδός" για την αναπαραγωγή των ήχων.

Αν μπορέσει να δίνει λόγους και βάσει απ' ευθείας από τους λόγους και όχι από τα τμήματα να παράγει τον ήχο θα ήταν τέλειο για την ακριβή αναπαράσταση των διαστημάτων. Δεν ξέρω αν έχει ήδη αυτήν την δυνατότητα κι εγώ δεν την είδα.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ο
Νομίζω χρησιμοποιεί παρόμοια πλατφόρμα με το "Μελωδός" για την αναπαραγωγή των ήχων.

Αν μπορέσει να δίνει λόγους και βάσει απ' ευθείας από τους λόγους και όχι από τα τμήματα να παράγει τον ήχο θα ήταν τέλειο για την ακριβή αναπαράσταση των διαστημάτων. Δεν ξέρω αν έχει ήδη αυτήν την δυνατότητα κι εγώ δεν την είδα.

Και βέβαια την έχει σε δύο επιλογές.
1. Ἐχει τους λόγους της Επιστροπής, καθώς και
2. Τους οποιουσδήποτε λόγους, αρκεί να καταγράφονται με δεκαδικά, π.χ. 9/8 =1,125, ή 16/15 =1,066667 10/9=1,111111 κλπ κλπ, και χρειάζεται προσοχή ως προς την ακρίβεια των 3,4,5 χόρδων, και με δυνατότητα υφοδιέσεων μέχρι και ένα δεκαδικό π.χ. 4,2 κόμματα κλπ κλπ, και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις κλίμακες που κατασκευάζεις στο υπάρχον αναστασιματάριο για να έχεις και το άκουσμα. Για οποιαδήποτε υποστήριξη διαθέσιμος σε ημέρες και ώρες που υπάρχει αμοιβαία η δυνατότητα,
Βς
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Και βέβαια την έχει σε δύο επιλογές.
1. Ἐχει τους λόγους της Επιστροπής, καθώς και
2. Τους οποιουσδήποτε λόγους, αρκεί να καταγράφονται με δεκαδικά, π.χ. 9/8 =1,125, ή 16/15 =1,066667 10/9=1,111111 κλπ κλπ, και χρειάζεται προσοχή ως προς την ακρίβεια των 3,4,5 χόρδων, και με δυνατότητα υφοδιέσεων μέχρι και ένα δεκαδικό π.χ. 4,2 κόμματα κλπ κλπ, και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις κλίμακες που κατασκευάζεις στο υπάρχον αναστασιματάριο για να έχεις και το άκουσμα. Για οποιαδήποτε υποστήριξη διαθέσιμος σε ημέρες και ώρες που υπάρχει αμοιβαία η δυνατότητα,
Βς

κυρ Βασίλη ομιλείτε για το πρόγραμμα Μελωδός. Ναι έχει το έχω δει ότι το κάνει. Το Μελωδός είναι η πιο ολοκληρομένη προγραμματιστική λύση για την μουσική και θα μείνει στην ιστορία.
Η ερώτηση μου είναι αν το http://bzquality.wordpress.com/ κάνει κάτι παρόμοιο.
Υπάρχουν άνθρωποι που δεν διαθέτουν τόσα χρήματα και θέλουν κάτι πολύ πιο απλό να κάνουν μια απλή σύγκριση διαστημάτων.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
κυρ Βασίλη ομιλείτε για το πρόγραμμα Μελωδός. Ναι έχει το έχω δει ότι το κάνει. Το Μελωδός είναι η πιο ολοκληρομένη προγραμματιστική λύση για την μουσική και θα μείνει στην ιστορία.
Η ερώτηση μου είναι αν το http://bzquality.wordpress.com/ κάνει κάτι παρόμοιο.
Υπάρχουν άνθρωποι που δεν διαθέτουν τόσα χρήματα και θέλουν κάτι πολύ πιο απλό να κάνουν μια απλή σύγκριση διαστημάτων.
Αγαπητέ Ευάγγελε παρέλειψα να το διευκρινίσω ότι τα ανωτέρω γίνονται άνετα και με την δωρεάν δοκιμαστική έκδοση του Μελωδού, κατά τα γνωστά και αποθηκεύει μέχρι και 10 κλίμακες πέραν των υπαρχόντων της Επιτροπής. απλά δεν αποθηκεύει το αρχείο αλλά μπορείς να το διατηρείς όσο έχεις τον υπολογιστή σε ύμνο ή χρήση, χωρίς να κάνεις τερματισμό. Ενώ τα αρχεία Αναστασιματάριο Δοξολογία και άλλα που υπάρχουν μπορείς άνετα όποτε θέλεις να τα έχεις με την Δωρεάν δοκιμαστική χρήση που είναι νομίζω χωρίς χρονικό περιορισμό.
Μετά τις 28/10 ευχαρίστως μέσα σε 15 λεπτά να σου δείξω πως να κάνεις ότι θέλεις με την δωρεά έκδοση.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Σίγουρα το BZQ είναι προγραμματιστικά πολύ πιο σύνθετο με δυνατότητες σε πολλά περιβάλλοντα και πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στον δημιουργό του Παναγιώτη Κατσούλη.
Νομίζω χρησιμοποιεί παρόμοια πλατφόρμα με το "Μελωδός" για την αναπαραγωγή των ήχων.

Αν μπορέσει να δίνει λόγους και βάσει απ' ευθείας από τους λόγους και όχι από τα τμήματα να παράγει τον ήχο θα ήταν τέλειο για την ακριβή αναπαράσταση των διαστημάτων. Δεν ξέρω αν έχει ήδη αυτήν την δυνατότητα κι εγώ δεν την είδα.

Και βέβαια την έχει σε δύο επιλογές.
1. Ἐχει τους λόγους της Επιστροπής, καθώς και
2. Τους οποιουσδήποτε λόγους, αρκεί να καταγράφονται με δεκαδικά, π.χ. 9/8 =1,125, ή 16/15 =1,066667 10/9=1,111111 κλπ κλπ, και χρειάζεται προσοχή ως προς την ακρίβεια των 3,4,5 χόρδων, και με δυνατότητα υφοδιέσεων μέχρι και ένα δεκαδικό π.χ. 4,2 κόμματα κλπ κλπ,

Εὐχαριστῶ διά τά καλά σας λόγια.

Πρέπει μᾶλλον νά διευκρινίσω μερικά σημεῖα, ἴσως ἔχουν παρεξεγηθῆ λόγω παλαιοτέρας ἐκδόσεως τοῦ BZQ:

Ὁ χρήστης ἔχει ΑΠΟΛΥΤΟΝ ἐλευθερία νά ὁρίσῃ διαστήματα.
Τά διαστήματα δύνανται νά προσδιοριστοῦν ὑπό ὁτιδήποτε κλασμάτων
π.χ. 9/8 , 25/24 κτλ
ἀκόμη καί δεκαδικῶν κλασμάτων ἐάν ποτέ χρειασθοῦν π.χ. 12/11.1234 (!)

Δύναται νά ὁρίση μόρια ἀναμεμιγμένα μέ κλάσματα

π.χ 9/8 , κατόπιν 10.1, κατόπιν 16/15 κτλ.

Διέσεις/ὑφέσεις πού ἀναφέρει ὁ φίλος Βασίλης, προσδιορίζονται μέ ὁσαδήποτε δεκαδικά θέλομεν π.χ. ἡ ἐντολή

3,45678<Δ

θά παίξῃ τό Δι κατά 3.45678 μόρια χαμηλώτερον.

Τά μόρια ἀναφέρονται οὐχί ὑποχρεωτικῶς εἰς ὀκτάβαν 72
ἀλλά εἰς οἱονδήποτε άριθμόν ἐπιλέξομεν πχ. 12, 53, 68 , ...... 1200 (cents)

Δύνανται νά δημιουργηθοῦν καί νά ἀποθηκευτοῦν 10,100, 1000, ὁσες-δήποτε
κλίμακες θέλομε.

Ἐξυπακούεται ὅτι διά τήν τελειωτέραν μελέτην τῶν διαστημάτων
μειώνομεν τήν "Ἔντασιν Ποιότητος" (δηλ. τούς λαρυγγισμούς) εἰς τό μηδέν,
καί ἐπιλέγομεν τήν σταθερωτέραν φωνήν CHOIR6, PKOY, CELLO, CELLO1 .

attachment.php
 

Attachments

  • BZQscreen.jpg
    BZQscreen.jpg
    148.1 KB · Views: 1,161

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ευχαριστούμε για την αναλυτική παρουσίαση κύριε Παναγιώτη και πάλι συγχαρητήρια και ευχαριστίες για το όμορφο πρόγραμμα σας.

Κύριε Βασίλη σας ευχαριστούμε για την εξήγηση, όντως ο Μελωδός μόνο στην ελεύθερη του έκδοση παρέχει πλείστες δυνατότητες!
 

kmironakis

π. Ευστάθιος
Ας συνεχίσουμε λίγο, τι θα γίνει αν συνδυάσουμε το BZQ με ένα αναπαραγωγέα πολυμέσων (media player) και βασιζόμενοι στα 4 γένη του 1ου του 2ου του 3ου και πλάγιο του 2ου ήχου όπως φαίνονται εδώ

http://analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=78119

τότε έχουμε ένα τρόπο να δουλεύουμε αυτές τις κλίμακες με μόνο τα πλήκτρα
άνω βέλος
κάτω βέλος
και Enter

cello1.jpeg

Εκτελούμε εύκολα ας πούμε Την Τιμιωτέρα σε πλάγιο του 2ου πιέζοντας Enter στη νότα που θέλουμε και αναβαίνοντας ή κατεβαίνοντας τις νότες με τα βελάκια πάνω και κάτω.
Είναι απλό και αντέχει στη χρήση, επίσης παίζει και σε φορητό mp3 αν είμαστε εκτός Η/Υ και θέλουμε να κάνουμε εξάσκηση. Φυσικά όχι χρήση μέσα στο ναό.

Τα αρχεία δημιουργούνται εύκολα με το BZQ

1s 25x
..a

Επιλέγουμε τονικότητα και φωνή, αν θέλουμε δίνουμε τα δικά μας διαστήματα της κλίμακας και δημιουργούμε 16 αρχεία με όλες τις νότες αντικαθιστώντας το a

a d k z n p b g D K Z N P B G H
γα δι κε ζω νη πα βου γα δι κε ζω νη πα βου γα δι

δηλαδή από κάτω Γα μέχρι άνω ΔΙ

για κλίμακα 1s είναι του 1ου ήχου 2s του 2ου κλπ

Στο συνημμένο έχω τα 4 γένη και επέλεξα το cello, διότι πιστεύω ακούγονται καλύτερα οι συχνότητες. Καλό είναι να φτιάξετε δικό σας με επιλογή και ανθρώπινης φωνής πχ CHAR5 ή όποιο άλλο θέλετε.

View attachment cello.zip

Τα αρχεία που εκτελεί ο αναπαραγωγέας έχουν κατάληξη .m3u και μπορούμε να τα επεξεργαστούμε με ένα επεξεργαστή κειμένου.

Πιστεύω ότι θα φανεί χρήσιμο σαν βοήθημα για ένα μαθητή βυζαντινής μουσικής και σε ένα προχωρημένο εφόσον βάλει και τις υφέσεις-διέσεις. Επίσης βοηθάει στην εκμάθηση της παραλλαγής και εξοικειωνόμαστε στο πρόγραμμα BZQ. Με λίγη εξοικείωση μπορούμε να εκτελούμε και τα γοργά όχι όμως σε πολύ γρήγορο χρόνο.

Μπορούμε να έχουμε και τον ανιχνευτή να ελέγχουμε τις συχνότητες μας
http://www.seventhstring.com/tuner/tuner.html

όπως και το μετρονόμο για το χρόνο
http://www.seventhstring.com/metronome/metronome.html

Ελπίζω να βοήθησα!

π. Ευστάθιος
 
Last edited:

Γεώργιος Κ

ἐγὼ ταύτα οὐ γινώσκω οὐδὲ δύναμαι νοῆσαι, ἐὰν μή μ
Ευάγγελε δε δουλεύει σωστά σε Open Office, οπότε έφτιαξα κάτι ποιο απλό

View attachment 78119

και το αρχείο όποιος θέλει για επεξεργασία.

View attachment 78120

Βλέπουμε πολλές ομοιότητες και θέσεις που μπορούμε να μεταφερθούμε από το ένα γένος στο άλλο.
Για όποιον θέλει ηχητικό από το πρόγραμμα BZQ μπορεί εύκολα να το δημιουργήσει.

View attachment 78121

ακούμε το ΠΑ και διατονική ΒΟΥ και Β' ηχο ΓΑ και Γ' ήχο ΔΙ και πλάγιο του Β'
και το κείμενο για όποιον θέλει να κάνει δικές του ασκήσεις με το BZQ

View attachment 78122

Πηγές
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=print&sid=729
http://music.analogion.net/Klimakes/


π. Ευστάθιος

Σχετικά με το αρχείο διαστηματα.xls.zip....
Στα χρωματισμένα κελιά οι τιμές δείχνουν τις συχνότητες των φθόγγων;

Έχει κάποια σχέση με αυτό το άρθρο; http://www.musicheaven.gr/html/modul...article&id=741
Σε αυτό φαίνονται αρκετά υψηλότερα οι συχνότητες.
Υπάρχει κάποιο αρχείο με τις συχνότητες που πραγματικά χρησιμοποιούμε;
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Σχετικά με το αρχείο διαστηματα.xls.zip....
Στα χρωματισμένα κελιά οι τιμές δείχνουν τις συχνότητες των φθόγγων;

Έχει κάποια σχέση με αυτό το άρθρο; http://www.musicheaven.gr/html/modul...article&id=741
Σε αυτό φαίνονται αρκετά υψηλότερα οι συχνότητες.
Υπάρχει κάποιο αρχείο με τις συχνότητες που πραγματικά χρησιμοποιούμε;

Προφανῶς ἐννοεῖτε τήν τονικότητα, δηλαδή πόσο ἀνεβάζομε ἠ κατεβάζομε τήν βάσι ἕνός μέλους, ἀντί τοῦ ἐπισήμου ὕψους.
Τό Κε (La) εἶναι ἐπισήμως 440 Herz.

Ὅμως πρωϊ, στόν ὄρθρο, διά προθέρμανσι, πολλοί ψάλται ψάλλουν τά Εὐλογητάρια ὄχι στό κανονικόν Κε ἀλλά 1, 2 καί περισσότερες φωνές χαμηλώτερα.

Ἀργότερα, είς τόν ὄρθρον καί Θ.Λειτουργία ἡ χρησιμοποιουμένη τονικότης θά ἐξαρτηθῇ π.χ.
-Ἀπό τήν ἱκανότητα τοῦ ψάλτου,
-ἀπό τήν χαμηλωτέρα νότα τοῦ μέλους,
-ἀπό τήν ὑψηλωτάρα νότα τοῦ μέλους, π.χ. ἐάν ἔχῃ ἐπάνω Δ΄ καί δέν
τό φθάνετε, τότε πρέπει νά κατεβάσετε τήν βάσιν, π.χ. 1 φωνήν κτλ.

Τἐλος, τό ἀνωτέρω ἀναφερόμενον δωρεάν πρόγραμμα BZQ http://bzquality.wordpress.com/ ,
ὑπολογίζει τόν ὑψηλώτερον φθόγγον καί τόν χαμηλώτερον, τοῦ
είσαγομένου μέλους καί
ἐάν πατήσετε τό κομβίον i (info) θά διαβάσετε στό τέλος πόσον εἶναι περίπου
μία "λογική" τονικότης πού πρέπει νά χρησιμοποιήσητε διά τό συγκεκριμμένον μέλος, π.χ. μισή φωνή κάτω, κ.ο.κ.
 
Last edited:

Γεώργιος Κ

ἐγὼ ταύτα οὐ γινώσκω οὐδὲ δύναμαι νοῆσαι, ἐὰν μή μ
Προφανῶς ἐννοεῖτε τήν τονικότητα, δηλαδή πόσο ἀνεβάζομε ἠ κατεβάζομε τήν βάσι ἕνός μέλους, ἀντί τοῦ ἐπισήμου ὕψους.
Τό Κε (La) εἶναι ἐπισήμως 440 Herz.

Ὅμως πρωϊ, στόν ὄρθρο, διά προθέρμανσι, πολλοί ψάλται ψάλλουν τά Εὐλογητάρια ὄχι στό κανονικόν Κε ἀλλά 1, 2 καί περισσότερες φωνές χαμηλώτερα.

Ἀργότερα, είς τόν ὄρθρον καί Θ.Λειτουργία ἡ χρησιμοποιουμένη τονικότης θά ἐξαρτηθῇ π.χ.
-Ἀπό τήν ἱκανότητα τοῦ ψάλτου,
-ἀπό τήν χαμηλωτέρα νότα τοῦ μέλους,
-ἀπό τήν ὑψηλωτάρα νότα τοῦ μέλους, π.χ. ἐάν ἔχῃ ἐπάνω Δ΄ καί δέν
τό φθάνετε, τότε πρέπει νά κατεβάσετε τήν βάσιν, π.χ. 1 φωνήν κτλ.

Τἐλος, τό ἀνωτέρω ἀναφερόμενον δωρεάν πρόγραμμα BZQ http://bzquality.wordpress.com/ ,
ὑπολογίζει τόν ὑψηλώτερον φθόγγον καί τόν χαμηλώτερον, τοῦ
είσαγομένου μέλους καί
ἐάν πατήσετε τό κομβίον i (info) θά διαβάσετε στό τέλος πόσον εἶναι περίπου
μία "λογική" τονικότης πού πρέπει νά χρησιμοποιήσητε διά τό συγκεκριμμένον μέλος, π.χ. μισή φωνή κάτω, κ.ο.κ.

Όχι όχι δεν εννοώ αυτό.
Κάθε φθόγγος έχει τη δική του τονικότητα, τη δική του συχνότητα σε κλίμακα Hertz.
Και ρωτάω αν οι τιμές του παραπάνω αρχείου είναι συχνότητα ή διαστήματα ή κάτι άλλο.

Υπάρχει κάποιο αρχείο με τις συχνότητες κάθε φθόγγου; ποιες πρέπει να είναι οι ακριβείς τιμές θεωρητικά;
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
....
Υπάρχει κάποιο αρχείο με τις συχνότητες κάθε φθόγγου; ποιες πρέπει να είναι οι ακριβείς τιμές θεωρητικά;

Δέν ἐνθυμοῦμαι ποῦ ὑπάρχει κάποιο τέτοιο ἀρχεῖον
περιέχον τήν συχνότητα κάθε φθόγγου είς ὅλας τάς κλίμακας.
Ὅμως μπορεῖτε ἐντός (κυριολεκτικῶς) 10 δευτερολέπτων (ἀρκετά συντομώτερον ἀπό τήν ἀναζήτησιν τοῦ πλήρους ἀρχείου, ἐάν ὑπάρχῃ)
νά δῆτε τήν συχνότητα οἱουδήποτε φθόγγου ΚΑΙ κλίμακος ΚΑΙ πιθανῆς διέσεως κτλ θέλετε,
μέσῳ τοῦ δωρεάν προγράμματος BZQ (δἐν χρειάζεται κἄν ἐγκατάστασιν)
ὡς εἰκονίζεται κατωτέρω:

View attachment bzq(ΕΥΡΕΣΙΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΩΝ).jpg

Είς τό πρόγραμμα BZQ,
1)
γράφετε τήν ἐπιθυμητή κλίμακα π.χ. 1Σ ἤ 1S (Διατονική)
καί κατόπιν τούς φθόγγους πού θέλετε, π.χ.
αδκζνπβγΔΚΖΝΠΒΓΗ (π.χ. κάτω Γα ἕως ἄνω Δ') ἤ
adkznpbgDKZNPBGH

2)
Πατᾶτε τό κομβίον i
& ἐμφανίζεται ὁ κάτωθι πίναξ:


View attachment bzq(ΠΙΝΑΞ ΣΥΧΝΟΤΗΤΩΝ).jpg

Ἡ στήλη Μόρια δεικνύει τό διάστημα ἀπό τόν προηγούμενον φθόγγον
Ἡ στἠλη Hz ἀναφέρει τήν συχνότητα (στρογγυλοποιημένην) εἰς Herz.

Ἐλπίζω νά ἐβοήθησα μέ ἕνα πετραδάκι.
 
Last edited:

Γεώργιος Κ

ἐγὼ ταύτα οὐ γινώσκω οὐδὲ δύναμαι νοῆσαι, ἐὰν μή μ
Ευχαριστώ πολύ!
Αυτό ζητούσα!

Στο αρχείο διαστηματα.xls.zip του χρήστη kmironakis γνωρίζουμε τι δείχνουν οι στήλες με τα χρωματιστά κελιά; Θεώρησα ότι είναι αυτές οι συχνότητες και μου φάνηκαν λογικές οι τιμές όταν τις δοκίμασα σε spectrum analyser, ενώ αυτές στη σελίδα : http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&id=741
μου φάνηκαν πολύ υψηλές...
 

Attachments

  • Συγκερασμένες Κλίμακες της Μουσικής Επιτροπής του 1881.JPG
    65.9 KB · Views: 52

kmironakis

π. Ευστάθιος
Το πρόβλημα βρίσκεται σε πιο σύστημα χρησιμοποιούμε εξ`ου και το μπέρδεμα.

Το πρώτο χρησιμοποιεί το μέσο πλήκτρο του πιάνου το C4 = 261.626, ενώ το πρώτο πλήκτρο είναι το C1= 16Hz.
Στο δεύτερο σύστημα το μέσο πλήκτρο είναι το C3= 261.626, ενώ το πρώτο είναι το C0 ~16 Hz

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι τι βλέπει ο ανιχνευτής μας αν π.χ. έχουμε αυτόν

http://www.seventhstring.com/tuner/tuner.html

τότε το C5 που είναι η ανώτερη νότα ενός τενόρου βρίσκεται στα ~526Hz

Μπάσος 82 Hz 349 Hz
Βαρύτονος 89 Hz 392 Hz
Τενόρος 131 Hz 494 Hz
Αλτο 175 Hz 699 Hz
Σοπράνο 247 Hz 1175 Hz

Στο αρχείο διαστηματα.xls.zip χρησιμοποιώ το 1ο σύστημα και αυτό που βλέπει και ο ανιχνευτής ενώ στο BZQ με τη διαδικασία που περιέγραψε εδώ είναι το 2ο σύστημα που όπως βλέπετε θα πρέπει να μπούμε στην περιοχή μιας γυναίκας σοπράνο για να ψάλλουμε το άνω άνω Νη (C5)!!!
Φυσικά άτοπο, χονδρικά διαιρούμε δια 2 για να έχουμε το 1ο σύστημα διότι αυτό βλέπει και ο ανιχνευτής.

Αν το δούμε και πιο αναλυτικά οι συχνότητες που δίνει το BZQ είναι η δεύτερη αρμονική αν έχουμε ανιχνευτή που δίνει όλο το φάσμα της φωνής μας.
π.χ. εγώ χρησιμοποιώ το πρόγραμμα VA (παίζει και σε λινουξ) Visual Analyser

voice.png

Δηλαδή αν έχω σαν πρώτη αρμονική τα 380χερτζ τότε βλέπετε καθαρά στη εικόνα την δεύτερη που είναι στα 760χερτζ το οποίο βρίσκετε μέσα στα όρια του 2ου συστήματος.

Με απλά λόγια αν χρησιμοποιείτε ανιχνευτή που δίνει τη συχνότητα που ψάλετε διαιρέστε δια 2 ενώ αν είναι φασματικός ο ανιχνευτής κοιτάτε την δεύτερη αρμονική.

Ελπίζω να βοήθησα.


π. Ευστάθιος
 
Top