Επιλογές από την υπό έκδοση Θ. Λειτουργία Αθανασίου Σαράντου

Αγαπητοί φίλοι,
ανεβάζουμε σήμερα δύο επιλογές από τη Θεία Λειτουργία του Αθανασίου Σαράντου.
Πρόκειται για ένα μουσικό βιβλίο υπό στοιχειοθεσία το οποίο σύντομα θα ολοκληρωθεί και θα εκδοθεί.

Το πρώτο είναι η θ΄ ωδή που ψάλλουμε την Πασχάλιο περίοδο αντί του Άξιον εστίν.
Το δεύτερο είναι ένα χερουβικό σε ήχο Α΄, χορωδιακό, όπως σχολιάζει ο πονήσας.

Ευχαριστούμε και περιμένουμε τα σχόλιά σας!!

Το Άγγελος εβόα υπάρχει παρακάτω διορθωμένο.
 

Attachments

  • Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΒΟΑ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΣΑΡΑΝΤΟΥ.pdf
    722.1 KB · Views: 259
  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΣΑΡΑΝΤΟΥ ΧΟΡΩΔΙΑΚΟ, ΗΧΟΣ Α΄.pdf
    235.4 KB · Views: 385
Last edited:
Στο "Ο άγγελος εβόα", στη φράση "χόρευε νυν και αγάλλου Σιών" δε βγαίνει σωστά η παραλλαγή. Αν διαβάζω σωστά όλη τη "μουσική φράση", νομίζω πως στη συλλαβή α-γα πρέπει να γραφεί υπερβατή ανάβαση τεσσάρων αντί για τριών.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στο "Ο άγγελος εβόα", στη φράση "χόρευε νυν και αγάλλου Σιών" δε βγαίνει σωστά η παραλλαγή. Αν διαβάζω σωστά όλη τη "μουσική φράση", νομίζω πως στη συλλαβή α-γα πρέπει να γραφεί υπερβατή ανάβαση τεσσάρων αντί για τριών.

Νομίζω ότι η γραμμή είναι σωστή αλλά η μαρτυρία έπρεπε να είναι του Νη. Στην παρακάτω σειρά, στο "...γνη..." έπρεπε να έχει ανάβαση δύο φωνών. Λείπουν και μερικά γοργά. Μήπωε δεν έχει γίνει η τελική διόρθωση;
 

thanoss

Νέο μέλος
Το μοναδικό λάθος είναι αυτό που είπε ο Κατσίκης Κωνσταντίνος.Δε λείπει κανένα γοργό.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το μοναδικό λάθος είναι αυτό που είπε ο Κατσίκης Κωνσταντίνος.Δε λείπει κανένα γοργό.

Μάλλον δίκιο έχεις.
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Το μοναδικό λάθος είναι αυτό που είπε ο Κατσίκης Κωνσταντίνος.Δε λείπει κανένα γοργό.

Και σε μένα δεν εμφανίζονται πολλά γοργά, στη σύνθεση ολίγον με κεντήματα. Κάποιο πρόβλημα πρέπει να υπάρχειστο πρόγραμμα.
 

Haris Tsarouxis

Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,
ανεβάζουμε σήμερα δύο επιλογές από τη Θεία Λειτουργία του Αθανασίου Σαράντου.
Πρόκειται για ένα μουσικό βιβλίο υπό στοιχειοθεσία το οποίο σύντομα θα ολοκληρωθεί και θα εκδοθεί.

Το πρώτο είναι η θ΄ ωδή που ψάλλουμε την Πασχάλιο περίοδο αντί του Άξιον εστίν.
Το δεύτερο είναι ένα χερουβικό σε ήχο Α΄, χορωδιακό, όπως σχολιάζει ο πονήσας.

Ευχαριστούμε και περιμένουμε τα σχόλιά σας!!

Το Άγγελος εβόα υπάρχει παρακάτω διορθωμένο.

Εξαιρετική δουλειά!! Και τα δύο κείμενα πολύ ωραίες συνθέσεις!!! Ο κύριος Αθανάσιος Σαράντος είναι άνθρωπος μουσικολογιώτατος, με σπάνιο φωνητικό τάλαντο και σίγουρα ένας εκ των ανθρώπων που κοσμούν με την παρουσία τους το ψαλτήρι, καθώς με την συνολική του στάση διδάσκει πάνω απ' όλα ήθος στους ανθρώπους που βρίσκονται δίπλα του. Προσωπικά τον ευχαριστώ και δημοσίως για τα όσα πήρα κοντά του (και ήταν πάρα πολλά) για όσο καιρό βρέθηκα στο αναλόγιο της Παναγίας στην Κομοτηνή που διακονούσε. Εύχομαι να τον έχει ο Θεός καλά, να μας χαρίζει κι άλλες από τις τόσο όμορφες δημιουργίες του, καθως και καλή επιτυχία στην συγγραφική του προσπάθεια.

Υ.Γ. Στο χερουβικό υπάρχουν νομίζω κάποια λάθη από αβλεψία...
 
Για τους φίλους που έχουν πρόβλημα με τον τύπο αρχείων .pdf, ακολουθούν τα παραπάνω κομμάτια και σε μορφή εικόνας .jpg σε συμπιεσμένη μορφή.
 

Attachments

  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΣΑΡΑΝΤΟΥ ΧΟΡΩΔΙΑΚΟ, ΗΧΟΣ Α΄.zip
    10.3 MB · Views: 57
  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ ΣΥΝΤΟΜΟ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΣΑΡΑΝΤΟΥ, ΗΧΟΣ Δ΄.zip
    6.6 MB · Views: 40
  • Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΒΟΑ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΣΑΡΑΝΤΟΥ.zip
    7.2 MB · Views: 30
  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ ΔΕΥΤΕΡΟΠΡΩΤΟΣ.zip
    6.4 MB · Views: 46
Ακολουθούν δύο "Επί σοι χαίρει" σύντομα σε ήχο πλάγιο του πρώτου και σε ήχο πλάγιο του τετάρτου.
Βρίσκονται και τα δύο στο παρακάτω αρχείο...
Καλή Σαρακοστή!
 

Attachments

  • ΕΠΙ ΣΟΙ ΧΑΙΡΕΙ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΣΑΡΑΝΤΟΥ.pdf
    148.2 KB · Views: 127
Last edited:

Dimitrios Pardalis

Νέο μέλος
Μετά από επικοινωνία που είχα με τον κύριο Σαράντο,μου μετέφερε ότι θα εκδοθεί μετά απο 2 χρόνια,όταν με το καλό βγει στη σύνταξη.
 
Top