Makam Saba - (Πλάγιος) Πρώτος δίφωνος ή Νάος

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Χρῆστος Πανάγου;21869 said:

Υ.Γ.: Τὸ παρακάτω συνιστᾶ βλασφημία στὴν μνήμη τοῦ ἀειμνήστου δασκάλου Σ. Καρρᾶ.


V Zacharis
Δεν νομίζω ότι το έγραψε ο ίδιος ο Καράς το θεωρητικό του, αλλά πρέπει να ρωτήσω για να είμαι σίγουρος. (νομίζω ότι το έγραψε ο κ.Ν.Κλέντος)
Τί συμβαίνει ἐδῶ; Ὁρισμένοι ἔχουν ἀσυλία(;;;; !!!) καὶ μποροῦν νὰ γράφουν τραγικὰ πράγματα; Ἂν αὐτὸ τὸ εἶχα γράψει ἐγὼ ἢ κάποιος ἄλλος, τί θὰ γινόταν; Θὰ συνέχιζαν κάποιοι νὰ σφυρίζουν ἀδιάφορα;
Γιατί να αποτελεί βλασφημία Χρήστο; Δεν είπα ότι το συνέγραψε ο κ. Κλέντος. Είπα ότι το έγραψε, εννοώντας καλλιγράφησε φυσικά.

Και το έγραψα αυτό γιατί ειπώθηκε ότι:
ΥΓ 2. Για όσους δεν έχουν βρει ακόμα το σημείο οπου ο αείμνηστος μουσικοδιδάσκαλος και μέγας ερευνητής Σ. Καράς λέει το νάο, δηλαδή το σαμπά, ήχο έσω δεύτερο, η παραπομπή ειναι: Θεωρητικό Καρά, τόμος Α, 329, και είναι γραμμένο με τα ίδια τα χεράκια του, για να μη λένε μερικοί μερικοί οτι εκεί υπάρχει ξένος δάχτυλος!
Επειδή λοιπόν δεν είμαι σίγουρος ότι ο Καράς έγραψε τα παραδείγματα με τα ίδια τα χέρια του, γι αυτό και έγραψα για τον κ.Κλέντο. Άλλωστε έχει καλλιγραφήσει πολλά από τα βιβλία του Καρά. Ακόμα η γραφή αυτή μοιάζει και με άλλα χειρόγραφα του κ.Κλέντου που έχω δει. Όμως δεν είμαι σίγουρος και πρέπει να ρωτήσω, μπορεί να είναι κι από το χέρι του Καρά.

Αλλά γιατί βλασφημία και μάλιστα στην μνήμη του; Ήταν τόσο βαρύ να το πω; Συγνώμη αν δεν κατάλαβα κάτι.

Υ.Γ.
...τα περι ασυλίας και των τραγικών πραγμάτων τ' αφήνω ασχολίαστα, ως ελάχιστη ένδειξη καλής θελήσεως.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
...και τελικά είχα άδικο. Τα παραδείγματα του θεωρητικού τα έχει γράψει τελικά ο ίδιος ο Καράς κι όχι ο κ.Ν.Κλέντος όπως νόμιζα. Ρώτησα και έμαθα.

Υ.Γ.
Εξακολουθώ πάντως να μην καταλαβαίνω πως αυτό θα μπορούσε να "...συνιστᾶ βλασφημία στὴν μνήμη τοῦ ἀειμνήστου δασκάλου Σ. Καρρᾶ."
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
.... Ακόμα η γραφή αυτή μοιάζει και με άλλα χειρόγραφα του κ.Κλέντου που έχω δει. Όμως δεν είμαι σίγουρος και πρέπει να ρωτήσω, μπορεί να είναι κι από το χέρι του Καρά....

καμία σχέση τα γράμματα του κυρ Νίκου με τις καρικατουρες του Καρά! :D βλάσφημε Βασίλη...! :p:D:p
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ναι με μια δεύτερη ανάγνωση δεν μοιάζουν.

Ξέρεις που την πάτησα; Ήμουν "σίγουρος" (...η σιγουριά μου έλειπε...) ότι τις μεθόδους τις είχε γράψει ο κ.Κλέντος, κι έτσι έλεγα ότι μοιάζει. Αλλά τελικά και οι μέθοδοι και το θεωρητικό είναι από το χέρι του Καρά.

Μόλις άνοιξα το Δωδεκαήμερο, κατάλαβα ότι δεν μοιάζουν και μάλιστα καθόλου. Αλλά βλέπεις είμαι μακριά από την βιβλιοθήκη μου...

Βλασφημία πάντως, δεν νομίζω...

Υ.Γ.
Εμένα πάντως μ' αρέσει η γραφή του κ.Κων/νου Θεοχάρη, όσον αφορά τα χειρόγραφα...
 
Top