Το γλέντι του Ασώτου 1979

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Λέω να σας ανεβάσω λίγο το κέφι και τη διάθεση, και αποφάσισα να ανεβάσω το γλέντι της .... γιορτής μας:D ΤΟΥ ΑΣΩΤΟΥ! το έτος 1979 πριν μετακομίσω στο Καρλόβασι, οπότε τέρμα οι ... ασωτείες (αν ευσταθεί ένας τέτοιος χαρακτηρισμός!)
Συμμετέχουν οι ... άσωτοι: Θρασύβουλος Στανίτσας, Παπα-Θανάσης Τσούμαρης, Χρήστος Σερέτης, Νικόλαος Γιάννου, Δημήτριος Ιωαννίδης, Κούλης Κρέστας, Γιάννης Σάρας, Ανδρέας Συρμόπουλος, και πολλοί άλλοι....
καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • ASWTOU 1.mp3
    23.7 MB · Views: 176
  • POIHMA ASWTOU NG.mp3
    1.5 MB · Views: 105
  • ASWTOU 4..mp3
    4.6 MB · Views: 111
  • ASWTOU 5..mp3
    6.5 MB · Views: 98

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Λέω να σας ανεβάσω λίγο το κέφι και τη διάθεση, και αποφάσισα να ανεβάσω το γλέντι της .... γιορτής μας:D ΤΟΥ ΑΣΩΤΟΥ! το έτος 1979 πριν μετακομίσω στο Καρλόβασι, οπότε τέρμα οι ... ασωτείες (αν ευσταθεί ένας τέτοιος χαρακτηρισμός!)
Συμμετέχουν οι ... άσωτοι: Θρασύβουλος Στανίτσας, Παπα-Θανάσης Τσούμαρης, Χρήστος Σερέτης, Νικόλαος Γιάννου, Δημήτριος Ιωαννίδης, Κούλης Κρέστας, Γιάννης Σάρας, Ανδρέας Συρμόπουλος, και πολλοί άλλοι....
καλή ακρόαση!

Πολυτιμο κειμηλιο, ακριβη παρακαταθηκη και ευφροσυνης θυμιαμα!!!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν έγραψα περιεχόμενα για να ακουστούν όλα! Αμ πώς! Να διαλέγετε αυτά που σας κάνουν κλίκ και τα υπόλοιπα να μένουν σε αχρηστία; Και αυτός που ανεβάζει να αισθάνεται .... (πίιιιιιπ):D:D:D;
Αν κατάφερα να σας μεταδώσω λίγο από την ατμόσφαιρα την ευθυμία και το κέφι που επικράτησε τότε, χαλάλι σας!

Καλή ακρόαση!
Ν
 

Attachments

  • ASWTOU 7.mp3
    12.4 MB · Views: 122
  • ASWTOU 8..mp3
    5.6 MB · Views: 109
  • ASWTOU 9..mp3
    9.3 MB · Views: 105
κ.Γιάννου πόσες χρονιές διήρκεσε αυτό το έθιμο; Ηχογραφήθηκαν όλες;
Πρέπει να έχω ένα γλέντι του Ασώτου του 1975 που έγινε στην ταβέρνα "Βαγγέλης" στο Μενίδι. Θυμάστε κάτι; Έχει ανέβει;
Να ανεβάσουμε όλη τη σειρά!
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
... και που είναι τα αρχεία ASWTOU 2, ASWTOU 3 και ASWTOU 6;;;; :)

Απόστολος
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Να απαντήσω στους φίλους Νικόλαο και Απόστολο...
Το έθιμο πρέπει να ξεκίνησε αμέσως με την εγκατάσταση του άρχοντα στην Αθήνα και κάθε χρόνο προϋπήρχε συνεννόηση για την ταβέρνα που θα πηγαίναμε... (προσωπικά δεν έλαβα μέρος σε όλες τις γιορτές).
Το 1979 αναλάβαμε τη διοργάνωση στην Πεντέλη (η ταβέρνα δεν υπάρχει πια) εγώ με ένα φανατικό θιασώτη του άρχοντα (Γιώργο Κραμποκούκη), και το μενού περιλάμβανε και ΑΣΤΑΚΟ!!!
Έβαλα σε μια γωνιά το JVC και έγραφε, μάλιστα ξέχασα να αλλάξω κασέττα και δεν γράφτηκε ό,τι ειπώθηκε και τραγουδήθηκε... μεσολαβούσαν αρκετά κενά και κατα την ψηφιοποίηση αφαιρέθηκαν.... πχ ο Χρήστος ο Σερέτης άκουγε... ποδοσφαιρικό αγώνα και μεγάλο μέρος καλύπτεται από τη φωνή του ... τρανζίστορ...:D:D:D ενώ τα ... στόματα δεν άνοιγαν για να βγάλουν φωνή αλλά για εισαγωγή .... καυσίμων.:D
Καλή η ιδέα αν υπάρχουν κι άλλες ηχογραφήσεις να ανεβούν. Σε κάποια στιγμή ... ίσως καταγράψω ποιός τραγουδάει τί...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
κ.Γιάννου είναι η ίδια ηχογράφηση στην οποία αναφέρεστε εδώ:
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=898&page=4
στο μήνυμα 40, που είχε ανεβάσει και ο συγχωρεμένος ο κυρ-Βαγγέλης;

Τελικά, ναί! είναι η ίδια ηχογράφηση αλλά εγώ έχω κάτι τις παραπάνω από τα τραγουδια που ειπώθηκαν. Παρέλειψα για ευνοήτους λόγους τον ... επικί(ν)δυ(ν)ον (=επικήδειον) λόγον του Αριστοφάνους Τ...:D
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τελικά, ναί! είναι η ίδια ηχογράφηση αλλά εγώ έχω κάτι τις παραπάνω από τα τραγουδια που ειπώθηκαν. Παρέλειψα για ευνοήτους λόγους τον ... επικί(ν)δυ(ν)ον (=επικήδειον) λόγον του Αριστοφάνους Τ...:D

Νομίζω ότι η συνήθεια οφείλεται στον Αριστοφάνη Τ. που πρώτος δέχτηκε γύρω στο 67 ένα αστείο του Άρχοντα, και μετά του το χρωστούσε του Άρχοντα. Οπότε ο Αριστοφάνης ανταπέδωσε την κατάλληλη ημέρα, κάτι που χαροποίησε τον Άρχοντα, και πλέον καθιερώθηκε η Κυριακή του Ασώτου ως εόρτιος ημέρα, αφού, όπως έλεγε ο Άρχοντας, όλοι οι ψάλτες άσωτοι είναι....

Δ.
 
Top