Ανθολογία Ύμνων εορτής Αρχαγγέλων

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Με την ευκαιρία της εορτής της επόμενης Κυριακής των Παμμεγίστων Ταξιαρχών ανεβάζω μια παλαιότερη έκδοση (1992) της Ι. Μ. Δοχειαρίου με τίτλο "Ανθολογία Ύμνων εορτής Αρχαγγέλων". Η έκδοση αυτή δεν κυκλοφορεί πλέον οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με τα πνευματικά δικαιώματα. Από το φυλλάδιο της κασέτας αντιγράφω στοιχεία για την έκδοση και τα περιεχόμενα.

Ψάλλουν ο (τότε) Πρωτοψάλτης της Μονής ιερομόναχος Αντίπας και ο (νύν πρωτοψάλτης) ιερομόναχος Αμφιλόχιος.

Ισοκρατούν: Παναγιώτης Μάθος, Παναγιώτης Ανδριόπουλος, Κωνσταντίνος Λανάρας.

Ηχογράφηση - Επεξεργασία: Γιάννης Σκιαδάς (Sigma Sound). Μάιος 1992

Επιμέλεια εκδόσεως: Νίκος Διονυσόπουλος

Γενική επιμέλεια & Προσφορά: Μανόλης Κ. Χατζηγιακουμής

Ψαλλόμενα μέλη
1. Κύριε εκέκραξα ήχος δ' άγια. Από τη σειρά των αργών κεκραγαρίων «τα Δοχειαρίτικα» του Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου του Οικουμενικοί Πατριαρχείου Αβραάμ Ευθυμιάδη.
2. Τρισηλίου θεότητος ήχος δ' λέγετος. Αργό προσόμοιον κατά το ύφος και την παράδοση της Ιεράς Μονής Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Πάτμου.
3. Φως ιλαρόν ήχος β'. Μέλος αρχαίον, όπως ψάλλεται στην ίδια Ι. Μ. Ιωάννου του Θεολόγου.
4. Των νοερών δυνάμεων ήχος α' τετράφωνος Γερμανού Αρχιερέως Νέων Πατρών (ακμή περ. 1660-80) κατά την εξήγηση Νικολάου Ιερομονάχου Δοχειαρίτου (+ 1850 περίπου). Ιδιόμελο. Ψάλλεται στη Λιτή.
5. Χαίροις ο ηλιόμορφος ήχος πλ.α'. Αργό προσόμοιον.
6. Πλούσιοι επτώχευσαν ήχος βαρύς Ζω Αβραάμ Ευθυμιάδη. Μέλος αργό κτά τη τάξιν του Αγίου Όρους.
7. Εξομολογείσθε τω Κυρίω ήχος πλ.β' «ενωμένος με τον Βαρύν». Στίχοι του πολυελέου Κοσμά Μοναχού Δοχειαρίτου (+1849).
8. Αινείτε τον Κύριον ήχος πλ.β' νενανώ Νικολάου Ιερομονάχου Δοχειαρίτου. Στίχοι από την εκλογή στους Αγίους Αρχαγγέλους.
9. Ανείτε Αυτόν πάντες οι Άγγελοι Αυτού ήχος α' τετράφωνος. Από τα Πασαπνοάρια Χρυσάφη του νέου (ακμή περ, 1650-1680) κατά την εξήγηση Ιωάσαφ Ιερομονάχου Διονυσιάτου.
10. Αγγελικώς οι εν κόσμω πανηγυρίζοντες ήχος α'. Αργό προσόμοιον.
11. Όπου επισκιάση η Χάρις Σου Αρχάγγελε ήχος πλ.α'. Δόξα των Αίνων Πέτρου Φιλανθίδη.
12. Κύκλω της τραπέσης Σου ήχος Βαρύς Ζω Ματθαίου Βατοπαιδινού (+1849). «Ειρμος ψαλλόμενος εις ευθυμίαν τραπέζης παρόντος αρχιερέωε ως ων κατάλληλος». Εψάλη το πρώτον κατά την επίσκεψιν εις Άγιον Όρος (Σεπτέμβριος 1990) του Οικουμενικού Πατριάρχου Δημητρίου εις την επίσημον τράπεζα.

 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος


Γενική επιμέλεια & Προσφορά: Μανόλης Κ. Χατζηγιακουμής


Τί σημαίνει το "και προσφορά";
Προσφορά για δημοσίευση στο Ψαλτολόγιο ή έτσι αναγράφεται στα στοιχεία της κασέτας;
Ευχαριστω
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχει πέσει στα χέρια μου και μία ακόμη κασέτα των Πατέρων, μάλλον από τρην ίδια σειρά, σχετική με τη Θεία Μετάληψη. Αν έχετε σχέσεις με τη μονή, μπορείτε μήπως να πιστοποιείσετε πως δεν έχει πρόβλημα στη δημόσια διάθεσή τους και, αν δίνει την άδεια, να ανεβάσουμε και την κασέτα στην οποία αναφέρομαι;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
...ανεβάζω μια παλαιότερη έκδοση (1992) της Ι. Μ. Δοχειαρίου με τίτλο "Ανθολογία Ύμνων εορτής Αρχαγγέλων"

Παναγιώτη, κατ' αρχάς σε ευχαριστώ θερμά. :)

Θα ήθελα όμως να σε συμβουλέψω, όταν θέλεις να ανεβάσεις πολλά αρχεία στο mediafire ή σε άλλο αντίστοιχο fileshare sever, να προτιμάς να συμπιέζεις όλα τα επιμέρους αρχεία μαζί, σε ένα αρχείο rar ή zip. Και εσύ θα το ανεβάζεις και εμείς θα το κατεβάζουμε πολύ γρηγορώτερα και χωρίς ταλαιπωρίες. Τα συγκεκριμένα ας πούμε, εμένα μου κατεβαίνουν πολύ αργά, ανοίγουν ένα σωρό pop ups και γενικά με δυσκολεύουν και (μάλλον) θα τα παρατήσω. Γιατί, εξ άλλου, να ανεβάζεις μικρά αρχεία mp3 στο mediafire, και όχι κατευθείαν στο φόρουμ;

Χαραλάμπης

ΥΓ: Θα προτιμούσα βέβαια να ήταν και οι τίτλοι σε greeklish και χωρίς κενά (για να μη βγαίνουν στο mac ή στο USB του στερεοφωνικού κάτι σαν "20%%30%%60%50%30%"), αλλά ξέρω ζητάω πολλά...:eek:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ευχαριστούμε...το νούμερο 5 μάλλον έχει πρόβλημα...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστούμε...το νούμερο 5 μάλλον έχει πρόβλημα...
Επειδή κι εγώ την έχω πατήσει πολλές φορές με δικά μου ανεβάσματα, το πιο πιθανό είναι πως αύριο θα λειτουργεί κανονικά. Τρώει τακτικά τέτοια κολλήματα το mediafire... Όταν το κατεβάσω, θα τα ανεβάσω και στο ftp για να υπάρχουν σε σταθερότερο server.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Παναγιώτη, κατ' αρχάς σε ευχαριστώ θερμά. :)

Θα ήθελα όμως να σε συμβουλέψω, όταν θέλεις να ανεβάσεις πολλά αρχεία στο mediafire ή σε άλλο αντίστοιχο fileshare sever, να προτιμάς να συμπιέζεις όλα τα επιμέρους αρχεία μαζί, σε ένα αρχείο rar ή zip. Και εσύ θα το ανεβάζεις και εμείς θα το κατεβάζουμε πολύ γρηγορώτερα και χωρίς ταλαιπωρίες. Τα συγκεκριμένα ας πούμε, εμένα μου κατεβαίνουν πολύ αργά, ανοίγουν ένα σωρό pop ups και γενικά με δυσκολεύουν και (μάλλον) θα τα παρατήσω. Γιατί, εξ άλλου, να ανεβάζεις μικρά αρχεία mp3 στο mediafire, και όχι κατευθείαν στο φόρουμ;

Χαραλάμπης

ΥΓ: Θα προτιμούσα βέβαια να ήταν και οι τίτλοι σε greeklish και χωρίς κενά (για να μη βγαίνουν στο mac ή στο USB του στερεοφωνικού κάτι σαν "20%%30%%60%50%30%"), αλλά ξέρω ζητάω πολλά...:eek:

Τα επισυνάπτω ενιαία σε 2
 

Attachments

  • 01-10 Ανθολογία Ύμνων Εορτής των Αρχαγγέλων.rar
    39.1 MB · Views: 421
  • 11-12 Ανθολογία Ύμνων Εορτής των Αρχαγγέλων.rar
    13.3 MB · Views: 267

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Τάσος Μπόκος;53276 said:
Τί σημαίνει το "και προσφορά";
Προσφορά για δημοσίευση στο Ψαλτολόγιο ή έτσι αναγράφεται στα στοιχεία της κασέτας;
Ευχαριστω

Έτσι αναγράφεται στα στοιχεία της κασσέτας. Ο Μανόλης Χατζηγιακουμής είχε συνεργαστεί με αυτούς τους πατέρες στα μνημεία και ως ανταπόδωση προσέφερε αυτήν την έκδοση.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Έχει πέσει στα χέρια μου και μία ακόμη κασέτα των Πατέρων, μάλλον από τρην ίδια σειρά, σχετική με τη Θεία Μετάληψη. Αν έχετε σχέσεις με τη μονή, μπορείτε μήπως να πιστοποιείσετε πως δεν έχει πρόβλημα στη δημόσια διάθεσή τους και, αν δίνει την άδεια, να ανεβάσουμε και την κασέτα στην οποία αναφέρομαι;

Έχω σκοπό να την ανεβάσω και αυτήν (μόλις βρω χρόνο να την ψηφιοποιήσω). Για να είμαι σίγουρος θα ρωτήσω και τη μονή. Από κει και πέρα αν την έχετε έτοιμη σε ηλεκτρονική μορφή και θέλετε ανεβάστε την.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχω σκοπό να την ανεβάσω και αυτήν (μόλις βρω χρόνο να την ψηφιοποιήσω). Για να είμαι σίγουρος θα ρωτήσω και τη μονή. Από κει και πέρα αν την έχετε έτοιμη σε ηλεκτρονική μορφή και θέλετε ανεβάστε την.
Εγώ έτοιμη την έχω και σε πολύ καλή ποιότητα. Όταν πάρετε ευλογία, ενημερώστε με να την ανεβάσω.
 

Π. Σ.

Σπυρίδων
Last edited:
Top