[Ερώτηση] Πού θα βρώ ένα καλό βιβλιοπωλείο για μουσικά βιβλία στην Αθήνα;

nikiforos

Νέο μέλος
Ντρέπομαι, 5 χρόνια φοιτητής στην Αθήνα και δεν κατάφερα να επισκευτώ ένα μουσικό βιβλιοπωλείο να ψωνίσω. Φυσικά είχα και ένα κάρο βιβλία ήδη. Επιστρέφω στην Αθήνα για ταξίδι αστραπή και θέλω να εξοπλιστώ στην Αμερική που δεν έχω τίποτα. Μπορεί να προτείνει κάποιος 1-2 βιβλιοπωλεία ώστε να πάω να γεμίσω μια βαλίτσα :)) )χωρίς να χάσω χρόνο στον πειραματισμό και το ψάξιμο; Δεν θα είναι διαφήμιση, μη πείτε ότι παραβιάζει κανένα κανονισμο. Μια διεύθυνση θέλω...

Καλόν Στάδιον!
 
P

PANROUST

Guest
Επειδή θα αγοράσω κάποια μουσικά βιβλία,μπορεί κάποιος να μου πει ένα βιβλιοπωλείο το φτηνότερο που υπάρχει;Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να μου απαντήσει κάποιος σε Π.Μ..Ευχαριστώ!
 

skoum_k

Μέλος
Επειδή κι εγώ είμαι από επαρχία και επισκέπτομαι την Αθήνα πότε πότε, αρκετά μεγάλη ποικιλία τόσο σε μουσικά βιβλία όσο και σε τιμές έχω βρει στο βιβλιοπωλείο της Αποστολικής Διακονίας στην Δραγατσανίου στο υπόγειο (ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.apostoliki-diakonia.gr).
Δεν γνωρίζω αν σε άλλα βιβλιοπωλεία υπάρχει ποικιλία βιβλίων από διάφορους Εκδοτικούς Οίκους ή καλύτερες τιμές. Επίσης αρκετά βιβλία θα βρείς και στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.stamoulis.gr.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
1. Βιβλιοπωλείο Αποστολικής διακονίας. Αρκετά πλήρης συλλογή μουσικών βιβλίων Β.Μ. Πλατεία Κλαυθμώνος, όπως κοιτάς προς τα κάτω, στο δεξί σου χέρι δίπλα στο Κωτσόβολο.

2. Βιβλιοπωλείο του Αγίου Όρους. Πλήρης συλλογή, ίσως λιγότερο από της Α.Διακονίας, όμως έχει πολλά βιβλία "Αγιορείτικων εκδόσεων". Γερανίου 20, Ομόνοια.

3. Εκδόσεις Κουλτούρα. Έχει πολύ ενδιαφέροντα "παλαιά-κλασικά" βιβλία των εκδόσεων Κουλτούρα. Είναι υπόγειο και "μυστηριώδες", Μαντζάρου 4, μικρός κάθετος δρόμος στην Ακαδημίας, λίγο μετά ... την Ακαδημία.

4. Αίνος και Ύμνος, βιβλιοπωλείο του Π. Φορτωμά. Κυρίως έχει βιβλία του ίδιου, αλλά όχι μόνο. Αριστοτέλους 22, απέναντι από το Υπουργείο Υγείας.

5. Βιβλιοπωλείο Νεκτάριος Παναγόπουλος. Έχει πολύ καλές κλασικές εκδόσεις. Χαβρίου 3, 10562 Αθήνα, Τηλ. 210.322.4819.

ΥΓ1. ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.
ΥΓ2. ΔΕ ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΟΛΑ.
ΥΓ3. Μπες www.ploigos.gr και βάλε τις διευθύνσεις να τα βρεις, πολύ καλό site.
 
Last edited by a moderator:
Παλιά και σπάνια μουσικά βιβλία, σε βυζαντινή ή ευρωπαϊκή (Καψάσκη) μουσική, έντυπα κυρίως, αλλά και χειρόγραφα (Τοπτσίδη), υπάρχουν στην Ερμού στο Μοναστηράκι στο παλαιοβιβλιοπωλείο που είναι στον πεζόδρομο της Άστιγγος, αλλά και στον Ρογκότη (Ερμού 109) που άνοιξε πρόσφατα κι έχει καλό υλικό.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παλιά και σπάνια μουσικά βιβλία, σε βυζαντινή ή ευρωπαϊκή (Καψάσκη) μουσική, έντυπα κυρίως, αλλά και χειρόγραφα (Τοπτσίδη), υπάρχουν στην Ερμού στο Μοναστηράκι στο παλαιοβιβλιοπωλείο που είναι στον πεζόδρομο της Άστιγγος, αλλά και στον Ρογκότη (Ερμού 109) που άνοιξε πρόσφατα κι έχει καλό υλικό.
Μάθε λεπτομέρειες και πες μας! Θα έχει ενδιαφέρον να συμβάλλουμε να πάρουμε για το forum τα χειρόγραφα.
 

Spiros Papadopoulos

Νέο μέλος
Ντρέπομαι, 5 χρόνια φοιτητής στην Αθήνα και δεν κατάφερα να επισκευτώ ένα μουσικό βιβλιοπωλείο να ψωνίσω. Φυσικά είχα και ένα κάρο βιβλία ήδη. Επιστρέφω στην Αθήνα για ταξίδι αστραπή και θέλω να εξοπλιστώ στην Αμερική που δεν έχω τίποτα. Μπορεί να προτείνει κάποιος 1-2 βιβλιοπωλεία ώστε να πάω να γεμίσω μια βαλίτσα :)) )χωρίς να χάσω χρόνο στον πειραματισμό και το ψάξιμο; Δεν θα είναι διαφήμιση, μη πείτε ότι παραβιάζει κανένα κανονισμο. Μια διεύθυνση θέλω...

Καλόν Στάδιον!
Βιβλιοπωλείο Πολιτεία 2ος όροφος
Ασκληπιού 1-3, Αθήνα 106 79
https://www.politeianet.gr/bookstore

Βιβλία βυζαντινής
πιο φθηνά από την αποστολικης Διακονίας
Και ακριβώς τα ίδια βιβλία ,
 
Top