Ύμνοι στα Ισπανικά από την Ορθόδοξη Εκκλησία Μεξικού

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Ύμνοι στα Ισπανικά, και στιγμές από την ζωή της Ορθόδοξης Εκκλησίας στο Μεξικό. Είναι τόσο σημαντική και συγκινητική η προσπάθεια μετάφρασης των ύμνων κατα τέτοιο τρόπο, ώστε και τα νοήματα να μένουν αναλλοίωτα, και η μουσική επίσης κατα το δυνατον...!! Και τα καταφέρνουν...!!!Ακόμα και για κάποιον που δε μιλά ισπανικά, είναι αρκετά ευκολο να καταλάβει ποιοι ύμνοι ψάλλονται...τα βιντεάκια είναι απ' το www.youtube.com

1)www.youtube.com/watch?v=hB1MiWjAZy8&feature=rec-HM-r2

2)www.youtube.com/watch?v=PQ8KI2Ik0QA&feature=related
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ύμνοι στα Ισπανικά, και στιγμές από την ζωή της Ορθόδοξης Εκκλησίας στο Μεξικό. Είναι τόσο σημαντική και συγκινητική η προσπάθεια μετάφρασης των ύμνων κατα τέτοιο τρόπο, ώστε και τα νοήματα να μένουν αναλλοίωτα, και η μουσική επίσης κατα το δυνατον...!! Και τα καταφέρνουν...!!!Ακόμα και για κάποιον που δε μιλά ισπανικά, είναι αρκετά ευκολο να καταλάβει ποιοι ύμνοι ψάλλονται...τα βιντεάκια είναι απ' το www.youtube.com

1) http://www.youtube.com/watch?v=hB1MiWjAZy8&feature=rec-HM-r2

2)http://www.youtube.com/watch?v=PQ8KI2Ik0QA&feature=related
Ἀγαπητέ Ἰωάννη,
Σ᾿ εὐχαριστοῦμε γιά τό θέμα.
1) Ἡ παράθεση τῆς ἠλεκτρ. διευθύνσεως εἶναι λάθος. Διάβασε ἐδῶ. Τήν διόρθωσα ἐγώ στήν δική μου παράθεση.
2) Στήν ὑπό τό Οἰκουμενικό Πατριαρχεῖο ὑπαγομένη Μητρόπολη Μεξικοῦ προΐσταται ὁ Σεβ. Μητροπολίτης Μεξικοῦ, ὑπέρτιμος καί ἔξαρχος Κεντρικῆς Ἀμερικῆς καί Νήσων Καραϊβικῆς, κ. Ἀθηναγόρας, πού δέν τό εἶδα πουθενά στά βιντεάκια. Πρόκειται μᾶλλον γιά τήν ἐκκλησία τοῦ Μεξικοῦ Ρωσσικῆς παραδόσεως ἤ κανονικῆς ἤ ἀντικανονικῆς. Δέν ξέρω καί δέν μπορῶ αὐτή τή στιγμή νά γράψω περισσότερα. Πάντως ὄντως οἱ ὕμνοι, ἀφ᾿ ἑνός λέγονται καί στά ἑλληνικά καί ἀφ᾿ ἑτέρου μεταφρασμένοι πάλι ἀκολουθοῦν τήν δική μας μουσική. Δέν ξέρω τί γίνεται μέ αὐτά τά βιντεάκια. Μᾶλλον πρόκειται γιά μίξη εἰκόνας καί ἤχου.

Ὁ Σεβ. Μητροπολίτης Μεξικοῦ, ὑπέρτιμος καί ἔξαρχος Κεντρικῆς Ἀμερικῆς καί Νήσων Καραϊβικῆς, κ. Ἀθηναγόρας, ὅταν βρίσκεται στήν Ἀθήνα ἔρχεται πάντα στό Ναό μας, γιατί μένει κοντά, φέρνει μαζί του καί κληρικούς ἀπό ἐκεῖ, καί γνωρίζω πολύ καλά τό τεράστιο μεταφραστικό ἔργο πού ἐπιτελεῖται, ἰδίως στόν τομέα τῆς Καινῆς διαθήκης ἤ ὅλης τῆς Ἁγίας Γραφῆς, ἀφοῦ ἡ ἰσπανική δέν μιλιέται ἴδια σ᾿ ὅλες τῆς χῶρες τῆς Κεντρώας καί Νοτίου Ἀμερικῆς, πολλές ἀπό τίς ὁποῖες ἀνήκουν στήν δικαιοδοσία του.

Πάντως τό youtube δέν εἶναι πάντα ἀξιόπιστο, ἀπ᾿ ὅ,τι ἔχει φανεῖ καί ἄλλοτε. Ὁ καθένας μπορεῖ νά ἀνεβάζει ὅ,τι θέλει.
Θά προσπαθήσω νά μάθω περισσότερα.
Παρά ταῦτα, καί πάλι, σ᾿ εὐχαριστοῦμε.

 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
σεβαστέ μου π. Μάξιμε

ευχαριστώ,
πρώτον για... τις ευχαριστίες σας...!!!:wink:
δεύτερον, για τις τεχνικές οδηγίες και τη βοήθεια (όντως δυσκολεύτηκα να ανεβάσω τους συνδέσμους και να που τελικά δεν τους ανέβασα σωστά...:( )

όσο για το θέμα της κανονικότητος που θέσατε, με προβλημάτισε κι εμένα.
"Καθησυχαστηκα" ωστόσο από την παρουσία και συλλειτουργία μετ' αυτών του Οικουμενικού μας Πατριάρχου που παρουσιάζεται στο ένα εκ των δύο...

από εκεί και μετά ό,τι νεώτερο μάθετε ή προκύψει διευκρινιστικά, ευπρόσδεκτο!!

Εύχεσθε
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Ἐφόσον πρόκειται ἀποκλειστικῶς περὶ ἐπισκόπων τῆς Ὑπερορίου Ρωσσικῆς Ἐκκλησίας καὶ ἐφόσον τελέσθηκαν οἱ ἀκολουθίες καὶ δὴ ἡ θεία Λειτουργία μετὰ τὸν Ἀπρίλιο τοῦ 2007, δὲν τίθεται θέμα κανονικότητος τῶν ἀρχιερέων, τουλάχιστον κατὰ τὴν ταπεινή μου γνώμη. Πάραυτα, ὅπως σωστῶς σημειώνει ὁ σεβαστὸς πατὴρ Μάξιμος, τὸ youtube θέλει προσοχή.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
όσο για το θέμα της κανονικότητος που θέσατε, με προβλημάτισε κι εμένα.
"Καθησυχαστηκα" ωστόσο από την παρουσία και συλλειτουργία μετ' αυτών του Οικουμενικού μας Πατριάρχου που παρουσιάζεται στο ένα εκ των δύο...
Τελικά καί στά δύο βιντεάκια ὄντως ἔχει τόν Οἰκουμενικό ἀπό τήν ἐπίσκεψή του στό Μεξικό τό 2006.
Μέ τήν Ρωσική Ἐκκλησία συμβαίνει τό ἐξῆς παράξενο. Ἔχει δώσει Αὐτοκεφαλία στήν λεγομένη Ὀρθόδοξη Ἐκκλησία τῆς Ἀμερικῆς πού δέν τήν ἀναγνωρίζει τό Οἰκουμενικό Πατριαρχεῖο, ἐνῶ διατηρεῖ καί ἐπισκόπους ἐξαρτωμένους κατ᾿ εὐθεῖαν ἀπό τήν Μόσχα, πού τούς ἀναγνωρίζουμε καί ἔχουμε «κοινωνία».
Μ᾿ αὐτούς συλλειτούργησε ὁ Παναγιώτατος, ὅπου σ᾿ αὐτήν τήν λειτουργία εἶδα καί τόν Σεβ. Μεξικοῦ Ἀθηναγόρα.
Τά λοιπά εἶναι ἀπό τήν "Ὀρθόδοξη Ἐκκλησία τῆς Ἀμερικῆς".
Ὄντως πρόκειται περί μίξεως. Τό ἄκουσμα ὅμως εἶναι μόνον ἀπό τήν λειτουργία μέ τόν Οἰκ. Πατριάρχη ἀπ᾿ ὅ,τι φαίνεται, τό ὁποῖο εἶναι βυζαντινό, ὅπως γράφεται ἐδῶ. Ἀναφέρεται χορός Ἱ. Ναοῦ Ἁγίου Γεωργίου τοῦ Μεξικοῦ. Ἔμαθαν βυζαντινά καί ἑλληνικά; Ἦρθε χορός ἀπό ἀλλοῦ;
Τώρα τί ἀκριβῶς συμβαίνει, θά μάθω ὅταν συναντηθῶ μέ τόν ἅγιο Μεξικοῦ, ἤ ἴσως ἄλλοι ἀπό Ἀμερική ἤ οἱ γνωρίζοντες τά ρωσικά ἐκκλησιαστικά πράγματα μᾶς ποῦν.

Πάντως τό ἄκουσμα, γιά τό ὁποῖο ἀνέβασες τό θέμα εἶναι ὡραῖο καί ἐνδιαφέρον στήν ἰσπανική γλῶσσα.

 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΑΧ, ΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ !!!

Ἐπικοινώνησα, παρακαλῶ, τηλεφωνικά μέ τό Μεξικό καί τήν Μητρόπολη.
Ὁ Σεβασμιώτατος ἔλειπε. Μίλησα μέ τούς ἱερεῖς τῶν Γραφείων, τόν π. Εὐάγγελο καί τόν π. Νικόλαο, ἐντοπίους, ἀλλά ἑλληνομαθεῖς καί τόν π. Διαμιανό, Ἕλληνα ἀπό τήν Πάρο, πού ὑπηρετεῖ στό Μεξικό.

1) Τά βιντεάκια, ὅπως ἔγραψα καί μοῦ εἶπαν, δείχνουν ἀφ᾿ ἑνός σκηνές ἀπό τήν OCA, ἀπό τήν ἐθιμοτυπική ἐπίσκεψη τοῦ Παναγιωτάτου στήν OCA καί τήν λειτουργία πού προεξῆρχε ὁ Πατριάρχης, στήν ὁποία βέβαια δέν συλλειτούργησαν ἀρχιερεῖς καί ἱερεῖς τῆς OCA.

2) Ἡ μουσική ψαλτική κάλυψη καί τῶν δύο βίντεο (σημειωτέον, ὅτι, ὅπως ἄκουσα μέ τήν ἡσυχία μου, τό ἕνα εἶναι ἄκουσμα ἀπό λειτουργία καί τό ἄλλο ἀπό παράκληση στήν Θεοτόκο, ὅπου ψάλλουν τό Ἄξιόν ἐστι στά ἐλληνικά) εἶναι ἀπό τήν χορωδία τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ τοῦ Ἁγίου Γεωργίου (ὅπως ἦταν γραμμένο στούς διαλόγους κάποιου φόρουμ, στά ἀγγλικά, πού δέν ξέρω γιατί τώρα δέν ἐμφανίζεται) ὄχι ὅμως τῆς OCA πού ἔχω στόν σύνδεσμο, ἀλλά τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἀντιοχείας, πού ἐξυπηρετεῖ τούς Λιβανέζους, καί ψάλλουν βυζαντινά στά ἰσπανικά καί ἀραβικά ἀλλά καί ἑλληνικά. Τό γράφει ἄλλωστε, μοῦ εἶπαν στήν ἀρχή τοῦ α΄ βίντεο στά ἰσπανικά: Χορός ἀπό τόν Καθεδρικό Ναό τοῦ Ἁγίου Γεωργίου.

Ἄλλα βίντεο:
Ἀκοῦστε Τόν Σταυρόν σου προσκυνοῦμεν τοῦ βήματος στά ἑλληνικά, μέ τόν ἀρχιερέα νά λέει τό Κύριε, Κύριε... στά ἀραβικά, ἰσπανικά καί ἑλληνικά.
http://www.youtube.com/watch?v=Xvt1U3dsJr0&feature=related

Ἐπίσης δοξολογία σέ γ΄ ἦχο στά ἰσπανικά.
http://www.youtube.com/watch?v=_JeTe913M4E&NR=1

Σημ.: Πάντως «δέν παίρνω ὄρκο» ἄν τά Ἀντιοχειανά ὀρθόδοξα εἶναι ὄντως ὀρθόδοξοι ἤ οὐνῖτες. Δέν ρώτησα καί πολλά ἀπό διάκριση. Τό βίντεο μέ τήν δοξολογία κάτι παράξενο γράφει. Καί τό ὄνομα τοῦ ἐπισκόπου πού μοῦ εἶπαν δέν τό βλέπω στόν κατάλογο τοῦ δικοῦ μας Πατριαρχείου Ἀντιοχείας.
Μήν ψάχνετε. Ἡ Ἀμερική εἶναι Ἀμερική...
Τά ἀκούσματα, ὅμως ἐνδιαφέροντα.

 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις συμπληρωματικές και εξαιρετικά ενδιαφέρουσες πληροφορίες π. Μάξιμε!!! σας έβαλα σε κόπο όπως φαίνεται...!!! Ευλογείτε!!!
 

thodoris

Θεόδωρος Σύρπης
Σεβαστε Π. Μάξιμε,

για να λύσω την απορία σας σε σχέση με το ποιός χορός έψαλλε στο Μεξικο στην Πατριαρχική λειτουργία, σας αναφέρω ότι και ο γράφων το παρόν μήνυμα ήταν ένας απο το μικρό κλιμάκιο του Ηδύμελον που παρέστη και έψαλλε μετά απο πρόσκληση του Μητροπολίτου Αθηναγόρα, ειδικά για την επίσκεψη του Πατριάρχη στο Μεξικό. Συμψάλλαμε με ένα μικρο χορό ισπανόφωνων (μόνο στην Θ. λειτουργία) για να υπάρχει και κάποια συμμετοχή (πνευματική) με τους αυτόχθονες σε σχέση με την γλώσσα. Ήταν μεγάλη ευλογία για μας επίσης να ψάλλουμε τον πολυχρονισμό του Πατριάρχου στον μεγαλύτερο προσκυνηματικό ναό του Μεξικού (χωρητικότητας περίπου 10000 ατόμων) και σαφως στην Πατριαρχική Θεία Λειτουργία.
Αν θέλετε μπορείτε να δείτε και στην ιστοσελίδα μας σχετική αναφορα. Παραθέτω το σχετικο link
http://www.idimelon.gr/active.aspx?mode=el{e5c40c8e-6f1a-44ae-99a4-75941d477f4e}View
 

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
Ὁ Σεβ. Μητροπολίτης Μεξικοῦ, ὑπέρτιμος καί ἔξαρχος Κεντρικῆς Ἀμερικῆς καί Νήσων Καραϊβικῆς, κ. Ἀθηναγόρας, ὅταν βρίσκεται στήν Ἀθήνα ἔρχεται πάντα στό Ναό μας, γιατί μένει κοντά, [...]


Μήπως αύριο θα χοροστατήσει στον ναό σας, πάτερ;

Αυτό το διάστημα έχω την τιμή να συζητώ με τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Μεξικού κ. Αθηναγόρα σχετικώς με μία ενδεχόμενη συνεργασία μας στο άμεσο μέλλον, προκειμένου να σταθώ αρωγός στο πραγματικά τιτάνιο ιεραποστολικό έργο που επιτελεί (σε πολλούς τομείς) τόσο στο Μεξικό όσο και στα υπόλοιπα κράτη της Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής. Όπως μου είπε, θέλοντας να μου εξηγήσει πώς έχει εκεί η κατάσταση, ιερείς Κουβανοί δεν έχουν δυστυχώς ούτε Άγιο Δισκοπότηρο... Και φυσικά η Βυζαντινή Μουσική είναι άγνωστο είδος μουσικής για τους Μεξικανούς. Του εύχομαι ο Κύριος να του δίνει δύναμη πνευματική και σωματική και να του χαρίζει έτη πολλά και ευλογημένα.

Κς
 
Top