Εφαρμόστηκε ο νέος νόμος για τους Ιεροψάλτες;

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πέρυσι νομίζω βγήκε νέος νόμος για τους ιεροψάλτες. Γνωρίζει κανείς εάν εφαρμόστηκε και εάν εφαρμόζεται ακόμα;
 
I

IOANNIS

Guest
Ευχαριστώ για τους νόμους. Θα το δείξω στους ψάλτες εδώ στην Αδελαΐδα.

Γιάννης
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Εδώ στην Κρήτη δεν υσχύει ο νόμος αυτός. Γενικώς, ένας νόμος τέτοιος έχει πολλούς τομείς οι οποίοι πιστεύω είναι αδύνατον να τηρηθούν κυρίως λόγω της συνεχούς φαγομάρας που επικρατεί στον κλάδο μας. π.χ. Όσον αφορά στον διορισμό των ψαλτών, μέσα στην 5μελή επιτροπή ακροάσεως εκτός των άλλων θα πρέπει να βρίσκεται και ο Πρωτοψάλτης του Μητροπολητικού Ναού της περιοχής. Ειδικά εσείς στην Αθήνα σκεφτείτε το... καθώς και ένας καθηγητής με ειδίκευση στη Βυζ. Εκκλη. Μουσική, ο οποίος εάν δεν είναι "δικός μας" τι γίνεται; Δεν γνωρίζω το κλίμα, αλλά ένας εκ της σχολής του Περιστέρη θα εγκρίνει εύκολα έναν της σχολής του Καρρά (είδες Αντώνιε, δεν είπα κανέναν νεκρό κύριο); Δεν λέω ότι υπάρχουν έχθρες προς Θεού, απλώς βλέπω μεγάλο το χάσμα μεταξύ των δύο απόψεων, οπότε και τα κριτίρια πιθανόν να αδικήσουν ανθρώπους που θα ήθελαν και θα μπορούσαν να προσφέρουν πολλά, όμως δεν τους δόθηκε η ευκαιρία. Εάν δε, τα πράγματα είναι πιο απλά απ'ότι τα παρουσιάζω και όλα αυτά ξεπερνιώνται με κάποιο τρόπο, αυτό σημαίνει για μένα πολύ μεγάλο επίπεδο συναδελφικότητας που νομίζω ότι δυστυχώς δεν μας διακατέχει...:(
Το Forum είναι ανοικτό, εντούτοις θεωρώ ότι πρέπει να τα λέμε όλα και να κάνουμε και λίγη έστω αυτοκριτική.
 
Κατά την γνώμη μου όποιος νόμος και να βγεί περί Ιεροψαλτών τίποτα δεν πρόκειται να γίνει διότι εμείς κατά κύριο λόγο οι ψαλτάδες βγάζουμε τα μάτια μας και αυτό το καθεστός που επικρατεί μην μου πεί κανείς ότι την κύρια ευθύνη δεν την φέρουμε εμείς οι Ιεροψάλτες ;
Και πρέπει να κινηθούμε πρός άλλη κατεύθυνση τι εννοώ ; Να πάψει η Εκκλησία η δοιηκούσα να μας βλέπει υποδιεστέρους και να μην μας θεωρεί μόνο στα λόγια σαν συνεργάτες και κατώτερους κληρικούς . Μπορούσε κάλιστα να το λύσει το θέμα η διοικούσα εκκλησία το θέμα των Ιεροψαλτών μέσα σε μια νύχτα αλλά έπρεπε να είναι αλλιώς το καθεστός δηλαδή να πληρώνονται
απο τον λαό και όχι να είναι δημόσιοι υπάλληλοι όπως είναι και θα σας έλεγα εγώ. Ή μήπως κάνω λάθος ; Τώρα όσους νόμους και να βγάλουν τι είναι ;Είναι στάχτη στα μάτια μας . " Αποφασίζωμεν και διατάσωμεν " Αυτά νομίζω
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
"Θου Κύριε..."
Δυστυχώς, όπως και να έχει, είναι θλιβερό η Εκκλησία να μην εφαρμόζει τους νόμους του κράτους
(όταν αυτοί βέβαια δεν έρχονται σε αντίθεση με τα δόγματα κλπ...).
Ένας καλός ιερέας και κουμπάρος μου λέει χαριτολογώντας:
"Εδώ έχουμε 72 πάπες, μονάχα άσπρα δεν φορούν..."
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Συμφωνείτε με την κατηγοριοποίηση των ιεροψαλτών; Οι Πατριαρχικοί "εμπειρικοί" κατά το πλείστον ψάλτες (βλ. Βουδούρης) και οι Αγιορείτες σε ποιά κατηγορία θα ανήκαν; :confused:
 
Το σημερινό καθεστώς που υπάρχει στην Ορθόδοξη Εκκλησία όπως πολύ καλά γνωρίζετε είναι η Δεσποτοκρατία και ας μου πεί ένας εάν υπάρχει χειρότερο καθεστώς απο αυτό !
Ο Κύριος Ιησούς Χριστός είπε " Ψαλλώ τω Θεώ μου έως υπάρχω " Και όχι ψαλλώ τον Θεό μου με την δείνα ή την άλλη σχολή , ας προσγειωθούμε λίγο παρακαλώ .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το σημερινό καθεστώς που υπάρχει στην Ορθόδοξη Εκκλησία όπως πολύ καλά γνωρίζετε είναι η Δεσποτοκρατία και ας μου πεί ένας εάν υπάρχει χειρότερο καθεστώς απο αυτό !
Ο Κύριος Ιησούς Χριστός είπε " Ψαλλώ τω Θεώ μου έως υπάρχω " Και όχι ψαλλώ τον Θεό μου με την δείνα ή την άλλη σχολή , ας προσγειωθούμε λίγο παρακαλώ .

[Σημείωμα συντονιστή] Ιωάννη, θα ήταν πιό ωφέλιμο για όλους νομίζω που διαβάζουν το φόρουμ να δίνουμε τεκμηριωμένες θέσεις παρά γενικούς και αστήρικτους αφορισμούς. Σ'ευχαριστώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Θελω να απαντησω με ενα μηνυμα σε διαφορα σχετικα με τα παραπανω
μηνυματα . Δεν ξερω ομως να απανταω με ενα μηνυμα , συγχρονως σε
μηνυματα που εχουν στειλλει διαφοροι . Αν μπορει καποιος ας με κατατοπησει
σχετικα . Ευχαριστω .

Πριν την απαντηση μου περι του νομου περι ιεροψαλτων και αφου πω πως στο
ερωτημα του Δημητρη περι ''κατηγοροποιησης'' των ιεροψαλτων δεν συμφωνω
(οταν απαντησω θα αναφερθω ιδιαιτερα στο υποθεμα αυτο του ολου θεματος)
θα παρακαλεσω να εχω στα παρακατω ερωτηματα , τις απαντησεις-αποψεις σας .

1ον :Τον συγκεκριμενο νομο τον εγκρινεται (δηλαδη σας αρεσει η οχι) . Ναι ή οχι και γιατι ;

2ον : Ο συγκεκριμενος νομος εξυπηρετει τα ωδεια και τις σχολες Β.Μ ; Ναι ή
οχι και γιατι ;

3ον : Ξερετε στο συνολο των εν Ελλαδι ιεροψαλτων ποσοι ειναι οι ψαλτες των πολεων (πρωτευουσες νομων αν και καποιοι νομοι εχουν και αλλες πολεις
πχ ο νομος Ημαθιας εχει Βεροια και Ναουσα , ο νομος Δωδεκαννησου εκτος απο Ροδο εχει και Καλυμνο και Κω και ... , κλπ κλπ) και ποσοι των χωριων ;
Παρακαλω η απαντηση να ειναι του τυπου :
α) Μισοι-μισοι (περιπου) .
β) Περισσοτεροι στις πολεις .
γ) Περισσοτεροι στα χωρια .
Στο β και γ αν θελετε διδεται ποσοστα και επι τοις εκατο (.. % στο περιπου) .

4 :Ας χωρισουμε του ψαλτες ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ συμφωνα με το επαγγελμα τους σε δυο κατηγοριες . Στους δημοσιους υπαλληλους (με την ευρυτερη εννοια του δημοσιου) και σε ολους τους αλλους (εργαζομενοι πασης φυσεως στον ιδιωτικο τομεα , ελευθεροι επαγγελματιες [επιστημονες η μη] κλπ) .
Ερωτηση : Σε ποια κατηγορια ανηκουν κυριως οι ψαλτες των πολεων ;

Επειδη ισως δεν σας εχουν απασχολησει (λογικο ειναι) οι ερωτησεις 3 και 4
οποτε και δεν θα εχετε στοιχεια για να απαντησετε , παρακαλω να απαντησετε
υποθετικα . Δηλαδη τι υπολογιζεται . Απλα στην περιπτωση αυτη , αναφερατε
''υπολογιζω'' οτι ....

5 : Εσεις τι θα προτεινατε για τον τροπο αμοιβης των ψαλτων ;

Θα παρακαλεσω για οσο το δυνατον περισσοτερες απαντησεις . Οταν προχωρησει η συζητηση , θα δειτε αρκετα πολυ ενδιαφεροντα πραγματα .
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Για μένα, πολλά προβλήματα του κλάδου μας θα λύνονταν όχι με τέτοια υμίμετρα όπως ο παρόν κανονισμός, αλλά με την εισαγωγή των Ιεροψαλτών στο δημόσιο ως κατώτατος κλήρος, με ίδια δικαιώματα καθώς και ίδιες υποχρεώσεις με τους Ιερείς, εφόσον θεωρηθούμε το ίδιο χρήσιμοι για την τέλεση του ενός μυστηρίου. Τότε θα βλέπαμε πραγματικά ενδιαφερόμενους για την πλαισίωση των αναλογίων, εφόσον υπάρχει σοβαρό πλέον κίνητρο και (κατά τα ψέματα) εάν ασχοληθεί κάποιος σοβαρά με το αντικείμενό μας "κολλάει" με την καλή φυσικά έννοια. Αυτό το αναφέρω, διότι πιθανόν να σκεφτεί κανείς: βλέπουμε το έργο που προσφέρει η πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων και το ζούμε σε κάθε υπηρεσία, όπου βασιλεύει ο ωχαδερφισμός και πολλά άλλα αρνητικά, μήπως η ένταξη των ψαλτών θα έχει τα ίδια αποτελέσματα;
Πιστεύω ότι από τις πρώτες επαφές με την τέχνη μας, δημιουργείται ένας θείος ζήλος, ο οποίος δύσκολα θα μας κάνει νωθρούς και βολεμμένους. Αυτό πάλι, είναι καθαρά προσωπική άποψη...

Τον κανονισμό προσωπικά όχι μόνο τον θεωρώ υμίμετρο, αλλά λόγω του σημερινού καθεστώτος του κλήρου ο οποίος εάν και απλός διαχειριστής του μισθού μας, θεωρεί εαυτόν κανονικότατο αφεντικό, είναι τουλάχιστον αδύνατον να τηρηθεί σε πάρα πολλούς τομείς των προβλεπόμενων παραγράφων του. Αιτία είναι ότι τον κύριο και μοναδικό λόγο στην πρόσληψη κάποιου συναδέλφου θέλουν να τον έχουν οι εφημέριοι των ενοριών. Τώρα, με τι γνώμονα κρίνουν εφόσον η πλειονότητά τους είναι εάν μη τι άλλο άμουσοι δεν το γνωρίζω, αλλά από την άλλη δεν θέλουν κάποιος άλλος, όσο υπεύθυνος και κατιρτισμένος κι αν είναι, να τους φορτώσει έναν ψάλτη ο οποίος δεν θα είναι απαραίτητα κακός, αλλά απλώς δεν θα τους αρέσει η μούρη του.

Πέραν των υπολοίπων, ο κανονισμός αυτός περιέχει κάποιο σημείο που διαβάζοντάς τον με εξόργισε ειλικρινά. Γράφει μεταξύ άλλων την αναγκαιότητα της ομόνοιας μεταξύ των συναδέλφων :eek:. Μα καλά, που ξανακούστηκε, ένας κανονισμός του κράτους, να δίνει διδαχές καλής κοινωνίας σε έναν κλάδο;!; Αυτό πρέπει να μας βάλει σε σκέψεις και για το ποιοί τον συνέταξαν, αλλά κυρίως τι εντύπωση έχουμε δώσει εμείς στην κοινωνία για την μεταξύ μας σχέση ώστε να μας έχει πάρει χαμπάρι και το φανερά αδιάφορο για τα περισσότερα θέματα κράτος :(. Εμείς οι ίδιοι τρέφουμε το καθεστώς αυτό με τις φαγωμάρες μας, και με την αφαιρετική μέθοδο που χρησιμοποιούμε για όποιον δεν συμφωνεί στα πάντα με μας, με την σχολή μας κλπ. Ο κ. Αγγελόπουλος σε μία εκπομπή, είπε ότι η πολυφωνία και η διαφορετικά είναι κάτι που πρέπει να υπάρχει στον κλάδο μας και συμφωνώ, όμως έχουμε όλοι την ίδια άποψη, ή θέλουμε σε όλη την ορθοδοξία να επικρατήσει το δικό μας ψαλτικό ύφος ( ή τουλάχιστον αυτό που έχουμε διδαχθεί; ).
Τέλος, θεωρώ ότι έχουμε πάρα πολύ δρόμο μπροστά μας για να καθαρίσουμε το τοπίο και εφόσον αποκτήσουμε τον δέοντα σεβασμό, να απαιτήσουμε και την προσοχή της πολιτείας.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Για μένα, πολλά προβλήματα του κλάδου μας θα λύνονταν όχι με τέτοια υμίμετρα όπως ο παρόν κανονισμός, αλλά με την εισαγωγή των Ιεροψαλτών στο δημόσιο ως κατώτατος κλήρος, με ίδια δικαιώματα καθώς και ίδιες υποχρεώσεις με τους Ιερείς, εφόσον θεωρηθούμε το ίδιο χρήσιμοι για την τέλεση του ενός μυστηρίου.

Τον κανονισμό προσωπικά όχι μόνο τον θεωρώ υμίμετρο ....

Χρηστο υπεβαλλα πεντε (5) ερωτησεις . Στις 2,3 και 4 δεν απαντας . Γιατι ;
Βεβαια δεν απαντας σε μενα αλλα γενικα στο θεμα του κανονισμου , αλλα θα περιμενα να απαντησεις σε ολες τις ερωτησεις μου .
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Χρηστο υπεβαλλα πεντε (5) ερωτησεις . Στις 2,3 και 4 δεν απαντας . Γιατι ;
Βεβαια δεν απαντας σε μενα αλλα γενικα στο θεμα του κανονισμου , αλλα θα περιμενα να απαντησεις σε ολες τις ερωτησεις μου .
Εάν είχα σκοπό να απαντήσω στις ερωτήσεις σου Βαγγέλη, θα το έκανα με παράθεση (όπως τώρα), όμως από την στιγμή που δεν συμφωνώ με την όλη φιλοσοφία που γράφτηκε ο νόμος αυτός, δεν έχω παρά να πω μόνο την γενικότερη γνώμη μου γι'αυτόν. Από την άλλη, εάν στο μέλλον έχω απαντήσεις συγκεκριμμένες ή κατά προσέγγιση στις ερωτήσεις σου, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα τις κρατήσω για μένα :). Κυρίως, αδυνατώ να απαντήσω λόγω του ότι έχουν χαρακτήρα σφυγμομέτρησης του ψαλτικού κόσμου και εγώ δεν ξέρω καλά καλά τους εδώ συναδέλφους μου, θα απαντήσω και για την υπόλοιπη Ελλάδα;
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κυρίως, αδυνατώ να απαντήσω λόγω του ότι έχουν χαρακτήρα σφυγμομέτρησης του ψαλτικού κόσμου και εγώ δεν ξέρω καλά καλά τους εδώ συναδέλφους μου, θα απαντήσω και για την υπόλοιπη Ελλάδα;

Μα γι'αυτο γραφω να απαντησετε υπολογιζοντας . Οτι νομιζετε . Αυτο ενδιαφερει αν θελετε συνεχεια επι του θεματος . Αν δεν θελετε , τοτε μην
απαντατε . Εκτος απο τα ιστορικοθεωρητικα θεματα που ειναι γεματο το φορουμ , υπαρχουν για την ιεροψαλτικη ταξη και συνδικαλιστικα (ισως αυτα
επρεπε να μας απασχολουν πρωτιστως) . Δεν ενδιαφερουν (η ερωτηση ειναι
για ολα τα μελη) ;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Χρηστο υπεβαλλα πεντε (5) ερωτησεις . Στις 2,3 και 4 δεν απαντας . Γιατι ;
Βεβαια δεν απαντας σε μενα αλλα γενικα στο θεμα του κανονισμου , αλλα θα περιμενα να απαντησεις σε ολες τις ερωτησεις μου .
Πιστεύω ότι ο καθένας για πολλούς και διάφορους λόγους έχει τις προτεραιότητές του και γιαυτό απαντάμε σε ότι θέμα θέλουμε, όποτε το θέλουμε και εάν έχουμε κάτι να πούμε. Για παράδειγμα, στο θέμα των ισοκρατημάτων που άνοιξα, θα περίμενα από σένα ως υπεύθυνο των ισοκρατημάτων της χορωδίας του Δήμου Ηρακλείου να έχεις κάποια άποψη και να την μοιραστείς μαζί μας, αλλά εφόσον δεν έγινε δεν θα βάλουμε και το μαχαίρι στο λαιμό :). Πιο συγκεκριμμένα, από τα ελάχιστα βιογραφικά που έχουν έως τώρα παρουσιαστεί, βλέπω ότι με τους συχνότερους συνομιλητές του forum είμαστε της ίδιας περίπου ηλικίας (30) όπου δεν θα την έλεγα και ικανή ώστε να γνωρίζουμε τους συναδέλφους μας και να αναφερόμαστε με ποσοστά. Το θέμα φυσικά και πιστεύω ότι ενδιαφέρει όλους μας (όχι ότι είναι το πρώτο που πρέπει να μας απασχολεί, διότι ύστερα ας μην λέμε για τους ιερείς που έχουν κάνει το λειτούργημά τους επάγγελμα) και πρέπει να το δούμε σοβαρά.

Απαντώντας λοιπόν σε ένα από τα ερωτήματά σου, στη σχέση δηλαδή του κανονισμού με τα ωδεία, θα έλεγα ότι όντως τα ευνοεί από τη στιγμή που κατατάσσει τους ψάλτες ανάλογα με τα πτυχεία ή τα διπλώματά τους, αλλά δεν το θεωρώ και τόσο αρνητικό αυτό, και εξηγούμαι. Εάν κάποια στιγμή θέλουμε να μας πάρουν σοβαρά σαν κλάδο, θα πρέπει να έχουμε μεταξύ άλλων και τίτλους, όσο κι αν πειράζει πολλούς αυτό, οι οποίοι θα φανερώνουν το επίπεδο διδασκαλίας και εκπαιδευτικής εμπειρίας που έχουμε φτάσει. Διότι, εάν μία επιτροπή κρίνει κάποιον που τον ακούει θετικά, ότι ψάλλει καλά δηλαδή, ενώ αυτός απλώς παπαγαλίζει χωρίς να έχει ουδέ μία θεωρητική κατάρτιση τί γίνεται;

Ένας ψάλτης, όπως και ένας Ιερέας πρέπει να έχουν πολλαπλά προσόντα στον τομέα τους. Ούτε μόνο η θεωρητική κατάρτιση είναι αρκετή για τον ψάλτη, αλλά ούτε και μόνο η πρακτική. Λοιπόν, αυτό που πρέπει ίσως πραγματικά να εξετάσουμε, είναι, μήπως τα ωδεία δίνουν πολλές φορές τίτλους με το κιλό και μάλιστα με άριστα, με μόνο γνώμονα το ότι ο εξεταζόμενος έχει καταβάλλει το απαιτούμενο ποσό της εξέτασης; Στην ευρωπαϊκή δεν συμβαίνει αυτό. Ο εξεταζόμενος υποχρεούται μεν να καταβάλλει το χρηματικό ποσό των εξετάστρων, αλλά εάν δεν είναι καλός, θα τον κόψουν, κάτι που δεν γίνεται συχνά στη δικιά μας μουσική εξέταση. Κατά την γνώμη μου λοιπόν δεν φταίνε τα ωδεία, αλλά οι διδάσκοντες σε αυτά, εάν συμπεριφέρονται έτσι και οι διδάσκοντες είναι δικοί μας συνάδερφοι...

Φυσικά και πρέπει λοιπόν να υπάρχουν διακρίσεις μεταξύ των πτυχιούχων, των διπλωματούχων... για τους μουσικολόγους δεν μπορώ να πω, δεν έχω πλήρη γνώση των σπουδών τους και της ψαλτικής κατάρτισης που τους παρέχει, οπότε δεν τους αναφέρω, αλλά νομίζω ότι η άποψή μου έγινε αντιληπτή.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πιστεύω ότι ο καθένας για πολλούς και διάφορους λόγους έχει τις προτεραιότητές του και γιαυτό απαντάμε σε ότι θέμα θέλουμε, όποτε το θέλουμε και εάν έχουμε κάτι να πούμε. .

Πω Πω Πω !!! Μηπως ειναι πολυ αντιδεοντολογικο (για να μην το ονομασω
αλλοιως) αυτο που γραφεις ;



Για παράδειγμα, στο θέμα των ισοκρατημάτων που άνοιξα, θα περίμενα από σένα ως υπεύθυνο των ισοκρατημάτων της χορωδίας του Δήμου Ηρακλείου να έχεις κάποια άποψη και να την μοιραστείς μαζί μας, αλλά εφόσον δεν έγινε δεν θα βάλουμε και το μαχαίρι στο λαιμό :). .

Θα σου απαντησω , αλλα αφου ξερεις τις αποψεις μου τι νοημα εχει ;Εκτος και αν σ'ενδιαφερει να δουν απαντησεις και τα αλλα μελη οποτε ΟΚ .

Πιο συγκεκριμμένα, από τα ελάχιστα βιογραφικά που έχουν έως τώρα παρουσιαστεί, βλέπω ότι με τους συχνότερους συνομιλητές του forum είμαστε της ίδιας περίπου ηλικίας (30) όπου δεν θα την έλεγα και ικανή ώστε να γνωρίζουμε τους συναδέλφους μας και να αναφερόμαστε με ποσοστά. .

Προφασεις εν αμαρτιαις .

Το θέμα φυσικά και πιστεύω ότι ενδιαφέρει όλους μας (όχι ότι είναι το πρώτο που πρέπει να μας απασχολεί, διότι ύστερα ας μην λέμε για τους ιερείς που έχουν κάνει το λειτούργημά τους επάγγελμα) και πρέπει να το δούμε σοβαρά..

Ποιο ειναι το πρωτο που πρεπει να μας απασχολει ; Μηπως ποσα μορια ελκεται
ο ΠΑ απο τον ΒΟΥ και λοιπα παρομοια ;

... όσο κι αν πειράζει πολλούς αυτό ... .

Αν η σποντα ειναι για μενα '' εχεις δικιο , πειραχθηκα τοσο που δεν θα φαω το
μεσημερι ( και εχω και καλο φαγητο) . Οσο για τους τιτλους-χαρτια που δινονται απο τα ωδεια , τα λες και μονο σου παρακατω στο μηνυμα σου .
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πω Πω Πω !!! Μηπως ειναι πολυ αντιδεοντολογικο (για να μην το ονομασω
αλλοιως) αυτο που γραφεις ;
Αντιδεοντολογικό, είναι να απαιτείς από τα μέλη να απαντούν στο θέμα σου με το έτσι θέλω και επειδή εσύ αυτό θεωρείς συμαντικό και όχι να υποστηρίζεις την ελευθερία των απόψεων και το πότε αυτές θα εκφραστούν. Ειδάλλως, πες το όπως αλλιώς θέλεις, από μένα no problem, πάντως το ότι δεν ζητούν απαντήσεις στα θέματά τους άλλα μέλη του forum θα έπρεπε να σε προβληματίσει λίγο...
Θα σου απαντησω , αλλα αφου ξερεις τις αποψεις μου τι νοημα εχει ;Εκτος και αν σ'ενδιαφερει να δουν απαντησεις και τα αλλα μελη οποτε ΟΚ .
Οι συζητήσεις του Forum, ακόμα και αν γίνονται κατ' ουσίαν από δύο, δεν είναι μόνο οι δυο τους στην παρέα διότι παρακολουθούνται από τους υπόλοιπους, οπότε οι απόψεις δεν αναφέρονται επί προσωπικού. Την άποψή σου την γνωρίζω αλλά όχι και οι υπόλοιποι, γιατί θέλεις να εκφραστούν και να εκτεθούν οι άλλοι, αλλά εκεί που σε συμφέρει να μην το κάνεις εσύ; Να πεις την άποψή σου, να την τεκμηριώσεις, να περιμένεις τα σχόλια και να απαντάς, αυτό είναι συζήτηση φίλτατε.
Προφασεις εν αμαρτιαις .
Όταν έχω κάτι να πω, προσωπικά πιστεύω έχω αποδείξει ότι το λέω χωρίς δισταγμούς. Για μένα αυτός είναι λόγος, και δεν θα αναφερθώ σε σφυγμομετρήσεις εφόσον δεν κατέχω του τι επαγγέλεται ο κάθε συνάδελφος. Τώρα, εάν θέλουμε να κάνουμε κουβέντα όπως τα μεσημεριανά και να λέμε αερολογίες χωρίς στοιχεία οκ, αρκεί να έχουμε την άδεια του Δημήτρη.
Ποιο ειναι το πρωτο που πρεπει να μας απασχολει ; Μηπως ποσα μορια ελκεται
ο ΠΑ απο τον ΒΟΥ και λοιπα παρομοια ;
Βεβαίως και αυτό. Το εάν εσύ δεν θέλεις να συμμετέχεις σε αυτή την αναζήτηση πρόβλημά σου, όπως και γω δεν παίρνω μέρος σε τόσες άλλες, όμως να ξέρεις ότι όπως για κάποιους λόγους δεν απαντάς στα πάντα (στο ισοκράτημα π.χ.), έτσι και οι υπόλοιποι δεν θεωρούν το θέμα του συνδικαλισμού σημαντικό (και έχουν το δικαίωμα να το κάνουν) και αντιδρούν ή όχι ανάλογα.
Αν η σποντα ειναι για μενα '' εχεις δικιο , πειραχθηκα τοσο που δεν θα φαω το
μεσημερι ( και εχω και καλο φαγητο) .
Σπόντες δεν πετάω ποτέ Βαγγέλη και όταν χρησιμοποιώ πλυθηντικό αριθμό το εννοώ, τώρα εάν μυγιάστηκες...
Οσο για τους τιτλους-χαρτια που δινονται απο τα ωδεια , τα λες και μονο σου παρακατω στο μηνυμα σου .
Τα λέω διότι θέλω να είμαι δίκαιος και το μοίρασμα αυτό των πτυχίων είναι μία πραγματικότητα που δεν θα την θέλαμε, αλλά υπάρχει. Με αυτό βγαίνει το συμπέρασμα ότι τα ωδεία δεν φταίνε σε τίποτε (αυτά την δουλειά τους κάνουν και βγαίνουν μια χαρά μουσικοί της ευρωπαϊκής από κει), αλλά οι δασκάλοι τους οι οποίοι επαναλαμβάνω είναι δικοί μας άνθρωποι και συνάδερφοι όχι εξωθεσμικοί παράγοντες.

Συνδικαλισμός για μένα δεν είναι μόνο να ζητάμε επαγγελματικό σεβασμό χωρίς τίτλους, ή να απαιτούμε αξιοπρεπείς μισθούς χωρίς αξιοπρεπείς παρουσίες στο Ναό, αλλά να έχουμε λογικά αιτήματα εφόσον είμαστε δίκαιοι με τους εαυτούς μας πρώτα.

Τέλος πάντων, όπως βλέπεις προς το παρόν μόνο εγώ έχω απαντήσει στο μήνυμά σου, αλλά εάν και οι υπόλοιποι που θα αποπυραθούν έχουν την ίδια αντιμετώπηση, πολύ φοβάμαι ότι θα απέχουν...
 
Last edited:

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Ας μου επιτραπεί να πω και εγώ κάτι...
Ο εν λόγω Νόμος, προβλέπει να προηγούνται κατηγοριακά οι έχοντες πτυχίο Μουσικολογίας και κατ'επέκταση Διδακτορικό ή Μεταπτυχιακό απο τα Μ. Πανεπιστήμια...:eek:
Πιστεύω οτι ψάλτης κάποιος γίνεται δια ζώσης στο αναλόγιο με δάσκαλο ΨΑΛΤΗ και όχι φοιτώντας σε οποιαδήποτε σχολή, ωδείο ή πανεπιστήμιο.
Και για να μην παρεξηγηθώ, άλλο η πράξη και άλλο η θεωρία.
Οι θεωρητικοί της μουσικής έχουν προσφέρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ στον ιεροψαλτικό κόσμο στις μέρες μας, αλλά για θέση στο αναλόγιο πιστεύω οτι τα κριτήρια πρέπει να είναι πιο σύνθετα...
Ο Ναυπλιώτης δεν είχε πτυχίο, ούτε και ο Στανίτσας, νομίζω ούτε και ο Πρίγγος. Φαντάζεσαι νά μην του ήξερε κάποιος και να πήγαιναν σε ένα Ναό να προσληφθούν, ξέρεις συγνώμη, προηγούνται οι έχοντες πτυχίου (φτυχίου!)!! :D:D
 
Top