Χερουβικό Πρίγγου πλ. α' χορωδιακό υπό πατρός μου Δημητρίου Κορδώνια

ilias789

Μέλος
View attachment Χερουβικό Πρίγγου πλ.α' χορωδιακό υπό Δημητρίου Κορδώνια.mp3

Αχ μπρε πατέρα Πριγγικικέ γι'αυτό σε πάω γιατί είσαι ωραίος!!!
Μερικές φορές όταν ψάλλει μαθήματα του Πρίγγου τον πιάνει τέτοιος νταλκάς που μας παίρνουν όλους τα ζουμιά όταν τον βλέπουμε πάνω στο αναλόγιο να τα λέει και να κλαίει μερικές φορές με λιγμούς και αναγκάζομαι να το συνεχίσω εγώ και μετά με παίρνουν και εμένα τα δάκρυα και άντε βρες ψάλτη να μας αντικαταστήσει ... :D
 

ilias789

Μέλος
Θα σας πω με λίγα λόγια περί αυτού του ανθρώπου γιατί όταν ακούσετε θα απορήσετε...Καταρχάς εγώ είμαι ο σπαρίλας "τεμπέλης" ο δε πατήρ απορεί πως και με έχει γιο...τέτοιον σπάρο σαν και μένα αλλά όταν μιλάμε για βυζαντινή μουσική μπορώ και ξενύχτια ξενυχτιών να κάνω δεν με κουράζει ποτέ αυτό... Ο δε πατήρ λοιπόν κ.Δημήτριος Κορδώνιας ψάλλει στον Ι.Ν.Αγ.Νικολάου Αμμουλιανής ασχέτως την κόπωση της δουλειάς του σαν Ιατρός δεν έχει κανένα ωράριο είτε είναι μαύρα μεσάνυχτα είτε η πιο ακατάλληλη ώρα για τον καθένα γι'αυτόν δεν υπάρχει ωράριο ...Πρωί μεσημέρι βράδυ θα χτυπήσει το τηλέφωνο και θα πάει...Παρόλα αυτά θέλει όπωσδήποτε να είναι στην εκκλησία μόλις χτυπήσει η καμπάνα και να ψάλει...κάποτε είχε και ένα χόμπι να κάνει τζόκιν σε δύσκολους δρόμους ...μου έλεγε πως αυτό το έκανε και σαν προσευχή δυστυχώς όταν είχαμε την κατάστασή του με την κοίλη του προκάλεσε έμφραγμα και περάσαμε πολλές μέρες στο νοσοκομείο ...Όμως έχοντας πίστη στον Άγιο Λουκά Κριμαίας και όταν ασκούσα το επάγγελμα του Νοσηλευτού τον είχα σαν παρηγοριά στους ασθενείς που συνομιλούσα και προσευχήθηκα με την καρδιά μου που λένε και τον έφερε πάλι κοντά μας και παρόλα αυτά το νησί όταν θα ερχόταν ήθελαν να του φτιάξουν ειδική υποδοχή θεωρήσαμε πως δε θα έπρεπε να τον προσβάλουν συναισθηματικά γιατί ήμασταν επιφυλακτικοί ...και αυτό σαν να μη το είπαμε ήρθαν μερικοί με λουλούδια να μας συγκινήσουν ...ήταν τότε των αρχαγγέλων και φρέσκος-φρέσκος από το μπαλονάκι πήγε τρεχάτος να ψάλλει ...τι του είπαμε τι τεμενάδες του κάναμε να ξεκουραστεί εκείνος Έψαλλε και όχι μόνο αυτό αλλά πέρυσι έκανε Ιατρείο όχι μόνο στην Αμμουλιανή αλλά και στα γύρω περίχωρα Ν.Ρόδα, Ουρανούπολη κτλ. πρωί έφευγε και γύριζε βράδυ...τώρα του τα κόψαμε όλα και τον κάναμε Ιατρό στην ομάδα ποδοσφαίρου της Αμμουλιανής ...Είμαστε επίτιμα μέλη της Νίκης Αμμουλιανής χχαχαχα αυτά τα ολίγα για τον βίο και αυτό επι 30 έτη τώρα!!!

Ευχαριστώ ελπίζω να μη σας κούρασα!!!:)
 

ilias789

Μέλος
Έχουμε την Αγιορείτικη ψαλμωδία άνευ μικροφώνων και ούτε είναι πολύ μεγάλος ο Ναός αλλά καταβάλουμε την μέγιστη προσπάθεια να τα εκτελούμε μεγαλοπρεπώς όλα τα μέλη...
 
Top