Ένδυση αρχιερέα στην αναβάθρα στον εσπερινό της Αγάπης

Εδώ (από το 6ο λεπτό 30 δευτερόλεπτα) γίνεται η ένδυση του Πατριάρχη Μόσχας και πασών των Ρωσιών πάνω στην αναβάθρα. Όμως δεν θα ακολουθήσει λειτουργία (πρόκειται για τον εσπερινό της αγάπης). Προ των τέλειων ελληνόφωνων λειτουργιών (Χρυσοστόμου, Βασιλείου), συνηθίζεται να ψάλλεται το Άνωθεν οι Προφήται ή το Περίζωσαι την ρομφαίαν.

Τι μέλος ψάλλει η χορωδία; Κάποιο μέλος που γνωρίζει ρώσικα ας μας γράψει σχετικά. Προ των λειτουργιών ψάλλουν οι Ρώσοι το ίδιο μέλος; Γίνεται πάντα η ένδυση στην αναβάθρα;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δε γνωρίζω τι είναι η αναβάθρα. Ξέρω όμως ότι, τουλάχιστον στο Πατριαρχείο Κων/πόλεως (και εικάζω κάτι αντίστοιχο για τις λοιπές Μητροπόλεις) ο Πατριάρχης ενδύεται στα πατριαρχικά δώματα την ώρα που ψάλλουν οι χοροί το "Αναστάσεως ημέρα" του Χρυσάφου του νέου και κατεβαίνει έπειτα ντυμένος για τον Εσπερινό της Αγάπης.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Στο ασματικό τυπικό η ένδυση του Πατριάρχη από τα πατριαρχικά δώματα ήταν συνηθισμένη στις ακολουθίες, δεδομένου ότι γίνονταν λιτανείες μεγάλης έκτασης (γεωγραφικής).

Δε γνωρίζω τι είναι η αναβάθρα.

http://analogion.com/forum/showthread.php?p=135705#post135705


Παραμένει αναπάντητο το ερώτημα, όπως διατυπώθηκε. Μάρκελλε; Έτερος;
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Γιατρέ μου, τι να καταλάβουμε με την ηχορύπανση του σχολιαστή;:D:D
Οι Ρώσοι και άλλοι Σλάβοι στην ένδυση του Αρχιερέα χρησιμοποιούν το Θεοτοκίο "Ο Βασιλεύς των Ουρανών", το στίχο "Αγαλλιάσεται η ψυχή μου", το "Άνωθεν οι προφήται" κλπ. δεδομένης της ψαλμωδίας των σε χρόνο σχεδόν χύμα.
Θα κάνω κάποια εικασία, α) επειδή μια από τις μελωδίες που άκουσα μου θύμισε το "Ανάστασιν Χριστού", το οποίον ψάλλεται από Ρώσους και Ρουμάνους, ενώ αναγινώσκεται ο επόμενος του ύμνου Ν΄ ψαλμός, β) επειδή κατά την παράδοσή των την διακαινήσιμο εβδομάδα οι Ρώσοι ψάλλουν τα πάντα (π.χ. το Καταξίωσον του Εσπερινού λέγεται από τη χορωδία) και γ) επειδή τα ρωσικά μουσικά βιβλία Μ. Εβδομάδος και Πάσχα περιλαμβάνουν και τα τροπάρια της αντί των Ωρών Εναρκτηρίου Ακολουθίας: εικάζω λοιπόν ότι ο χορός αποδίδει τα τροπάρια της ακολουθίας αυτής (Ανάστασιν Χριστού, Ει και εν τάφω κλπ), αν όχι όλα όσα χρειάζονται μέχρι να ολοκληρωθεί η ένδυση του πατριάρχη.
Υ.Γ. Πολύ χαλαρὀ σε βλέπω... Τι έγινε; Διατροχαντήρια στοπ;:D:D:D:D
 
Γιατρέ μου, τι να καταλάβουμε με την ηχορύπανση του σχολιαστή;:D:D
Οι Ρώσοι και άλλοι Σλάβοι στην ένδυση του Αρχιερέα χρησιμοποιούν το Θεοτοκίο "Ο Βασιλεύς των Ουρανών", το στίχο "Αγαλλιάσεται η ψυχή μου", το "Άνωθεν οι προφήται" κλπ. δεδομένης της ψαλμωδίας των σε χρόνο σχεδόν χύμα.
Θα κάνω κάποια εικασία, α) επειδή μια από τις μελωδίες που άκουσα μου θύμισε το "Ανάστασιν Χριστού", το οποίον ψάλλεται από Ρώσους και Ρουμάνους, ενώ αναγινώσκεται ο επόμενος του ύμνου Ν΄ ψαλμός, β) επειδή κατά την παράδοσή των την διακαινήσιμο εβδομάδα οι Ρώσοι ψάλλουν τα πάντα (π.χ. το Καταξίωσον του Εσπερινού λέγεται από τη χορωδία) και γ) επειδή τα ρωσικά μουσικά βιβλία Μ. Εβδομάδος και Πάσχα περιλαμβάνουν και τα τροπάρια της αντί των Ωρών Εναρκτηρίου Ακολουθίας: εικάζω λοιπόν ότι ο χορός αποδίδει τα τροπάρια της ακολουθίας αυτής (Ανάστασιν Χριστού, Ει και εν τάφω κλπ), αν όχι όλα όσα χρειάζονται μέχρι να ολοκληρωθεί η ένδυση του πατριάρχη.
Υ.Γ. Πολύ χαλαρὀ σε βλέπω... Τι έγινε; Διατροχαντήρια στοπ;:D:D:D:D

Ευχαριστώ πολύ. Τώρα βγαίνει νόημα....
Τα διατροχαντήρια από αύριο:). Είχα 10 μέρες άδεια, και τριβέλιζα εις τας νήσους και τας εξοχάς.
 
Top