Κλεόπας, Μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδος (1913-1999)

nektar

νεοαρχάριος
Ὁ μακαριστὸς Κλεόπας Θωμόπουλος ἐγεννήθη εἰς τὴν Ἀττάλειαν τῆς Μικρᾶς Ἀσίας τὸ 1913. Διάκονος ἐχειροτονήθη τὸ 1937 καὶ Πρεσβύτερος τὸ 1945. Ἀπεφοίτησε ἀπὸ τὴν Θεολογικὴν Σχολὴν Ἀθηνῶν τὸ 1950.

Ὑπηρέτησε ὡς ἐφημέριος εἰς τὰς Ἱερὰς Μητροπόλεις Ἀττικῆς καὶ Μεγαρίδος, Δημητριάδος, Μαρωνείας, καὶ Φθιώτιδος. Τὸ 1951 ὑπηρέτησε ὡς Ἱεροκῆρυξ στὴν Ἱερὰ Μητρόπολιν Μεσσηνίας καὶ ὡς Πρωτοσύγκελλος τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Τρίκκης καὶ Σταγῶν ἀπὸ τὸ 1952 ἕως 1958. Διετέλεσε Καθηγητὴς στὶς Ἐκκλησιαστικὲς Σχολὲς Καλαμάτας καὶ Τρικάλων.

Ἵδρυσε τὴν Ἱερὰν Μονὴν «Ἄξιόν ἐστιν - Πρὸς Ἐμμαοὺς» εἰς Βαρνάβα Ἀττικῆς.

pic13.jpg


Στὶς 15 Ἰουλίου 1974 ἐχειροτονήθη Μητροπολίτης Θεσσαλιώτιδος καὶ Φαναριοφερσάλων. Ἐκοιμήθη στὶς 6 Σεπτεμβρίου 1999.

image587.jpg




Διὰ τῶν συνημμένων ἠχογραφήσεων τοῦ μακαριστοῦ καλλιφώνου Κλεόπα, ἐκ τῆς ἀπυθμένου καὶ βαρυτίμου ἀρχειοθήκης του ἱλάρυνε τὰ ὦτα ἡμῶν ὁ παπα-Χρῖστος.
 

Attachments

  • Ακάθιστος Άγγελος πρωτοστάτης.mp3
    8.3 MB · Views: 213
  • Ακάθιστος Έχουσα θεοδόχον.mp3
    11.1 MB · Views: 118
  • Ακάθιστος Νέαν έδειξε κτίσιν.mp3
    22.2 MB · Views: 104
  • Ειρηνικά.mp3
    10.8 MB · Views: 96
  • Ευαγγέλιον Όρθρου Ιεραρχών.mp3
    8.8 MB · Views: 82
  • Πληρωτικά.mp3
    8.2 MB · Views: 124
  • Χαιρετισμοί.mp3
    23.8 MB · Views: 115
  • Χαιρετισμοί Βαρύς.mp3
    4.7 MB · Views: 136

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἔχω δύο δίσκους LP πού ἐκδόθηκαν τό 1975, ἕνας ἀπό τήν Μητρόπολη Θεσσαλιώτιδος καὶ Φαναριοφερσάλων καί ὁ δεύτερος ἀπό τήν Ἀρχ/πή Ἀθηνῶν. Καί στούς δύο ψάλλει ἡ Βυζαντινή Χορωδία Ἱεροψαλτῶν Καρδίτσης, ὑπό τήν διεύθυνσιν τοῦ Πρωτοψάλτου τοῦ Μητροπολιτικοῦ Ναοῦ Καρδίτσης κ. Κωνστ. Εὐθυμιάδη.
Ὁ πρῶτος ἐπιγράφεται «Θρησκευτικοί ὕμνοι», φέρει μήνυμα τοῦ μακαριστοῦ κυροῦ Κλεόπα, ἐκδίδεται ὑπέρ ἀναστηλώσεως τῆς Ἱ. Μονῆς Ἁγ. Γεωργίου Καραϊσκάκη Μαυρομμάτι Καρδίτσης καί ἡ μία πλευρά περιέχει ὕμνους τῆς Μ. Ἑβδομάδος καί ἡ ἄλλη τοῦ Πάσχα, σύν τῷ ἀπολυτικίῳ καί τῷ δοξαστικῷ τοῦ ἁγ. Γεωργίου «Ἀνέτειλε τὸ ἔαρ».
Ὁ δεύτερος ὅμως τῆς Ἱ. Ἀρχ/πῆς πού ἐπιγράφεται «Προσφορά Ἀγάπης - Ὀρθόδοξος Λατρεία», περιέχει ὅλη τήν ἀκολουθία καί τή λειτουργία τοῦ Πάσχα (ἀπό τό Εὐλογητός τῆς παννυχίδος μέχρι τήν ἀπόλυση τῆς λειτουργίας) καί ἐκφωνεῖ πάντα τά ἀρχιερατικά καί ἱερατικά καί τά ψάλλει ὅλα ὅσα ἀνήκουν στόν χοροστατοῦντα καί ἱερουργοῦντα ἀρχιερέα ὁ μακαριστός Κλεόπας.

ΥΓ. Ἔχω καί ἄλλους πολλούς δίσκους βυζαντινῆς μουσικῆς καί δέν ξέρω τί θά γίνουν...


 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Τον μακαριστό τον συνάντησα 2 φορές και τις δύο σε κηδείες και με συνεπήρε και το ψαλσιμό του αλλά και η αγάπη του για την ψαλτική.Την πρώτη φορά τον συνάντησα στην κηδεία του Χρυσάνθου στον Αγιο Δημήτριο.Χοροστάτησε αυτός (έλειπε ο Παντελεήμων)και έψαλλε καταπληκτικά τα ευλογητάρια κάνοντας πανέμορφα τις καταλήξεις.Την άλλη φορά τον συνάντησα στην κηδεία του μακαριστού Μητροπολίτη Ρεθύμνης Θεοδώρου.Εδώ δεν χοροστάτησε αλλά ήταν απάνω στο ψαλτήρι στην θέση αριστερά απο τον πρωτοψάλτη και έψαλλε μαζί μας.Μάλιστα ευρισκόμενος μπροστά του, μου έφτιαξε και τον γιακά απο το μπουφάν μου.Εκεί βρήκα την ευκαιρία να μιλήσω μαζί του και να καταλάβω τις γνώσεις του και την αγάπη του για την ψαλτική.Ας είναι αιωνία η μνήμη του
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ο ιερέας της ενορίας μου, ψάλτης, μαθητής του Χρυσάνθου, μου έχει μιλήσει πολλές φορές με τα καλλίτερα λόγια για τον μακαριστό Κλεόπα. Μου έλεγε, μάλιστα, πως κατεβαίνοντας με τον Δαμασκηνό για την συναυλία αυτή σταμάτησαν και τον πήραν με το πούλμαν, οπότε συμμετείχε κι εκείνος. Επειδή σκοπεύω να του γράψω ένα δισκάκι με το υλικό αυτό που ανέβηκε, ποια είναι η κανονική σειρά των κομματιών; Γιατί καταλαβαίνω πως ανέβηκαν αλφαβητικά, ενώ κάποια ανήκουν στην ίδια ηχογράφηση, οπότε καλό είναι σε ένα CD να διατηρηθεί η ενότητα αυτή.
 
Top