Ἐνεργά μέλη

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Κατά καιρούς ἔχουν γραφῆ διάφορα χρήσιμα διά τήν ἔκτασιν τῶν συζητήσεων τοῦ φόρουμ,
διά τό φορτίον εἰς τόν Server κ.τ.λ.

Ὡς σχετικῶς νεώτερον μέλος τοῦ φόρουμ (καίτοι ἐκ τῶν γεροντοτέρων τῇ ἡλικίᾳ)
ἤθελα νά ἴδω πόσον συνεισφέρω εἰς τάς ἐδῶ συζητήσεις καί ἔκαμα μίαν γρήγορον
στατιστικήν ἀπό τά σημαντικά στοιχεῖα τοῦ
http://analogion.com/forum/memberlist.php?&order=DESC&sort=posts&pp=80
καί μοιράζομαι τἀ εὑρήματα μαζί σας.

Ἐκ τῶ 15106 ἐγγεγραμμένων μελῶν
μόνον τά 2398 μέλη (περίπου 16% τοῦ συνόλου) ἔχουν στείλει ἀπό 1 μήνυμα καί ἄνω!

Ὥρισμένα μέλη ὅμως εἶναι πράγματι ἐνεργά καί δίδουν ζωήν είς τό φόρουμ.
Δέν ἐννοῶ τούς συντονιστάς διότι αὐτοί ἔχουν ἤδη ἐπιπρόσθετον μέγα διαδικαστικόν φορτίον.
Μερικά ἐξ αὐτῶν ἐνετόπισα καί παρουσιάζω εἰς τήν λίσταν καί τό γράφημα.
Τά συγχαίρω καί τά εὐχαριστῶ.

Ὁ γράφων δέν ὑπῆρξε ἴσως τόσον ἐνεργόν μέλος ὡς θά ἔπρεπε, μέ μόνον 65 μηνύματα εἰς ἑτησίαν βάσιν. Ὁ ἀντίλογος θά ἔλεγε ὅτι ...ἀρκετά ἦσαν...

Βεβαίως ὑπάρχει πάντοτε τό "πᾶν μέτρον ἄριστον" καί πρός τά κάτω καί πρός τά ἄνω.
Οὐδέν μήνυμα εἶναι.... τό κάτω ἄκρον.
Ὑπέρ τό δέον μηνύματα (ἐάν ὑπάρχῃ τοιαύτη περίπτωσις) θά ἦτο.... τό ἄνω ἄκρον.

Εὐχαριστῶ.

Analogion com messages 2014 data.jpg
Analogion com messages 2014 graph.jpg
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ἐκ τῶ 15106 ἐγγεγραμμένων μελῶν
μόνον τά 2398 μέλη (περίπου 16% τοῦ συνόλου) ἔχουν στείλει ἀπό 1 μήνυμα καί ἄνω!
Μην εκπλαγείστε με αυτό. Στις διαδικτυακές κοινότητες τα ποσοστά πολλές φορές είναι πολύ χαμηλώτερα από αυτό που μας παρουσιάζετε (και για να είμαι ειλικρινής νόμιζα, χωρίς να έχω κάνει κανέναν υπολογισμό, ότι ήταν όντως μικρότερο το ποσοστό συμμετοχής στο Ψαλτολόγιον).
Ὁ γράφων δέν ὑπῆρξε ἴσως τόσον ἐνεργόν μέλος ὡς θά ἔπρεπε, μέ μόνον 65 μηνύματα εἰς ἑτησίαν βάσιν. Ὁ ἀντίλογος θά ἔλεγε ὅτι ...ἀρκετά ἦσαν...
Ποτέ δεν είναι αρκετά όταν έχει κανείς κάτι να καταθέσει, κάτι να μοιραστεί. Όταν δεν έχει και το 1 μήνυμα ίσως περιττεύει και με την οπτική αυτή ίσως οι μη συμμετέχοντες ενεργά κερδίζουν πόντους αυτοκριτικής και αυτογνωσίας, οι δε συμμετέχοντες και θα αναφερθώ μόνο στον εαυτό μου εφόσον καλώς ή κακώς φαίνεται ότι είμαι ένας εξ αυτών, θα πρέπει ίσως να το ξανασκεφτώ...

Όπως και νάχει όμως, με αφορμή το παρόν θέμα θα ήθελα και γω να ευχαριστήσω όσους με έχουν βοηθήσει με τον οποιοδήποτε τρόπο μέσα από την κοινότητα είτε το ξέρουν είτε όχι, είτε το έκαναν γι' αυτό είτε όχι.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Χρήστο, ίσως θα έπρεπε να γίνει το Φόρουμ στα πρότυπα του scribd.....
Εξηγούμαι: η μεγάλη πλειοψηφία εγγράφεται για να κατεβάζει τζάμπα υλικό... έχω αρκετούς γνωστούς που το κάνουν.....
αν έπρεπε να ανεβάσει κάποιος κάτι 1 φορά το μήνα για να έχει δικαίωμα download, τότε θα έβλεπες περισσότερα του ενός μηνύματα ανά μέλος, ή λιγότερα μέλη...

βέβαια, δε μου πέφτει λόγος...

Πάντως, Χρήστο, εγώ το ξανασκέφτηκα...
Καλό Πάσχα.
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
...η μεγάλη πλειοψηφία εγγράφεται για να κατεβάζει τζάμπα υλικό... έχω αρκετούς γνωστούς που το κάνουν.....
αν έπρεπε να ανεβάσει κάποιος κάτι 1 φορά το μήνα για να έχει δικαίωμα download, τότε θα έβλεπες περισσότερα του ενός μηνύματα ανά μέλος, ή λιγότερα μέλη..........

Χαίρετε και καλή Ανάσταση να 'χουμε.
Καμιά φορά και το 1 μήνυμα είναι καλύτερο από πολλά νομίζω και σχωρέστε με. :wink: Καλά είναι να γράφει κανείς κάτι όταν έχει να πει κάτι... Ευτυχώς που κάποιοι δε γράφουμε πολύ για να μη λέμε αρλούμπες! :D
Λέτε να ανεβάζουμε κάτι για να έχουμε το δικαίωμα να κατεβάζουμε. Δεν ξέρουν όλοι να γράφουν ή να ετοιμάζουν κάτι, ή δεν έχουν κάτι, ειδικά οι πιο νέοι που όντως η ωφέλειά τους από αυτό το φόρουμ είναι τεράστια έστω και με το να κατεβάζουν μόνο κάποιες ακολουθίες, βιβλία, ακουστικά κλπ.
Σε αυτή την περίπτωση βέβαια, 5-10 άτομα που δεν έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε κάτι και να το ανεβάσουμε, θα μαζευόμαστε γύρω από κάποιον που έχει κωδικό και θα του λέγαμε να μας στέλνει με mail αυτά που θέλουμε, μακαρίζοντας αυτόν ταυτόχρονα και δοξάζοντας το Θεό που βρέθηκε στο δρόμο μας!! Τώρα τουλάχιστον το "ευχαριστώ" πάει απ' ευθείας στον χαρίζοντα άμεσα και όχι έμμεσα! Αυτοί που ανεβάζουν υλικό εδώ εφαρμόζουν προφανώς το "Δωρεάν ελάβετε - δωρεάν δότε" (να τους έχει ο Θεός καλά).
Και βεβαίως προσωπικά έχω ωφεληθεί πάρα πολύ και ευχαριστώ θερμά όλους σας!!
Καλή Ανάσταση να 'χουμε!!
 

zikakis

Παναγία Μηλιώτισσα
Αφήστε τις εξυπνάδες και συγκεντρωθείτε στην "ουσία" του ψαλτολογίου μέρες που έρχονται.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Χαίρετε και καλή Ανάσταση να 'χουμε.
Καμιά φορά και το 1 μήνυμα είναι καλύτερο από πολλά νομίζω και σχωρέστε με. :wink: Καλά είναι να γράφει κανείς κάτι όταν έχει να πει κάτι... Ευτυχώς που κάποιοι δε γράφουμε πολύ για να μη λέμε αρλούμπες! :D
Λέτε να ανεβάζουμε κάτι για να έχουμε το δικαίωμα να κατεβάζουμε. Δεν ξέρουν όλοι να γράφουν ή να ετοιμάζουν κάτι, ή δεν έχουν κάτι, ειδικά οι πιο νέοι που όντως η ωφέλειά τους από αυτό το φόρουμ είναι τεράστια έστω και με το να κατεβάζουν μόνο κάποιες ακολουθίες, βιβλία, ακουστικά κλπ.
Σε αυτή την περίπτωση βέβαια, 5-10 άτομα που δεν έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε κάτι και να το ανεβάσουμε, θα μαζευόμαστε γύρω από κάποιον που έχει κωδικό και θα του λέγαμε να μας στέλνει με mail αυτά που θέλουμε, μακαρίζοντας αυτόν ταυτόχρονα και δοξάζοντας το Θεό που βρέθηκε στο δρόμο μας!! Τώρα τουλάχιστον το "ευχαριστώ" πάει απ' ευθείας στον χαρίζοντα άμεσα και όχι έμμεσα! Αυτοί που ανεβάζουν υλικό εδώ εφαρμόζουν προφανώς το "Δωρεάν ελάβετε - δωρεάν δότε" (να τους έχει ο Θεός καλά).
Και βεβαίως προσωπικά έχω ωφεληθεί πάρα πολύ και ευχαριστώ θερμά όλους σας!!
Καλή Ανάσταση να 'χουμε!!

1) Σας ευχαριστώ που με επαναφέρατε στην τάξη να μη γράφω πολλά διότι ίσως θεωρηθούν αρλούμπες, ενώ εσεις που έχετε μόλις 43 μηνύματα δεν κινδυνεύετε από το συγκεκριμένο χαρακτηρισμό.....
2 και σημαντικότερο) θα ήταν απόλυτα σεβαστά αυτά που λέτε για τη δυνατότητα κατεβάσματος ή ανεβάσματος, αλλά με κάνετε να χάμω γελώ, διότι μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε σε μηνυμά μου μονο κ μόνο μην τυχόν και κοπεί η παροχή υλικού...........
αλήθεια το προηγούμενο μήνυμά σας πότε ήταν;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
φατσούλα δε βάζω.....
Καλή Ανάσταση και με λίγα κ καλά αλλά κ με αρλούμπες από μένα, ίσως;;;;;;;;......
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
1) Σας ευχαριστώ που με επαναφέρατε στην τάξη να μη γράφω πολλά διότι ίσως θεωρηθούν αρλούμπες, ενώ εσεις που έχετε μόλις 43 μηνύματα δεν κινδυνεύετε από το συγκεκριμένο χαρακτηρισμό.....
Καλά είναι να γράφει κανείς κάτι όταν έχει να πει κάτι... Ευτυχώς που κάποιοι δε γράφουμε πολύ για να μη λέμε αρλούμπες! :D
Φίλε Νικο, στη δική μου ανάγνωση, ο φίλος μας δεν έκανε παρά ένα αυτοσαρκαστικό σχόλιο.

Πέραν αυτού, και ευχαριστώντας βέβαια τον Pappou για τον κόπο του, δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να σημαίνουν όλες αυτές οι στατιστικές.

Όποιος μπορεί ανεβάζει, όποιος μπορεί γράφει. Όποιος δεν μπορεί ή δεν θέλει, απλώς κατεβάζει ή διαβάζει.

Κάποιοι έχουν το χάρισμα να δίνουν πολλά, ευλογημένο είναι. Κάποιοι είμαστε απλώς πιο φλύαροι, κι αυτό συχωρητέο ελπίζω είναι.

Δεν είμαστε όλοι το ίδιο, ούτε υπάρχει απαίτηση να είμαστε, και κάπως έτσι είναι γενικά στην εκκλησία, νομίζω.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
....
Πέραν αυτού, και ευχαριστώντας βέβαια τον Pappou για τον κόπο του, δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να σημαίνουν όλες αυτές οι στατιστικές.

Όποιος μπορεί ανεβάζει, όποιος μπορεί γράφει. Όποιος δεν μπορεί ή δεν θέλει, απλώς κατεβάζει ή διαβάζει.

Κάποιοι έχουν το χάρισμα να δίνουν πολλά, ευλογημένο είναι. Κάποιοι είμαστε απλώς πιο φλύαροι, κι αυτό συχωρητέο ελπίζω είναι.

Δεν είμαστε όλοι το ίδιο, ούτε υπάρχει απαίτηση να είμαστε, και κάπως έτσι είναι γενικά στην εκκλησία, νομίζω.

Εύχαριστῶ πολύ, ἐπαναλαμβάνω τά άνωτέρω ἐπειδή εἶναι σημαντικά.

Ἐάν μου ἐπιτρέπετε θά προσπαθήσω νά ἀπαντήσω, τί μπορεῖ νά σημαίνουν αύτές οἱ στατιστικές:

Εἰς ὅλα τά συστήματα εἶναι συχνά χρήσιμοι κάποιοι ἀριθμητικοί δείκτες οἱ ὁποῖοι μετροῦν κατά πόσον κάτι εἶναι κοντά στήν ἰδανικήν/εὐκταίαν κατάστασιν.
Ἐπίσης ἐάν ὁ ὑπολογισμός τῶν δεικτῶν ἐπαναληφθῆ μετά π.χ. ἕνα ἔτος τότε δεικνύει τήν τάσιν πιθανῆς ἀλλαγῆς.

Ἐπίσης εἶναι ἕνα βοηθητικόν ἐργαλεῖον διά νά φανοῦν καί νά προληφθοῦν "μή ὑγιεῖς" καταστάσεις. Φαντασθῆτε π.χ. ὅτι (μή γένοιτο) είς τό φόρουμ βαθμιαίως
σταματοῦν σχεδόν οἱ πάντες νά γράφουν μηνύματα καί μένει κάποιος πρακτικῶς μόνος, μονοπωλῶν τά μηνύματα καί οἱ ὑπόλοιποι ἁπλῶς τά διαβάζουν.

Ἠ ἐάν προτιμᾶτε ἄλλο παράδειγμα φαντασθῆτε κάποιο μέλος νά σχολιάζῃ τούς πάντες καί τά πάντα, γράφον καθημερινῶς δεκάδες μηνύματα μέ ἀποτέλεσμα δυσφορίαν καί τέλος ἀποχώρησιν τῶν ἄλλων μελῶν....

Πολύ ἀκραῖα θεωρητικά παραδείγματα ὅμως μᾶς βοηθοῦν κάπως "νά δοῦμε τά βράχια δεξιά καί ἀριστερά καί νά ὁδηγοῦμε τό σκάφος τοῦ φόρουμ εἰς κάποιαν μέσην λογικήν πορείαν".

Καί "αἱ μή ὑγιεῖς" καταστάσεις δέν συμβαίνουν ἕντός μιᾶς ἡμέρας, συνήθως γίνονται βαθμιαίως. Καί ἡ πρόληψις προβλημάτων εἶναι ὀλίγώτερον ὀδυνηρή/δαπανηρή τῆς θεραπείας.

Παρένθεσις ἐκτός θέματος, μόνον καί μόνον διά νά γίνω σαφέστερος:
(Ἐάν εἴχαμε προσέξει τούς συνεχῶς ἐπιδεινουμένους οἰκονομετρικούς δεῖκτες δέν θά εἰχαμε φθάσει είς τήν οίκονομικήν κρίσιν)

Πάντως συμφωνῶ μέ τό πνεῦμα τοῦ μηνύματός σας, οἱ στατιστικές δέν εἶναι πάντοτε
εὔκολες νά τίς κατανοήσωμε, χρειάζεται συζήτησις καί φαντασία....
 
Last edited:
...Ἠ ἐάν προτιμᾶτε ἄλλο παράδειγμα φαντασθῆτε κάποιο μέλος νά σχολιάζῃ τούς πάντες καί τά πάντα, γράφον καθημερινῶς δεκάδες μηνύματα μέ ἀποτέλεσμα δυσφορίαν καί τέλος ἀποχώρησιν τῶν ἄλλων μελῶν....

Πολύ ἀκραῖα θεωρητικά παραδείγματα ὅμως μᾶς βοηθοῦν κάπως "νά δοῦμε τά βράχια δεξιά καί ἀριστερά καί νά ὁδηγοῦμε τό σκάφος τοῦ φόρουμ εἰς κάποιαν μέσην λογικήν πορείαν"...

Κρατώ αυτό, εις γνώσιν και συμμόρφωσιν...
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Φίλε Νικο, στη δική μου ανάγνωση, ο φίλος μας δεν έκανε παρά ένα αυτοσαρκαστικό σχόλιο.

Πέραν αυτού, και ευχαριστώντας βέβαια τον Pappou για τον κόπο του, δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να σημαίνουν όλες αυτές οι στατιστικές.

Όποιος μπορεί ανεβάζει, όποιος μπορεί γράφει. Όποιος δεν μπορεί ή δεν θέλει, απλώς κατεβάζει ή διαβάζει.

Κάποιοι έχουν το χάρισμα να δίνουν πολλά, ευλογημένο είναι. Κάποιοι είμαστε απλώς πιο φλύαροι, κι αυτό συχωρητέο ελπίζω είναι.

Δεν είμαστε όλοι το ίδιο, ούτε υπάρχει απαίτηση να είμαστε, και κάπως έτσι είναι γενικά στην εκκλησία, νομίζω.
΄
Ο κ. Γιώργος Μ. βάζει, για μια ακόμα φορά, τα πράγματα στη σωστή τους βάση. Τουλάχιστον για εμένα, αν και δεν νομίζω, ότι είμαι ο μόνος που έχω αυτή τη γνώμη.
Αλήθεια, τί κακό μας κάνουν όσα μέλη του forum επιθυμούν μόνο να "πάρουν" ό,τι τα ενδιαφέρει; Και σε τι μας πειράζει και μας ενοχλεί το γεγονός, ότι δεν συμμετέχουν στις συζητήσεις; Αφ' ης στιγμής οι υπεύθυνοι του Ψ. το επιτρέπουν, εμείς γιατί και σε τι ενοχλούμεθα, ώστε να πρέπει να τεθούν όροι και προϋποθέσεις για τη συμμετοχή τους;
Άλλωστε πρέπει να θεωρείται απολύτως βέβαιο, ότι μπορεί να μη συμμετέχουν στις συζητήσεις, αλλά κάποια από αυτά τα μέλη, που πρέπει να είναι και τα περισσότερα, παρακολουθούν τις αναρτήσεις και ενημερώνονται και, επομένως, ωφελούνται και διδάσκονται και μαθαίνουν.
Αυτός είναι και ένας από τους σκοπούς της δημιουργίας και της ύπαρξης του Ψ., που προάγει και τη Βυζαντικής μας εκκλησιαστική μουσική και την ψαλτική τέχνη.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ναι, αν και νομίζω ότι ο Pappous ως "μη υγιείς καταστάσεις" εννοεί την κατάχρηση μηνυμάτων μάλλον παρά το αντίθετο. Αυτό που προσωπικά του αντέτεινα είναι ότι κι αυτό στο πρόγραμμα είναι.

Ε, αν κάποιος ξεφύγει από τους κανόνες, τότε υπάρχουν και ορισμένα μέτρα. Αλλά τίποτε άλλο δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε. Χρειάζεται βλέπεις και λίγη υπομονή κατά το "ἀνεχόμενοι ἀλλήλων ἐν ἀγάπῃ" (Πρὸς Ἐφ. 4,2).

ΥΓ (αλλιώς θα είχα φάει σουτ, προσωπικά :D )
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
΄

Αλήθεια, τί κακό μας κάνουν όσα μέλη του forum επιθυμούν μόνο να "πάρουν" ό,τι τα ενδιαφέρει; Και σε τι μας πειράζει και μας ενοχλεί το γεγονός, ότι δεν συμμετέχουν στις συζητήσεις; Αφ' ης στιγμής οι υπεύθυνοι του Ψ. το επιτρέπουν, εμείς γιατί και σε τι ενοχλούμεθα, ώστε να πρέπει να τεθούν όροι και προϋποθέσεις για τη συμμετοχή τους;

Δεν ενοχλείται κανένας......
Μία Διαπίστωση έγινε και δόθηκε η πιθανή αιτία....
Αν είναι κ αυτό κακό, τότε τί άλλο να πώ;;;;;;;;;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εύχαριστῶ πολύ, ἐπαναλαμβάνω τά άνωτέρω ἐπειδή εἶναι σημαντικά.

Ἐάν μου ἐπιτρέπετε θά προσπαθήσω νά ἀπαντήσω, τί μπορεῖ νά σημαίνουν αύτές οἱ στατιστικές:

Εἰς ὅλα τά συστήματα εἶναι συχνά χρήσιμοι κάποιοι ἀριθμητικοί δείκτες οἱ ὁποῖοι μετροῦν κατά πόσον κάτι εἶναι κοντά στήν ἰδανικήν/εὐκταίαν κατάστασιν.
Ἐπίσης ἐάν ὁ ὑπολογισμός τῶν δεικτῶν ἐπαναληφθῆ μετά π.χ. ἕνα ἔτος τότε δεικνύει τήν τάσιν πιθανῆς ἀλλαγῆς.

Ἐπίσης εἶναι ἕνα βοηθητικόν ἐργαλεῖον διά νά φανοῦν καί νά προληφθοῦν "μή ὑγιεῖς" καταστάσεις. Φαντασθῆτε π.χ. ὅτι (μή γένοιτο) είς τό φόρουμ βαθμιαίως
σταματοῦν σχεδόν οἱ πάντες νά γράφουν μηνύματα καί μένει κάποιος πρακτικῶς μόνος, μονοπωλῶν τά μηνύματα καί οἱ ὑπόλοιποι ἁπλῶς τά διαβάζουν.

Ἠ ἐάν προτιμᾶτε ἄλλο παράδειγμα φαντασθῆτε κάποιο μέλος νά σχολιάζῃ τούς πάντες καί τά πάντα, γράφον καθημερινῶς δεκάδες μηνύματα μέ ἀποτέλεσμα δυσφορίαν καί τέλος ἀποχώρησιν τῶν ἄλλων μελῶν....

Πολύ ἀκραῖα θεωρητικά παραδείγματα ὅμως μᾶς βοηθοῦν κάπως "νά δοῦμε τά βράχια δεξιά καί ἀριστερά καί νά ὁδηγοῦμε τό σκάφος τοῦ φόρουμ εἰς κάποιαν μέσην λογικήν πορείαν".

Καί "αἱ μή ὑγιεῖς" καταστάσεις δέν συμβαίνουν ἕντός μιᾶς ἡμέρας, συνήθως γίνονται βαθμιαίως. Καί ἡ πρόληψις προβλημάτων εἶναι ὀλίγώτερον ὀδυνηρή/δαπανηρή τῆς θεραπείας.

Παρένθεσις ἐκτός θέματος, μόνον καί μόνον διά νά γίνω σαφέστερος:
(Ἐάν εἴχαμε προσέξει τούς συνεχῶς ἐπιδεινουμένους οἰκονομετρικούς δεῖκτες δέν θά εἰχαμε φθάσει είς τήν οίκονομικήν κρίσιν)

Πάντως συμφωνῶ μέ τό πνεῦμα τοῦ μηνύματός σας, οἱ στατιστικές δέν εἶναι πάντοτε
εὔκολες νά τίς κατανοήσωμε, χρειάζεται συζήτησις καί φαντασία....

Καλὰ ὅλα τὰ παραπάνω, ἀλλὰ κάπως ὑποκειμενικά.

Ἄλλωστε ὑπάρχουν οἱ Συντονιστὲς οἱ ὁποῖοι φροντίζουν νὰ ἐπαναφέρουν τὴν τάξη (ὅσο μποροῦν βέβαια). Πότε τὸ καταφέρνουν μὲ ἀκρίβεια πότε ὄχι, πάντως προσπαθοῦν νὰ κρατήσουν τὶς ἰσορροπίες καὶ αὐτὸ εἶναι ποὺ μετράει.

Σὲ μιὰ κοινότητα σκέτοι ἀριθμοὶ δὲν λένε τίποτε, ἄν κανεὶς δὲν γνωρίζει τὶς ἐπὶ μέρους παραμέτρους γιὰ τὸ κάθε μέλος, πραγμα φυσικὰ ἀδύνατο.
Στατιστικὴ χωρὶς παραμετροποίηση δὲν ἔχει κανένα νόημα καὶ συνήθως ὁδηγεῖ σὲ ἀνώφελα καὶ ἄσχετα ἀποτελέσματα, ποὺ ἐπιδέχονται ὁποιασδήποτε ὑποκειμενικῆς ἑρμηνείας.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ναι, αν και νομίζω ότι ο Pappous ως "μη υγιείς καταστάσεις" εννοεί την κατάχρηση μηνυμάτων μάλλον παρά το αντίθετο. .... λίγη υπομονή κατά το "ἀνεχόμενοι ἀλλήλων ἐν ἀγάπῃ" (Πρὸς Ἐφ. 4,2).

Ἀκριβῶς!
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
....
Στατιστικὴ χωρὶς παραμετροποίηση δὲν ἔχει κανένα νόημα καὶ συνήθως ὁδηγεῖ σὲ ἀνώφελα καὶ ἄσχετα ἀποτελέσματα, ποὺ ἐπιδέχονται ὁποιασδήποτε ὑποκειμενικῆς ἑρμηνείας....

Εύχαριστῶ διά τό εὐγενικόν σας σχόλιον καίτοι κάπως γενικόν.
Διά νά βοηθήσητε τήν συζήτησιν ούσιαστικῶς καί ἐπακριβῶς
μπορεῖτε, εἰς τήν περίπτωσίν μας, νά μᾶς προτείνετε
ἔστω καί μίαν σημαντικήν παράμετρον πού ἔχει παραληφθῆ
καί πρέπει νά ληφθῇ ὑπ'ὅψιν;
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Δεν ενοχλείται κανένας......
Μία Διαπίστωση έγινε και δόθηκε η πιθανή αιτία....
Αν είναι κ αυτό κακό, τότε τί άλλο να πώ;;;;;;;;;

Απόψεις και θέσεις ανταλλάσσουμε καλοπροαίρετα. Κι' αυτό ποτέ δεν να είναι κακό.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εύχαριστῶ διά τό εὐγενικόν σας σχόλιον καίτοι κάπως γενικόν.
Διά νά βοηθήσητε τήν συζήτησιν ούσιαστικῶς καί ἐπακριβῶς
μπορεῖτε, εἰς τήν περίπτωσίν μας, νά μᾶς προτείνετε
ἔστω καί μίαν σημαντικήν παράμετρον πού ἔχει παραληφθῆ
καί πρέπει νά ληφθῇ ὑπ'ὅψιν;

Λόγου χάριν κατηγοριοποίηση τῶν μηνυμάτων τῶν μελῶν ὑπὸ στατιστικὴ ἔρευνα, ἀνὰ περιεχόμενο, ἀνὰ ἡλικία (ἐφ' ὅσον διατίθενται τὰ στοιχεία), ἀνὰ μορφωτικὸ ἐπίπεδο κλπ.

Ἀπὸ τὰ παραπάνω μόνο ἴσως τὸ περιεχόμενο δύναται νὰ μετρηθεῖ, ἀλλὰ κι αὐτὸ δὲν εἶναι εὔκολο γιατὶ κι ἐδῶ ὑπάρχουν παράμετροι ποὺ πρέπει νὰ ὑπολογισθοῦν χωριστά.

Τὰ ὑπόλοιπα δύο ἐπειδὴ ΔΕΝ διατίθενται, ἡ άπουσία τους ἐπηρεάζει σφόδρα τὸ ἀποτέλεσμα τοῦ τυχὸν στατιστικοῦ δείγματος.
 
Top