Ειρμολόγιο Ιωάννου Πρωτοψάλτου: Ανατύπωση 1903 (Ρηγόπουλου, Πολυχρονάκη, Νεκταρίου μοναχού) ή της "Ζωής";

Ειρμολόγιο Ιωάννου πρωτ.: Ανατύπωση 1903 (Ρηγόπουλος, Πολυχρονάκης, Νεκταρίου μοναχού) ή της "Ζ


  • Total voters
    23
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Νέο θέμα και δημοσκόπηση σε συνέχεια προηγούμενης κλειστής.

Στου Ρηγόπουλου είναι αυτό.

Στις εκδόσεις Πολυχρονάκη δε φαίνεται να είναι με νέα στοιχειοθεσία..

Όσον αφορά του Νεκταρίου μοναχού, αλλάζει μόνο ως προς το δέσιμο όπως δηλώνεται εδώ και είναι φθηνότερο (μαλακό εξώφυλλο).

Δεν έβαλα νεώτερα, επειδή δεν είναι κλασσικά όπως αυτά. Τα νεώτερα ίσως να έχουν και αλλαγές σε κάποιες γραμμές ή να υπάρχουν σημαδάκια της παρασημαντικής τα οποία δεν είναι αποδεκτά από την επίσημη εκκλησία.

Η "Ζωή" είναι Ιωάννης στις καταβασίες. Κανόνες δεν έχει έτσι κι αλλιώς για σύγκριση, εκτός από τις ενάτες δεσποτοθεομητορικών εορτών. Εάν λαθεύω, θέμα άνοιξα προς συζήτηση:wink:.

Η κάθε μία από αυτές τις δύο επιλογές έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της.
Στην ανατύπωση η σειρά είναι με τους ήχους, της Ζωής διορθωμένο χρονολογικά.
Στην ανατύπωση έχει σχεδόν πλήρης κανόνες, της Ζωής μόνο τους ειρμούς.
Στην ανατύπωση έχει καταβασίες για όλες τις εορτές, της Ζωής λείπουν κάποιες του Τριωδίου.
Στην ανατύπωση συνεχίζει τα υμνολογικά λάθη, της Ζωής έχει διορθώσεις.
Στην ανατύπωση έχει αργά καθίσματα και ευλογητάρια του Μ. Σαββάτου, της Ζωής τα βρίσκεις σε άλλους τόμους.

Θέλω σας παρακαλώ την γνώμη σας, υπολογίζοντας ότι το μόνο κριτήριο είναι η μάθηση σε σχολές και ωδεία.
Στο αναλόγιο ο καθείς βάζει αυτό που τον αναπαύει.
 

Attachments

  • Πρόλογος Ζωής.pdf
    64.8 KB · Views: 38
Last edited by a moderator:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Η εκδοση του Πολυχρονακη που εχω εχει διαφορες μ αυτη του Ρηγοπουλου.... Οχι εμφανεις στους πολλους... προτιμω Πολυχρονακη. Την εχω απο το 1995. Την τωρινη του εκδοση δεν την εχω δει...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Η εκδοση του Πολυχρονακη που εχω εχει διαφορες μ αυτη του Ρηγοπουλου.... Οχι εμφανεις στους πολλους... προτιμω Πολυχρονακη. Την εχω απο το 1995. Την τωρινη του εκδοση δεν την εχω δει...

Σε τί συνίσταται η προτίμηση αυτή;
 
Top