Άξιόν εστιν α΄ ήχου από 17χρονο

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
1ον: Έχει σίγουρα ωραία και καθαρή φωνή με ενδιαφέρον μέταλλο.
2ον: Δεν μπορούμε, από τη στιγμή που δεν γνωρίζει καθόλου μουσική και ως εκ τούτου δεν έχει καλλιεργήσει την φωνή του, να τον κρίνουμε ως φάλτσο ή όχι.
3ον: Αν κρίνω από το "κοκοράκι" που ακούγεται στο Άξιον εστί πρέπει όντως το παιδί να βρίσκεται στη μεταφώνηση.
4ον: Ο λαρυγγισμός που κάνει στο μηΤΕρα στο Άξιον εστί είναι αρκετά ενδιαφέρον και δύσκολος και αν δε μας λέγατε ότι είναι 17 ετών δεν επρόκειτο σε καμία περίπτωση να συμπεράνω κάτι τέτοιο. Τι μουσική ακούει το παιδί;
 

sotirisd

εθελοντής ιεροψάλτης
1ον: Έχει σίγουρα ωραία και καθαρή φωνή με ενδιαφέρον μέταλλο.
2ον: Δεν μπορούμε, από τη στιγμή που δεν γνωρίζει καθόλου μουσική και ως εκ τούτου δεν έχει καλλιεργήσει την φωνή του, να τον κρίνουμε ως φάλτσο ή όχι.
3ον: Αν κρίνω από το "κοκοράκι" που ακούγεται στο Άξιον εστί πρέπει όντως το παιδί να βρίσκεται στη μεταφώνηση.
4ον: Ο λαρυγγισμός που κάνει στο μηΤΕρα στο Άξιον εστί είναι αρκετά ενδιαφέρον και δύσκολος και αν δε μας λέγατε ότι είναι 17 ετών δεν επρόκειτο σε καμία περίπτωση να συμπεράνω κάτι τέτοιο. Τι μουσική ακούει το παιδί;

Μόνο βυζαντινή μουσική ακούει δεν ακούει τραγουδια παραδοσιακά η λαϊκά γιατι λέει πως επηδει δεν γνωρίζει μουσικη μπορεί κάποια μέρα να αρχίσει τα τραγουδια στο ψαλτηρι,απο ότι του έχουν πει πολλά ατομα λένε πως εχει μουσικό αυτί και αυτο θα τον βοηθήσει,καλώς λέγουν ?
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Το ζήτημα "μουσικό αυτί" χωράει μεγάλη συζήτηση και δε μπορεί να κριθεί από τρεις ερασιτεχνικές ηχογραφήσεις αν το παιδί έχει "μουσικό" αυτί. Ας πάει να μάθει μουσική σε ένα καλό δάσκαλο και στην πορεία του χρόνου θα φανεί αν μπορεί να ασχοληθεί με τη Βυζαντινή Μουσική.
 

sotirisd

εθελοντής ιεροψάλτης
Το ζήτημα "μουσικό αυτί" χωράει μεγάλη συζήτηση και δε μπορεί να κριθεί από τρεις ερασιτεχνικές ηχογραφήσεις αν το παιδί έχει "μουσικό" αυτί. Ας πάει να μάθει μουσική σε ένα καλό δάσκαλο και στην πορεία του χρόνου θα φανεί αν μπορεί να ασχοληθεί με τη Βυζαντινή Μουσική.

Όχι απο εδώ του το λένε γενικά εκεί που ψάλλει.
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Είναι σίγουρο ότι το "μουσικό" αυτί γενικώς βοηθάει, αλλά το συγκεκριμένο παιδί έχει όντως "μουσικό" αυτί ή όποιοι το λένε αυτό είναι απλοί ακροατές χωρίς να γνωρίζουν μουσική;
 

sotirisd

εθελοντής ιεροψάλτης
Είναι σίγουρο ότι το "μουσικό" αυτί γενικώς βοηθάει, αλλά το συγκεκριμένο παιδί έχει όντως "μουσικό" αυτί ή όποιοι το λένε αυτό είναι απλοί ακροατές χωρίς να γνωρίζουν μουσική;

Για Την ακρίβεια ενα γνωστός πρώτοψαλτης τον είχε ακούσει καταγωγή του απο την Θηβα.
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Τώρα ό,τι και να λέμε από εδώ μέσα δεν ωφελεί. Ας πάει το παιδί να μάθει μουσική και τότε θα φανεί.
 

sotirisd

εθελοντής ιεροψάλτης
Πες του να μας ανεβάσει να ψάλει την κλίμακα ανεβαίνοντας και κατεβαίνοντας εκεί θα δούμε εάν έχει μουσικό αυτί:)

Θα του το πω νομίζω ότι εχει ξεκινήσει λιγάκι μόνος του μαργαζιωτη άρα πιστευω πως θα γνωρίζει να μας πει λίγες ασκησουλες έστω τις πρωτες.
 

sotirisd

εθελοντής ιεροψάλτης
Ο γειτονάς μου (δηλαδή το παιδι ) μου εδωσε τις παρακατω ασκησεις για ακουσμα και την κριση σας.
 

Attachments

  • ασκηση 2 μαργαζιωτη.MP3
    231.2 KB · Views: 48
  • ασκηση 6 μαργαζιωτη.MP3
    816.5 KB · Views: 19
  • ασκηση 10 μαργαζιωτη.MP3
    970.4 KB · Views: 10
  • ασκηση 13 μαργαζιωτη.MP3
    857.3 KB · Views: 4

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ο γειτονάς μου (δηλαδή το παιδι ) μου εδωσε τις παρακατω ασκησεις για ακουσμα και την κριση σας.



Νομίζω ότι θέλει αρκετή δουλειά πρώτον η βάση δεν είναι αυτή που πρέπει και δεύτερον τα διαστήματα δεν είναι αυτά που πρέπει δες εδώ λίγο τα απηχήματα και με αυτές τις βάσεις να πάρει
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Δεν είπα κάτι το αντίθετο παιδί είναι και καλά κάνει και θέλει να μάθει και μπράβο του αλλά πρέπει να μάθει σωστά, αυτά που πρέπει να μάθει, βέβαια μέσα από την σελίδα δεν μπορώ να σας βοηθήσω περισσότερο αν δεν έχω τον μαθητή δίπλα μου να του δήξω και να τον ακούσω να του δώσω περισσότερη βοήθεια
Μπορεί στα παραδείγματα που ανέβασε να είναι 3 με 2 μόρια έκτος βάσης η το πα να το κάνει νι ισο δηλαδή αυτό διορθώνετε αλλά με δάσκαλο και όχι από εδώ με συμβουλές:)
 
Last edited:

sotirisd

εθελοντής ιεροψάλτης
Δεν είπα κάτι το αντίθετο παιδί είναι και καλά κάνει και θέλει να μάθει και μπράβο του αλλά πρέπει να μάθει σωστά αυτά που πρέπει να μάθει βέβαια μέσα από την σελίδα δεν μπορώ να σας βοηθήσω περισσότερο αν δεν έχω τον μαθητή δίπλα μου να του δήξω και να τον ακούσω να του δώσω περισσότερη βοήθεια
Μπορεί στα παραδείγματα που ανέβασε να είναι 3 με 2 μόρια έκτος βάσης η το πα να το κάνει νι ισο δηλαδή αυτό διορθώνετε αλλά με δάσκαλο και όχι από εδώ με συμβουλές:)

Δίκιο εχετε θα του προτείνω να παει σίγουρα σε δάσκαλο.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Ο γειτονάς μου (δηλαδή το παιδι ) μου εδωσε τις παρακατω ασκησεις για ακουσμα και την κριση σας.

Άκουσα μόνο την 1η (δηλ. την φυσική κλίμακα ή την κλίμακα του πλ.δ') επειδή ο χρόνος με πιέζει και οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:

α) ξεκινάει 1/2 φωνή πάνω από την φυσική βάση του Νη
β) στο διάστημα ΠΑ-ΒΟΥ δεν κανει τα 10 μόρια, το εκτελεί 2-4 μόρια πιο κάτω (είναι το πιο ευκρινές φάλτσο)
γ) τα διαστήματα ΔΙ-ΚΕ και το ΚΕ-ΖΩ τα εκτελεί κατά την ανάβαση 1-2 μορια χαμηλομένα, ενώ είναι κανονικά 12 μ. και 10 μ. αντίστοιχα
δ) συνέπεια του β) και του γ) είναι να χάσει 6 μόρια (1 ημιτόνιο) και να φτάσει στον άνω Νη' μισή φωνή κάτω.
ε) η κατάβαση είναι σωστή σε σύγκριση με τον πρώτο φθόγγο της κατάβασης (που είναι ο άνω Νη') και γι'αυτό καταλήγει στον φυσικό Νη, κανει σωστά την αντιφωνία, ενώ έχει καταλήξει 1/2 φωνή κάτω ως προς την αρχική βάση.

Αυτά να δουλέψει παρα πολλές φορές την φυσική κλίμακα με δάσκαλο και μετά να πάει στις άλλες (χρωματική, εναρμόνιο).

ΥΓ Εδώ θέλω να εξιστορήσω ένα συμβάν που μου είχε κάνει πολύ κακή εντύπωση.. Δεν θα πω που ήταν για ευνόητους λόγους..Μια φορά είμουν παρόν σε εξετάσεις προαγωγής των σπουδαστών μιας σχολής..έτυχε να βρίσκομαι μπροστά σε μια εξέταση ενός σπουδαστή του οποίου είχαν ζητήσει να ψάλλει την κλίμακα του πλ.β.. προσπαθεί την 1 φορά τίποτα..του δώσαν κι άλλη ευκαιρεία πάλι τίποτα..να σου απο δώ να σου απο κει κι ως δια μαγείας το θαύμα έγινε..αν και ποτέ δεν έψαλλε όπως έπρεπε την κλίμακα του σκληρού χρωματικού γένους κι όμως κρίθηκε επαρκής :eek: για να φοιτήσει στην 4η τάξη της σχολής του..αυτά Κύριοι!!!
 
Last edited:

sotirisd

εθελοντής ιεροψάλτης
Άκουσα μόνο την 1η (δηλ. την φυσική κλίμακα ή την κλίμακα του πλ.δ') επειδή ο χρόνος με πιέζει και οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:

α) ξεκινάει 1/2 φωνή πάνω από την φυσική βάση του Νη
β) στο διάστημα ΠΑ-ΒΟΥ δεν κανει τα 10 μόρια, το εκτελεί 2-4 μόρια πιο κάτω (είναι το πιο ευκρινές φάλτσο)
γ) τα διαστήματα ΔΙ-ΚΕ και το ΚΕ-ΖΩ τα εκτελεί κατά την ανάβαση 1-2 μορια χαμηλομένα, ενώ είναι κανονικά 12 μ. και 10 μ. αντίστοιχα
δ) συνέπεια του β) και του γ) είναι να χάσει 6 μόρια (1 ημιτόνιο) και να φτάσει στον άνω Νη' μισή φωνή κάτω.
ε) η κατάβαση είναι σωστή σε σύγκριση με τον πρώτο φθόγγο της κατάβασης (που είναι ο άνω Νη') και γι'αυτό καταλήγει στον φυσικό Νη, κανει σωστά την αντιφωνία, ενώ έχει καταλήξει 1/2 φωνή κάτω ως προς την αρχική βάση.

Αυτά να δουλέψει παρα πολλές φορές την φυσική κλίμακα με δάσκαλο και μετά να πάει στις άλλες (χρωματική, εναρμόνιο).

ΥΓ Εδώ θέλω να εξιστορήσω έναν συμβάν που μου είχε κάνει πολύ κακή εντύπωση.. Δεν θα πω που ήταν για ευνόητους λόγους..Μια φορά είμουν παρόν σε εξετάσεις προαγωγής των σπουδαστών μιας σχολής..έτυχε να βρίσκομαι μπροστά σε μια εξέταση ενός σπουδαστή του οποίου είχαν ζητήσει να ψάλλει την κλίμακα του πλ.β.. προσπαθεί την 1 φορά τίποτα..του δώσαν κι άλλη ευκαιρεία πάλι τίποτα..να σου απο δώ να σου απο κει κι ως δια μαγείας το θαύμα έγινε..αν και ποτέ δεν έψαλλε όπως έπρεπε την κλίμακα του σκληρού χρωματικού γένους κι όμως κρίθηκε επαρκής :eek: για να φοιτήσει στην 4η τάξη της σχολής του..αυτά Κύριοι!!!
Απο ότι φαίνεται το παιδι χρειάζεται οπουσδήποτε τη βοηθεια δασκαλου.
 
Last edited:
Top