Bιβλία πού δέν θα ξανακυκλοφορήσουνε θά ήτανε μια καλή λύση νά αναρτηθούνε

KAPLANIS

Ιωάννης Τζιώβας
Καλησπέρα σας άρχοντες...Σήμερα μέτα από πολύωρη βόλτα στά μαγαζιά στήν Αθήνα πού πουλάνε Εκκλησιαστικά βιβλία καί βιβλία Βυζαντινής μουσικής είδα οτι κάποια βιβλία δ'εν πρ'οκειτε νά ξαναβγούνε..Αυτά πού ρώτησα καί δέν πρόκειτε να ξαναβγούνε είναι τα εξής....

Θειά Λειτουργία Δ.Σουρλαντζή
Δοξαστάριο-Εσπερινός-Θεία Λειτουργία Τσατσαρώνη
και μου είπανε το ίδιο γιά τήν μουσική κιβωτό

Ηθελα να πώ τήν ταπεινή μου γνώμη.....Ζούμε σέ πολλύ δύσκολες εποχές..Τώρα γιά να αγοράσεις ένα βιβλίο Βυζαντινής μουσικής θέλεις μέσο όρο περίπου 40 ευρώ...και άν είσαι και άνεργος τότε τήν έκατσες τήν βάρκα...Δέν μπορείς να δίνεις στίς μέρες μας γιά μιά Λειτουργία τού Πετρίδη 80 ευρώ...δηλαδή 3 μεροκάματα....έχουμε καταντήσει το ψαλτήρι καί τήν Βυζαντινή μουσική εμπόριο...ο Θεός έδωσε το τάλαντο στούς ψάλτες για να τον υμνούνε...καί το χάρισμα το να γράψει ε΄νας δάσκαλος ένα βιβλίο τού το έδωσε ο Θεός γιά νά εμπλουτισθεί η μουσική μας όπου γιά τήν οποία κάνουμε πολλές θυσίες....γνώμη μου λοιπόν είναι να κάνουμε κάτι γιά νά σταματήσουν ποιά αυτά τα (αστρονομικά ποσά) γιά τά βιβλία τά οποία κάποιος θέλει να αγοράσει και δέν μπορεί.....

όσο γιά τα βιβλία πού δέν θα ξανακυκλοφορήσουνε θά ήτανε μια καλή λύση νά αναρτηθούνε....πάντα μέ τήν ταπεινή μου γνώμη...

Ευχαριστώ
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Καλησπέρα σας άρχοντες...Σήμερα μέτα από πολύωρη βόλτα στά μαγαζιά στήν Αθήνα πού πουλάνε Εκκλησιαστικά βιβλία καί βιβλία Βυζαντινής μουσικής είδα οτι κάποια βιβλία δ'εν πρ'οκειτε νά ξαναβγούνε..Αυτά πού ρώτησα καί δέν πρόκειτε να ξαναβγούνε είναι τα εξής....

Θειά Λειτουργία Δ.Σουρλαντζή
Δοξαστάριο-Εσπερινός-Θεία Λειτουργία Τσατσαρώνη
και μου είπανε το ίδιο γιά τήν μουσική κιβωτό

Ηθελα να πώ τήν ταπεινή μου γνώμη.....Ζούμε σέ πολλύ δύσκολες εποχές..Τώρα γιά να αγοράσεις ένα βιβλίο Βυζαντινής μουσικής θέλεις μέσο όρο περίπου 40 ευρώ...και άν είσαι και άνεργος τότε τήν έκατσες τήν βάρκα...Δέν μπορείς να δίνεις στίς μέρες μας γιά μιά Λειτουργία τού Πετρίδη 80 ευρώ...δηλαδή 3 μεροκάματα....έχουμε καταντήσει το ψαλτήρι καί τήν Βυζαντινή μουσική εμπόριο...ο Θεός έδωσε το τάλαντο στούς ψάλτες για να τον υμνούνε...καί το χάρισμα το να γράψει ε΄νας δάσκαλος ένα βιβλίο τού το έδωσε ο Θεός γιά νά εμπλουτισθεί η μουσική μας όπου γιά τήν οποία κάνουμε πολλές θυσίες....γνώμη μου λοιπόν είναι να κάνουμε κάτι γιά νά σταματήσουν ποιά αυτά τα (αστρονομικά ποσά) γιά τά βιβλία τά οποία κάποιος θέλει να αγοράσει και δέν μπορεί.....

όσο γιά τα βιβλία πού δέν θα ξανακυκλοφορήσουνε θά ήτανε μια καλή λύση νά αναρτηθούνε....πάντα μέ τήν ταπεινή μου γνώμη...

Ευχαριστώ
Ασφαλώς και δεν είναι ο λόγος του μαγαζάτορα δεσμευτικός για τους κληρονόμους των αποθανόντων πυο ανά πάσα στιγμή μπορούν να αποφασήσουν να επανακυκλοφορήσουν τα βιβλία αυτά... Ακόμη, αν η Πατριαρχική Μουσική Κιβωτός αποσύρθηκε για λόγους δικαιωμάτων, πώς θαρρούμε ότι μπορούμε να την αναρτήσουμε;
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Είναι όντως ακριβά τα περισσότερα βιβλία για τα σημερινά οικονομικά δεδομένα, από την άλλη το κόστος έκδοσης από τα λίγα που γνωρίζω είναι αρκετά μεγάλο. Επιπλέον το αγοραστικό κοινό δεν είναι ευρύ οταν μιλάμε για εκδόσεις βυζαντινής μουσικής. Επίσης μετράει και τι εξώφυλο θα χρησιμοποιηθεί, αν είναι δεμένο το βιβλίο, ο αριθμός των σελίδων και φυσικά το κύρος και η αναγνωρισιμότητα του μουσικού. Από την άλλη δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε ό,τι και αυτοί οι άνθρωποι (οι περισσότεροι) απ' εκεί περιμένουν να ζήσουν. Τέλος στην επιλογή μας είναι να διαλέξουμε 3-4 καλά βιβλία π.χ. Θείας Λειτουργίας (γιατί εάν αγοράσουμε όλα όσα κυκλοφορούν τότε όντως θέλουμε μια περιουσία). Μια καλή ιδέα για τους εκδότες και τα βιβλιοπωλεία θα ήταν να κάνουν γεναίες εκπτώσεις (20-30% και παραπάνω) για τους ανέργους ή αυτούς που έχουν χαμηλό εισόδημα. Καλή ιδέα είναι και η ανταλλαγή βιβλίων με άλλα που δεν θέλουμε.
 
Last edited:

KAPLANIS

Ιωάννης Τζιώβας
Συμφωνώ Κύριε Μανώλη ότι παίζουνε πολλά ρόλο στό πώς είναι δεμένο ένα βιβλίο καί τα σχετικά...αλλά δέν είναι παράξενο π.χ μιά Μουσική κιβωτός τής Θείας Λειτουργίας τής Μονής Φιλοθέου να έχει 58 και 60 και 55 ευρώ πού έχει καλό δέσιμο καί καλό εξωφυλλο και μία Θεία Λειτουργία π.χ τού Παύλου φωρτομά νά έχει 35 ευρώ με εξίσου ίδιο δέσιμο ή μία Θεία Λειτουργία τής Σίμωνος Πέτρας μέ περισσότερες σελίδες να έχει 20-25 ευρω; έ ειναι κάπως παράξενο...καί δέν πιστέυω πώς κανένας δάσκαλος δέν είπε (ωραία θά βγάλω ένα δύο βιβλία να τα κονομίσω)...Εγώ είμαι υπέρ τής αναρτήσεως γιά βιβλία τα οποία είναι πολλά χρόνια εκδεδιμένα...γιατί όπως καί να το κάνουμε άλλο το βιβλίο άλλο η φωτοτυπία....αλλά αν δέν έχεις χρήμματα;
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Συμφωνώ Κύριε Μανώλη ότι παίζουνε πολλά ρόλο στό πώς είναι δεμένο ένα βιβλίο καί τα σχετικά...αλλά δέν είναι παράξενο π.χ μιά Μουσική κιβωτός τής Θείας Λειτουργίας τής Μονής Φιλοθέου να έχει 58 και 60 και 55 ευρώ πού έχει καλό δέσιμο καί καλό εξωφυλλο και μία Θεία Λειτουργία π.χ τού Παύλου φωρτομά νά έχει 35 ευρώ με εξίσου ίδιο δέσιμο ή μία Θεία Λειτουργία τής Σίμωνος Πέτρας μέ περισσότερες σελίδες να έχει 20-25 ευρω; έ ειναι κάπως παράξενο...καί δέν πιστέυω πώς κανένας δάσκαλος δέν είπε (ωραία θά βγάλω ένα δύο βιβλία να τα κονομίσω)...Εγώ είμαι υπέρ τής αναρτήσεως γιά βιβλία τα οποία είναι πολλά χρόνια εκδεδιμένα...γιατί όπως καί να το κάνουμε άλλο το βιβλίο άλλο η φωτοτυπία....αλλά αν δέν έχεις χρήμματα;

κ. Καπλάνη συμφωνώ στα περισσότερα που γράψατε αλλά καλύτερα ν' αποφεύγουμε να κάνουμε συγκρίσεις σε εκδόσεις..πιστεύω ό,τι ο καθένας μας έχει την κρίση να διαλέξει ένα καλό βιβλίο μουσικής σε καλή τιμή..σε περίπτωση που είναι άνεργος μπορεί να κατεβάσει πολλά χειρόγραφα κ.λπ. κείμενα που αξιόλογα και ακάματα μέλη του φόρουμ μας έχουν αναρτήσει κατά καιρούς και να <<κάνει την δουλειά>> του..νομίζω για όλα υπάρχουν λύσεις..
 

KAPLANIS

Ιωάννης Τζιώβας
Φυσικά τό forum είναι καταπληκτικό καί όλλοι εδώ κάνουνε τρομερή δουλειά καί τούς ευχαριστούμε......εγώ πάντως το παράπονο μου το είπα...ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

spimil

Νέο μέλος
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΚΑΠΛΑΝΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΦΟΙΤΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΒΑΣΤΑΚΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΟΥΣΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ.(ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΓΙΑΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ) ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΝΑΡΤΗΣΤΕ ΜΕΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
το ότι δεν κυκλοφορεί ένα βιβλίο τώρα, δεν σημαίνει ότι αποκλείεται να κυκλοφορήσει στο μέλλον και κυρίως δεν σημαίνει ότι έπαψε να ισχύει γι' αυτό ο νόμος περι πνευματικής ιδιοκτησίας....
ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να αναρτηθούν...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΦΟΙΤΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΒΑΣΤΑΚΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΟΥΣΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ.(ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΓΙΑΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΩ) ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΝΑΡΤΗΣΤΕ ΜΕΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ.

Όπως γράφτηκε πιο πάνω
..σε περίπτωση που είναι άνεργος μπορεί να κατεβάσει πολλά χειρόγραφα κ.λπ. κείμενα που αξιόλογα και ακάματα μέλη του φόρουμ μας έχουν αναρτήσει κατά καιρούς και να <<κάνει την δουλειά>> του..

Όσα υπάρχουν αυτή τη στιγμή ανεβασμένα στο φόρουμ αυτό αλλά και αλλού, είτα βιβλία ολόκληρα είτε μεμονωμένα μουσικά κείμενα, είναι υπεραρκετά για να ανταπαξέλθει κανείς σε οποιαδήποτε ψαλτική ανάγκη, όχι ίσως αρκετά για να ικανοποιήσει οποιαδήποτε ψαλτική επιθυμία.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Συγνώμη για αυτό που θα πω αλλά........Όσο τα βιβλία της μουσικής έχουν τέτοιες τιμές ......(κ με αυτήν την κρίση που υπάρχει), απλά θα σκονίζονται στα ράφια των βιβλιοπωλείων ......

Όλοι να κοιτάτε και τι βιβλία αγοράζετε.......Αν εγώ γράψω ένα βιβλίο ΘΕΙΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ, κ βάλω μέσα τα Χερουβικά του Φωκαέα και του Καραμάνη...κ τα Λειτουργικά του Χατζηαθανασίου και του Πρίγγου , και βάλω κ για τα μάτια 2-3 δικά μου μαθήματα ....και σας πω ...ορίστε το βιβλίο μου κάνει 5ο ευρώ.......Θα δώσετε 50 ευρώ για ένα βιβλίο που στο μεγαλύτερο μέρος του απαρτίζετε από μαθήματα που υπάρχουν ΗΔΗ σε ένα σωρό άλλα βιβλία??????????????????
 
Top