Το «ψαλίδισμα» των μυστηρίων-ακολουθιών

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Εχω πολλακις προσεξει την ευαισθησια πολλων σε θεματα τυπικου, σε βαθμο μαλιστα οπου να δημιουργουνται και διαφορες διενεξεις ανευ λογου. Δεν καταδικαζω φυσικα τη προσηλωση στη τυπικη διαταξη, καθε αλλο! Με αφορμη ομως αυτο θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη τοσο των συναδελφων ιεροψαλτων αλλα και των ιερεων για την αδικαιολογητη συντομευση διαφορων ακολουθιων και μυστηριων, η οποια παρατηρειται ιδιως στις μεγαλες πολεις. Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι η μαρτυρια φιλικου μου προσωπου οπου σε κηδεια που τελεστηκε στην πρωτευουσα εμεινε κυριολεκτικα με το στομα ανοικτο απο αυτα, οχι που ακουσε αλλα απο αυτα που δεν ακουσε.:wink: Επισης θα ηθελα να συζητησουμε και να ακουσω τις αποψεις σας για τη σταση την οποια πρεπει να εχουμε σε περιπτωσεις οπου ο ιερεας συνηθιζει να κοβει και ραβει κατα το δοκουν. Αναφερομαι στους ιερεις διοτι συνηθως αυτοι ''ρυθμιζουν'' τα της τυπικης διαταξης. Φυσικα οι όποιες αποκλησεις γινονται με τη συγκαταθεση και ημων των ιεροψαλτων και ευθυνομαστε εξισου γι'αυτο.
Ευχαριστω:)
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
κ. Μιχαλη ωραιο το θεμα που ανοιξατε, με τη διαφορα ομως οτι εγω αναφερομαι σε συστηματικη συντομευση καποιων ακολουθιων και οχι σε εκτακτες περιπτωσεις οπου τυγχανει να βιαζοματε για διαφορους λογους.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Διάβασε πιο κάτω....40 μηνύματα γράψαμε στο θέμα αυτό.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Χθές εἴχαμε ἱερατική σύναξη πού ἀκριβῶς μᾶς τονίστηκε αὐτό.

Τέθηκε ὅμως καί τό θέμα τῆς ἐπεμβάσεως τῶν Δημοτικῶν Ἀρχῶν στίς κηδεῖες.
Στό Α΄ Κοιμητήριο Ἀθηνῶν ὁ Δῆμος Ἀθηναίων συγκατατέθηκε στό αἴτημα τῶν ἱερέων καί οἱ κηδεῖες πλέον προγραμματίζονται (ἀπό τόν Δῆμο) κάθε μία ὥρα.
Ἀποφασίσθηκε χθές παρέμβαση σέ ἄλλο Δῆμο τοῦ Λεκανοπεδίου (πού ἀνήκει στά ὅρια τῆς Ἱ. Ἀρχ/πῆς Ἀθηνῶν –καί δέν ἀναφέρω–).


 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αναφερομαι στους ιερεις διοτι συνηθως αυτοι ''ρυθμιζουν'' τα της τυπικης διαταξης. Φυσικα οι όποιες αποκλησεις γινονται με τη συγκαταθεση και ημων των ιεροψαλτων και ευθυνομαστε εξισου γι'αυτο.
Ευχαριστω:)[/QUOTE]


Γιατί ευθυνόμαστε κ.Ιωάννη; Δεν πρέπει να κάνουμε υπακοή ως κατώτατοι διάκονοι που είμαστε; Αφού ξέρετε πολύ καλά ότι εάν μιλήσουμε η απάντηση είναι μία από το στόμα των κληρικών: Κατ΄οικονομίαν προβαίνουμε σ΄αυτές τις ενέργειες λόγω ....................
Έν μέρει έχουν δίκαιο.Πάλιν και πολλάκις θα έχουμε τέτοια φαινόμενα.Αλλά θα μου πεις πως να μην έχουμε τέτοια φαινόμενα αφού δεν υπάρχει χριστιανική παιδεία γενικά στον λαό μας.Ποιος ακούει πια εμβαθύνοντας στις ιερές ακολουθίες ; Ποιος σέβεται πια τα μυστήρια της εκκλησίας μας; Θου Κύριε φυλακήν το στόματί μου.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής

Χθές εἴχαμε ἱερατική σύναξη πού ἀκριβῶς μᾶς τονίστηκε αὐτό.

Τέθηκε ὅμως καί τό θέμα τῆς ἐπεμβάσεως τῶν Δημοτικῶν Ἀρχῶν στίς κηδεῖες.
Στό Α΄ Κοιμητήριο Ἀθηνῶν ὁ Δῆμος Ἀθηναίων συγκατατέθηκε στό αἴτημα τῶν ἱερέων καί οἱ κηδεῖες πλέον προγραμματίζονται (ἀπό τόν Δῆμο) κάθε μία ὥρα.
Ἀποφασίσθηκε χθές παρέμβαση σέ ἄλλο Δῆμο τοῦ Λεκανοπεδίου (πού ἀνήκει στά ὅρια τῆς Ἱ. Ἀρχ/πῆς Ἀθηνῶν –καί δέν ἀναφέρω–).



Λόγω του υψηλού κόστους τάφων στο Α΄ Κοιμητήριο και της ελλείψεως τάφων στο Β' κοιμητήριο του Δήμου Αθηναίων εκεί τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Σε κοιμητήρια όμως που εξυπηρετούν πολλούς δήμους και έχουν διψήφιο αριθμό τελετών πολλές μέρες, προβλέπω δύσκολη τη συνεννόηση με τους δήμους....Βεβαίως εάν οι οικογένειες των κεκοιμημένων είχαν ενοριακή συνείδηση και οι κηδείες εψάλλοντο στον ενοριακό ναό τα πράγματα θα ήταν απλά. Ωστόσο, όπως γνωρίζω, κάποιος δήμος αρνείται να γίνει η ταφή στο κοιμητήριο της περιοχής του εάν δεν ψαλλεί εκεί και η νεκρώσιμος ακολουθία.
Όσο για τους ναούς με διψήφιο αριθμό μυστηρίων σε ένα Σ/Κ, εκεί ας παρέμβουν οι μητροπόλεις.
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Αν και το θέμα επεκτάθηκε κυρίως στις κηδείες, (εδώ στη Θεσσαλονίκη νομίζω πως γίνονται κυρίως στις ενορίες) η πιο ουσιαστική λύση για τα μυστήρια είναι η κοινή τέλεσή τους. Θα μπορούσε να κανονίζεται ότι κάθε πρώτο Σάββατο κάθε μήνα θα γίνεται βάπτιση το μεσημέρι και γάμος το βράδυ (τυχαίες οι ώρες). Όσοι θέλουν να παντρευτούν ή να βαπτίσουν τα παιδιά τους εκείνη την περίοδο θα κανονίζονται για εκείνη την ημέρα. Φυσικά μπορούν αν προηγούνται ταχύρρυθμες μυσταγωγικές κατηχήσεις για τα εν λόγω μυστήρια σε μελλόνυμφους, γονείς και αναδόχους. Κανένας στολισμός, κέρασμα από την εκκλησία και καταπολεμούνται αυτόματα όλες οι κοσμικές παρεμβάσεις. Μπορεί να πει κανείς: "Εγώ δε θέλω με άλλους;" Ο ιδιωτικός χαρακτήρας αυτών των μυστηρίων-ακολουθιών είναι βασική πηγή της εκκοσμίκευσής τους. Για όσους λεν ότι είναι αυτό αδύνατο θα μπορούσε να εφαρμοστεί σε ένα ναό σε κάθε μητρόπολη για αρψή, μέχρι να συνηθίσει λίγο ο κόσμος. Θεωρώ πως επιβάλλεται μέσω των πνευματικών και των πιστών μελών της εκκλησίας να αρχίσει να υπάρχει ένα τέτοιο ρεύμα, τουλάχιστον με τις βαπτίσεις.
Φυσικά ο βασικότερος λόγος της εκκοσμίκευσης των μυστηρίων είναι η εκκοσμίκευση ημών, καθώς πλέον και σε περιπτώσεις πιστών ανθρώπων βλέπεις ενίοτε να επικρατεί το θέμα του στολισμού, των ρούχων, των φωτογράφων κ.τ.λ. -γεγονός εξαιρετικά αποκαρδιωτικό.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Και άλλη φορά έχω γράψει ότι στη Ρουμανία τα μνημόσυνα τελούνται το Σάββατο μετά το τέλος της Θ. Λειτουργίας και γίνεται μια μόνο τελετή με πολλά ονόματα (ψαλιδισμένη μεν και αυτή, αλλά όχι όσο στην Ελλάδα! :rolleyes:) Ακόμη θυμάμαι την ψαλμωδία του Αλληλούϊα και των εναρκτηρίων νεκρωσίμων ύμνων στον Πατριαρχικό Ναό του Βουκουρεστίου...
 
Top