Μουσική Συλλογή Θείας Λειτουργίας

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Το ψαλιδάκι στα σημεία του κειμένου που μπορούμε να τα παραλείψουμε χάριν συντομίας είναι πολύ καλό:D
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω μια μουσική συλλογή που έφτιαξα για προσωπική χρήση και θεώρησα καλό να τη μοιραστώ με τα μέλη της κοινότητας.
Για την επιπονη εργασια σας και ευχαριστω για την προσφορα...Καλο θα ηταν αν εχετε γραψει και τα κοινωνικα να τα ανεβασετε ωστε να τελειοποιηθει η αναρτηση σας!!!
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Για την επιπονη εργασια σας και ευχαριστω για την προσφορα...Καλο θα ηταν αν εχετε γραψει και τα κοινωνικα να τα ανεβασετε ωστε να τελειοποιηθει η αναρτηση σας!!!
Το ίδιο ήμουν έτοιμος να σχολιάσω. Ιδιαίτερα προσεγμένη εργασία και μάλιστα από αισθητικής πλευράς είναι τέλεια. Πολλά συγχαρητήρια. Έχει κόπο και χρόνο μια τέτοια συλλογή και σας ευχαριστουμε που μας τη μοιράζετε τόσο απλόχερα.
Αν μπορούσε κανείς με βάση τα περιεχόμενα που βρίσκονται στο τέλος να δημιουργήσει και ανάλογα ψηφιακά για ακόμα μεγαλύτερη ευκολία...
 

papline

Παλαιό Μέλος
Καλο θα ηταν αν εχετε γραψει και τα κοινωνικα να τα ανεβασετε ωστε να τελειοποιηθει η αναρτηση σας!!!

Δυστυχώς δεν έχω γράψει (πληκτρολογήσει) ακόμη κοινωνικά. Ίσως αν ευκαιρήσω στο μέλλον να τα συμπεριλάβω στη συλλογή.
 

ΓεωΣαβ

Μέλος
Τέλεια εργασία. Σε ευχαριστούμε που την μοιράζεσαι μαζί μας τόσο απλόχερα! Για μένα προσωπικά είναι χρυσός!
 
Πολύ καλή δουλειά με προσεγμένη αισθητικη.
Μόνο και μόνο που τον κόπο σας τον μοιράζεστε-όπως όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου και που χρωστάμε τα πάντα σε αυτό τον μουσικό χώρο- είστε άξιος ευχαριστιών και συγχαρητηρίων.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Συνάδελφε συγχαρητήρια! Είναι η καλύτερη προσωπική συλλογή λειτουργίας που έχω δει στο Ψαλτολόγιο, για να μην πω και γενικότερα. Κι αυτό για έναν απλό λόγο: ότι έχεις πιάσει το "σφυγμό του ψάλτη" και έχεις περιλάβει όχι απλώς τα λεγόμενα "κλασσικά" μαθήματα της θεωρίας, αλλά τα μαθήματα που έχουν καταστεί κλασσικά στην πράξη και πραγματικά λέγονται στο αναλόγιο! Λ.χ. στα χερουβικά έχεις Φωκαέα και Καραμάνη, που είναι σταθερά οι δύο πρώτες επιλογές των ψαλτών σήμερα! Τολμώ να πω ότι ακόμα και σε επίπεδο μουσικών θέσεων, κατά ένα ποσοστό 80% οι θέσεις συμπίπτουν με αυτές που λέω κι εγώ αλλά και η πλειονότητα των συναδέλφων, πιστεύω.

Νομίζω πάντως ότι χωράνε και κάποιες άλλες προσθήκες, εκτός των κοινωνικών που είπες ότι θα γράψεις, όπως κανα δυο επιλεγμένα χερουβικά και λειτουργικά από Χρύσανθο (ειδικά το χερουβικό σε Γ' ήχο και τα λειτουργικά σε Δ'), όλα τα χερουβικά και αρκετά λειτουργικά από Σουρλαντζή, λειτουργικά Παπανικολάου σε λέγετο, Χατζηαθανασίου σε α' και πλ.α' φρύγιο, Άξιόν εστι σε δευτερόπρωτο Φιλανθίδη, σε πλ. δ' του Παπανικολάου ή του Βόλτου, τα "Του δείπνου σου" από τη λειτουργία του Πετρίδη κλπ. Θα ήταν ευχής έργον να βελτίωνες κατά καιρούς την εργασία αυτή, η οποία όμως ήδη είναι υποδειγματική, τόσο σε επίπεδο καλαισθησίας όσο και σε επίπεδο επιλογής μελών! Σ' ευχαριστούμε πολύ!

ΥΓ Τα μόνα κάπως "περίεργα" που είδα είναι κάτι Εξομολογείσθε, Πού πορευθώ και Αγνή Παρθένε στο τέλος... Αλλά δεν πειράζει, αφού έκανες τον κόπο για όλα τ' άλλα, ας υπάρχουν κι αυτά!
 

Γεώργιος Μ.

Πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών...
Σας ευχαριστώ πολύ, τόσο για την συλλογή αυτή όσο και για την εφαρμογή "Μουσικά Κείμενα" που προσφέρετε δωρεάν στην σελίδα σας.
 

ΓεωΣαβ

Μέλος
Έχω μεταφέρει το PDF σε ANDROID. Όταν φορτώσω το βιβλίο βγαίνει μήνυμα ότι δεν έχω το Tahoma-Bold font. Μετά όλα φαίνονται κανονικά. Πως μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα;

Ευχαριστώ
 

agskepi

Μέλος
Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ Δημήτρη. Όντως πολύ αξιέπαινο το έργο σου. Εύχομαι κάθε καλό και καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου
 

papline

Παλαιό Μέλος
Θέλω να ενημερώσω τα μέλη της κοινότητας ότι στη σελίδα μου έχω ανεβάσει νεότερη έκδοση της Συλλογής.
 

byzantios

Νέο μέλος
Θέλω να ενημερώσω τα μέλη της κοινότητας ότι στη σελίδα μου έχω ανεβάσει νεότερη έκδοση της Συλλογής.
Εξαιρετική συλλογή.
Θερμά ευχαριστώ.
[και εις άλλα με υγεία]
 

PANAGIOTIS THANOUKOS

Νέο μέλος
Θέλω να ενημερώσω τα μέλη της κοινότητας ότι στη σελίδα μου έχω ανεβάσει νεότερη έκδοση της Συλλογής.

Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Παπαδόπουλε. Πολύ καλή η τρίτη έκδοση της Συλλογής της Θείας Λειτουργίας. Παναγιώτης από Τρίπολη!
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Πολύ ωραία. Αν είναι εύκολο φτιάξτε ένα βίντεο tutorial step by step για το πως δουλεύει το πρόγραμμα ΜΚ. Θα ήταν πολύ χρήσιμο. Ευχαριστώ πολύ για ότι προσφέρετε, για τον κόπο σας.
 

GIANNHSGREECE

Νέο μέλος
Καλησπέρα,
καταπληκτική δουλειά και σας ευχαριστούμε που την μοιράζεστε μαζί μας Κε Παπαδόπουλε !
Στους σελιδοδείκτες, όταν ανοίγω κάποια υποενότητα στον υπολογιστή υπάρχουν μόνο τελίτσες , ενώ στο tablet εμφανίζονται ερωτηματικά.Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην γραμματοσειρά τους ;
Βέβαια, ενδέχεται να παρουσιάζεται αυτό, μόνον σε μένα.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Πολύ ωραία. Αν είναι εύκολο φτιάξτε ένα βίντεο tutorial step by step για το πως δουλεύει το πρόγραμμα ΜΚ. Θα ήταν πολύ χρήσιμο. Ευχαριστώ πολύ για ότι προσφέρετε, για τον κόπο σας.

Θα προσπαθήσω όταν βρω χρόνο να φτιάξω ένα video, προς το παρών μπορείτε να συμβουλευθείτε τις οδηγίες χρήσης που συνοδεύουν το πρόγραμμα.

Καλησπέρα,
καταπληκτική δουλειά και σας ευχαριστούμε που την μοιράζεστε μαζί μας Κε Παπαδόπουλε !
Στους σελιδοδείκτες, όταν ανοίγω κάποια υποενότητα στον υπολογιστή υπάρχουν μόνο τελίτσες , ενώ στο tablet εμφανίζονται ερωτηματικά.Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην γραμματοσειρά τους ;
Βέβαια, ενδέχεται να παρουσιάζεται αυτό, μόνον σε μένα.

Οι σελιδοδείκτες δημιουργούνται αυτόματα κατά την μετατροπή του αρχείου σε pdf. Στις τελίτσες θα έπρεπε να υπάρχουν οι αρκτικές μαρτυρίες του αντίστοιχου ήχου, αλλά δυστυχώς στους σελιδοδείκτες δεν μπορούν να εμφανιστούν. Είχα σκοπό να πληκτρολογήσω κείμενο στα σημεία αυτά αλλά αμέλησα να το κάνω επειδή δεν είναι δύσκολο να επιλέξω και από τις τελίτσες τον ήχο που θέλω.
 
Top