Εκπομπές στην "Πειραϊκή Εκκλησία"

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Για τους λίαν αγαπητούς "συμφορουμιστές" (όλων των μουσικών σχολών) παραθέτω την εκπομπή "Ψαλτήρι", όπως μεταδόθηκε απ' τον Ρ/Σ της Πειραϊκής Εκκλησίας το περασμένο Σάββατο 28-3-2009, ώρα 18:30 μ.μ. Λόγω ελαττωματικής ηχογραφήσεως, δεν υπάρχει ένα μεγαλυνάριο "Επί σοι χαίρει..." σε πλάγιο του τετάρτου με την χορωδία του Άρχοντος Φωτίου Κετσετζή. Όλα τα άλλα μέλη επισυνάπτονται, ήτοι:

1. Τσαμκιράνης Ματθαίος: Κύριε των δυνάμεων...
2. χορωδία Αθ. Πέττα: Ψυχή μου, ψυχή μου...
3. Νέγρης Ιω.: Της μετανοίας... Τα πλήθη... (ήχος α΄, σύνθεσις ιδίου)
4. χορωδία Φωτ. Κετσετζή: Άγιος, Άγιος... (ήχος β΄, αργό)
5. Σφακιανάκης Ευάγγελος: Τον σταυρόν Σου... Δύναμις (σύνθεσις Στανίτσα)
6. Καραμάνης Αθανάσιος: Την υψηλόφρονα γνώμην...
7. Στανίτσας Θρασύβουλος: Πάντων προστατεύεις... (αργό)
 

Attachments

  • Ψαλτήρι __28-3-2009.mp3
    11.6 MB · Views: 90

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀνεβάζω τήν σημερινή ἐκπομπή Ψαλτήρι, Σάββατο τοῦ Λαζάρου 11.4.2009. Ἐψάλησαν ὁλόκληροι οἱ κανόνες τῶν τριῶν πρώτων ἡμερῶν τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος ἀπό τούς σπουδαίους πρωτοψάλτες Ἀθανάσιο Πέττα, Χουρμούζιο Νταραβάνογλου καί Γρηγόριο Νταραβάνογλου. Ἀξίζει νά απολαύσετε τούς ἐν λόγῳ ὕμνους.

Υ.Γ. Ἐπειδή θά ἀπουσιάζω τά ἐρχόμενα δύο Σ/Κ (Πάσχα καί Θωμᾶ) ἐκτός Ἀθηνῶν καί διαδικτύου, παρακαλῶ τούς φίλους νά ἠχογραφήσουν τήν ἐκπομπή Ψαλτήρι. Μεταδίδεται κάθε Σάββατο ἀπόγευμα στίς 18:30 ἀπό τήν Πειραϊκή Ἐκκλησία.
 

Attachments

  • Ψαλτήρι__11.4.2009.mp3
    14.3 MB · Views: 79

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Λεωνίδας;34135 said:
Ἀνεβάζω τήν σημερινή ἐκπομπή Ψαλτήρι, Σάββατο τοῦ Λαζάρου 11.4.2009. Ἐψάλησαν ὁλόκληροι οἱ κανόνες τῶν τριῶν πρώτων ἡμερῶν τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος ἀπό τούς σπουδαίους πρωτοψάλτες Ἀθανάσιο Πέττα, Χουρμούζιο Νταραβάνογλου καί Γρηγόριο Νταραβάνογλου. Ἀξίζει νά απολαύσετε τούς ἐν λόγῳ ὕμνους.

Υ.Γ. Ἐπειδή θά ἀπουσιάζω τά ἐρχόμενα δύο Σ/Κ (Πάσχα καί Θωμᾶ) ἐκτός Ἀθηνῶν καί διαδικτύου, παρακαλῶ τούς φίλους νά ἠχογραφήσουν τήν ἐκπομπή Ψαλτήρι. Μεταδίδεται κάθε Σάββατο ἀπόγευμα στίς 18:30 ἀπό τήν Πειραϊκή Ἐκκλησία.

Λεωνιδα
1ον : Δεν υπαρχει Χουρμουζιος Νταραβανογλου . Προκειται για τον Χαρη
Νταραβανογλου . Το Χουρμουζιος που γραφεται στο σιντι ειναι εκ λαθους .
2ον : Ολοκληρο το σιντι θα το μεταδωσω (για οποιον ενδιαφερεται) σε εκτακτη εκπομπη την Μ. Τριτη το μεσημερι γυρω στις 12.00' .
3ον : Δεν προσεξες οτι την εκπομπη την εχω ηδη ανεβασει : http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=34006&postcount=119
Καλο Πασχα .
 
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Λεωνιδα
1ον : Δεν υπαρχει Χουρμουζιος Νταραβανογλου . Προκειται για τον Χαρη
Νταραβανογλου . Το Χουρμουζιος που γραφεται στο σιντι ειναι εκ λαθους .
2ον : Ολοκληρο το σιντι θα το μεταδωσω (για οποιον ενδιαφερεται) σε εκτακτη εκπομπη την Μ. Τριτη το μεσημερι γυρω στις 12.00' .
3ον : Δεν προσεξες οτι την εκπομπη την εχω ηδη ανεβασει : http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=34006&postcount=119
Καλο Πασχα .

Γειά σου κυρ-Βαγγέλη. Ἀπαντῶ μέ συντομία.
1. Ὑποθέτω ὅτι τό Χουρμούζιος εἶναι τό βαπτιστικό ὄνομα, ἐνῶ Χάρης τό "καλλιτεχνικό". Νομίζω, ὅτι κάπου τό ἔχω ξανακούσει γιά τόν Νταραβάνογλου. Τουλάχιστον ἐγώ ὅσους "Χάρηδες" ξέρω στό Ἀγρίνιο εἶναι ἀπό τό Χαράλαμπος ἤ Χαρίλαος. Πο΄τε δέν βαπτίστηκαν "Χάρης".
2. Δέν εἶχα προσέξει ὅτι ἔχεις ὁλόκληρη ἐκπομπή ἀφιερωμένη στό c.d. τῆς Πειραϊκῆς Ἐκκλησίας.
Καλή δύναμη καί σέ σένα γιά τα ψαλτικά. Καλή Ἀνάσταση νά 'χουμε.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τήν ἐκπομπή Ψαλτήρι, του Μεγάλου Σαββάτου 18.4.2009.
Διευκρινίζω, πως δεν ηχογράφησα την επόμενη εκπομπή.
 

Attachments

  • Ψαλτήρι 18-04-09.mp3
    26.5 MB · Views: 79

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Παραθέτω τήν ἐκπομπή "Ψαλτήρι", ὅπως ἀναμεταδόθηκε ἀπό τόν Ρ/Σ τῆς Πειραϊκῆς Ἐκκλησίας τήν Κυριακή τῆς Πεντηκοστῆς, 7 Ἰουνίου 2009.

1. Στανίτσας Θρασύβουλος: Κύριε ἐκέκραξα... Πεντηκοστήν ἑορτάζομεν...
2. Γεωργιάδης Γεώργιος: Πάντα χορηγεῖ...
3. χορωδία Ἀθανασίου Πέττα: Ἐν ταῖς αὐλαῖς Σου Κύριε...
4. μοναχές Ταώ (Νταοῦ) Πεντέλης: Δεῦτε λαοί τήν τρισυπόστατον...
5. Βασιλικός Θεόδωρος: ἐξαποστειλάρια Πεντηκοστῆς.
6. χορωδία Πανελληνίου Συλλόγου ἱεροψαλτῶν: Παράδοξα σήμερον... Τό Πνεῦμα τό Ἅγιον...
7. Βασιλεῦ Οῦράνιε...
 

Attachments

  • Ψαλτήρι, 7.6.2009.mp3
    13.3 MB · Views: 193

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀνεβάζω στό "ψαλτολόγιό" μας τήν ἐκπομπή "Ψαλτήρι", ὅπως μεταδόθηκε ἀπό τήν "Πειραϊκή Ἐκκλησία" τήν Κυριακή 14 Ἰουνίου 2009. Ἀκοῦστε:

1. Σφακιανάκης: Κύριε ἐκέκραξα... Ἑσπερινόν ὕμνον... Χαῖρε Σιών Ἁγία...
2. Σφακιανάκης: δοξαστικό ἑσπερίων Ἁγίων Πάντων.
3. Θεοδοσόπουλος Χρύσανθος (ἠχογράφηση ἀπό Ἅγιο Νικόλαο Χάλκης, Κωνσταντινούπολη): αἴνοι πλαγίου τετάρτου.
4. Πρίγγος: Εἰς τό ὄρος...
5. Στανίτσας: σύντομο χερουβικό πλαγίου τετάρτου.
6. Ταλιαδῶρος: Σέ ὑμνοῦμεν... Ἄξιον ἐστίν... πλαγίου τετάρτου.
 

Attachments

  • Ψαλτήρι, 14.6.2009.mp3
    13.5 MB · Views: 101

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Δυστυχῶς δέν πρόλαβα νά ἠχογραφήσω ὁλόκληρη τήν ἐκπομπή "Ψαλτήρι" τοῦ Σαββάτου 4 Ἰουλίου 2009. Μεταδόθηκαν ὑπέροχοι ὕμνοι. Στήν ἐπισύναψη θά βρεῖτε:

1. Σφακιανάκης Εὐάγγελος: Κύριε ἐκέκραξα... στιχολογία...τρία σύντομα ἑσπέρια τρίτου ἤχου.
2. Στανίτσας Θρασύβουλος: ἀργόν χερουβικόν τρίτου ἤχου (ἠχογράφηση τοῦ 1962 ἀπό Μητρόπολη Καλαμαριᾶς).
 

Attachments

  • Ψαλτήρι, 4.7.2009.mp3
    4.3 MB · Views: 64

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀνεβάζω τήν ἐκπομπή "Ψαλτήρι" τοῦ Σαββάτου 11.7.2009

  • Νεοχωρίτης Παναγιώτης: Κύριε ἐκέκραξα... Ἰακώβου, ἅγια.
  • Κετσετζῆς Φώτιος: σύντομα ἑσπέρια τετάρτου ἤχου.
  • Πρίγγος Κων. - Πέττας Ἀθαν.: ἀργό α' ἀντίφωνο λεγέτου (ἠχογράφηση στήν Πόλη τό 1957).
  • Στανίτσας Θρ. (Κοίμηση Θεοτόκου Μπεσίκτας): Ὅτι Σωτήρα ἔτεκες... (ἦχος βαρύς).
  • Ταλιαδῶρος Χαρίλαος: Ὦ, τῶν σοφῶν Σου κριμάτων...
 

Attachments

  • Ψαλτήρι, 11.7.2009.mp3
    9.7 MB · Views: 67
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἡ ἐκπομπή "Ψαλτήρι" τῆς Κυριακῆς 12 Ἰουλίου 2009 εἶχε ὑπέροχους ὕμνους.
  • Νεοχωρίτης Παναγιώτης: Ὦ, τῶν σοφῶν Σου κριμάτων...
  • Στανίτσας Θρασύβουλος: Ἐπί τόν ποταμόν... πολυέλεος σέ πλάγιο τοῦ δευτέρου, σύνθεσις Γεωργίου Γέμελου ἐκ Χίου.
  • Πέττας Ἀθανάσιος: τρισάγιο καί Δύναμις, ἦχος τέταρτος - ἅγια.
  • Στανίτσας Θρασύβουλος: χερουβικό σε ἅγια.
Υ.Γ. Καί μόνο γιά τήν σπανιώτατη ἠχογράφηση τοῦ πολυελέου ἀξίζει νά κατεβάσετε τήν ἐκπομπή. Ὑπόψιν ὅτι εἶναι πάνω ἀπό δέκα λεπτά σέ διάρκεια. Νομίζω ὅτι ὁ ἀείμνηστος Ἄρχων ἔψαλλε στημένος κάπου, ὄχι ζωντανά σέ ναό. Ὅποιος μπορεῖ ἀς βοηθήσει στήν χρονολόγηση.
 

Attachments

  • Ψαλτήρι, 12.7.2009.mp3
    11.4 MB · Views: 343

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Λεωνίδας;42446 said:
Ἡ ἐκπομπή "Ψαλτήρι" τῆς Κυριακῆς 12 Ἰουλίου 2009 εἶχε ὑπέροχους ὕμνους.
[*]Στανίτσας Θρασύβουλος: Ἐπί τόν ποταμόν... πολυέλεος σέ πλάγιο τοῦ δευτέρου, σύνθεσις Γεωργίου Γέμελου ἐκ Χίου.
Υ.Γ. Καί μόνο γιά τήν σπανιώτατη ἠχογράφηση τοῦ πολυελέου ἀξίζει νά κατεβάσετε τήν ἐκπομπή. Ὑπόψιν ὅτι εἶναι πάνω ἀπό δέκα λεπτά σέ διάρκεια. Νομίζω ὅτι ὁ ἀείμνηστος Ἄρχων ἔψαλλε στημένος κάπου, ὄχι ζωντανά σέ ναό. Ὅποιος μπορεῖ ἀς βοηθήσει στήν χρονολόγηση.

Θερμότατες ευχαριστίες! Από ό,τι φαίνεται με τον Γέμελο μάλλον ενισχύθηκε η φιλία του αειμνήστου Άρχοντος κατά τον χρόνο παραμονής του τελευταίου στη Χίο. Κυκλοφορούν κάποιες ηχογραφήσεις σχετικές ( και μια με πανήγυρη Αγ. Γεωργίου και Όσοι εις Χριστόν αναμετέδωσε πρόσφατα ο Γ. Κυριακάκης στην εκπομπή του). Η ηχογράφηση μοιάζει να είναι μέσα στη δεκαετία του 60, ίσως και από το διάστημα 64-65, αν και δεν αποκλείεται να είναι σε κάποια μεταγενέστερη φάση, είτε στη Χίο είτε αλλού. Ο Γέμελος πεθαίνει στα 1972, ( 19-7-1972),  κι επομένως δεν μπορεί να είναι μετά το 72.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σχετικα με τον πολυελεον ''Λογον Αγαθον'' του Γ. Γεμελου , ''ες αυριον τα σπουδαια'' . Τωρα εχει ποδοσφαιρο . Καλο Βραδι .
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἐπισυνάπτω τμήμα τῆς ἐκπομῆς "Ψαλτήρι" πού μεταδόθηκε ἀπό τόν Ρ/Σ τῆς Πειραϊκῆς Ἐκκλησίας τό Σάββατο 8 Αὐγούστου 2009. Ἦταν ἀφιερωμένη στόν καλλίφωνο καί ὑψίφωνο πρωτοψάλτη Ζαχαρία Κοντοφρύδη.
 

Attachments

  • Ψαλτήρι, 8.8.2009.mp3
    8.1 MB · Views: 38

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀνεβάζω γιά ὅλους τούς ἀγαπητούς φίλους τήν ἐκπομπή "Ψαλτήρι" τῆς Πειραϊκῆς Ἐκκλησίας, ὅπως μεταδόθηκε τό περασμένο Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2009. Ἀκούστηκαν τά ἑξῆς:

χορωδία Ἀθανασίου Πέττα: Προδιετύπου μυστικῶς... Σύ μοῦ σκέπη κραταιά ὑπάρχεις... Σταυρός ὁ φύλαξ πάσης τῆς οἰκουμένης...
Ταλιαδῶρος Χαρίλαος: τέσσερις ἀργές καταβασίες τοῦ Σταυροῦ.
Στανίτσας Θρασύβουλος: ἐνάτη ὠδή Τιμίου Σταυροῦ.
χορωδία Ἀθανασίου Πέττα: Πάσα πνοή... προσόμοιο Τιμίου Σταυροῦ.
Στανίτσας Θρασύβουλος: ἀργή δοξολογία σέ ἅγια Πέτρου Λαμπαδαρίου.
χορωδία Ἀθανασίου Πέττα: Τόν σταυρόν Σου... Δύναμις... Ὁ ὑψωθείς ἐν τῷ σταυρῷ ἐκουσίως...
 

Attachments

  • Ψαλτήρι, 19.9.2009.mp3
    18 MB · Views: 289

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀγαπητοί φίλοι, ἀνέβασα χθές (Τετάρτη) στίς 20:30 τήν ἐκπομπή Ψαλτήρι καί βλέπω ὅτι μέχρι σήμερα (Πέμπτη) στίς 17:30 τήν ἔχουν κατεβάσει 223 ἄτομα. Ἰσχύει; Τόσοι πολλοί; Εὐχάριστη ἔκπληξη. Νά εἶστε καλά, ἀγαπητοί μου.
 

Doryforos

<Αραιός πελάτης>
Επειδή κάτι δε μου πήγαινε καλά στο κοινωνικό που ψάλλει ο Β.Εμμανουηλίδης στη συγκεκριμένη εκπομπή, παρατήρησα ότι έπεσε η βάση μερικά μόρια(24'37'') και σηκώθηκε άλλα τόσα*(24'53''), οπότε θεωρώ ότι για αυτό, ευθύνεται ο ισοκράτης** και όχι ο εκτελεστής.

*Δεν έχω τονοδότη ακριβείας για να ξέρω ακριβώς
**Δεν ξέρω εάν θα έπρεπε αυτό το μήνυμα να μεταφερθεί σε κάποια συζήτηση για τις παγίδες της χρήσης των ηλεκτρονικών ισοκρατών ή να παραμείνει το σχόλιο εδώ.
Ευχαριστώ.
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Ἀγαπητοί φίλοι, ἀνέβασα χθές (Τετάρτη) στίς 20:30 τήν ἐκπομπή Ψαλτήρι καί βλέπω ὅτι μέχρι σήμερα (Πέμπτη) στίς 17:30 τήν ἔχουν κατεβάσει 223 ἄτομα. Ἰσχύει; Τόσοι πολλοί; Εὐχάριστη ἔκπληξη. Νά εἶστε καλά, ἀγαπητοί μου.

Ενταξει , 248 "κατεβασματα" και 14 "Thanks" :mad:! Και μετα αντε να πεις στον Nikolaos οτι εχει αδικο :cool: .................


Υ.Γ

Και με ακουσματα του Α Ρ Χ Ο Ν Τ Α !!!!!!!!
 
Last edited:
Top