Τροπάριο Κασσιανής

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Ανοιγω ''νεο θεμα'' για το τροπαριο της ΚΑΣΣΙΑΝΗΣ . Στο ΖΙΠ που επισυναπτω
υπαρχει το τροπαριο σε διαφορες εκτελεσεις , απο διαφορους πρωτοψαλτες και
χορωδιες . Καθε εκελεση ειναι και διαφορετικη ''σχολη'' και ''διαλεγεται και παιρνετε '' . Υπαρχουν βεβαια και αλλες ''σχολες'' (Αγιορειτικη , Αθηναϊκη κλπ)
και οποιος θελει ας ανεβασει κατι σχετικο .
Στο ΖΙΠ περιεχονται :
01 : ΚΑΛΟΦΩΝΑΡΗΔΕΣ (Γεωργιος Ρεμουνδος) .
02 : ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ Θεοδοσοπουλος (Αγιος Δημητριος Θεσσαλονικης , Μεγαλη
Τριτη εσπερας 1982 ) .
03 : ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ Θρασυβουλος ( Πατριαρχικος Ναος , εσπερας Μ. Τριτης 1958 ) .
04 : ΠΡΙΓΓΟΣ Κων-νος (συντομο)(Πατριαρχικος Ναος , Προηγιασμενη Μ. Τεταρτης 1958 ) .
05 : Προλογηση τροπαριου Κασσιανης απο τον αοιδιμο μουσικολογο Γεωργιο
Αμαργιαννακη , ιδρυτη (1986) , διευθυντη και χοραρχη της Βυζαντινης Χορωδιας του Δημου Ηρακλειου .
06 : ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΔΗΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Γεωργιος Αμαργιαννακης ) .
Η ηχογραφηση (μαζι με πολλους αλλους υμνους της Μ. Εβδομαδος ) , εγινε
εντος του Ιερου Ναου Της Αγιας Αικατερινης (των Συναϊτων ) Ηρακλειου γυρω
στα 1990 , για λογαριασμο του τοπικου τηλεοπτικου καναλιου ΚΡΗΤΗ ΤV .

Δημητρη , αν νομιζεις μπορεις να μεταφερεις τους ως ανω υμνους ΚΑΙ στους αντιστοιχους υποφακελους .

Παραθετω και ΛΙΝΓΚ με σχετικα με το τροπαριο video .

http://www.youtube.com/watch?v=o259EH-XOZw

Kαλη ακροαση και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ .
 

Attachments

  • ΚΑΣΣΙΑΝΗ (Διαφορες εκτελεσεις).ZIP
    25.3 MB · Views: 1,088

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Καποιος φιλος απο το φορουμ με προσωπικο μηνυμα με ενημερωσε οτι στο ΖΙΠ στο προηγουμενο μηνυμα μου υπαρχει προβλημα . Γι αυτο ξαναανεβαζω
τα εις το ΖΙΠ περιεχομενα , τρακ-τρακ . Συγνωμη για την ταλαιπορια .

Παραθετω και το κειμενο του αρχικου μηνυματος :

Αγαπητοι Φιλοι
Ανοιγω ''νεο θεμα'' για το τροπαριο της ΚΑΣΣΙΑΝΗΣ . Στο ΖΙΠ που επισυναπτω
υπαρχει το τροπαριο σε διαφορες εκτελεσεις , απο διαφορους πρωτοψαλτες και
χορωδιες . Καθε εκελεση ειναι και διαφορετικη ''σχολη'' και ''διαλεγεται και παιρνετε '' . Υπαρχουν βεβαια και αλλες ''σχολες'' (Αγιορειτικη , Αθηναϊκη κλπ)
και οποιος θελει ας ανεβασει κατι σχετικο .
Στο ΖΙΠ περιεχονται :
01 : ΚΑΛΟΦΩΝΑΡΗΔΕΣ (Γεωργιος Ρεμουνδος) .
02 : ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ Θεοδοσοπουλος (Αγιος Δημητριος Θεσσαλονικης , Μεγαλη
Τριτη εσπερας 1982 ) .
03 : ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ Θρασυβουλος ( Πατριαρχικος Ναος , εσπερας Μ. Τριτης 1958 ) .
04 : ΠΡΙΓΓΟΣ Κων-νος (συντομο)(Πατριαρχικος Ναος , Προηγιασμενη Μ. Τεταρτης 1958 ) .
05 : Προλογηση τροπαριου Κασσιανης απο τον αοιδιμο μουσικολογο Γεωργιο
Αμαργιαννακη , ιδρυτη (1986) , διευθυντη και χοραρχη της Βυζαντινης Χορωδιας του Δημου Ηρακλειου .
06 : ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΔΗΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Γεωργιος Αμαργιαννακης ) .
Η ηχογραφηση (μαζι με πολλους αλλους υμνους της Μ. Εβδομαδος ) , εγινε
εντος του Ιερου Ναου Της Αγιας Αικατερινης (των Συναϊτων ) Ηρακλειου γυρω
στα 1990 , για λογαριασμο του τοπικου τηλεοπτικου καναλιου ΚΡΗΤΗ ΤV .

Δημητρη , αν νομιζεις μπορεις να μεταφερεις τους ως ανω υμνους ΚΑΙ στους αντιστοιχους υποφακελους .

Παραθετω και ΛΙΝΓΚ με σχετικα με το τροπαριο video .

http://www.youtube.com/watch?v=o259EH-XOZw

Kαλη ακροαση και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ .
 

Attachments

  • 01=26'13''=ΚΑΛΟΦΩΝΑΡΗΔΕΣ (Γεωργιος Ρεμουνδος).mp3
    6 MB · Views: 289
  • 02=22'46''=ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ= Κασσιανη Πλ.Δος_new.mp3
    6.5 MB · Views: 268
  • 03=20'52''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ(1958)= Κασσιανη (αργη) Πλ.Δος_new.mp3
    6 MB · Views: 297
  • 04=9'19''=ΠΡΙΓΓΟΣ (1958 Προηγιασμενη Μ. Τεταρης=Κασσιανη (συντομη) Πλ.Δος_new.mp3
    2.7 MB · Views: 373
  • 05=Track11= 5'44''=Προλογος (Γ. Αμαργιαννακης)_new.mp3
    1.3 MB · Views: 110
  • 06=Track12=20'45''=Βυζαντινη χορωδια Δημου Ηρακλειου=ΚΑΣΣΙΑΝΗ (Π. Λαμπαδαριου)_new.mp3
    4.8 MB · Views: 195

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Σε συνέχεια του πιο πάνω μηνύματος, επισυνάπτω σε μουσικό κείμενο το σύντομοΤροπάριο Κασσιανής που Ψάλλει ο Α.Π.Μ.Τ.Χ.Ε. Κωνσταντίνος Πρϊγγος, και που προέρχεται από την Ιστοσελίδα της Αποστολικής διακονίας, του βιβλίου της Μεγάλης Εβδομάδος, το οποίο και έγγραψε ο γνωστός σε όλους μας ( και όχι μόνον ) συγγραφέας κ. Γεώργιος Κωνσταντίνου.
Έχω επίσης και ένα συντομότερο, απλούστερο αλλά και μελωδικότατο του Αρχοντος Πρωτοψάλτου Βασιλείου Γούναρη από την Κοζάνη, σε ιδιόγραφό του μουσικό κείμενο. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται ας το ζητήσει.
 

Attachments

  • Τροπάριο Κασσιανής ΚΩΝ Πρίγγου.pdf
    180.1 KB · Views: 1,037

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σε συνέχεια του πιο πάνω μηνύματος, επισυνάπτω σε μουσικό κείμενο το σύντομοΤροπάριο Κασσιανής που Ψάλλει ο Α.Π.Μ.Τ.Χ.Ε. Κωνσταντίνος Πρϊγγος, και που προέρχεται από την Ιστοσελίδα της Αποστολικής διακονίας, του βιβλίου της Μεγάλης Εβδομάδος, το οποίο και έγγραψε ο γνωστός σε όλους μας ( και όχι μόνον ) συγγραφέας κ. Γεώργιος Κωνσταντίνου.
Έχω επίσης και ένα συντομότερο, απλούστερο αλλά και μελωδικότατο του Αρχοντος Πρωτοψάλτου Βασιλείου Γούναρη από την Κοζάνη, σε ιδιόγραφό του μουσικό κείμενο. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται ας το ζητήσει.

Βασιλη ευχαριστουμε . Ανεβασε και του μακαριτη του Β. Γουναρη .
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Προς κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη - Συντονιστή.
Αγαπητέ Ευάγγελε για μίαν ακόμη φοράν Εύγε!!!!!!!!!!, γιατί μας δίνεις και πάλι άριστες εκτελέσεις, που καλύπτουν, όλες τις απαιτήσεις σε ποιότητα και χρόνο.
Να είσαι πάντα καλά, και να μας προσφέρεις παρόμοιες σπάνιες εκτελέσεις.
Και πάλιν σε ευχαριστούμε πολύ για τα πάντα που μας προσφέρεις.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Έχω ακούσει κι εγώ ουκ ολίγες Κασσιανές: Κετσετζής, Πρίγγος, Εμμανουηλίδης, Στανίτσας, Χρύσανθος... Ποιον να ψηφίσεις τώρα, όλοι τους είναι καταπληκτικοί! Έχω την εντύπωση πάντως πως η καλύτερη που έχω ακούσει είναι του Τσαμκιράνη. Σας την προσφέρω.
 

Attachments

  • Tsamkiranis_Kassiani.mp3
    20.1 MB · Views: 462

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το παλαιότερο που υπάρχει είναι του Ναυπλιώτη/Πρίγγου στο Αναλόγιον αλλά δυστυχώς μέρος λείπει

Η αρχή [mp3]
Το τέλος (από άλλη κασέτα) [mp3]
Αν το έχει κάποιος όλο ας το ανεβάσει.

[Προσθήκη] Σχεδόν όλο ανέβηκε εδώ Ιάκωβος Ναυπλιώτης "Τροπάριο Κασσιανής"
 
Last edited:

hdntinos

Νέο μέλος
Είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να ανεβάσω στο φόρουμ κάτι δικό μου και να το μοιραστώ μαζί σας. Η πηγές μου είναι κυρίως από το φόρουμ και άλλα συναφή sites καθώς και από το you tube. Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την προσφορά σας, που μοιράζεστε τα αρχεία σας. Ο Θεός να σας ευλογεί. Μένω στον Πύργο της Ηλείας με την σύζυγό μου, της οποίας μάλιστα κάνει και μάθημα η Μαγδαληνή. Δεν έχω γνώση της ψαλτικής, όμως μέ τους ψαλμούς αισθάνομαι γαλήνη. Θα ήθελα να μπορώ να ψάλλω σωστά. Καμμιά φορά όταν χρειάζονται βοήθεια ανεβαίνω στο ψαλτήρι αλλά είναι μεγάλο το βάρος του αναλόγιου. Ίσως με τον καιρό και εμπειρικά να γίνω καλύτερος. Γιατί σαν μαθητής μάλλον δεν θα ήμουν και πολύ επιμελής τώρα πια. Να μην σας ζαλίζω με τα δικά μου ωστόσο θα προσπαθήσω να ανεβάζω αρχεία που να είναι κατά την γνώμη μου ενδιαφέροντα. Χαιρετισμούς σε όλους σας και πάλι ευχαριστώ.
 

Attachments

  • _second_part_greek_orthodox_chant.rar
    7.9 MB · Views: 170

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να ανεβάσω στο φόρουμ κάτι δικό μου και να το μοιραστώ μαζί σας. Η πηγές μου είναι κυρίως από το φόρουμ και άλλα συναφή sites καθώς και από το you tube. Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την προσφορά σας, που μοιράζεστε τα αρχεία σας. Ο Θεός να σας ευλογεί. Μένω στον Πύργο της Ηλείας με την σύζυγό μου, της οποίας μάλιστα κάνει και μάθημα η Μαγδαληνή. Δεν έχω γνώση της ψαλτικής, όμως μέ τους ψαλμούς αισθάνομαι γαλήνη. Θα ήθελα να μπορώ να ψάλλω σωστά. Καμμιά φορά όταν χρειάζονται βοήθεια ανεβαίνω στο ψαλτήρι αλλά είναι μεγάλο το βάρος του αναλόγιου. Ίσως με τον καιρό και εμπειρικά να γίνω καλύτερος. Γιατί σαν μαθητής μάλλον δεν θα ήμουν και πολύ επιμελής τώρα πια. Να μην σας ζαλίζω με τα δικά μου ωστόσο θα προσπαθήσω να ανεβάζω αρχεία που να είναι κατά την γνώμη μου ενδιαφέροντα. Χαιρετισμούς σε όλους σας και πάλι ευχαριστώ.

Πολλα ευχαριστω για το video . Ποιοι ψαλλουν ;
 

ΠΕΤΣΑΣ

Νέο μέλος
Είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να ανεβάσω στο φόρουμ κάτι δικό μου και να το μοιραστώ μαζί σας. Η πηγές μου είναι κυρίως από το φόρουμ και άλλα συναφή sites καθώς και από το you tube. Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την προσφορά σας, που μοιράζεστε τα αρχεία σας. Ο Θεός να σας ευλογεί. Μένω στον Πύργο της Ηλείας με την σύζυγό μου, της οποίας μάλιστα κάνει και μάθημα η Μαγδαληνή. Δεν έχω γνώση της ψαλτικής, όμως μέ τους ψαλμούς αισθάνομαι γαλήνη. Θα ήθελα να μπορώ να ψάλλω σωστά. Καμμιά φορά όταν χρειάζονται βοήθεια ανεβαίνω στο ψαλτήρι αλλά είναι μεγάλο το βάρος του αναλόγιου. Ίσως με τον καιρό και εμπειρικά να γίνω καλύτερος. Γιατί σαν μαθητής μάλλον δεν θα ήμουν και πολύ επιμελής τώρα πια. Να μην σας ζαλίζω με τα δικά μου ωστόσο θα προσπαθήσω να ανεβάζω αρχεία που να είναι κατά την γνώμη μου ενδιαφέροντα. Χαιρετισμούς σε όλους σας και πάλι ευχαριστώ.
HDNTINOS ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΚΟΥΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΥΣΑΝΘΟ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΒΙΝΤΕΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΣ. ΕΙΝΑΙ Η ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ; ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΕ CD; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΔΗΜΗΤΡΗΣ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό περιώνυμον Τροπάριον τῆς Κασσιανῆς "Κύριε ἡ ἐν πολλαῖς ἁμαρτίαις περιπεσοῦσα γυνή...", ὑπό τοῦ ῎Αρχοντος Χαρ. Ταλιαδώρου, μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου.

 

Attachments

  • Κασσιανή, Ταλιαδωρος (Π. Λαμπαδαρίου) 21'30''.mp3
    28.1 MB · Views: 534

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το παρακάτω είναι το κλασικό του Π. Λαμπαδαρίου από τη χορωδία του Θρ. Στανίτσα. Εϊναι μεταγραφή από μια παλιά κασέτα (προ 20ετίας). Δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει και σε CD.
 

Attachments

  • Κασσιανή - Χορωδία Θρ.Στανίτσα (19΄07'').mp3
    21.5 MB · Views: 329

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αν και όχι σε "εκκλησιαστική" απόδοση, ανεβάζω την εκδοχή του ύμνου, πάνω στο μουσικό κείμενο του Π. Λαμπαδαρίου, από τον αείμνηστο συνθέτη Σωκράτη Βενάρδο, με τη χορωδία του και συνοδεία οργάνων.
 

Attachments

  • Κασσιανή - Σωκράτη Βενάρδου (17΄35'').mp3
    19 MB · Views: 142

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Παναγιώτη;;;;;;;;;;

ΠΟΥ Ν' ΤΟ THANKS ΣΟΥ;;;;;;;;;;;;;;;;;
:D:D:D:D:D:D:D:D

Δυστυχώς φέτος προβλέπεται να ψάλλω την Κασσιανή (μαζί επίσης με την άλλη αγαπημένη μου μελωδία "Τοῦ κρύψαντος τὸ τάλαντον") εν πτήσει καθώς εάν δεν αναβληθεί η διαδικασία λόγω ενστάσεων κλπ. νωρίς το πρωί της Μ. Τρίτης πρέπει να βρίσκομαι στο ένδοξο και ηρωικό Διδυμότειχο για να εκπροσωπήσω την εταιρεία σε κάποιο διαγωνισμό... :mad::mad:
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δυστυχώς φέτος προβλέπεται να ψάλλω την Κασσιανή (μαζί επίσης με την άλλη αγαπημένη μου μελωδία "Τοῦ κρύψαντος τὸ τάλαντον") εν πτήσει καθώς εάν δεν αναβληθεί η διαδικασία λόγω ενστάσεων κλπ. νωρίς το πρωί της Μ. Τρίτης πρέπει να βρίσκομαι στο ένδοξο και ηρωικό Διδυμότειχο για να εκπροσωπήσω την εταιρεία σε κάποιο διαγωνισμό... :mad::mad:

Πάντως μην προτιμήσεις αυτό-μέρες που είναι...
 
Ίσως οι περισσότεροι να το έχετε αλλά κάτι έπρεπε να ''κατεβάσω'' και εγώ!!!:D Καλή δύναμη σε όλους.....και αν ο δρόμος σας πέσει πρός τα δώ θα χαρούμε να σας δούμε!!!:):)

Καλή Ανάσταση!!!!
 

Attachments

  • Τροπάριον Κασσιανης-Θ.Φωκαέα1.jpg
    457.7 KB · Views: 318
  • Τροπάριον Κασσιανης-Θ.Φωκαέα2.jpg
    489.2 KB · Views: 66
  • Τροπάριον Κασσιανης-Θ.Φωκαέα3.jpg
    460 KB · Views: 51
  • Τροπάριον Κασσιανης-Θ.Φωκαέα4.jpg
    423.6 KB · Views: 42
  • Τροπάριον Κασσιανης-Θ.Φωκαέα5.jpg
    459.2 KB · Views: 37
  • Τροπάριον Κασσιανης-Θ.Φωκαέα6.jpg
    280.9 KB · Views: 52
  • Εξώφυλλο.jpg
    375 KB · Views: 89

fisheye

Ανδρέας Ψαρομμάτης
Το παρακάτω είναι το κλασικό του Π. Λαμπαδαρίου από τη χορωδία του Θρ. Στανίτσα. Εϊναι μεταγραφή από μια παλιά κασέτα (προ 20ετίας). Δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει και σε CD.

Το σόλο στο "δεξαι τας πηγάς..." πρέπει να'ναι ο Θ. Βασιλικός.
 
Top