[Ερώτηση] Διαστάσεις σελίδων λειτουργικών βιβλίων

psalt

Νέο μέλος
Θέλω να εκτυπώσω και να κάνω σε σπιράλ διάφορες συλλογές για χρήση στο αναλόγιο και ψάχνω τα μεγέθη που υπάρχουν στις σελίδες για να επιλέξω.

Στα γνωστά μας βιβλία στα αναλόγια είναι δύο τύποι μεγέθων που δε μπορώ να καταλάβω τι είναι και θέλω τη βοήθειά σας:

1) Τι μέγεθος χαρτιού είναι πχ το βιβλίο του Απόστολου; Ίδιο μέγεθος είναι και το Ωρολόγιο ή πχ τα περισσότερα μουσικά βιβλία όπως είναι τα Ταμεία ανθολογίας του Χουρμουζίου ή τα Δοξαστάρια του Ιακώβου ή η σειρά της Πανδέκτης.

2) Τα εγκόλπια του αναγνώστου όπως είναι η τελευταία έκδοση της Αποστ.Διακ. ή το συλλειτουργικό της Σιμωνόπετρας.

Δεν είναι ούτε A5 ούτε Α4. Ένα κοινό "φωτοτυπάδικο" έχει τη δυνατότητα να εκτυπώνει σε τέτοια μεγέθη;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ένα κοινό "φωτοτυπάδικο" έχει τη δυνατότητα να εκτυπώνει σε τέτοια μεγέθη;
Πιστεύω ὅτι θά σοῦ ποῦν ὅτι δέν ἀναλαμβάνουν, γιατί αὐτό εἶναι παράνομο.

 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Θέλω να εκτυπώσω και να κάνω σε σπιράλ διάφορες συλλογές για χρήση στο αναλόγιο και ψάχνω τα μεγέθη που υπάρχουν στις σελίδες για να επιλέξω.

Στα γνωστά μας βιβλία στα αναλόγια είναι δύο τύποι μεγέθων που δε μπορώ να καταλάβω τι είναι και θέλω τη βοήθειά σας:

1) Τι μέγεθος χαρτιού είναι πχ το βιβλίο του Απόστολου; Ίδιο μέγεθος είναι και το Ωρολόγιο ή πχ τα περισσότερα μουσικά βιβλία όπως είναι τα Ταμεία ανθολογίας του Χουρμουζίου ή τα Δοξαστάρια του Ιακώβου ή η σειρά της Πανδέκτης.

2) Τα εγκόλπια του αναγνώστου όπως είναι η τελευταία έκδοση της Αποστ.Διακ. ή το συλλειτουργικό της Σιμωνόπετρας.

Δεν είναι ούτε A5 ούτε Α4. Ένα κοινό "φωτοτυπάδικο" έχει τη δυνατότητα να εκτυπώνει σε τέτοια μεγέθη;
Τα μικρά πρέπει να είναι κοντά στο Α5, ίσως και λίγο μικρότερα. Τα άλλα εϊναι 17x24. Εξαρτάται πού θα πας, μπορούν κάποιοι να σου κάνουν τη δουλειά. Βάζουν Α4 και τα κόβαουν πριν ή μετά, αν τους εξηγήσεις θα καταλάβουν και θα το κάνουν. Πάντως, και βιβλία ολόκληρα φωτοτυπούνται αβέρτα (μόνο μια φορά μου.έφεραν κόλλημα για βιβλία ξενόγλωσσα). Απλά η ποιότητα δε.συγκρίνεται με το τυπωμένο βιβλίο.
 

psalt

Νέο μέλος
Δε μιλάω για φωτοτυπία κάποιου βιβλίου, αλλά για εκτύπωση δικής μου συλλογής σε αυτά τα μεγέθη.

Από ότι καταλαβαίνω από τις απαντήσεις δεν είναι τυποποιημένα μεγέθη, τύπου Α5, Α3 κτλ αλλά κάτι ενδιάμεσο.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Δε μιλάω για φωτοτυπία κάποιου βιβλίου, αλλά για εκτύπωση δικής μου συλλογής σε αυτά τα μεγέθη.

Από ότι καταλαβαίνω από τις απαντήσεις δεν είναι τυποποιημένα μεγέθη, τύπου Α5, Α3 κτλ αλλά κάτι ενδιάμεσο.

Το πιο κοντινό τυποποιημένο μέγεθος στο κανονικό βιβλίο είναι το Β5 175mmχ250mm.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Θέλω να εκτυπώσω και να κάνω σε σπιράλ διάφορες συλλογές για χρήση στο αναλόγιο και ψάχνω τα μεγέθη που υπάρχουν στις σελίδες για να επιλέξω.

Στα γνωστά μας βιβλία στα αναλόγια είναι δύο τύποι μεγέθων που δε μπορώ να καταλάβω τι είναι και θέλω τη βοήθειά σας:

1) Τι μέγεθος χαρτιού είναι πχ το βιβλίο του Απόστολου; Ίδιο μέγεθος είναι και το Ωρολόγιο ή πχ τα περισσότερα μουσικά βιβλία όπως είναι τα Ταμεία ανθολογίας του Χουρμουζίου ή τα Δοξαστάρια του Ιακώβου ή η σειρά της Πανδέκτης.

2) Τα εγκόλπια του αναγνώστου όπως είναι η τελευταία έκδοση της Αποστ.Διακ. ή το συλλειτουργικό της Σιμωνόπετρας.

Δεν είναι ούτε A5 ούτε Α4. Ένα κοινό "φωτοτυπάδικο" έχει τη δυνατότητα να εκτυπώνει σε τέτοια μεγέθη;

Για το (1) το μέγεθος, εάν δεν είναι Α5, είναι Β5 (DIN B5:18,2 × 25,7).
Και τα καταστήματα μπορούν να τυπώσουν (με την ανωτέρω επιφύλαξη του π. Μαξίμου) και ο κοινοί εκτυπωτές επίσης.
Δεν ξέρω εάν πωλούνται πακέτα με φύλλα Β5. Εάν όχι, μπορείς να αγοράσεις πακέτο Β4 (διπλάσιο μέγεθος) και να το κόψεις στο μισό (το έχω κάνει).
Βέβαια από τη στιγμή που θα εκτυπωθεί ολόκληρο βιβλίο, δεν είναι άσχημη ιδέα να τυπωθεί σε Α4, σε μεγέθυνση.
Για το αναλόγιο είναι πολύ εξυπηρετικό.
 
Last edited:

psalt

Νέο μέλος
Για τη περίπτωση (1) του Αποστόλου οι διαστάσεις είναι 17 Χ 24, άρα όντως ταιριει πιο πολύ με το B5.

Μου κάνει εντύπωση όμως πως τα περισσότερα βιβλία είναι σε αυτό το μέγεθος αλλά δεν υπάρχει σε τυποποιημένο μέγεθος.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
 

sbilis

Μέλος
Καλησπέρα..η διαφορά μεταξύ της τυποποιημένη διάστασης Β5 και της τυπογραφικής σελίδας 17Χ24 είναι ότι στη πρώτη περίπτωση έχουμε μία τυποποιημένη διάσταση 176mmX250mm για εκτύπωση μεμονωμένης σελίδας ενώ στη δεύτερη περίπτωση έχουμε μία διάσταση 170mmX240mm η οποία προκύπτει από τη τυποποιημένη διάσταση Β4 250mmX353mm η οποία όμως κατά τη βιββλιοδεσία θα υποστεί περικοπή συν το περιθώριο στη θέση του δεσίματος..ακόμα και σήμερα στη τυπογραφία βιβλίων δεν χρησιμοποιούν καθόλου τα τυποποιημένα μεγέθη Α0,Α1,Α2..Β0,Β1,Β2..C0,C1,C2..αλλά την ακριβή διάσταση είτε του χαρτιού της παραγγελίας είτε της τελικής σελίδας του βιβλίου..Γενικά η τυπογραφία (και συγκεκριμένα βιβλίων) έχει αρκετές διαφορές με τη διαδικασία εκτύπωσης που γνωρίζουμε..Υπάρχει θέμα για τη βιβλιοδεσία εδώ στο 'Ψ' που με βοήθησε πολύ (και ευχαριστώ πολύ τα μέλη για τις φοβερές πληροφορίες) και ήταν ένα κίνητρο να ψάξω και για την τυπογραφία..Τέλος μπορείς να έχεις ότι διάσταση θέλεις σε ένα βιβλίο...απλά θα έχεις φύρα..δηλαδή για ένα βιβλιαράκι πο θες σε διάσταση 150mmX240mm θα πληρώσεις τα ίδια χρήματα σα να έκανες ένα βιβλίο 170mmΧ240mm..βέβαια για ένα και μόνο βιβλίο δεν έχει και μεγάλη σημασία..αλλά σε μία έκδοση έχει τεράστια..Θα σε παρότρυνα άν έχεις χρόνο να διαβάσεις τα περί βιβλιοδεσίας να επιλέξεις το μέγεθος που σου αρέσει και να το ράψεις μόνος σου..τους λόγους θα τους διαβάσεις στο αντίστοιχο θέμα..σα να ξέφυγα λίγο αλλά δεν πειράζει!
 
Top