Κάλαντα (βυζαντινή σημειογραφία)

Αgis

Μέλος
Θα παρακαλέσω θερμά όποιος διαθέτει σε μουσικό κείμενο τα κάλαντα Άναρχος Θεός σε ήχο Βαρύ να τα αναρτήσει.
Ευχαριστώ πολύ
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
ΑΝΕΒΑΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΛΑΝΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ ΣΕ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΓΡΑΦΗ ΚΑΛΑΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ -ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
ΑΝΕΒΑΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΑΛΑΝΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ ΣΕ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΓΡΑΦΗ ΚΑΛΑΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ -ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Επισυνάπτω Ποντιακά Κάλαντα Χριστουγέννων σε pdf & mel
 

Attachments

  • Κάλαντα Χριστουγέννων Ποντιακά.pdf
    71.5 KB · Views: 682
  • Κάλαντα Χριστουγέννων Ποντιακά.mel
    5.7 KB · Views: 231

david

Μέλος
Ἀπὸ τὰ Κοτύορα τοῦ Πόντου,Βυζαντινὰ κάλαντα σὲ ἦχο α΄ καὶ ῥυθμὸ τετράσημο. Τὸ πρῶτο γράμμα κάθε στροφῆς σχηματίζει ἀλφαβητικὴ ἀκροστοιχίδα, καὶ τὸ σύνολο τῶν 24 στροφῶν, σχηματίζει τὸ ἱστορικὸ τῆς Γεννήσεως, συνοδευόμενο ἀπὸ παραλλαγὲς τῶν γνωστῶν μελωδικῶν φράσεων τε-ρι-ρεμ, ποὺ σύμφωνα μὲ τὸν Μεθόδιο Καισαρείας, συμβολίζουν τὸν ἀκατάπαυστο ὕμνο τῶν Χερουβὶμ στὸν Κύριο.


εἰς ὀσμὴν εὐωδίας.
 

Attachments

  • ΚΑΛΑΝΤΑ ΚΟΤΥΩΡΩΝ ΠΟΝΤΟY ΑΝΑΡΧΟΣ ΘΕΟΣ ΑΡΓΑ.pdf
    83.4 KB · Views: 636

david

Μέλος
Μήπως γνωρίζει κανείς την μουσική των παρακάτω Χιώτικων καλάντων ή αν υπάρχουν σε μουσικό αρχείο; τα κατέβασα από εδώ...
http://8dim-chiou.chi.sch.gr/evelikti/laografxiou.htm

εἰς ὀσμὴν εὐωδίας.
 

Attachments

  • Χριστουγεννιάτικα Κάλαντα Χίου..JPG
    90.2 KB · Views: 299

david

Μέλος
Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σου,μου είναι γνωστά τα κάλαντα Πελοποννήσου έχω την εντύπωση όμως πως συνοδεύονται απο διαφορετική μουσική.Ίσως όμως και να έχεις δίκιο,γιατί την ίδια μουσική και τον στίχο,χρησιμοποιούν πολλές περιοχές στήν Ελλάδα.
Μήπως κάποιος συνάδελφος απο την Χίο μπορεί να βοηθήσει;

εἰς ὀσμὴν εὐωδίας
 

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Όσα έχω σε Βυζαντινή παρασημαντική....
 

Attachments

  • Άναρχος Θεός.jpg
    792.8 KB · Views: 380
  • Κάλαντα Πόντου.jpg
    433.2 KB · Views: 189
  • Κάλαντα Χριστουγέννων(Πελοποννήσου).jpg
    1.2 MB · Views: 209

Στ Ευ

Νέο μέλος
Καλησπέρα σας .
Μήπως έχει κάποιος τα Αιγινίτικα κάλαντα "Καλημέρα και πάντα καλημέρα" με Βυζαντινή γραφή;
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:
Top