Μπαλάσης - Παλάσης - Βαλάσης

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Επειδη παντα υπαρχει μπερδεμα, ποιος ειναι ποιος;
Επισης, τι εγραψε ο καθενας, ωστε να ξερουμε περιπου τι λεμε;
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Καλή ερώτηση ΜΑΣΤΕΡ. Κ εγώ την ίδια απορία έχω.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Στα μουγκά θα καθόμαστε;

Υπομονή, κάποιος θα μας απαντήσει....
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
1. Μπαλάσης = Βαλάσης (ο παλαιός)

Προκύπτει από χειρόγραφους κώδικες όπου οι μελοποιήσεις των "δύο" αυτών ονομάτων συμπτίπτουν.

2. Ιωάννης Παλάσης = άλλος (ο νέος, σχεδόν συνώνυμος)

Δεν υπάρχει το όνομα αυτό σε παλαιούς μουσικούς κώδικες, είναι αυτός που έχει το γνωστό Τρισάγιο σε ήχο πρώτο.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Επισης, τι εγραψε ο καθενας, ωστε να ξερουμε περιπου τι λεμε;

Δεν έχω χρόνο να σου γράψω την λίστα και των δύο αλλά πολύ εύκολα τους ξεχωρίζεις: παλαιές θέσεις (εκτεταμένες μουσικές φράσεις συγκεκριμένης περίπου πορείας του μέλους) ο Μπαλάσης ο ιερεύς, νεότερες ο Παλάσης (θέσεις με μέλος περισσότερης ελευθερίας κίνησης).
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ευθύμη, γι αυτούς τους δυο μάλλον δεν υπάρχει μεγάλο μπέρδεμα. Αλλά υπάρχει αναφορά και στα μηνύματα 12 έως 14 εδώ...

Ο Β. Μπαλάσης (που υπάρχει και στο άλλο χειρόγραφο με τα λειτουργικά αυτά) δεν είναι (μάλλον) ο Ιωάννης Παλάσης. Ίσως να είναι πατέρας ή θείος του, καθώς συνηθίζονταν να υπάρχει "ιεροψαλτική διαδοχή" στις οικογένειες λ.χ. Βασίλειος Καμαράδος, ο γιος του Νηλέως, Κων/νος Φωκαεύς ο γιος του παπα-Παράσχου κ.λ.π.

...και για κάποιον Β. Μπαλάση που φαίνεται πως δεν είναι ο γνωστός Ιωάννης Παλάσης. Μήπως γι αυτόν έχει κανείς (ή μπορεί να βρει από παλιούς) καμιά πληροφορία;

Χαραλάμπης
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Και με το γνωστό "Δύναμις" σε ήχο Β΄, (αυτό με το τεριρέμ), τί γίνεται ;
Παντού αναφέρεται ως του Γ.Βαλάση. (στον Αγγελικό Χορό της Σιμωνόπετρας μάλιστα, ως του Γ.Βαλασίου). Προφανώς είναι σχετικά σύγχρονο.
Φως ... παρισσότερο φώς ! :confused::confused:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Και με το γνωστό "Δύναμις" σε ήχο Β΄, (αυτό με το τεριρέμ), τί γίνεται ;
Παντού αναφέρεται ως του Γ.Βαλάση. (στον Αγγελικό Χορό της Σιμωνόπετρας μάλιστα, ως του Γ.Βαλασίου). Προφανώς είναι σχετικά σύγχρονο.
Φως ... παρισσότερο φώς ! :confused::confused:

Αυτό από όσο ξέρω από τους παλιούς, είναι του Ιωάννη Παλάση. Μάλλον τον γράφουν και Γιάννη Μπαλάση και Γ. Βαλάση. Λόγω και της τουρκικής γραφής και προφοράς το επώνυμο είναι εκδοχές του ίδιου.

ΧΣ
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ερωτηση κρισεως παλι: Ολοι αυτοι οι Παλασης, Βαλασης, Μπαλασης και Βαλασιος ειχαν το ιδιο επωνυμο; Συγγνωμη που ρωταω συνεχεια, ο λογος ειναι ωστε να αποκατασταθει επιτελους μετα απο τοσες δεκαετιες (αιωνες;) μια ταξη και τα λαθη των παλαιωτερων.

Μα νομίζω ξεκαθαρίστηκε αγαπητέ master.

Οι Ιωάννης Παλάσης, Γ. Μπαλάσης, Γ. Βαλάσης είναι ένα και το αυτό πρόσωπο, δάσκαλος του Στανίτσα.

Ο Μπαλάσιος (κάποτε και Βαλάσιος) ιερεύς και νομοφύλαξ, είναι άλλο πρόσωπο, που έζησε στο β' μισό του 17ου αιώνα (ίδιας περιόδου με τους Π. Μπερεκέτη, Γερμανό Νέων Πατρών και Χρυσάφη του νέου) που χρησιμοποιεί στα μαθήματά του παλαιές θέσεις.

Αν υπάρχει ακόμα κάποια απορία, είναι για τον αναγραφόμενο σε χειρόγραφα της Πόλης, Β. Μπαλάση, εμφανώς ίδιας περιόδου με τον Ι. Παλάση.

ΧΣ
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Περί Ιωάννου Παλάση (κείμενο του Θ. Πανάκη από Ημερολόγιο του 1937)

Από ανάρτηση στο facebook (εδώ), επεξεργασμένες οι εικόνες σε έγχρωμο και ασπρόμαυρο.
 

Attachments

  • Ιωάννης Παλάσης - Θ Πανάκη - 1937 [color].pdf
    406.7 KB · Views: 133
  • Ιωάννης Παλάσης - Θ Πανάκη - 1937.pdf
    143.9 KB · Views: 90

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...και για κάποιον Β. Μπαλάση που φαίνεται πως δεν είναι ο γνωστός Ιωάννης Παλάσης. Μήπως γι αυτόν έχει κανείς (ή μπορεί να βρει από παλιούς) καμιά πληροφορία;
Χαραλάμπης
Αν υπάρχει ακόμα κάποια απορία, είναι για τον αναγραφόμενο σε χειρόγραφα της Πόλης, Β. Μπαλάση, εμφανώς ίδιας περιόδου με τον Ι. Παλάση.
ΧΣ
Ἀπ᾿ ὅ,τι τώρα εἶδα αὐτό τό χειρόγραφο, Χάρη, μέ τόν τόνο στό Β΄, νομίζω ὅτι σημαίνει: δεύτερα λειτουργικά τοῦ Μπαλάση (= Ἰωάννου Παλάση), καί δέν ὑπῆρξε κάποιος Β. Μπαλάσης.

Γιά τόν Ἰω. Παλάση βιογραφικό κι ἐδῶ. Ἀπό ἐδῶ φωτογραφία του.

5029682_orig.jpg
Ὁ περίφημος Ἰωάννης Παλάσης ( ὅρθιος)
μετά τοῦ Ἄρχοντος Κωνσταντίνου Πρίγγου
άρχές τοῦ 20ου αί.​

Βιογραφικό σημείωμα ὑπάρχει καί στό Λεξικόν της Βυζαντινής Μουσικής - Γεωργίου Παπαδόπουλου Πρωτέκδικου (+1938), σελ. 174.

 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ἀπ᾿ ὅ,τι τώρα εἶδα αὐτό τό χειρόγραφο, Χάρη, μέ τόν τόνο στό Β΄, νομίζω ὅτι σημαίνει: δεύτερα λειτουργικά τοῦ Μπαλάση (= Ἰωάννου Παλάση), καί δέν ὑπῆρξε κάποιος Β. Μπαλάσης.

Γιά τόν Ἰω. Παλάση βιογραφικό κι ἐδῶ. Ἀπό ἐδῶ φωτογραφία του.

Ὁ περίφημος Ἰωάννης Παλάσης ( ὅρθιος)
μετά τοῦ Ἄρχοντος Κωνσταντίνου Πρίγγου
άρχές τοῦ 20ου αί.​

Βιογραφικό σημείωμα ὑπάρχει καί στό Λεξικόν της Βυζαντινής Μουσικής - Γεωργίου Παπαδόπουλου Πρωτέκδικου (+1938), σελ. 174.


Ναι, συμφωνώ πάτερ Μάξιμε. Τελευταία που τα ξανακοίταξα για να τα δακτυλογραφήσω είχα την ίδια σκέψη.
 
Top