Ήχος κόκκινος

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

Attachments

  • Old_Paper_by_TLMedia.jpg
    Old_Paper_by_TLMedia.jpg
    387.5 KB · Views: 57

Οταν ο δασκαλος μου ο αειμνηστος κυρ Σπυρος Γεωργακοπουλος μας εξεταζε και τυχαινε καποιος να χασει το μαθημα και να "εφευγε" απο αυτο και να εμπαινε απο τα "χωραφια" τον σταματουσε και του έλεγε: αυτο που λες ειναι σε ήχο "πλαγιο κοκκινο"!! Με το αναλογο γελιο απο ολους μας φυσικα!! Οποτε μολις μαθατε και εσεις οτι εκτος απο "ηχο κοκκινο" υπαρχει και ο "πλαγιος του κοκκινου"!!!!! :D :D :D
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Έχω ακούσει και γω , ως χαρακτηρισμό για μη αναγνωρίσιμο ήχο από κάποιον... εκτελεστή, ότι αυτός "ψέλνει στον πλάγιο του πέρα - δώθε" :D
 

barth

τάχα και ψάλτης
Ίσως αν είχαμε μεγαλύτερη εικόνα του χειρογράφου, μπορούσαμε να συγκρίνουμε την γραφή. Φαίνεται να γράφει ''κόκινος'' -με ένα κ-, αλλά ίσως είναι κάτι άλλο (εξίσου περίεργο μάλλον)...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Εγώ πάντως ήξερα τον "Ήχο πράσινο" όταν αναφερόμαστε σε μέλος όπου ο ... εκτελεστής βάζει παραχορδή σε κάθε ένα έκαστο φθογγόσημο κατά την ψαλμώδηση.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
πλάκα-πλάκα αν βάζαμε χρώματα στους ήχους φαντάζομαι τον δεύτερο, κόκκινο, τον πλ δευτέρου, μπορντώ,

τον πρώτο μπλε και τον πλα γαλάζιο, τον βαρύ μωβ, τον τρίτο κίτρινο,

τον λέγετο λίγο ανοικτό μωβ, τον άγια ασημί ή χρυσαφί άλλοτε, τον πλ τετάρτου γκρι προς μαύρο.

Ό,τι να 'ναι χααχαχχαχαχα
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Δεν είναι ότι να ναι. Είναι μέρος της μουσικής προ παιδείας που κάνουν σε νήπια. Τα βάζουν να τους πουν τι χρώμα φαντάζονται τη κάθε νότα (ΝΤΟ ΡΕ ΜΙ κτλ) και τους γράφουν μουσικά κομμάτια με χρώματα.

(εγώ τους φαντάζομαι με διαφορετικά χρώματα από εσένα)
 
Γιατί να μην ανοίξουμε με ενότητα (σαν τα ευτράπελα) όπου θα δίνουμε στους Ήχους χρώματα. Κι εγώ το σκεφτόμουν αυτό!
Τι θα έδινα εγώ:
Πρώτος: Άσπρο Σαμπάχ: ελαφρύ κόκκινο
Δεύτερος: έντονο κόκκινο
Τρίτος: Λαχανί
Τέταρτος: Πράσινο (Λέγετος: Σκούρο Πράσινο, Αγια: Κάτι στο ανοιχτό λαδί)
Πλ. α: Κίτρινο (με λίγο άσπρο μέσα)
Πλ. β: Μπορντό-Κεραμιδί-Καρμίν
Βαρύς: Ώχρα
Πλ. δ: Έντονο Λαδί (Όταν είναι εκ του Γα ίσως να ήταν γκρι πράσινο ανοιχτό)
 
Top