Αναβίωση του «Βυζαντινού Χορού Αργείων» ως μουσικού συνόλου «ΥΜΝΟΣ»

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Είχαμε τη χαρά φέτος να αναβιώσουμε τον ΒΧΑ με νέο όραμα αφού για αρκετό καιρό απείχαμε από την ενεργό δράση .
Έτσι βρεθήκαμε μαζί αρκετοί από τα παλαιά μέλη του ΒΧΑ και με την βοήθεια νέων μελών δημιουργήσαμε το μουσικό σύνολο «ΥΜΝΟΣ» όπου έχω την χαρά και την τιμή να διευθύνω και να καθοδηγώ μουσικά.
Πραγματοποιήσαμε ήδη δύο εκδηλώσεις…μέσα στο 2014
Μία στις αρχές του Τριωδίου με τον τίτλο : «Αγκαλιάζοντας το Τριώδιο» την οποία παρουσιάσαμε δύο φορές , μία στην Ιερά Μονή Παναγίας της Κατακεκρυμένης στο Άργος σε μια άκρως κατανυκτική ατμόσφαιρα και μία στον Ι.Ν.Γεννεσίου της Θεοτόκου Ναυπλίου, όλη η εκδήλωση ΕΔΩ
Η δεύτερη εκδήλωση ήταν προς το τέλος του Τριωδίου και συγκεκριμένα την Παρασκευή της βουβής πριν του Λαζάρου στο Μπουσουλοπούλειο θέατρο Άργους με την χορηγία και την υποστήριξη του δήμου Άργους και με τίτλο «Ω γλυκύ μου έαρ» με μαθήματα μεγαλοβδομαδιάτικα και κείμενα του αγαπητού Νώντα Σκοπετέα..(ΟΛΗ Η ΕΚΔΉΛΩΣΗ ΕΔΩ)

Το Πάτερ Αγαθέ και το Χαλινούς … είναι από το «Αγκαλιάζοντας το Τριώδιο» ένα μικρό δείγμα όπου σολίστ στο Πάτερ Αγαθέ είναι ο Παναγιώτης Καραχάλιος
View attachment 04 ΠΑΤΕΡ ΑΓΑΘΕ 26 ΓΙΑ 28 .mp3

View attachment 05 ΧΑΛΙΝΟΥΣ 28-2-14.mp3

Από το δρώμενο «Γλυκύ μου έαρ» ανεβάζω το εν ταις Λαμπρότησι… με σολίστ τον Ιωάννη Δέδε… και το Μυσταγωγών σου πλα΄μπορείτε να δείτε με περισσότερη λεπτομέρια στα παραπάνω λινκς.
 

Attachments

  • 05 ΕΝ ΤΑΙΣ ΛΑΜΠΡΟΤΙΣΙ.mp3
    3.9 MB · Views: 1
  • 06 ΜΥΣΤΑΓΩΓΩΝ ΣΟΥ.mp3
    4.7 MB · Views: 0
Top