Περιπτώσεις εξαίρετης συμπεριφοράς προς εμάς τους ψάλτες από ιερείς, τους προϊσταμένους μας, συναδέλφους ιεροψάλτες.

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ιδού ένα αντι-θέμα. Δεν θα έχει τόσο ενδιαφέρον, πιο ενδιαφέρον είναι να θάβουμε τους άλλους, παρ' όλα αυτά....ξεκινάω.

Σε ναό Χ της Σταυροπροσκυνήσεως ήξερα ότι ο ιερέας αργεί λιγουλάκι στο Χερουβικό. Έβαλα κ εγώ λοιπόν το αργό του Πέτρου σε ήχο α'. Δεν ήξερα όμως καλά...απλά περιμένει τον ψάλτη να πει "Τριά...." για να βγει να θυμιάσει. Ως γνωστόν τα αργά του Πέτρου αργούν μέχρι το Τριάδι, μετά πάνε σχεδόν όπως τα σύντομα (με μικρότερο κράτημα). "Οι τα Χερουβείμ" λοιπόν...μπουρου μπουρου.....κάποτε φτάνω στη ζωοποιώ.
"και τη ζωοποιώ....."
δε λέει να βγει να θυμιάσει
"ναι ποιώωωωω....."
δε βγαίνει να θυμιάσει
"ρε αμαν τη ζωοποιω"
δε βγαίνει
"Τεριρέμ ήχος α'", διάρκειας 2 λεπτών περίπου.
δε βγαίνει
"Τεριρέμ ήχος β'"
Τίποτα. Ο κόσμος να κοιτάει λοξά μια εμένα μια την ωραία πύλη. Κ εγώ τα ίδια αλλά δεν έβγαζα άκρη
"σε ήχο γ'...δ'...πλ α'...πλ.β'"
τίποτα. Η θα λιποθύμησε (οι γιαγιάδες θα κάναν έφοδο μέσα στο ιερό) ή τον νευρίασα για κάποιο λόγο και μου κάνει καψόνι
Τελειώνοντας το κράτημα πλ β' λέω "ρε θα συνεχίσω, ότι θέλει ας κάνει"
"Τριά....."
βγήκε. Τα υπόλοιπα κανονικά. Στο τέλος:
"Πάτερ γιατί δε βγαίνατε στο Χερουβικό;
"Σε περίμενα".
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
:eek::eek:και δεν χαιρεσε??? στο δικο μου χωριο στο μυστικως βγαινουν... ολα τα κανουν πολυ γρηγορα τις ευχες το θυμιαμα ολα.. δεν θυμαμαι αν καποια φορα ξεπερασαμε το 5λεπτο δυστυχως!!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ιδού ένα αντι-θέμα. Δεν θα έχει τόσο ενδιαφέρον, πιο ενδιαφέρον είναι να θάβουμε τους άλλους, παρ' όλα αυτά....ξεκινάω.

Σε ναό Χ της Σταυροπροσκυνήσεως ήξερα ότι ο ιερέας αργεί λιγουλάκι στο Χερουβικό. Έβαλα κ εγώ λοιπόν το αργό του Πέτρου σε ήχο α'. Δεν ήξερα όμως καλά...απλά περιμένει τον ψάλτη να πει "Τριά...." για να βγει να θυμιάσει. Ως γνωστόν τα αργά του Πέτρου αργούν μέχρι το Τριάδι, μετά πάνε σχεδόν όπως τα σύντομα (με μικρότερο κράτημα). "Οι τα Χερουβείμ" λοιπόν...μπουρου μπουρου.....κάποτε φτάνω στη ζωοποιώ.
"και τη ζωοποιώ....."
δε λέει να βγει να θυμιάσει
"ναι ποιώωωωω....."
δε βγαίνει να θυμιάσει
"ρε αμαν τη ζωοποιω"
δε βγαίνει
"Τεριρέμ ήχος α'", διάρκειας 2 λεπτών περίπου.
δε βγαίνει
"Τεριρέμ ήχος β'"
Τίποτα. Ο κόσμος να κοιτάει λοξά μια εμένα μια την ωραία πύλη. Κ εγώ τα ίδια αλλά δεν έβγαζα άκρη
"σε ήχο γ'...δ'...πλ α'...πλ.β'"
τίποτα. Η θα λιποθύμησε (οι γιαγιάδες θα κάναν έφοδο μέσα στο ιερό) ή τον νευρίασα για κάποιο λόγο και μου κάνει καψόνι
Τελειώνοντας το κράτημα πλ β' λέω "ρε θα συνεχίσω, ότι θέλει ας κάνει"
"Τριά....."
βγήκε. Τα υπόλοιπα κανονικά. Στο τέλος:
"Πάτερ γιατί δε βγαίνατε στο Χερουβικό;
"Σε περίμενα".

Oντως κε Μιχαλη,ειχε και δικιο.:D
Αυτος(ο ιερεας) θα νομιζε προφανως,οτι,οοοολα αυτα που ειπατε,κρατηματα,κλπ ειναι στο ''προγραμμα'' σας,δηλ. γραμμενα στο Χερουβικο,γι'αυτο και δεν εβγαινε...
Μολις ομως ειπατε, 'Τριαααα....'' τσουπ, βγηκε στην Ωραια Πυλη να θυμιασει...:wink::wink::D
Προφανως,θα περιμενε ν'ακουσει το....συνθημα!...:cool:
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Βέβαια, εγώ έτσι λέω το Χερουβικό πάντα, και αν γουστάρει.

Αλλά, εάν θέλετε, δε θα ήθελα τόσο να συζητηθεί η ιστοριούλα μου όσο να παραθέσουμε και άλλες.

(και να μην αρχίσουμε τα "ήταν ο παπατάδε, πολύ καλός, ταπεινός, με αγάπη για όλο το κόσμο, τα ξέρουμε αυτά. Τίποτα πιο πρωτότυπο)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Προσωπικά έβαλα thanks στο πρώτο μήνυμα διότι το θεώρησα ως ευτράπελο. Από την απουσία κάποιου emotion όμως συμπεραίνω ότι το θέμα ξεκίνησε σοβαρά. Στην περίπτωση αυτή (αν ισχύει φυσικά) δεν βλέπω τη σχέση του τίτλου με το κείμενο. Από οπουδήποτε κι αν λείπει η διάκριση το πράγμα χαλάει...
Τέλος πάντων, αφού το θέμα εδώ δεν είναι ο σχολιασμός του συγκεκριμένου περιστατικού ας μην επεκταθώ.
 
Top