Στοιχειώδης Θεωρία Εκκλησιαστικής Βυζαντινής Μουσικής - Αποστόλου Λ. Βαλληνδρά - Αθήνα 1969

mythos

Νέο μέλος
Υπάρχει περίπτωση τα διαστήματα του Γ ήχου στη σελίδα 21 να είναι λάθος?
 
Υπάρχει περίπτωση τα διαστήματα του Γ ήχου στη σελίδα 21 να είναι λάθος?

Που ακριβώς εντοπίζεται την πιθανότητα σφάλματος? Πρίν βέβαια προχωρήσουμε
πιστεύω να αντιλαμβάνεσθαι, όπως αναφέρει και ο τίτλος, ότι πρόκειται για ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΘΕΩΡΙΑ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ή το ένα θα είναι σωστό, ή το άλλο.

[Από το Θεωρητικό του μον. Ανδρέου Θεοφιλοπούλου (1970)]
 

Attachments

  • IMG_4204.jpg
    IMG_4204.jpg
    143.9 KB · Views: 51
Ή το ένα θα είναι σωστό, ή το άλλο.

[Από το Θεωρητικό του μον. Ανδρέου Θεοφιλοπούλου (1970)]

Αν το ψάξετε λίγο καλύτερα δύνανται να είναι σωστά και τα δύο.Αν δεν μπορείτε να το αντιληφθείτε στείλτε μου ένα προσωπικό μήνυμα να το κουβεντιάσουμε.Αυτή είναι μια τοποθέτησή μου η οποία έχει να κάμει με την δομή του ψαλτολογίου το οποίο παρακολουθώ ,με την έννοια ότι δεν θα ήθελα ένα "μνημόσυνο" στον δάσκαλό μου να εξελιχθεί έτσι ώστε οι νεώτεροι να ενθυμούνται απο το όνομα Βαλληνδράς στο Ψαλτολόγιο μια συζήτηση που με βεβαιότητα θα ξεφύγει των ορίων.Ελπίζω να με αντιλαμβάνεσθε.
 

mythos

Νέο μέλος
Καταρχήν να ομολογήσω οτι δεν ξέρω ουτε τα στοιχειωδη, απλά τώρα μαθαίνω και διαβάζω οπότε για αυτό με βλέπετε διστακτικό και συγνώμη για την άγνοια :)

Ξεφύλλιζα 2 θεωρητικά, του κ. Ηλιόπουλου και του άρχοντος Ιωαννίδη.

Αμφότεροι δίνουν την κλίμακα ως εξής,

ΓΔ 12
ΔΚ12
ΚΖ6
ΖΝ12(διαζ.)
Ν'Π'12
Π'Β'12
Β'Γ'6

Το οποίο αποτι βλέπω είναι διαφορετικό και απο την παράθεση του μέλους neoklis.:confused:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αν το ψάξετε λίγο καλύτερα δύνανται να είναι σωστά και τα δύο.Αν δεν μπορείτε να το αντιληφθείτε στείλτε μου ένα προσωπικό μήνυμα να το κουβεντιάσουμε.Αυτή είναι μια τοποθέτησή μου η οποία έχει να κάμει με την δομή του ψαλτολογίου το οποίο παρακολουθώ ,με την έννοια ότι δεν θα ήθελα ένα "μνημόσυνο" στον δάσκαλό μου να εξελιχθεί έτσι ώστε οι νεώτεροι να ενθυμούνται απο το όνομα Βαλληνδράς στο Ψαλτολόγιο μια συζήτηση που με βεβαιότητα θα ξεφύγει των ορίων.Ελπίζω να με αντιλαμβάνεσθε.
Επειδή τυχαίνει να είμαι κι εγώ στην κατηγορία αυτών που αδυνατούν να το αντιληφθούν, με την έννοια ότι στο γ' ήχο είτε θα μπαίνει εναρμόνιος φθορά στο Ζω ή η γενική ύφεση στον Κε (κατά τριφωνίαν σύστημα με εναρμόνια τετράχορδα), είτε (στα Παπαδικά) θα μπαίνει η φθορά του διατονικού Νη στο Γα και άρα ο Ζω ως Γα είναι στη θέση του Ζω ύφεση (κατά τριφωνίαν σύστημα με διατονικά τετράχορδα), είτε θα είναι διατονικά τα διαστήματα και άρα Κε-Ζω=10 (αφού αποδέχεται θεωρητικά ο Βαλληνδράς τη φυσική διατονική κλίμακα), πιστεύω πως θα είχε ενδιαφέρον η στήριξη της θέσεως αυτής και να ανοιχτεί επί τούτου κάποιο ξεχωριστό θεωρητικό θέμα στο Ψαλτολόγιον. Ακόμη, έχουν ενδιαφέρον και οι μαρτυρίες των φθόγγων που κάτι υποδηλώνουν.

Μια θεωρητική θέση δεν μπορεί να προσβάλλει τη μνήμη του συντάκτου της εφόσον υπάρχει από πίσω της κάποια στήριξη. Άλλωστε, πόσες απόψεις σεβόμαστε χωρίς να συμφωνούμε; Αντιθέτως, μέχρι να υπάρξει κάποια υπεύθυνη υποστήριξη της θέσεως αυτής δημόσια (σε κάποιο σύγγραμμα ή σε κάποια δημοσίευση, έστω και στο Διαδίκτυο, αφού η άποψη έχει κατατεθεί δημόσια και επομένως απευθύνεται σε όλους τους ψάλτες και μαθητές της μουσικής μας),* δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει κανείς αυτά που ξέρει από τα κλασικά θεωρητικά. Άλλωστε, η βάσανος του μουσικού διαλόγου με πολύπλευρη εξέταση μπορεί να γίνει σωστά και αποτελεσματικά μόνο όταν δίδεται σε όλους τους ερευνητές η ευκαιρία να εκθέσουν τις ενστάσεις τους.

*Αν υπάρχει ήδη, απλά παραπέμψτε μας!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Υπάρχει περίπτωση τα διαστήματα του Γ ήχου στη σελίδα 21 να είναι λάθος?
Νομίζω πως είναι λάθος , και οφείλεται στα γνωστά ''τυπογραφικά'' ....
Αυτό επιβεβαιώνεται και από τα αναφερόμενα από τον συγγραφέα στην σελ. 20 πως:
Κλίμακα την ακόλουθη, η οποία σχηματίζεται από την διατονική με μονόγραμμη ύφεση στον φθόγγο ζω, και απλή δίεση στον φθόγγο γα βου
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ή το ένα θα είναι σωστό, ή το άλλο.
[Από το Θεωρητικό του μον. Ανδρέου Θεοφιλοπούλου (1970)]
Στου κ. Βαλληνδρά την κλίμακα βλέπουμε κλίμακα με μαρτυρίες διατονικές.
Στου μον. Ανδρέου Θεοφιλοπούλου βλέπουμε την εναρμόνια φθορά στον γα, ζω & βου΄.
Είναι δύο διαφορετικές.
Σε ερώτημά μου σχετικό σε Ἄρχοντα και εκδότη Θεωρητικού, μου δόθηκε η απάντηση :
1. πως στον τρίτο ήχο έχουμε άπαντα διατονικά κατά τα γνωστά, και
2. πως εάν θέλουμε εναρμόνια διαστήματα, θα τίθεται πάντοτε η εναρμόνιος φθορά όπου δει, και φυσικά τροποποιούνται διαστήματα και μαρτυρίες στο σχετικό 4χορδο μόνον.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Νομίζω πως είναι λάθος , και οφείλεται στα γνωστά ''τυπογραφικά'' ....
Αυτό επιβεβαιώνεται και από τα αναφερόμενα από τον συγγραφέα στην σελ. 20 πως:
Κλίμακα την ακόλουθη, η οποία σχηματίζεται από την διατονική με μονόγραμμη ύφεση στον φθόγγο ζω, και απλή δίεση στον φθόγγο γα βου
Κι εγώ το σκέφτηκα, αλλά υπάρχει από κάτω η περιγραφή του Δι-Κε ως διαζευκτικού και αγκύλη στο πάνω τετράχορδο, που είναι όμοιο με το Νη-Γα. Συνεπώς, μάλλον εσκεμμένα θα καταχωρήθηκε έτσι.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κι εγώ το σκέφτηκα, αλλά υπάρχει από κάτω η περιγραφή του Δι-Κε ως διαζευκτικού και αγκύλη στο πάνω τετράχορδο, που είναι όμοιο με το Νη-Γα. Συνεπώς, μάλλον εσκεμμένα θα καταχωρήθηκε έτσι.
Και εγώ έλαβα υπόψη την περιγραφή του Δι-Κε ως διαζευκτικού και αγκύλη στο πάνω τετράχορδο, αλλά εκτός λάθους δεν γνωρίζω μέλος που να ψάλλεται με την κλίμακα αυτήν, και το ερμηνεύω μάλλον ως ''εσφαλμένο''
Εάν θεωρηθεί ως ''εσκεμμένη'' θα πρέπει νομίζω και να δοθεί ένα παράδειγμα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Και εγώ έλαβα υπόψη την περιγραφή του Δι-Κε ως διαζευκτικού και αγκύλη στο πάνω τετράχορδο, αλλά εκτός λάθους δεν γνωρίζω μέλος που να ψάλλεται με την κλίμακα αυτήν, και το ερμηνεύω μάλλον ως ''εσφαλμένο''
Εάν θεωρηθεί ως ''εσκεμμένη'' θα πρέπει νομίζω και να δοθεί ένα παράδειγμα.
Συμφωνώ απολύτως! Το έγγραψα αναλυτικά και παραπάνω. Γι' αυτό και είπα πως πρέπει κάποιος να το υποστηρίξει, προφανώς δημόσια, αφού δημόσια κατατίθεται η άποψη, αν πιστεύει πως δεν αποτελεί λάθος διατύπωση.
 
Top