[Ανακοίνωση] Ιερές Ακολουθίες της Κυριακής απο 26.6.2016 έως 17.7.2016

psaltis123

Νέο μέλος
Αναιβάζω της Ιερές Ακολουθίες της Κυριακής απο 26.6.2016 έως 17.7.2016. Τα κείμενα αυτά είναι με βάση του τυπικού του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Έχει ως σκοπό να βοηθήσει τους αρχάριους να βρίσκουν πιο εύκολα τα Ιερά κείμενα της ΜτΧΕ. Πρέπει να προσπαθούμε να μαθαίνουμε την Ιερά τάξη με τα Αγία Βιβλία της Εκκλησίας μας ούτος ώστε να συνεχιστεί η παράδοσις.

Το Άγιο Πνεύμα πάντα να μας φωτίζει και να βοηθάει σε αυτό το δύσκολο αλλά ευλογημένο διακόνημα της Ιεροψαλτικής Τέχνης.

Ευχαριστώ καί Καλή Δύναμη σε όλους :)
 

Attachments

  • ΦΥΛΛΑΔΑ ΚΥΡΙΑΚΩΝ ΙΟΥΝΙΟΣ-ΙΟΥΛΙΟΣ 2016.pdf
    1.2 MB · Views: 276
Last edited:

Καλογιάννης Νέστορας

ᾌσω τῷ Κυρίῳ ἐν τῇ ζωῇ μου, ψαλῶ τῷ Θεῷ μου ἕως ὑπ
Αναιβάζω της Ιερές Ακολουθίες της Κυριακής απο 26.6.2016 έως 17.7.2016. Τα κείμενα αυτά είναι με βάση του τυπικού του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Έχει ως σκοπό να βοηθήσει τους αρχάριους να βρίσκουν πιο εύκολα τα Ιερά κείμενα της ΜτΧΕ. Πρέπει να προσπαθούμε να μαθαίνουμε την Ιερά τάξη με τα Αγία Βιβλία της Εκκλησίας μας ούτος ώστε να συνεχιστεί η παράδοσις.

Το Άγιο Πνεύμα πάντα να μας φωτίζει και να βοηθάει σε αυτό το δύσκολο αλλά ευλογημένο διακόνημα της Ιεροψαλτικής Τέχνης.

Ευχαριστώ καί Καλή Δύναμη σε όλους :)

Πάντως επειδή έριξα μια ματιά στην Ελλαδική τουλάχιστον Εκκλησία η τάξις του εωθινού Ευαγγελίου έχει επανέλθει στην αρχαία κανονική της θέση δεύτερον στο Θεός Κύριος ο πρώτος στίχος πιστεύω , μιας και κάνω χρήση του εγκολπίου του Αναγνώστου και Ψάλτου του Πατρός Κων Παπαγιάννη, θα πρέπει να επανέλθει ο αρχικός στίχος. τρίτον όσον αφορά τη Θεία Λειτουργία στα μετά την είσοδο απολυτίκια το Μνήσθητι Κύριε (μιας και απευθύνεται αύτη η φυλλάδα σε αρχάριους κυρίως θα έπρεπε να υπάρχει και η αντίχτοιχη υποσημείωση μόνο όταν τελείται μνημόσυνο )και στο απολυτίκιον του Ναού δεν είναι για όλους του ιερούς ναούς .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Δέν θά ἔγραφα κάτι, ἀλλ᾿ ἀφοῦ ἔγραψε ὁ Νέστορας, ἄς ἐρωτήσω κι ἐγώ, ποιά περιοχή τῆς ὑφηλίου ἐξυπηρετοῦν τά ἀναρτηθέντα καί ποιά βοήθεια σέ ἀρχάριους παρέχουν;
Ἡ χρησιμοποίηση ὅρων «Οικουμενικού Πατριαρχείου», «τα Ιερά κείμενα της ΜτΧΕ», φαντάζουν πομπώδη καί ἄστοχα (καί δέν παρέχεται στοιχειώδης ἐξουσιοδότηση γιά κάτι τέτοιο), καθώς ἐπίσης καί ἐκφράσεις ὅπως «Ιερά τάξη», «Αγία Βιβλία της Εκκλησίας μας», «να συνεχιστεί η παράδοσις» χρήζουν ἑρμηνείας... καί ἀποσαφήνισης.

 

Καλογιάννης Νέστορας

ᾌσω τῷ Κυρίῳ ἐν τῇ ζωῇ μου, ψαλῶ τῷ Θεῷ μου ἕως ὑπ
Όντως με μια δεύτερη προσεκτική ανάγνωση ο τρόπος παρουσίασης των πιο κάτω έτοιμων κειμένων εμένα μου θυμίζουν λίγο από "αλάθητο" , ότι ένας είναι ο σωστός τρόπος τέλεσης των ακολουθιών , ότι παραγωγή ιερών κειμένων , κάτι σαν "συγχωροχάρτια" , μια επαναδιατύπωση της παρουσίασης των έτοιμων κειμένων που έχουν και τυπικά λάθη ή τουλάχιστον κάποια αποσαφήνιση ίσως θα ήταν δεκτή !!!

Ευχαριστώ
Υ.Γ. Επειδή όλα αυτά τα χρόνια παρακολουθώ συζητήσεις , έχω εκφράσει απορίες μέσα από το παρόν φόρουμ τόση απολυτότητα δεν έτυχε να ξανασυναντήσω

Συγνώμη για τους χαρακτηρισμούς δεν θέλω να προσβάλλω .
 
Top