Αυτόμελο «Ποίοις ευφημιών» 'Ηχος Β'

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Ψαχνω το "Ποίοις ευφημιών στέμμασι", προσομοιον του δευτερου [γραμμενο, οχι την ηχογραφηση]

Ευχαριστω!
 

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Ευχαριστω πολυ,
ταχυτατη απαντηση!
 
Kαι bonus track την ηχογράφηση (αν και δεν την ζήτησες ) , προσφορά από μένα .




Το track είναι από τον ψηφιακό δίσκο με την ακολουθία των Πρωτοκορυφαίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Κακουλίδη και είναι ο πρώτος ψηφιακός δίσκος που ηχογράφησα για λογαριασμό των εκδόσεων .
Το ισοκράτημα και σε αυτό τον δίσκο είναι ζωντανό .
 

Attachments

  • ποιοις ευφημιών.wav
    24.1 MB · Views: 271
Last edited:
E

emakris

Guest
Ναι, αλλά μην ξεχνάμε και την Κυψέλη...
 

Attachments

  • Ποίοις ευφημιών.jpg
    652.7 KB · Views: 305
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ναι, αλλά μην ξεχνάμε και την Κυψέλη...
Ούτε και την, επίσης εξήγηση Χουρμουζίου (όπως και του "ειρμολογίου του Πέτρου"), στο Δοξαστάριο του Ιακώβου. Ούτε και την εκτέλεση του Γ. Καππέ.

χς

υγ. Να δούμε πώς θα τόλεγαν όσοι δεν συμφωνούν με την όμοια διφωνία
 

Attachments

  • PoioisEufimiwn_Xourm_DoksastarionIakwvou.jpg
    PoioisEufimiwn_Xourm_DoksastarionIakwvou.jpg
    197.2 KB · Views: 322
E

emakris

Guest
Να δούμε πώς θα τόλεγαν όσοι δεν συμφωνούν με την όμοια διφωνία.
Α, αγαπητέ μου κ. Συμεωνίδη, ξέρετε ότι είμαι ανοιχτός σε αυτές τις συζητήσεις, αλλά εγώ το ψάλλω σύμφωνα με την τρέχουσα θεωρία και ομολογώ ότι μου αρέσουν πολύ αυτές οι αλλαγές!
Πώς δηλαδή; Ας πάρουμε την εκδοχή της Κυψέλης. Εκεί που μπαίνει η φθορά του Γα πάνω στον Κε, κάνω το Δι-Κε ημιτόνιο και συνεχίζω κανονικά με διαστήματα γ΄ ήχου (καθαρή παραχορδή δηλαδή). Όταν μετά από τον χαμηλωμένο Βου (ως Νη) πρέπει να επιστρέψω στον Δι του β΄ ήχου, κάνω ένα ωραιότατο δίτονο και βρίσκομαι στην αρχική βάση. Όταν μετά πρέπει να πάω σε δ΄ στιχηραρικό, χαμηλώνω τον Ζω και κάνω το Δι-Κε-Ζω ως Βου-Γα-Δι. No problem! Πάντως η ορθότερη μεταγραφή είναι εκ του Βου, διότι τότε και ο γ΄ ήχος έρχεται στη θέση του (Γα) και ο δ΄ στιχηραρικός (Πα). Απλώς, οι μη θιασώτες της όμοιας διφωνίας :)wink:) πρέπει να έχουν υπόψη τους ότι τότε ο Βου ψάλλεται ως Δι.
Ξέρω τι θα μου πείτε. Με την Ο.Δ. αυτές οι παραχορδές ουσιαστικά απαλείφονται και έρχονται όλα σε μια φυσική ροή. Μήπως, όμως, καμιά φορά μας αρέσει περισσότερο το "αφύσικο" άκουσμα; [Ωχ, λέτε να επηρεάστηκα από τους καραϊκούς; Μάλλον πρέπει να το κοιτάξω...:D].

ΥΓ Σοβαρά τώρα. Μπορούμε σήμερα να αποδώσουμε ή, πολύ περισσότερο, να διδάξουμε τα διαστήματα π.χ. του Καππέ; Πολύ δύσκολο. Τα αυτιά μας έχουν "συγκεραστεί" σε μεγάλο βαθμό. Εκεί είναι το πρόβλημα.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ούτε και την, επίσης εξήγηση Χουρμουζίου (όπως και του "ειρμολογίου του Πέτρου"), στο Δοξαστάριο του Ιακώβου. Ούτε και την εκτέλεση του Γ. Καππέ.

χς

υγ. Να δούμε πώς θα τόλεγαν όσοι δεν συμφωνούν με την όμοια διφωνία

Βρε βρε ὁ Συμεωνίδης; Ποῦ χάθηκες μπρε; Σ' ἔφαγαν οἱ ηδονες καὶ οἱ ἀκολασίες τῆς Ἀθήνας ... :wink::p (ἔχει καὶ πολλές ἀπ' ὅτι μαθαίνω ...:p)

Ὅσο ἤσουν Σαλονίκη πήγαινες καὶ σὲ καμιὰ ἀγρυπνία, ἀνέβαζες καὶ τίποτις ...

Τώρα ...:rolleyes:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἐπειδή τό θέμα ἐπεκτάθηκε ἀπό «Υλικό για αρχαρίους», μέ μόνιμη ἀνακατεύθυνση μεταφέρθηκε στήν ψαλτική παράδοση τῆς μελοποιίας καί στά προσόμοια.
Προσθέτω κι ἐγώ «Ποίοις ευφημιών» καί Προσόμοια Αγ Νικολάου "Ποίοις ευφημιών". Από παρτιτούρα του καθ. Γ. Στάθη. Μέλος π. Δανιήλ.

 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Εἱρμολογικό
 

Attachments

  • Ποίοις ευφημιών1.jpg
    270 KB · Views: 167
  • Ποίοις ευφημιών2.jpg
    183.4 KB · Views: 69
  • Like
Reactions: L.M
Ἐπειδή τό θέμα ἐπεκτάθηκε ἀπό «Υλικό για αρχαρίους», μέ μόνιμη ἀνακατεύθυνση μεταφέρθηκε στήν ψαλτική παράδοση τῆς μελοποιίας καί στά προσόμοια.
Προσθέτω κι ἐγώ «Ποίοις ευφημιών» καί Προσόμοια Αγ Νικολάου "Ποίοις ευφημιών". Από παρτιτούρα του καθ. Γ. Στάθη. Μέλος π. Δανιήλ.


Σας ευχαριστούμε πάτερ για την ανάρτηση της παρτιτούρας του καθ. Γ. Στάθη. Προσωπικά τουλάχιστον το χάρηκα, μιας και δηλώνω οπαδός του κλίματος του Ιδρύματος Βυζ. Μουσικολογίας, αφού είχα την τιμή να ψάλλω ύπό την διεύθυνση του Καθηγητή, αλλά και υπό την διεύθυνση του κ. Δημητρίου Μπαλαγεώργου μαθητή του και νύν Επίκουρου καθηγητή στο Ϊδρυμα Βυζ. Μουσικολογίας. Τα συγκεκριμένα μέλη κατά την προσωπική μου άποψη αποδίδονται καλύτερα χορωδιακά. Ωραία όλα αυτά, αλλά μου γενάται το ερώτημα περί αυτών των στιχηρών, των υπό και Νικ. Μαλαξού συνταχθέντα, σύμφωνα με το ΤΜΕ, έχουν ευλογία απο το Πατριαρχείο να ψάλλονται τελικά; Ως προς την εορτή του Αγ. Νικολάου είδα αναφορές περί των κανόνων, αλλά δεν είδα κάτι για τα εσπέρια στιχηρά, όπως και για του Αγ. Γρηγορίου και Ι. Χρυσοστόμου εορτές, στις οποίες έχουν προστεθεί από τον ποιητή και μελουργό Ν. Μαλαξό τροπάρια.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σας ευχαριστούμε πάτερ για την ανάρτηση της παρτιτούρας του καθ. Γ. Στάθη. Προσωπικά τουλάχιστον το χάρηκα, μιας και δηλώνω οπαδός του κλίματος του Ιδρύματος Βυζ. Μουσικολογίας, αφού είχα την τιμή να ψάλλω ύπό την διεύθυνση του Καθηγητή, αλλά και υπό την διεύθυνση του κ. Δημητρίου Μπαλαγεώργου μαθητή του και νύν Επίκουρου καθηγητή στο Ϊδρυμα Βυζ. Μουσικολογίας. Τα συγκεκριμένα μέλη κατά την προσωπική μου άποψη αποδίδονται καλύτερα χορωδιακά. Ωραία όλα αυτά, αλλά μου γενάται το ερώτημα περί αυτών των στιχηρών, των υπό και Νικ. Μαλαξού συνταχθέντα, σύμφωνα με το ΤΜΕ, έχουν ευλογία απο το Πατριαρχείο να ψάλλονται τελικά; Ως προς την εορτή του Αγ. Νικολάου είδα αναφορές περί των κανόνων, αλλά δεν είδα κάτι για τα εσπέρια στιχηρά, όπως και για του Αγ. Γρηγορίου και Ι. Χρυσοστόμου εορτές, στις οποίες έχουν προστεθεί από τον ποιητή και μελουργό Ν. Μαλαξό τροπάρια.
Δέν ἀνάρτησα ἐγώ, ἀλλά ὁ ixadin, ὁ ὁποῖος στό πρῶτο θέμα πού παραπέμπω, παραπέμπει σχετικά. Ἄν τά εἶδες αὐτά, τά αὐτά ἰσχύουν καί γιά τίς μνῆμες πού ἀναφέρεις.

 
E

emakris

Guest

Εἱρμολογικό

Χμ, φοβάμαι ότι στον β΄ ήχο δεν υπάρχουν πρόλογοι στο νεώτερο ειρμολογικό μέλος των κανόνων (με το χαρακτηριστικό τρίφωνο ιδίωμα). Ακόμη και όταν γράφονται εκ του Πα ("Ότε εκ του ξύλου", "Οίκος του Εφραθά"), χαρακτηρίζονται από δίφωνη συμπεριφορά, με εξαίρεση την τελική κατάληξη. Αυτό εξηγείται από το γεγονός ότι οι πρόλογοι έχουν μια τάση να διατηρούν κάποια αρχαϊκά χαρακτηριστικά. Βλ. το "Χαίροις ασκητικών" (που "κανονικά" θα έπρεπε να είναι σε πλ. α΄ εκ του Κε) ή το "Ω του παραδόξου θαύματος" του πλ. δ΄ (με τις χαρακτηριστικές καταλήξεις στον Πα).
 
Top