Οι συχνές μετακινήσεις ψαλτών είναι δυσμενές στοιχείο στο ιστορικό τους;

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Από το 1989 που εγκαταστάθηκα στο κλεινόν(;):wink: άστυ, έχω αλλάξει 5 ναούς...
Ομολογώ ότι πάντα έφευγα εγώ και πάντα ύστερα από προειδοποίηση, αλλά οι βαθύτεροι λόγοι οφείλονταν σε ανθρώπους που υπηρετούσαν στους ναούς.
Η πρώτη αλλαγή έγινε λόγω αποδοχών (όταν οι μέσες αποδοχές ήταν γύρω στις 30.000 δρχ. έπαιρνα 18.000 (23.000μικτά - ΦΜΥ) Η αλήθεια είναι ότι ο προϊστάμενος -ήδη μακαριστός- δεν ήθελε να φύγω, όταν του το ανακοίνωσα, και μάλιστα απείλησε τον ιερέα του νέου ναού που είχα συμφωνήσει, ότι αν με προσλάβει θα πάρει τα παπούτσια του στο χέρι (δυσμενής μετάθεση):confused:, και μου υποσχέθηκε τις 30.000, που επειδή έμειναν μόνο στα λόγια, έστειλα την παραίτησή μου ταχυδρομικώς.:D
Η δεύτερη αλλαγή έγινε μετά από ένα χρόνο γιατί ... παίρνοντας βαθειά ανάσα για να ζητήσω αύξηση και πρίν βγάλω φθόγγο από το στόμα μου, λες και ήξερε ο ταμίας τί ήθελα να πω, μου λέει: «Μη ζητήσεις αύξηση, δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουμε». οπότε υπέβαλα παραίτηση.
Στην τρίτη περίπτωση (σαν αριστερός) ήθελαν να έχω κρεββάτι εκστρατείας στο ναό, πράγμα αδύνατο εφόσον ήμουν τραπεζικός εν ενεργεία. Στην πρότασή μου να προσλάβουν τρίτο για τις καθημερινές και τα μυστήρια και εγώ να εξυπηρετώ τις Κυριακές, απάντησε: «Μα τις Κυριακές δεν έχουμε πρόβλημα, βλέπεις πόσοι μαζεύονται!» (Η σάρα και η μάρα και το κακό συναπάντημα:D)
Στην τέταρτη, αφορμή ήταν η συμπεριφορά του συναδέλφου δεξιού...
Ύστερα από όλη αυτή την ιστορία, απέκτησα φήμη, η οποία απευθυνόταν στους ιθύνοντες των ναών που έλεγε: Αυτόν θα πάρετε; Αυτός δεν στεριώνει πουθενά! Όπου τον προσέλαβαν, μετά από λίγο τους έφευγε...
Το εκκλησίασμα όμως σε όλες αυτές τις περιπτώσεις με ρωτούσε: «Γιατί μας έφυγες;»
Αν υπάρχουν σχόλια, ας εκτεθούν, χωρίς ... εκθέσεις:wink:.
 
Last edited:

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Είναι θέμα συγκυριών και τύχης.

Συμφωνώ, αλλά όχι μόνο. Πολλές φορές σε κάποια μέλη Εκκλησιαστικών Συμβουλίων, αλλά και Προϊσταμένων, ξυπνά η νοοτροπία του εργοδότη και παραμερίζεται η σχέση του συνεργάτη. Αυτό, στην πράξη, δημιουργεί πολλά προβλήματα. Αυτό αναδεικνύεται, κατά την ταπεινή μου γνώμη, από τις δύο πρώτες περιπτώσεις του κ. Γιάννου.
 
Από το 1989 που εγκαταστάθηκα στο κλεινόν(;):wink: άστυ, έχω αλλάξει 5 ναούς...
Ομολογώ ότι πάντα έφευγα εγώ και πάντα ύστερα από προειδοποίηση, αλλά οι βαθύτεροι λόγοι οφείλονταν σε ανθρώπους που υπηρετούσαν στους ναούς.
Η πρώτη αλλαγή έγινε λόγω αποδοχών (όταν οι μέσες αποδοχές ήταν γύρω στις 30.000 δρχ. έπαιρνα 18.000 (23.000μικτά - ΦΜΥ) Η αλήθεια είναι ότι ο προϊστάμενος -ήδη μακαριστός- δεν ήθελε να φύγω, όταν του το ανακοίνωσα, και μάλιστα απείλησε τον ιερέα του νέου ναού που είχα συμφωνήσει, ότι αν με προσλάβει θα πάρει τα παπούτσια του στο χέρι (δυσμενής μετάθεση):confused:, και μου υποσχέθηκε τις 30.000, που επειδή έμειναν μόνο στα λόγια, έστειλα την παραίτησή μου ταχυδρομικώς.:D
Η δεύτερη αλλαγή έγινε μετά από ένα χρόνο γιατί ... παίρνοντας βαθειά ανάσα για να ζητήσω αύξηση και πρίν βγάλω φθόγγο από το στόμα μου, λες και ήξερε ο ταμίας τί ήθελα να πω, μου λέει: «Μη ζητήσεις αύξηση, δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουμε». οπότε υπέβαλα παραίτηση.
Στην τρίτη περίπτωση (σαν αριστερός) ήθελαν να έχω κρεββάτι εκστρατείας στο ναό, πράγμα αδύνατο εφόσον ήμουν τραπεζικός εν ενεργεία. Στην πρότασή μου να προσλάβουν τρίτο για τις καθημερινές και τα μυστήρια και εγώ να εξυπηρετώ τις Κυριακές, απάντησε: «Μα τις Κυριακές δεν έχουμε πρόβλημα, βλέπεις πόσοι μαζεύονται!» (Η σάρα και η μάρα και το κακό συναπάντημα:D)
Στην τέταρτη, αφορμή ήταν η συμπεριφορά του συναδέλφου δεξιού...
Ύστερα από όλη αυτή την ιστορία, απέκτησα φήμη, η οποία απευθυνόταν στους ιθύνοντες των ναών που έλεγε: Αυτόν θα πάρετε; Αυτός δεν στεριώνει πουθενά! Όπου τον προσέλαβαν, μετά από λίγο τους έφευγε...
Το εκκλησίασμα όμως σε όλες αυτές τις περιπτώσεις με ρωτούσε: «Γιατί μας έφυγες;»
Αν υπάρχουν σχόλια, ας εκτεθούν, χωρίς ... εκθέσεις:wink:.

Είμαι μέλος της ενορίας -δια την οποία και αναφέρεται ώς τέταρτη περίπτωση- όπου διηκόνησε ο κ. Γιάννου και πράγματι είχε υποστεί αντιδεοντολογική αντιμετώπιση εν ώρα ακολουθίας, εκ μέρους του δεξιού αναλογίου, καθώς με ενημέρωσαν εκ των υστέρων είς εκ των ιερέων και κάποιοι λαικοί, διότι απουσίαζα όταν έλαβε χώρα το συμβάν. Πέραν τούτου, έψελνε ταπεινά, με πραόν ύφος, εκτελώντας όλα τα σημάδια απ τα μαθήματα με ακρίβεια. Τον ηχογραφούσαμε στα ''κοινωνικά'' και σε έτερα αργά μέλη. Αυτά δεν τα επισυνάπτω πρός έπαινον του αλλά ως ενθαρυντικό λόγο στην συνέχιση της Θεοφιλούς προσπάθειάς του.
 
Η δική μου μικρότερη εμπειρία λέει ότι η κακή συμπεριφορά εφημερίου ή συναδέλφου ιεροψάλτου θέλει ψυχραιμία και διαχείριση, φέρει όμως κάποιες βασικές συνιστώσες. Στο οικονομικό σκέλος ισχύουν και εδώ οι παγκόσμιοι κανόνες της οικονομίας προσφορά - ζήτηση και επικράτηση έχοντας εσύ τους κανόνες του παιχνιδιού και όχι ακολουθώντας.

Σπάνια κάποιος θα σου δώσει απο μόνος του περισσότερο λεφτά αν δεν τα ζητήσεις αναγνωρίζοντας την αξία σου. Ειδικά στην Εκκλησία.

Όταν πηγαίνεις σε μια ενορία, πρέπει να έχεις συζητήσει κάποια πράγματα απο πριν που συνήθως δεν γίνεται. Όπως η μισθολογική κατα περιόδους ανέλιξη.

Η διαπραγμάτευση κατα κανόνα γίνεται με επιχειρήματα στο χέρι ή γίνεται άπαξ για τυπικούς λόγους με εισπεπραγμένη και προεξοφλημένη την αρνητική απάντηση. Κοινώς έρχεσαι σε επαφή με άλλη ενορία αθορύβως και μυστικώς(πράγμα δύσκολο πολλάκις) και όταν γίνεται η διαπραγμάτευση ανακοινώνεις την κατάλληλη στιγμή πως έχεις ήδη πρόταση στα χέρια σου. Μόνο ο φόβος της απωλείας λυγίζει.

Τέλος ο συνάδελφος Ιεροψάλτης όταν υπάρχει πρόβλημα είναι δυσεπίλυτο θέμα. Στην πρώτη ενορία μου έψαλα με άλλο συνάδελφο μέλος του forum εδώ, δεν θα πω βέβαια όνομα, σε εθελοντική βάση. Μεσολάβησε κάποιο συγγενικό μου πρόσωπο και μας έκοψαν έναν μισθό τον οποίο μοιραζόμουν με το άλλο άτομο. Και ο συνάδελφος αυτός έπιασε στα λόγια τον ιερέα να με διώξει για να πάρει όλο το μισθό. Το έμαθα απο τρίτο αυτό.

Είχα άτομα που μαλώναν την ώρα της Θείας Λειτουργίας ακόμα και Λαμπαδάριοι, άβυσσος γαρ η ψυχή του ανθρώπου. Γνώρισα άτομα που επειδή ο άρχων μέγας διδάσκαλός τους είχε αυταρχική συμπεριφορά κατα Θεσσαλονίκη μεριά, συμπεριφέρονταν ανάλογα αυταρχικά στον Λαμπαδάριο, προσπαθώντας να του φάνε τροπάρια, ειδικά glamour ημέρες όπως Χριστούγεννα και Μεγάλη Εβδομάδα, να λένε οι ίδιοι γενικά το κοινωνικό, να σχολιάζουν μεγαλοφώνως την ώρα της δικής σου εκτέλεσης και άλλα πολλά.

Την διαχείριση του συναδέλφου την εξαρτά η σχέση του με τον εφημέριο και κατα πόσο εκτιμά αυτόν ή όχι περισσότερο απο εσένα. Όχι ότι δεν μπορείς να του θυμώσεις και να διαμαρτυρηθείς, αλλά η σχέση του με τον εφημέριο μπορεί να τον κάνει να σε έχει "γραμμένο" και να συνεχίζει να κάνει τα δικά του.

Ανέφερα τα παραπάνω όχι ως άγνωστη γή αλλά γιατί αποτελούν κλασσικές συμπεριφορές ιερέων και ψαλτών.

Εν τέλει για να επιστρέψω στις μετακινήσεις. Υπάρχουν ιερείς που δεν ασχολούνται με την προϋπηρεσία σου και ιερείς και που παίρνουν μεν κάποιον αλλά ενημερώνονται απο προηγούμενους ιερείς για τα πεπραγμένα σου ή όντως φοβούνται την παρρησία που έχει ο προηγούμενος ιερέας στον Δεσπότη.

Εγώ επι παραδείγματι έχω εφημέριο άνθρωπο διάσημο στα εκκλησιαστικά πράγματα σε μεγάλη επικράτεια. Πρίν να φύγει ο προηγούμενος συνάδελφος μου ο οποίος κρυφίως προσπαθούσε να αλλάξει αναλόγιο, ερχόταν και μου έλεγε ο εφημέριος πως ο δεξιός λιβανίζει τον χ ή τον ψ στην τάδε ενορία για να τον πάρουν.

Γενικά είναι πολύ ευαίσθητα πράγματα αυτά και δεν ξέρεις απο που θα το βρεις.

Υ.Γ. Παράδειγμα οικονομικό κακής συμπεριφοράς ήταν τα φετεινά Χριστούγεννα. Δεν μας δόθηκε δώρο, όταν μόνο οι βενζίνες για να εξυπηρετήσουμε είναι 20 € έκαστη παρουσία, χωρίς καν ενημέρωση. Ούτε λόγος έγινε, ούτε τίποτα.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Xmmm=Xμμμ :D
Το θεματακι εσκασε μυτη :p χτες (εκλεισε 24ωρο !!!) και οι συνηθεις πονηρουληδες του φορουμ απο πανταχοθεν (κατα το εξ απο ανεκαθεν , που λεμε εμεις οι λογιοι :rolleyes:) , μουγκα στη στρουγκα .......
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Έχω κατά καιρούς εκφράσει εδώ μέσα την αποστροφή μου σε αυταρχικές συμπεριφορές προϊσταμένων που δεν θέλουν να καταλάβουν ότι ο ψάλτης δεν είναι κάποιος παρακατιανός ή κάτι τέτοιο, αλλά ο άμεσος συνεργάτης τους. Και αυτό γιατί δεν μπορεί από τη μία να μου διδάσκεις λόγια αγάπης από την Ωραία Πύλη και από την άλλη να κάνεις τα ακριβώς αντίθετα, ή, ακόμα χειρότερο, να ρίχνεις κάποιον από τους δύο συνεργάτες σου και να μεροληπτείς υπέρ του άλλου, γιατί έχετε καλύτερες σχέσεις μεταξύ σας, γιατί έρχεται συνέχεια και κλαίγεται μέσα στο ιερό, γιατί τάχα πιστεύει ότι είναι καλύτερος φωνητικά από τον άλλον συνάδελφό του και άλλα τέτοια φαιδρά…

Καλά, όσο για τα οικονομικά…. ας μη αρχίσω πάλι. Είναι πονεμένη ιστορία…

Θέλω όμως να πω και το εξής:
Το ίδιο με αηδιάζουν και οι ίδιες συμπεριφορές κάποιων ανθρώπων (πρωτοψαλτών κυρίως) που δεν έχουν καλές σχέσεις με τους αριστερούς συναδέλφους τους και κοιτούν, ει δυνατόν, πώς να τους παραγκωνίσουν όσο το δυνατόν περισσότερο την ώρα της Λειτουργίας. ( Ή, ποιος ξέρει, ίσως να θέλουν να τους καταργήσουν τελείως).

Χ, Ψ, Ω, πρωτοψάλταρε, ποιος είσαι εσύ που λόγω της θέσης σου τρως τα κομμάτια του αριστερού; Από ποιον πήρες το δικαίωμα; Μπορεί να μιμήθηκες το δάσκαλό στις εκτελεστικές δυνατότητες, τον μιμήθηκες όμως και στα στραβά του; Αυτό το παράδειγμα δίνεις στα νέα άτομα που πιθανόν να υπάρχουν στο αναλόγιό σου;
Ή μήπως νομίζεις ότι ο Θεός που σε προίκισε και εσένα και το συνάδελφό σου με το τάλαντο αυτό της φωνής θα υμνηθεί περισσότερο αν αντιδεοντολογικά φας τα κομμάτια που του ανήκουν; Κατά τα άλλα ανέβα στο αναλόγιο και ψάλλε ‘’Δεύτε εκκαθάρωμεν εαυτούς’’, ‘’Το στάδιον των αρετών’’, ‘’Έφτασε καιρός’’ και τόσα άλλα τροπάρια που μάλλον από τη συμπεριφορά σου φαίνεται ότι κατανόησες τα λόγια τους… Α, και μη ξεχάσω, πιάνε συχνά ψηλή βάση, μήπως και ο αριστερός σου τα φτύσει… Και εννοείται, όταν έρθει η ώρα να ψάλλει τα κομμάτια του, βάρα και καμιά κλωτσιά στο μικρόφωνο, ή βήξε να ακουστεί άσχημα το κομμάτι που λέει…

Συγνώμη για το ύφος μου, αλλά δεν μπορούσα να εκφραστώ καλύτερα… Ακόμα θυμάμαι τα λόγια κάποιου πρωτοψάλτη σε άλλη πόλη που ήμουν κάποτε, ο οποίος παινεύονταν και μας διαλαλούσε πως επειδή κάποτε είχε μια διαφωνία με κάποιον άλλον συνάδελφό του σε θέματα θεωρίας της μουσικής μας είχε να του μιλήσει πέντε χρόνια!!! Μπράβο ρε μεγάλε, τα θερμά μου συγχαρητήρια για το ανδραγάθημά σου!

ΑΙΣΧΟΣ!
 

dimitrisntz

Νέο μέλος
Απ' ότι έχω καταλάβει το θέμα από αλλού ξεκίνησε και αλλού πάει. Ευτυχώς όμως, γιατί νομίζω ότι πρόκειται για θέμα ''ταμπού'' αν και όλοι σχεδόν έχουν τραυματικές εμπειρίες από το αναλόγιο και δυστυχώς αυτά δύσκολα ξεγράφονται... Καλό είναι να μην προσπαθούμε να κρίνουμε τους άλλους, αλλά τι γίνεται αν εσύ προσπαθώντας να ψάλλεις προσευχόμενος ή μάλλον να προσευχηθείς ψάλλοντας έχεις διαρκή πειρασμό δίπλα ή απέναντί σου; Θέλω να πιστεύω ότι αυτοί που διαβάζουν αυτά τουλάχιστον, όταν βρίσκονται στο αναλόγιο σέβονται πρώτα από όλα το εκκλησίασμα που κάποιες φορές ανήμπορο να αντιδράσει παρακολουθεί (ιερό;)ψάλτες να κάνουν όσα πολύ παραστατικά αναφέρονται στο topic. Γιατί αυτό το εκκλησίασμα αισθάνεται όπως τα μικρά παιδιά καταλαβαίνει αμέσως τι ''παίζει'' και ανάλογα αναπαύεται. Τι να γράψω για να το κλείσω... Είναι προτιμότερο ένα λάθος ισοκράτημα με ότι συνέπειες έχει στη μελωδία τη βάση και τα λοιπά, παρά μια σκηνή όπου φωναχτά υπάρχει διαμάχη. Αλίμονο σε αυτόν που φέρνει τα σκάνδαλα:eek:
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Το αναλόγιο είναι σαν το ποδόσφαιρο. Όσο πιο πολλές μεταγραφές τόσο πιο μεγάλο το όνομα!!!:D:D:D Οπότε κ. Γιάννου μη στεναχωριέστε!

Υγ αστιεύομαι φυσικά.το ψαλτήρι είναι ιερός χώρος για να υμνείται ο Θεός
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
και θα συζητάνε σε κάθε μετεγγραφική περίοδο μεταξύ τους οι προϊστάμενοι των ναών: -πήραμε φέτος έναν ψάλτη, από αργεντινή! κάνει κάτι ααα, κάτι ουουου, μαγικά! ξεσηκώνει τον γυναικωνίτη και ξετρελαίνει τα παιδιά! θα πάρουμε το πρωτάθλημα! -καλά, εμείς πήραμε βραζιλιάνο, κάνει και καφέ!
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν θα είχαμε όλα τα παραπάνω "Ιεροψαλτικά παρατράγουδα" και όχι μόνο, εάν εφαρμόζονταν πλήρως ο σχετικός Κανονισμός 176/2006!
Κατά τη γνώμη μου, δίνει απαντήσεις σ΄όλα τα επιμέρους ζητήματα:
1). Διορισμό Ιεροψαλτών.
2). Καθήκοντα Ιεροψαλτών.
3). Δικαιώματα Ιεροψαλτών.
4). Αποχώρηση - Απόλυση Ιεροψαλτών.
5). Πειθαρχικά παραπτώματα Ιεροψαλτών.
6). Σχέσεις Ιεροψαλτών με τους Ιερείς του Ιερού Ναού, του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου και των Ενοριτών κ. άλλα.
Βέβαια, "η αχίλλειος πτέρνα του" βρίσκεται, κατά τη γνώμη μου, στο τελευταίο άρθρο: "Από τις διατάξεις του Κανονισμού αυτού προκαλείται δαπάνη σε βάρος των Νομικών Προσώπων των Ιερών Ναών της Εκκλησίας της Ελλάδος, το ύψος της οποίας δεν μπορεί να προσδιορισθεί."
Είναι το ευαίσθητο σημείο, που ευθύνεται, σε μεγάλο βαθμό, για τις Ιεροψαλτικές μεταβολές - ανακατατάξεις στα διάφορα αναλόγια!
 

Α.Ροδης

Μέλος
Από το 1989 που εγκαταστάθηκα στο κλεινόν(;):wink: άστυ, έχω αλλάξει 5 ναούς...
Ομολογώ ότι πάντα έφευγα εγώ και πάντα ύστερα από προειδοποίηση, αλλά οι βαθύτεροι λόγοι οφείλονταν σε ανθρώπους που υπηρετούσαν στους ναούς.
Η πρώτη αλλαγή έγινε λόγω αποδοχών (όταν οι μέσες αποδοχές ήταν γύρω στις 30.000 δρχ. έπαιρνα 18.000 (23.000μικτά - ΦΜΥ) Η αλήθεια είναι ότι ο προϊστάμενος -ήδη μακαριστός- δεν ήθελε να φύγω, όταν του το ανακοίνωσα, και μάλιστα απείλησε τον ιερέα του νέου ναού που είχα συμφωνήσει, ότι αν με προσλάβει θα πάρει τα παπούτσια του στο χέρι (δυσμενής μετάθεση):confused:, και μου υποσχέθηκε τις 30.000, που επειδή έμειναν μόνο στα λόγια, έστειλα την παραίτησή μου ταχυδρομικώς.:D
Η δεύτερη αλλαγή έγινε μετά από ένα χρόνο γιατί ... παίρνοντας βαθειά ανάσα για να ζητήσω αύξηση και πρίν βγάλω φθόγγο από το στόμα μου, λες και ήξερε ο ταμίας τί ήθελα να πω, μου λέει: «Μη ζητήσεις αύξηση, δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουμε». οπότε υπέβαλα παραίτηση.
Στην τρίτη περίπτωση (σαν αριστερός) ήθελαν να έχω κρεββάτι εκστρατείας στο ναό, πράγμα αδύνατο εφόσον ήμουν τραπεζικός εν ενεργεία. Στην πρότασή μου να προσλάβουν τρίτο για τις καθημερινές και τα μυστήρια και εγώ να εξυπηρετώ τις Κυριακές, απάντησε: «Μα τις Κυριακές δεν έχουμε πρόβλημα, βλέπεις πόσοι μαζεύονται!» (Η σάρα και η μάρα και το κακό συναπάντημα:D)
Στην τέταρτη, αφορμή ήταν η συμπεριφορά του συναδέλφου δεξιού...
Ύστερα από όλη αυτή την ιστορία, απέκτησα φήμη, η οποία απευθυνόταν στους ιθύνοντες των ναών που έλεγε: Αυτόν θα πάρετε; Αυτός δεν στεριώνει πουθενά! Όπου τον προσέλαβαν, μετά από λίγο τους έφευγε...
Το εκκλησίασμα όμως σε όλες αυτές τις περιπτώσεις με ρωτούσε: «Γιατί μας έφυγες;»
Αν υπάρχουν σχόλια, ας εκτεθούν, χωρίς ... εκθέσεις:wink:.
Οταν ο παππας αυθαιρετω τροπο ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΨΑΛΤΗ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Του υπενθυμίζουμε τον κανονισμο....χαχαχα! :D
Ακεριβώς κ. Καρασταμάτη, του υπενθυμίζουμε απλώς μή μπορώντας να κάνουμε κάτι άλλο. Είμαστε ο τελευταίος κρίκος στην αλυσίδα όπως άπειρες φορές έχει ειπωθεί.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
έχετε δίκιο...
υπενθυμίζεται απλά ένας νόμος του κράτους.
 
Μπα φαντάζομαι πως στην Καμπούλ τα πτυχία των μεντρεσέδων υπολογίζονται περισσότερο.
Η Ελλάς είναι χαρακτηριστική περίπτωση κατά την οποία το ερώτημα δεν είναι "Τί προβλέπει ο Νόμος;", αλλά "Τί παίζει;
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Από το 1989 που εγκαταστάθηκα στο κλεινόν(;):wink: άστυ, έχω αλλάξει 5 ναούς...
Ομολογώ ότι πάντα έφευγα εγώ και πάντα ύστερα από προειδοποίηση, αλλά οι βαθύτεροι λόγοι οφείλονταν σε ανθρώπους που υπηρετούσαν στους ναούς.
Η πρώτη αλλαγή έγινε λόγω αποδοχών (όταν οι μέσες αποδοχές ήταν γύρω στις 30.000 δρχ. έπαιρνα 18.000 (23.000μικτά - ΦΜΥ) Η αλήθεια είναι ότι ο προϊστάμενος -ήδη μακαριστός- δεν ήθελε να φύγω, όταν του το ανακοίνωσα, και μάλιστα απείλησε τον ιερέα του νέου ναού που είχα συμφωνήσει, ότι αν με προσλάβει θα πάρει τα παπούτσια του στο χέρι (δυσμενής μετάθεση):confused:, και μου υποσχέθηκε τις 30.000, που επειδή έμειναν μόνο στα λόγια, έστειλα την παραίτησή μου ταχυδρομικώς.:D
Η δεύτερη αλλαγή έγινε μετά από ένα χρόνο γιατί ... παίρνοντας βαθειά ανάσα για να ζητήσω αύξηση και πρίν βγάλω φθόγγο από το στόμα μου, λες και ήξερε ο ταμίας τί ήθελα να πω, μου λέει: «Μη ζητήσεις αύξηση, δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουμε». οπότε υπέβαλα παραίτηση.
Στην τρίτη περίπτωση (σαν αριστερός) ήθελαν να έχω κρεββάτι εκστρατείας στο ναό, πράγμα αδύνατο εφόσον ήμουν τραπεζικός εν ενεργεία. Στην πρότασή μου να προσλάβουν τρίτο για τις καθημερινές και τα μυστήρια και εγώ να εξυπηρετώ τις Κυριακές, απάντησε: «Μα τις Κυριακές δεν έχουμε πρόβλημα, βλέπεις πόσοι μαζεύονται!» (Η σάρα και η μάρα και το κακό συναπάντημα:D)
Στην τέταρτη, αφορμή ήταν η συμπεριφορά του συναδέλφου δεξιού...
Ύστερα από όλη αυτή την ιστορία, απέκτησα φήμη, η οποία απευθυνόταν στους ιθύνοντες των ναών που έλεγε: Αυτόν θα πάρετε; Αυτός δεν στεριώνει πουθενά! Όπου τον προσέλαβαν, μετά από λίγο τους έφευγε...
Το εκκλησίασμα όμως σε όλες αυτές τις περιπτώσεις με ρωτούσε: «Γιατί μας έφυγες;»
Αν υπάρχουν σχόλια, ας εκτεθούν, χωρίς ... εκθέσεις:wink:.
Εξαιρετικό θέμα κ έπεσα τυχαία εδώ.
Όχι δεν είναι δυσμενές στοιχείο γιαυτούς που γνωρίζουν.
Η απάντηση δόθηκε εδώ σε αυτό το μνμ.
Δεν θα είχαμε όλα τα παραπάνω "Ιεροψαλτικά παρατράγουδα" και όχι μόνο, εάν εφαρμόζονταν πλήρως ο σχετικός Κανονισμός 176/2006!
Κατά τη γνώμη μου, δίνει απαντήσεις σ΄όλα τα επιμέρους ζητήματα:
1). Διορισμό Ιεροψαλτών.
2). Καθήκοντα Ιεροψαλτών.
3). Δικαιώματα Ιεροψαλτών.
4). Αποχώρηση - Απόλυση Ιεροψαλτών.
5). Πειθαρχικά παραπτώματα Ιεροψαλτών.
6). Σχέσεις Ιεροψαλτών με τους Ιερείς του Ιερού Ναού, του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου και των Ενοριτών κ. άλλα.
Βέβαια, "η αχίλλειος πτέρνα του" βρίσκεται, κατά τη γνώμη μου, στο τελευταίο άρθρο: "Από τις διατάξεις του Κανονισμού αυτού προκαλείται δαπάνη σε βάρος των Νομικών Προσώπων των Ιερών Ναών της Εκκλησίας της Ελλάδος, το ύψος της οποίας δεν μπορεί να προσδιορισθεί."
Είναι το ευαίσθητο σημείο, που ευθύνεται, σε μεγάλο βαθμό, για τις Ιεροψαλτικές μεταβολές - ανακατατάξεις στα διάφορα αναλόγια!

Είμαστε επαγγελματίες.-
 
Top