Δισκογραφία Πέτρου Μανέα

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δύσκολο να ιχνηλατήσει κανείς δισκογραφία ηλικίας 90-100 χρόνων, σε μιας εποχής που οι υπολογιστές και το Internet δεν υπήρχαν και πολλά από τα αρχεία των εταιριών έχουν καταστραφεί. Έτσι, δεν μπορώ να πω πως γνωρίζω όλους τους δίσκους του σπουδαίου αυτού καλλιτέχνη, όμως με οδηγό κάποια sites και κάποια βιβλία θα προσπαθήσω να συγκεντρώσω κάποιους γνωστούς τίτλους. Βέβαια, την εργασία αυτή την έκανα και στο παρελθόν, εδώ όμως θα τα παρουσιάσω πιο συγκεντρωμένα.

-Ηχογραφήσεις της εταιρίας Gramophone στη Σμύρνη.
Για τις ηχογραφήσεις αυτές πληροφορούμαστε από το βιβλίο «ΣΜΥΡΝΗ - Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΖΩΗ 1900-1922» του Αριστομένη Καλυβιώτη. Οι ηχοληψίες της συγκεκριμένης αποστολής της Gramophone στη Σμύρνη πραγματοποιήθηκαν μεταξύ 15 και 19 Δεκεμβρίου του 1911. Οι αριθμοί μήτρας δίσκου και σειράς εταιρίας των εγγραφών του Μανέα είναι μεγαλύτεροι των λοιπών ηχογραφήσεων της ίδιας αποστολής, επομένως ενδεχομένως να ηχογραφήθηκαν τελευταίοι. Ο κ. Καλυβιώτης μας πληροφορεί πως:

Σε όλες ως εκτελεστής εμφανίζεται ο «κύριος Πέτρος» συνοδευόμενος από «εκκλησιαστικό χορό» (church choir γράφει η ετικέτα του δίσκου), εκτός μιας ψαλμωδίας (Άξιον εστί) που εκτελεί μόνος του. Πρόκειται για το διάσημο Σμυρνιό ψάλτη Πέτρο Μανέα.

Η χρονολόγηση των δίσκων αυτών εδώ στα 1909 κρίνεται ανακριβής καθώς ο κ. Καλυβιώτης παραθέτει πολλά τεκμύρια συμπεριλαμβανομένων χρονολογημένων επιστολών κλπ, οπότε δεν τίθεται εν αμφιβόλω η δική του ακριβής ημερομηνία που έγραψα παραπάνω.
Τη λίστα των ηχογραφήσεων αυτών τη σάρωσα και την ανέβασα εδώ, όμως την ξανανεβάζω και παρακάτω για να τα έχουμε συγκεντρωμένα.

Maneas 1911.jpg


-Ηχογράφηση της εταιρίας Favorite στη Σμύρνη.
Βάσει ενός συνειρμού, τον οποίο αναλύω λεπτομερώς εδώ, ο οποίος εδράζει στο βιβλίο «ΣΜΥΡΝΗ - Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΖΩΗ 1900-1922» του Αριστομένη Καλυβιώτη και τη σελίδα αυτή, προκείπτει πως ο Πέτρος Μανέας ηχογράφησε για λογαριασμό της Favorite στις 7 Ιουνίου του 1912 τα παρακάτω μέλη (ο πίνακας προέρχεται από το προαναφερθέν βιβλίο):

Favorite.jpg

και οι ηχογραφήσεις ανατυπώθηκαν από την Columbia στο δίσκο με κωδικό E7074. Σε διαφήμιση της εταιρίας το 1916 φέρεται ο δίσκος να έχει τα παραπάνω μέλη, εδώ όμως αναγράφονται αναλυτικότερα τα περιεχόμενά του ως:

CO-E 6074
ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ ΗΜΕΡΑ- ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ- ΣΩΣΟΝ ΚΥΡΙΕ ΤΟΝ ΛΑΟΝ ΣΟΥ

Είναι άγνωστο εάν πραγματοποιήθηκαν και άλλες ηχογραφήσεις του Μανέα από την Favorite, καθώς η αρίθμηση των δίσκων που συγκεντρώθηκαν με τις ηχογραφήσεις της εταιρίας αυτής στη Σμύρνη παρουσιάζει κενά.

Να πρόκειται για το δίσκο από όπου προέρχονται το «Δεύτε λάβετε φως» και το δοξαστικό «Αναστάσεως ημέρα» που ανέβηκαν εδώ; Προβληματίζομαι διότι, το μεν «Αναστάσεως ημέρα» και το «Χριστός ανέστη» (που αποτελεί τμήμα του) ακούγονται στην ηχογράφηση, το δε «Δεύτε λάβετε φως» που προηγείται, δεν αναγράφεται στο δίσκο. Δεν υπάρχουν, πάντως, τα περιεχόμενα αυτά σε άλλη λίστα και δε νομίζω να πέφτω τόσο έξω ώστε να πρόκειται για άλλον ερμηνευτή.


-Ηχογραφήσεις της εταιρίας Odeon Γερμανίας (1925-1930).
Όπως έγραψα κι εδώ, τις περισσότερες πληροφορίες τις για την ομάδα αυτή των ηχογραφήσεων τις αντλώ από τη σελίδα αυτή.
Όλοι οι δίσκοι στον παραπάνω σύνδεσμο φέρουν χρονολογία 1911 και λέγεται πως ηχογραφήθηκαν στην Odeon Γερμανίας. Εντούτοις, οι γνωστές εξ αυτών ηχογραφήσεις δε μοιάζουν να πραγματοποιήθηκαν με τη μέθοδο του χωνιού που εφαρμοζόταν την εποχή εκείνη. Στοιχείο που συνηγορεί επίσης στο ότι οι παρακάτω δίσκοι είναι μεταγενέστεροι είναι και η αναφορά στα links του μηνύματός μου αυτού πως οι δίσκοι ηχογραφήθηκαν μεταξύ των ετών 1925-1930. Άλλο στοιχείο είναι πως κάποιες από τις παρακάτω ηχογραφήσεις είναι χρονολογημένες στο CD της FM Records με χρονολογίες 1929 και 1930, τις οποίες παραθέτω κι εδώ στα αντίστοιχα μέλη. Αφού διόρθωσα τα περιεχόμενα των όψεων κάποιων δίσκων όπου μέλη αναγράφονταν σε λάθος πλευρά, πληροφορίες που συνήγαγα σε αντιπαραβολή με το CD της FM Records, προέκυψε η παρακάτω λίστα.

GZA 6001
1 ΕΝ ΙΟΡΔΑΝΗ - ΙΟΡΔΑΝΗ ΠΟΤΑΜΕ - ΟΣΟΙ ΕΙΣ ΧΡΙΣΤΟΝ
2 ΕΠΙ ΣΟΙ ΧΑΙΡΕΙ ΚΕΧΑΡΙΤΩΜΕΝΗ

GZA 6002 (1930)
1 ΙΔΟΥ Ο ΝΥΜΦΙΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ - ΤΟΝ ΝΥΜΦΩΝΑ ΣΟΥ ΒΛΕΠΩ
2 ΕΡΧΟΜΕΝΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ

GZA 6003 (1930)
1 ΘΕΟΤΟΚΕ ΠΑΡΘΕΝΕ ( ΤΕ-ΡΙ-ΡΕΜ )
2 ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΣΤΡΑΤΗΓΩ

GZA 6004
1 ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ ΗΜΕΡΑ
2 ΣΗΜΕΡΟΝ ΚΡΕΜΑΤΑΙ (1930)

GZA 6005
1 Η ΓΕΝΝΗΣΙΣ ΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ
2 Η ΠΑΡΘΕΝΟΣ ΣΗΜΕΡΟΝ - ΕΠΕΣΚΕΨΑΤΟ ΗΜΑΣ

GZA 6006
1 ΔΕΥΤΕ ΙΔΩΜΕΝ ΠΙΣΤΟΙ - ΤΙ ΘΑΥΜΑΖΕΙΣ ΜΑΡΙΑΜ
2 ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΕΝΝΑΤΑΙ - ΜΑΓΟΙ ΚΑΙ ΠΟΙΜΕΝΕΣ - ΝΕΗΓΕΝΕΣ ΜΑΓΩΝ

GZA 6007 (1929)
1 ΕΙΣ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ - ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟΦΑΝΤΟΡΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ
2 ΠΑΤΕΡΑ ΥΙΟΝ

GZA 6008
1 Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΚΡΙΜΑ ΣΟΥ ( ΨΑΛΜΟΣ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ ) 1ΟΝ ΜΕΡΟΣ
2 Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΚΡΙΜΑ ΣΟΥ ( ΨΑΛΜΟΣ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ ) 2ΟΝ ΜΕΡΟΣ

GZA 6009
1 ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ Ι
2 ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΙΙ

GZXX 4802
1 ΚΑΣΣΙΑΝΗ 1ΟΝ ΜΕΡΟΣ
2 ΚΑΣΣΙΑΝΗ 2ΟΝ ΜΕΡΟΣ


-CD "Μουσική της Ελληνικής Ορθόδοξης Εκκλησίας Music of the Greek Orthodox Church 1924-1930" (FM Records)
Στη δεκαετία του '90 κυκλοφόρησε στη σειρά «Ελλάδος Αρχείον» το παραπάνω CD το οποίο περιέχει ψηφιοποιημένους δίσκους γραμμοφώνου εκκλησιαστικής μουσικής. Από τον εν θέματι καλλιτέχνη υπάρχουν στα αναγραφόμενα tracks τα μέλη:
Μονωδίες:
5. ΘΕΟΤΟΚΕ ΠΑΡΘΕΝΕ ( ΤΕ-ΡΙ-ΡΕΜ )
7. ΕΡΧΟΜΕΝΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ
10. ΕΙΣ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ - ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟΦΑΝΤΟΡΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ
Πολυφωνική Χορωδία:
14. ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΣΤΡΑΤΗΓΩ
16. ΣΗΜΕΡΟΝ ΚΡΕΜΑΤΑΙ
18. ΙΔΟΥ Ο ΝΥΜΦΙΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ - ΤΟΝ ΝΥΜΦΩΝΑ ΣΟΥ ΒΛΕΠΩ
22. ΠΑΤΕΡΑ ΥΙΟΝ


Κάνοντας ένα γενικό απολογισμό βάσει των παραπάνω, τα μέλη που μας λείπουν από το Διαδίκτυο και το εμπόριο είναι όλες οι εγγραφές στη Σμύρνη πλην του «Άξιον εστί», η δεύτερη όψη του δίσκου της Columbia, το «Επί σοι χαίρει Κεχαριτωμένη» του δίσκου GZA 6001 και οι δίσκοι GZA 6008, GZA 6009, GZXX 4802 και GZA 6005. Για τον τελευταίο αυτόν αμφιβάλλω αν περιλαμβάνονται μόνο τα αναγραφόμενα, αφού και στους δίσκους GZA 6002 & GZA 6007 κάποια μέλη της α' πλευράς αναγράφονται στη δεύτερη, όμως οι γνωστές μας πηγές τα έχουν μαζί.

Ακόμη, από τα γνωστά μέλη, το μόνο για το οποίο διατηρώ επιφυλάξεις αν ταυτοποιείται στις παραπάνω λίστες είναι το «Δεύτε λάβετε φως-Αναστάσεως ημέρα», που εικάζω πως πρόκειται για το δίσκο της Columbia.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Φαίνεται πως κάτι βρήκα και για το «Δεύτε λάβετε φως». Στη σελίδα αυτή, την οποία συμβουλεύομαι για τη δισκογραφία του γραμμοφώνου, διατίστωσα πως υπάρχουν οι σμυρναίικοι δίσκοι του Πέτρου Μανέα με όνομα καλλιτέχνη σκέτο «Πέτρος». Έτσι επέλεξα το όνομα του καλλιτέχνη και μου έβγαλε τα αποτελέσματα που βλέπετε εδώ. Εκτός από τους δίσκους της λίστας που ανέβασα υπάρχει και ένας άγνωστος, ηχογραφημένος στην Columbia Αμερικής με αριθμό δίσκου και περιεχόμενα:

CO-E 6074
ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ ΗΜΕΡΑ- ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ- ΣΩΣΟΝ ΚΥΡΙΕ ΤΟΝ ΛΑΟΝ ΣΟΥ

Χρονολογείται στα 1918. Παρά το ότι οι υπόλοιπες χρονολογήσεις των δίσκων του Μανέα είναι εσφαλμένες*, δεν έχουμε άλλο στοιχείο για την ημερομηνία και άρα τη δεχόαστε μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου. Βέβαια, εξακολουθεί να υπάρχει το ερωτηματικό αν πρόκειται για το δίσκο από όπου υπάρχει το «Δεύτε λάβετε φως» και το δοξστικό «Αναστάσεως ημέρα» που ανέβηκαν εδώ, αφού το «Αναστάσεως ημέρα» και το «Χριστός ανέστη» που αποτελεί τμήμα του ακούγονται στην ηχογράφηση, το δε «Δεύτε λάβετε φως» δεν αναγράφεται στο δίσκο.

Τα στοιχεία αυτά τα προσθέτω και παραπάνω.

__________
*Οι μεν της Σμύρνης χρονολογούνται στα 1909, κάτι που καταρρίπτεται από τη λεπτομερή έρευνα του κ. Καλυβιώτη που τους χρονολογεί βάσει επιστολών και άλλων τεκμυρίων στα 1911, οι δε της Odeon αποδείχτηκε παραπάνω πως δεν είναι στα 1911 αλλά χονδρικά μεταξύ των ετών 1925-1930.
 
Last edited:

Drygi

Νέο μέλος
Ευχαριστούμε Γιάννη!

75398be794a6.jpg
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστούμε Γιάννη!

75398be794a6.jpg
Κι εγώ για την ετικέτα! Παρεμπιπτώντως, τι παίζει με τις ετικέτες; Εδώ βρήκα και ανέβασα την ετικέτα της ίδιας ηχογράφησης σε κόκκινο φόντο. Υπάρχει μήπως κάποια σχέση μήτρας-ανατύπωσης ή είναι όλα πρωτότυπα, γνωρίζει κανείς;
 

Drygi

Νέο μέλος
Αυτό που έχει για μένα ενδιαφέρον είναι οτι ο Μανέας, μαθητής του Ναυπλιώτη, δεν δίσταζε να μεταπηδά από το ελληνικό (ας μην γράψω 'βυζαντινό') ύφος στο δυτικοευρωπαϊκό πολυφωνικό και τ' αναπάλιν. Για τους σημερινούς ψάλτες, αυτό θα ήταν εντελώς αδιανόητο.

ΥΓ. Τα στοιχεία για τη δισκογραφία του 1925 - 30, επαληθεύονται από καταλόγους δίσκων της εποχής. Είναι ακριβώς όπως τα δίνεις, και με βεβαιότητα δεν πρόκειται για ηχογραφήσεις του 1911. Κι εγώ δεν έχω βρεί αναφορές σε άλλους δίσκους. Χάριν πληρότητος, παραθέτω και το βιογραφικό του από τον Αντωνέλλη.
 

Attachments

  • 9538f18db2c0.jpg
    9538f18db2c0.jpg
    125.9 KB · Views: 41
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αυτό που έχει για μένα ενδιαφέρον είναι οτι ο Μανέας, μαθητής του Ναυπλιώτη, δεν δίσταζε να μεταπηδά από το ελληνικό (ας μην γράψω 'βυζαντινό') ύφος στο δυτικοευρωπαϊκό πολυφωνικό και τ' αναπάλιν. Για τους σημερινούς ψάλτες, αυτό θα ήταν εντελώς αδιανόητο.

ΥΓ. Τα στοιχεία για τη δισκογραφία του 1925 - 30, επαληθεύονται από καταλόγους δίσκων της εποχής. Είναι ακριβώς όπως τα δίνεις, και με βεβαιότητα δεν πρόκειται για ηχογραφήσεις του 1911. Κι εγώ δεν έχω βρεί αναφορές σε άλλους δίσκους. Χάριν πληρότητος, παραθέτω και το βιογραφικό του από τον Αντωνέλλη.
Αν έχεις πρόσβαση σε καταλόγους της εποχής, μπορείς να μας πεις χρονολογίες και για τους υπόλοιπους δίσκους της περιόδου εκείνης; Ακόμη, μπορούμε άραγε να βρούμε αν έκανε και άλλους δίσκους στην Columbia;

Κάποιες απορίες μου πάνω στη βιογραφία θα τις εκφράσω στο οικείο θέμα.
 

Drygi

Νέο μέλος
Γιάννη δεν έχω βρεί αναφορές σε άλλους δίσκους, πουθενά. Θα σκανάρω το συντομότερο και θα αναρτήσω τη σελίδα από τον κατάλογο της Οδεόν, που όμως δεν ξέρω την χρονολογία του, καθώς έχω μόνο τη φωτοτυπία. Εικάζω ότι είναι του 1930 ή αμέσως μετά.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αντικατέστησα το κομμάτι του πρώτου μηνύματος για την Columbia:

-Ηχογράφηση της εταιρίας Columbia Αμερικής (1918).
Στη σελίδα αυτή βρίσκουμε ηχογραφήσεις του Πέτρου Μανέα όχι μόνο με το πλήρες του ονοματεπώνυμο αλλα και με μόνο το μικρό του (Πέτρος), καθώς οι πρώτοι του δίσκοι έτσι επιγράφονταν. Μοναδικός δίσκος που συναντούμε με το όνομα αυτό πλην των ηχογραφήσεών του στη Σμύρνη είναι ο παρακάτω.

CO-E 6074
ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ ΗΜΕΡΑ- ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ- ΣΩΣΟΝ ΚΥΡΙΕ ΤΟΝ ΛΑΟΝ ΣΟΥ

Να πρόκειται για το δίσκο από όπου προέρχονται το «Δεύτε λάβετε φως» και το δοξαστικό «Αναστάσεως ημέρα» που ανέβηκαν εδώ; Προβληματίζομαι διότι, το μεν «Αναστάσεως ημέρα» και το «Χριστός ανέστη» που αποτελεί τμήμα του ακούγονται στην ηχογράφηση, το δε «Δεύτε λάβετε φως» προηγείται, όμως, δεν αναγράφεται στο δίσκο. Δεν υπάρχουν, πάντως, τα περιεχόμενα αυτά σε άλλη λίστα και δε νομίζω να πέφτω τόσο έξω ώστε να πρόκειται για άλλον ερμηνευτή.

με βάση το συλλογισμό που αναλύω εδώ.
 

fakk

Μέλος
Οι ηχογραφήσεις της Odeon Γερμανίας / GZA-600x έχουν αριθμό μήτρας γύρω απο το Gο-1500 και επομένως πραγματοποιήθηκαν μεταξύ τέλους 1929 και αρχάς 1930.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έλαβα τα πιό κάτω στοιχεία ιδιωτικά από τον κ. Καλυβιώτη και με τη σύμφωνη γνώμη του τα αναρτώ εδώ:

Σας συγχαίρω για την προσπάθειά σας, να συγκεντρώσετε όλο αυτό το υλικό με τις ψαλμωδίες. Σαν συγγραφέας του βιβλίου "Σμύρνη - Η μουσική ζωή ", θέλω να επισημάνω κάποια μικρολάθη σας και να κάνω και κάποιες διευκρινίσεις.
Ο δίσκος της Favorit Record με στοιχεία (1-55068 και 1-59085 από κάθε πλευρά), περιέχει τις ψαλμωδίες "Άξιον Εστί" και "Αναστάσεως ημέρα" αντίστοιχα. Πρόκειται συνεπώς για ένα δίσκο και όχι για δύο. Ο δίσκος αυτός έχει καταγραφεί στην σελίδα 193 του προαναφερθέντος βιβλίου και στον στον κατάλογο που αφορά της ηχογραφήσεις της "Favorit Record" στη Σμύρνη το 1912. Ο δίσκος αυτός ξανακυκλοφόρησε τα επόμενα χρόνια στην Αμερική από την εκεί Columbia, με αριθμό καταλόγου Ε 6074 και τις ίδιες ακριβώς ψαλμωδίες. Ο δίσκος της Columbia δεν αναφέρει τον ψάλτη. Η καταγραφή για το βιβλίο έγινε από τέτοιον δίσκο ("Columbia") και κατά συνέπεια ο εκτελεστής χαρακτηρίζεται "άγνωστος". Για το αν όμως είναι ο Π. Μανέας, ή πρέπει να βρεθεί ο πρωτότυπος δίσκος της "Favorit" μήπως τυχόν γράφει τον εκτελεστή, ή να γίνει σύγκριση της φωνής που ακούγεται μ' εκείνη του Μανέα (χρειάζεται πραγματογνωμοσύνη).
Όσο για την ψαλμωδία από τον δίσκο "The Gramophone Co / 14857 ΣΩΣΟΝ ΗΜΑΣ Εκκλησιαστική Χορωδία" που αναφέρει ο Μανιάτης, δεν ήταν σε γνώση μου όταν βγήκε το βιβλίο (προηγήθηκε από εκείνο του Μανιάτη). Οπωσδήποτε όμως είναι ηχογραφημένη την ίδια μέρα που ηχογράφησε τις άλλες ο Μανέας το 1911 στη Σμύρνη και, πιθανότατα από την ίδια χορωδία που τον συνόδευε.
Επίσης, νομίζω στον κατάλογο της "The Gramophone Co" πρέπει να προσθέσετε την Ψαλμωδία "Πάσα η κτίσις" με τον Π. Μανέα (στοιχεία δίσκου 14867/2375/y), που υπάρχει στο βιβλιο μου και πιθανότατα σας διέφυγε. Τελειώνοντας πρέπει να σας επισημάνω οτι οι ηχογραφήσεις της εταιρείας "The Gramophone Co" δεν έχουν καμμία σχέση μ' εκείνες της "Favorit Record", όπως διεξοδικά αναφέρεται στο προαναφερθέν βιβλίο μου. Είμαι πρόθυμος για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση

Ευχαριστώ
Αρ. Καλυβιώτης
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Θερμές ευχαριστίες και δημοσίες στον κ. Καλυβιώτη και το πολύτιμο έργο που επιτελεί και μας προσφέρει στα βιβλία του!

Πρέπει να έγραψε το μήνυμα αυτό κατόπιν αναγνώσεως του μηνύματός μου αυτού, καθώς εκεί παραλλείπεται ο δίσκος του «Πάσα η κτίσις», ο οποίος απουσιάζει και από τη λίστα που παρέθεσε παραπάνω το μέλος fakk. Στο παρόν θέμα, όμως, παρατίθεται.

Πολύτιμες οι πληροφορίες του για το δίσκο με το «Σώσον ημάς», ότι δηλαδή ηχογραφήθηκε την ίδια ημερομηνία με τις εγγραφές του Πέτρου Μανέα! Παρακάτω παραθέτω τις τέσσερις εγγραφές (= 2 δίσκοι?) με τους γειτονικούς κωδικούς. Αν ηχογραφήθηκε ο πρώτος την ίδια ημερομηνία, εικάζω πως και οι υπόλοιποι μαζί θα ηχογραφήθηκαν. Αφού ο κ. Καλυβιώτης είναι πρόθυμος για οποιαδήποτε διευκρύνιση, θα μπορούσαμε να του κάνουμε μια ερώτηση σχετικά;

The Gramophone Co / 14857 ΣΩΣΟΝ ΗΜΑΣ Εκκλησιαστική Χορωδία
The Gramophone Co / 14858 ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΟΝ Εκκλησιαστική Χορωδία
The Gramophone Co / 14859 ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚΡΑΞΑ Εκκλησιαστική Χορωδία
The Gramophone Co / 14860 ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΝ Εκκλησιαστική Χορωδία

Τέλος, περί πραγματογνωμοσύνης, πιστεύω πως δε θα διαφωνήσετε για την ταύτιση της φωνής με αυτή του Πέτρου Μανέα, τουλάχιστον εγώ σε εκείνον απέδωσα την ηχογράφηση πριν αναζητήσω τη δισκογραφία. Βέβαια, δεν γνωρίζουμε 100% αν προέρχεται από τον προαναφερθέντα δίσκο, καθώς ήρθα στην κατοχή μου από κασέτα. Εντούτοις, ο χώρος της ηχογράφησης (Σμύρνη) και η έλλειψη άλλης αναφοράς περί δίσκου Μανέα πιστεύω πως μας οδηγούν συνειρμικά στο πρόσωπό του. Για κάποιο λόγο ο κ. Μανιάτης, τουλάχιστον στη μορφή που ήρθε στα χέρια μου η λίστα της δισκογραφίας του, ενώ για τη Favorite δίνει άγνωστο εκτελεστή, για την Columbia αναφέρει το όνομα Πέτρος, χωρίς επώνυμο, όπως παρατίθεται και στη λίστα του μέλους fakk, κάτι που ενισχύει τον παραπάνω συλλογισμό.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μεταφέρω και πάλι από ιδιωτική επικοινωνία

Όπως σας είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, ο καθορισμός της
δισκογραφίας των 78 στροφών δεν είναι εύκολος. Ιδίως στις πριν το 1922
Ελληνόφωνες ηχογραφήσεις. Επίσης, στις μετά το 1950 ηχογραφήσεις της
Αμερικής! Εκεί είναι πραγματικό χάος! Έχω εντοπίσει πάνω απο 70 μικρές
εταιρείες, που ηχογράφησαν και κυκλοφόρησαν τέτοιους δίσκους! Κάθε
πληροφορία συνεπώς, πρέπει να συνοδεύεται από το ανάλογο ντοκουμέντο
που την επικυρώνει. Αναρτήσεις στο διαδίκτυο που λένε "το άκουσα και
από το ύφος διαπίστωσα οτι είναι ο τάδε ψάλτης, ή η τάδε χορωδία", δεν
πρέπει να λαμβάνονται υπ' όψιν.
Στα ερωτήματα τώρα που τέθηκαν. Μετά από έρευνα προέκυψαν νέα
στοιχεία. Έτσι, κατ' αρχήν επιμένω στα όσα είπα για τον δίσκο της
Columbia Ε 6074 (επανέκδοση από την Favorit Record).
Επίσης, οι 8 ηχογραφήσεις του Μανέα, που υπάρχουν στην σελίδα 188 του
βιβλίου μου, έγιναν σίγουρα στη Σμύρνη το 1911. Έχω και τους 4 δίσκους
που τις περιέχουν στα χέρια μου, και είμαι απόλυτα βέβαιος!
Για τις άλλες 4 ηχογραφήσεις της εταιρείας The Gramophone Co που
γίνεται λόγος, τα πλήρη στοιχεία τους είναι τα παρακάτω:
The Gramophone Co / 14857 ΣΩΣΟΝ ΗΜΑΣ Εκκλησιαστική Χορωδία, μήτρα 13462 b

The Gramophone Co / 14858 ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΟΝ Εκκλησιαστική Χορωδία, μήτρα 13463 b

The Gramophone Co / 14859 ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚΡΑΞΑ Εκκλησιαστική Χορωδία, μήτρα 13466 b

The Gramophone Co / 14860 ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΝ Εκκλησιαστική Χορωδία, μήτρα 13467 b
Οι δυό τελευταίες επανακυκλοφόρησαν στις δύο πλευρές του δίσκου VICTOR
63511-(A-Β). Αυτόν τον δίσκο τον έχω.
Σύμφωνα με τα στοιχεία που έστειλε ο ηχολήπτης Gaisberg στην εταιρεία
του, οι ηχογραφήσεις αυτές έγιναν στη Αθήνα, την Άνοιξη του 1909! Αν
και προσωπικά διατηρώ μεγάλες επιφυλάξεις για την Αθήνα (αναλύω το
θέμα στο υπό έκδοση βιβλίο μου για τα Σμυρναίικα τραγούδια), δεν είναι
καθόλου σίγουρο οτι συμμετέχει η ίδια εκκλησιαστική χορωδία, που
συνόδευσε τον Μανέα το 1911! Και η ίδια όμως να είναι, πιθανότατα θα
έχει άλλη σύνθεση.
Συμπέρασμα: Ζητώ συγνώμην από τους αναγνώστες του φόρουμ, γιατί έκανα λάθος οταν είπα οτι το ΣΩΣΟΝ ΗΜΑΣ ήταν ηχογραφημένο το 1911! Γιατί δεν ήξερα ακόμα τη μήτρα του δίσκου! Με παρέσυρε ο διπλανός σχεδόν αριθμός καταλόγου του, μ' εκείνους των ηχογραφήσεων του Μανέα! Εξαιρετικά σπάνιο αυτό το γεγονός στη δισκογραφία, πώς όμως συνέβηκε? Δύο περιπτώσεις υπάρχουν. Πρώτον η εταιρεία να κυκλοφόρησε το 1909 τις
ηχογραφήσεις της Αθήνας, με άλλους αριθμούς καταλόγου. Απίθανο το
θεωρώ, γιατί κάπου θα είχε εμφανισθεί ένας τέτοιος δίσκος. Δεύτερον,
να τις κυκλοφόρησε όλες μαζί μ' εκείνες του Μανέα το 1911. Πιό λογική
εκδοχή. Τέτοιο περιστατικό πιθανόν να είχαμε το 1941 στην Ελλάδα, που
κάποιες από τις τελευταίες προπολεμικές ηχογραφήσεις, απ' οτι
ακούστηκε, κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά το 1945.
Δεν ξέρω αν έγινα απόλυτα κατανοητός, στους μη ειδικούς αναγνώστες.
Όμως, καταλαβαίνει ο καθένας τις δυσκολίες που υπάρχουν, στο να γίνει
μία σωστή ελληνόφωνη δισκογραφία.
Ευχαριστώ για την φιλοξενία
Αριστομένης Καλυβιώτης
Υ.Γ. Οι τέσσερις παραπάνω ηχογραφήσεις, κυκλοφόρησαν το 1913-1914 και
με κάποιους άλλους τετραψήφιους κωδικούς ( που αρχίζουν από 0) στην
ετικέτα τους. Αυτό όμως είναι μία άλλη μία ιστορία και, πιθανόν στο
μέλλον να επανέρθω, αφού μελετήσω το θέμα επαρκώς.
 

fakk

Μέλος
Όπως έγραψα σε άλλο θέμα σχετικά με τα:

ΚΥΡΙΕ ΚΕΚΡΑΞΑ δίσκος Gramophone Co 14859 /13466b
ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΝ δίσκος Gramophone Co 14860 /13467b

Ο Αμερικανός καθηγητής Kelly γράφει ότι σύμφωνα με τα στοιχεία που έστειλε ο ηχολήπτης Fred W. Gaisberg στην εταιρεία του, η ηχογράφηση έγινε στη Σμύρνη τον Μάιο του 1909 και συμπληρώνει ότι δεν υπάρχει ακριβής ημερομηνία στην έκθεσή του.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ακόμα μια επικοινωνία από τον κ. Καλυβιώτη.

Όσα σας είπα και στο προηγούμενο μύνημα, τα στοιχεία για τις 4
ηχογραφήσεις της Gramophone, τα έχω διασταυρώσει με τον Ολλανδό
ερευνητή Hugo Strotbaum. Ο τελευταίος πήγε 6 φορές στις αποθήκες τις
ΕΜΙ στη Αγγλία, και έχει στα χέρια του την αλληλογραφία των ηχοληπτών
για όλες τις ηχοληψίες που έκανε τότε αυτή η εταιρεία. Κάποιες μάλιστα
τέτοιες επιστολές, δημοσίευσα στο βιβλίο μου, μετά από ευγενή
παραχώρηση του ίδιου. Ο Strotbaum
λοιπόν (έχοντας τις επιστολές του ηχολήπτη στα χέρια του) σαφέστατα
τοποθετεί τις
ηχογραφήσεις αυτές στην Αθήνα. Διευκρινίζω εδώ οτι οι εκφρασθείσες
επιφυλάξεις μου, σχετικά με τον τόπο ηχογράφησης, δεν αφορούν την
Εκκλησιαστική χορωδία αλλά κάποιες άλλες ηχογραφήσεις. Συγκεκριμμένα
εκείνες της Στέλλας Κοκκίνη, που το 1909 ζούσε στη Σμύρνη και θεωρώ
οτι, ήταν εξαιρετικά δύσκολο να πάει στην Αθήνα για ηχογραφήσεις, αλλά
και από κάποιες άλλες λεπτομέρειες. Για την Εκκλησιαστική χορωδία
λοιπόν, μέχρις τυχόν αποδείξεως του εναντίον, τόπος ηχογράφησης είναι
η Αθήνα. Δεν ξέρω από που πήρε τα στοιχεία του ο Kelly, ξέρω όμως οτι
ο Strotbaum, τα πήρε από την πηγή τους.
 
Top