Ακολουθίες (http://akolouthies.wordpress.com)

tb---

τσοπάνης
Καλές όλες αυτές οι προσπάθειες με τα έτοιμα κείμενα, αλλά όπως πάει το θέμα, σε λίγο δεν θα έχουν ιδέα οι νεότεροι από τυπικό και σειρά.

- Πιάσε παιδί μου την παρακλητική

- εεεε, μισό λεπτό να μπώ με το μασίνι να δώ ον λαιν ~

:cool::confused:
 

Μάριος

Μέλος
Για εμένα πάντως σαν "ερασιτέχνη" ψάλτη ήταν πολύτιμη βοήθεια αυτά τα έτοιμα κείμενα. Αρχικά βασιζόμουν πολύ σε αυτά γιατί δεν καταλάβαινα καλά το τυπικό. Στην πορεία όμως, συγκρίνοντας τις φυλλάδες αυτές με τα όσα έλεγε το τυπικό καθώς και διαβάζοντας και το τυπικό του Βιολάκη έφτασα σε σημείο να μπορώ να βγάλω μια ακολουθία χωρίς την βοήθεια τούτων των κειμένων. Για το λόγο αυτό είμαι ευγνώμων σε αυτούς που καταβάλουν αυτή την ωραία προσπάθεια και τους ευχαριστώ.
Σε κάθε περίπτωση δεν βλέπω γιατί να μην χρησιμοποιήται το internet και η τεχνολογία γενικότερα και για τέτοιου είδους πράγματα εφόσον είναι τόσο χρήσιμα.
 
Για εμένα πάντως σαν "ερασιτέχνη" ψάλτη ήταν πολύτιμη βοήθεια αυτά τα έτοιμα κείμενα. Αρχικά βασιζόμουν πολύ σε αυτά γιατί δεν καταλάβαινα καλά το τυπικό. Στην πορεία όμως, συγκρίνοντας τις φυλλάδες αυτές με τα όσα έλεγε το τυπικό καθώς και διαβάζοντας και το τυπικό του Βιολάκη έφτασα σε σημείο να μπορώ να βγάλω μια ακολουθία χωρίς την βοήθεια τούτων των κειμένων. Για το λόγο αυτό είμαι ευγνώμων σε αυτούς που καταβάλουν αυτή την ωραία προσπάθεια και τους ευχαριστώ.
Σε κάθε περίπτωση δεν βλέπω γιατί να μην χρησιμοποιήται το internet και η τεχνολογία γενικότερα και για τέτοιου είδους πράγματα εφόσον είναι τόσο χρήσιμα.

.
Καλησπέρα.
Προχθές Κυριακή 31 Ιουλίου 2016 έμαθα για τις έτοιμες ακολουθίες της σελίδας αυτής.
Πήγα σε μνημόσυνο φίλου, συμμαθητή και συναδέλφου που "έφυγε" πρόσφατα και ανέβηκα στο στασίδι του ψάλτη να βοηθήσω όπως κάνω κάθε φορά που βρίσκομαι σε μικρό μέρος και είναι ένα ή δύο άτομα. Εκεί ο ψάλτης είχε τυπωμένη την ακολουθία του όρθρου και της θείας λειτουργίας σε κόλες Α-4 και δεν χρειαζόταν να γυρίζει το αναλόγιο και να ψάχνει τα τροπάρια που έπρεπε να πει στα βιβλία.
Πολύ καλή η βοήθεια αυτή.
Συγχαρητήρια.
Σας ευχαριστώ και εγώ από την πλευρά μου.
 
Top