O αείμνηστος κυρός Χριστόδουλος στην Ύδρα - 15-08-2005

Μετά απο την ψηφιοποίηση που έκανα της αναμετάδοσης της ΕΡΤ, κατεβάζω και στο forum, και περιάγω στην αγάπη σας, επιλεκτικά μέρη απο την πολυαρχιερατική Θ. Λειτουργία που έλαβε χώρα στις 15-08-2005 στον Καθεδρικό Ναό Κοιμ. Θεοτόκου Ύδρας προεξάρχοντος του Μακαριστού Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κυρού Χριστοδούλου, συνεπικουρουμένου απο τους: Μητροπολίτη Δημητριαδος κ.κ. Ιγνάτιο, Μητροπολίτη πρώην Φαναριοφερσάλων κ.κ. Θεόκλητο και τον τοπικό Ιεράρχη Μητροπολίτη Υδρας, Σπετσων και Αίγινης κ.κ. Εφραίμ.
Εις τιμήν και μνήμη του Μακαριστού Αρχιεπισκόπου όλων των Ελλήνων. Αποτελεί τιμή στο προσωπό μου το γεγονός οτι συμμετείχα ως Πρωτοψάλτης του Ναού και χοράρχης του δεξίου αναλογίου.
Θα ακολουθήσουν και άλλα αποσπάσματα οποτε μου το επιτρεψει ο καθημερινός κάματος.
Καλή ακρόαση σε όλους.

 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητηρια κ Διαμαντοπουλε!!!!πολυ ομορφα!!!!Το 07 πρωτη φορα σε δεξιο αναλογιο ηταν να ερθει στον ναο οπου εψαλα ο μακαριστος μα τελικα δεν μπορεσε λογω υγειας.. Ηθελα να εχω αυτην την χαρα και αναμνηση μα τελικα αγνωσται αι βουλαι!!.........
>..βλεπω τον κ Μυλωνα αν δεν κανω λαθος!!ποιοι ειναι οι αλλοι μαζι σας και ποιος ο αριστερος???κι αυτος πολυ καλος!!!!!
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Πολύ ωραία! Δανιήλ, σχετικά με την ερώτησή σου για τον αριστερό, το ενημερωτικό σημείωμα στο YouTube αναφέρει:

Δεξιος χορος υπό την διεύθυνση του Πρωτοψάλτη του ως άνω Καθεδρικού Ναού κ. Αγγέλου Διαμαντοπούλου και
Αριστερός χορός υπό την διεύθυνση του κ. Περικλή Ασημακόπουλου Λαμπαδαρίου του Μητροπολιτκού Ναού Αγίου Νικολάου Καισαριανής.
Τρισάγιον και Δύναμις Καμαράδου σε ήχο Β'
 
Συγχαρητηρια κ Διαμαντοπουλε!!!!πολυ ομορφα!!!!Το 07 πρωτη φορα σε δεξιο αναλογιο ηταν να ερθει στον ναο οπου εψαλα ο μακαριστος μα τελικα δεν μπορεσε λογω υγειας.. Ηθελα να εχω αυτην την χαρα και αναμνηση μα τελικα αγνωσται αι βουλαι!!.........
>..βλεπω τον κ Μυλωνα αν δεν κανω λαθος!!ποιοι ειναι οι αλλοι μαζι σας και ποιος ο αριστερος???κι αυτος πολυ καλος!!!!!

Αρχοντά μου σε ευχαριστώ πολυ!!! Τιμητικά λόγια απο έναν καταξιωμένο συναδελφο σαν εσένα!! Πράγματι ειναι κρίμα που δεν ευωδόθηκε το να ζήσεις την εμπειρία να λειτουργήσεις με τον Μακαριστό κυρό Χριστόδουλο... και το ιδιο λυπηρό που δεν κατάφερε και ο Μακαριστός να λειτουργήσει μαζί σου για να ακούσει τον καλύτερο (ίσως - προσωπικη γνώμη) της Αρχιεπισκοπικής του Περιφερείας!!!!
 
Last edited:
Πολύ ωραία! Δανιήλ, σχετικά με την ερώτησή σου για τον αριστερό, το ενημερωτικό σημείωμα στο YouTube αναφέρει:

Δεξιος χορος υπό την διεύθυνση του Πρωτοψάλτη του ως άνω Καθεδρικού Ναού κ. Αγγέλου Διαμαντοπούλου και
Αριστερός χορός υπό την διεύθυνση του κ. Περικλή Ασημακόπουλου Λαμπαδαρίου του Μητροπολιτκού Ναού Αγίου Νικολάου Καισαριανής.
Τρισάγιον και Δύναμις Καμαράδου σε ήχο Β'

Ευχαριστώ για την επεξήγηση αγαπητε μου φίλε!!
Πραγματι του Αριστερού Χορού ηγείται ο Λαμπαδάριος του Καθεδρικού Ναού Αγίου Νικολάου Καισαριανής, εξαίρετος ψάλτης και αδελφικός φίλος κ. Περικλής Ασημακόπουλος. Οι λοιποί Χορωδοι και των δύο αναλογίων είναι ψάλτες και καλοί φιλοι απο την Πατρα.
Ιδιαιτερη μνεια θά κάνω για τον εκ ''δεξιών'' μου ευρισκόμενο στο αναλόγιο τότε ''λαϊκό'' Νικόλαο Μέζη, νυν π. Νικόλαο Μέζη μέγα γνώστη και ''ρεκτη'' της πατρώας ημών μουσικής, και φυσικά εξαίρετο ψάλτη και άνθρωπο και πασίγνωστο στους εκκλησιαστικούς και μουσικούς μας ''κυκλους''.
Σίγουρα αναγνωρίσετε και τον εξ' αριστερών μου αγαπητό και φίλο και πατριώτη κ. Παναγιώτη Μυλωνά.
Εστω και μετα απο τοσο καιρο τους ευχαριστω και δημόσια μεσα απο το ''πανψαλτικό'' forum του ''Ψαλτολογίου''
 
Last edited:

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
για να ακούσει τον καλύτερο (ίσως - προσωπικη γνώμη) της Αρχιεπισκοπικής του Περιφερείας!!!!
:eek::eek:Εεε!! ειπαμε..Εχει ψαλτες εμπειρους στην Αθηνα και καλλιφωνους που δεν πιανουμε μπαζα εμεις!!!Ο καθενας ετσι και εγω προσπαθει να υπηρετει το αναλογιο που διακονει οπως μπορει
 
Last edited:
:eek::eek:Εεε!! ειπαμε..Εχει ψαλτες εμπειρους στην Αθηνα και καλλιφωνους που δεν πιανουμε μπαζα εμεις!!!Ο καθενας ετσι και εγω προσπαθει να υπηρετει το αναλογιο που διακονει οπως μπορει

Δάνε, ξέρεις καλυτερα απο εμένα οτι δεν ψέλνει η εμπειρία μόνη της, αλλά είναι μέρος του όλου ''πακέτου'' αυτού της ιδιότητας που εννοούμε ''άριστο ψάλτη''. Και εσύ έχεις όλο το ''πακέτο''!! Και συμφωνεί και όλο το forum σίγουρα!!!! Και αν δεν συμφωνεί, δεν μπορει τουλαχιστον εμένα να με πείσει για κατι άλλο!!!!
 
Last edited:
Τα λόγια περισσεύουν... Ένα σπάνιο αρχείο καθώς η Ύδρα για πρώτη φορά είχε την τιμή να έχει ανήμερα της Παναγίας τον Αρχιεπίσκοπο και δη έναν από τους πιο δυναμικούς. Και εσύ Άγγελε απέδειξες για ακόμη μία φορά για ποιο λόγο οι Υδραίοι πρέπει να αισθάνονται πολύ τυχεροί που σε έχουν και σε καμαρώνουν στο δεξί αναλόγιο του Καθεδρικού ναού! Εύχομαι και εις ανώτερα.. η αξία σου αποδεικνύεται συνεχώς!!
 
Τα λόγια περισσεύουν... Ένα σπάνιο αρχείο καθώς η Ύδρα για πρώτη φορά είχε την τιμή να έχει ανήμερα της Παναγίας τον Αρχιεπίσκοπο και δη έναν από τους πιο δυναμικούς. Και εσύ Άγγελε απέδειξες για ακόμη μία φορά για ποιο λόγο οι Υδραίοι πρέπει να αισθάνονται πολύ τυχεροί που σε έχουν και σε καμαρώνουν στο δεξί αναλόγιο του Καθεδρικού ναού! Εύχομαι και εις ανώτερα.. η αξία σου αποδεικνύεται συνεχώς!!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου Διονύση για τα καλά σου λόγια!!!! Ανάλογες πατρικές ευχές μας έδωσε και ο Μακαριστός, στο ιερό με το πέρας της Θείας Λειτουργίας, ενώπιον του Αγίου Δημητριάδος και του Αγιου πρώην Φαναριοφερσάλων, πάντα με το χαμόγελο και πάντα ευδιάθετος.

Πραγματικά νιώθει ο ψάλτης οτι οι κόποι του "πιανουν τόπο, " ακούγοντας τα "εύσημα", μετά απο τόσο σπουδαία για αυτόν συμβάντα. Να έχουμε την ευχή του.

Θα "κατεβασω" και τον πύρινο λόγο του, οταν βρω χρόνο να "μοντάρω" εικόνα κλπ..... Ελπιζω αν και δεν θα ειναι μουσικό το "θέμα", να το επιτρεψουν οι συντονιστές εις μνημην του Αειμνήστου κυρού Χριστοδούλου.
 
Top