Ηλεκτρονικός ισοκράτης και όργανα στη λατρεία

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Όπως και αν είναι κύριε Δεσπότη,το θέμα με τον ηλεκτρικό ισοκράτη αυτό έχει τελείως εξαντληθεί.Έχουμε φτάσει στα 420 μηνύματα.Ακούστηκαν όλες οι απόψεις τον μελών του forums αναφερθήκαμε στην εγκύκλιο την Ιερά Συνόδου και θάψαμε μερικούς συναδέλφους εν ζωή...
Πόσο ακόμα;;;Βαρεθήκαμε..
Μετά από ένα μήνα ο κ.tb--- για να συνεχίσει το θέμα αυτό,επειδή δεν είχε να πει κάτι ουσιαστικό, είπε κάτσε να ανεβάσω αυτό το βίντεο να πω την εξυπνάδα μου...
Από κει και πέρα τι άλλο πρέπει να υποθεί για τον ισοκράτη;
Θα συμφωνήσω με αυτά όπου έγραψε ο domesticus (μνμ 401),αλλά από κει και πέρα το λόγο και την ευθύνη τον έχει ο προϊστάμενος του Ναού αν χρησιμοποιηθεί η όχι ο ισοκράτης.
Μήπως θα έπρεπε οι κκ. διαχειριστές να κλειδώσουν το θέμα περί ηλεκτρικού ισοκράτη;

Κάτσε συνάδελφε, ὁ καθένας συμμετέχει καὶ λεέι αὐτὸ ποὺ ἔχει νὰ πεῖ ἑντὸς τῶν ὁρίων. Δὲν σ' ἀρεσει ,τὸ ἀγνοεῖς.

Ὁ μηχανικὸς καὶ ὁ ψηφιακὸς πλέον ἱσοκράτης εἶναι κάτι ποὺ προκαλεῖ σοβαρὰ τὴν ἐκκλησιαστικὴ τάξη καὶ ὅσοι τὸ βλέπουμε θεωροῦμε καλὸ νὰ τὸ δημοσιεύουμε συνεχῶς, νὰ τὸ στηλιτεύουμε καὶ νὰ τὸ καταδικάζουμε, μπὰς καὶ συγκινηθεῖ κάποια Ἀρχὴ καὶ ἐπιβάλει αὐστηρὰ τὴν ἀπαγόρευση.

Δὲν εἶναι καθόλου ἐξυπνάδα. Ἀντιθέτως ἡ προτροπὴ περὶ κλειδώματος ἄνευ λόγου προξενεῖ ἁπορία.

Ἄν δὲν ἀρέσουν κάποιες ἀπόψεις καλὰ κάνουν καὶ δὲν ἀρέσουν. Φυσικὰ διακυβεύονται καὶ τὰ οἰκονομικὰ συμφέροντα τῶν δημιουργῶν. Ἄν ἀπαγορευθεῖ αὐστηρὰ ἡ χρήση μηχανικοῦ ἤ ψηφιακοῦ ἰσοκράτη αὐτὸ θὰ ἔχει οἰκονομικὲς συνέπειες. Δὲν μπορεῖ ὅμως τὸ οἰκονομικὸ συμφέρον καὶ ἡ ἐγωκεντρικὴ ψαλτοωραιοπάθεια νὰ πρυτανεύει τῆς ἐκκλησιαστικῆς τάξεως καὶ μάλιστα ἡ στηλίτευση αὐτοῦ τοῦ γεγονότος νὰ θεωρεῖται «ἐξυπνάδα».

Ἀλλὰ πλέον τὸ Ψαλτολόγιο μὲ τὴν ἀπήχηση ποὺ ἔχει ἀπὸ πλευρᾶς δημοσιότητος καταβαίνω πολὺ καλὰ τὶ εἴδους προβλήματα δημιουργεῖ σὲ ὅσους βασίζονται καὶ ἔχουν συμφέρον ἀπὸ τὴν ἀδιάφορη ἀντιμετώπιση τοῦ συγκεκριμένου θέματος ἀπὸ τὴν ἐπίσημη Ἐκκλησία.
 

tb---

τσοπάνης
Κάτσε συνάδελφε, ὁ καθένας συμμετέχει καὶ λεέι αὐτὸ ποὺ ἔχει νὰ πεῖ ἑντὸς τῶν ὁρίων. Δὲν σ' ἀρεσει ,τὸ ἀγνοεῖς.

..., μπὰς καὶ συγκινηθεῖ κάποια Ἀρχὴ καὶ ἐπιβάλει αὐστηρὰ τὴν ἀπαγόρευση.

Δὲν εἶναι καθόλου ἐξυπνάδα. Ἀντιθέτως ἡ προτροπὴ περὶ κλειδώματος ἄνευ λόγου προξενεῖ ἁπορία.

Ἄν δὲν ἀρέσουν κάποιες ἀπόψεις καλὰ κάνουν καὶ δὲν ἀρέσουν. Φυσικὰ διακυβεύονται καὶ τὰ οἰκονομικὰ συμφέροντα τῶν δημιουργῶν. Ἄν ἀπαγορευθεῖ αὐστηρὰ ἡ χρήση μηχανικοῦ ἤ ψηφιακοῦ ἰσοκράτη αὐτὸ θὰ ἔχει οἰκονομικὲς συνέπειες. Δὲν μπορεῖ ὅμως τὸ οἰκονομικὸ συμφέρον καὶ ἡ ἐγωκεντρικὴ ψαλτοωραιοπάθεια νὰ πρυτανεύει τῆς ἐκκλησιαστικῆς τάξεως καὶ μάλιστα ἡ στηλίτευση αὐτοῦ τοῦ γεγονότος νὰ θεωρεῖται «ἐξυπνάδα».

Ἀλλὰ πλέον τὸ Ψαλτολόγιο μὲ τὴν ἀπήχηση ποὺ ἔχει ἀπὸ πλευρᾶς δημοσιότητος καταβαίνω πολὺ καλὰ τὶ εἴδους προβλήματα δημιουργεῖ σὲ ὅσους βασίζονται καὶ ἔχουν συμφέρον ἀπὸ τὴν ἀδιάφορη ἀντιμετώπιση τοῦ συγκεκριμένου θέματος ἀπὸ τὴν ἐπίσημη Ἐκκλησία.

Καλό θα ήταν να βγούν οι επίσιμοι φορείς της Ψαλτικής και να μας καταθέσουν τις απόψεις τους.

Ο κ. Ναούμ (πρόεδρος της ΟΜΣΙΕ) προς τιμήν, του αναφέρθηκε σε ραδιοφωνική εκμπομπή για το εν λόγω θέμα.

Αναμένουμε με ενδιαφέρον και άλλες τοποθετήσεις από επίσημους φορείς της ψαλτικής ανά τον κόσμο.

Προσωπικά ένα χαρτάκι το έχω έτοιμο, απλά αναμένω την υπογραφή κάποιων ατόμων και θα πάει εκεί που πρέπει :rolleyes:
 
P

PANROUST

Guest
Καλό θα ήταν να βγούν οι επίσιμοι φορείς της Ψαλτικής και να μας καταθέσουν τις απόψεις τους.

Ο κ. Ναούμ (πρόεδρος της ΟΜΣΙΕ) προς τιμήν, του αναφέρθηκε σε ραδιοφωνική εκμπομπή για το εν λόγω θέμα.

Αναμένουμε με ενδιαφέρον και άλλες τοποθετήσεις από επίσημους φορείς της ψαλτικής ανά τον κόσμο.

Προσωπικά ένα χαρτάκι το έχω έτοιμο, απλά αναμένω την υπογραφή κάποιων ατόμων και θα πάει εκεί που πρέπει :rolleyes:
Και γιατι δεν το ζητατε για να σας απαντησουν και που να βγουν για να απαντησουν;
 

tb---

τσοπάνης
Και γιατι δεν το ζητατε για να σας απαντησουν και που να βγουν για να απαντησουν;

θα ζητηθεί και επισήμως , αλλά και εδώ στο φόρουμ έχουν αυτιά και ώτα και παρακολουθούν.

εκτός αν παρακολουθούν επιλεκτικά τα θέματα.

Υπάρχουν και τα μπαλκόνια , ειδικά στην Ακαδημίας έχει μερικά μπαλκόνια πολύ όμορφα ~
 
P

PANROUST

Guest
θα ζητηθεί και επισήμως , αλλά και εδώ στο φόρουμ έχουν αυτιά και ώτα και παρακολουθούν.

εκτός αν παρακολουθούν επιλεκτικά τα θέματα.

Υπάρχουν και τα μπαλκόνια , ειδικά στην Ακαδημίας έχει μερικά μπαλκόνια πολύ όμορφα ~
Και ποιος σας είπε ότι είναι υποχρεωμένοι να διαβάζουν τα μηνύματα σας και κυρίως να σας απαντούν εδώ;Τι είναι εδώ το φόρουμς;Επίσημο σαϊτ των ψαλτών;
Μήπως κύριε τους επίσημους φορείς της ψαλτικής,τους θεωρείτε πιο κατώτερους από εμάς όλους μας;Όταν θέλετε κύριε να σας απαντούν οι επίσημοι φορείς της ψαλτικής (όπου και εσείς ειδικά τους έχετε γραμμένους και το αναφέρω αυτό επειδή τους επικαλείστε),να τους το κάνετε το αίτημα σας επίσημα και με ονοματεπώνυμο και κατόπιν όταν κάνουν το Διοικητικό Συμβούλιο θα πάρετε επίσημα απάντηση.Αυτά μέχρι εδώ επειδή θέλετε να ανοίξετε και Σύλλογο..για να μαθαίνετε...
Όταν αυτά τα μπαλκονάκια φώναζαν πέρσι το Μάϊο,ελάτε στην Γ.Συνέλευση για να κουβεντιάσουμε τα όποια προβλήματα κτλ...στα παλαιά τα ... μας.Περιμένουμε να λυθούν τα προβλήματα και να παίρνουμε απαντήσεις στα φόρουμς.(Μόνο όταν γίνονται εκλογές βλέπεις κάποιους πριν,και μετά στις επόμενες εκλογές...)Γιαυτό κύριε σας απαγορεύω να έχετε άποψη για τα μπαλκονάκια της Ακαδημίας όταν αυτά τα υποτιμάτε τα ειρωνεύεστε και φυσικά δεν τα έχετε δει καν από κοντά τι χρώμα έχουν και ποιοι είναι μέσα...
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Κάτσε συνάδελφε, ὁ καθένας συμμετέχει καὶ λεέι αὐτὸ ποὺ ἔχει νὰ πεῖ ἑντὸς τῶν ὁρίων. Δὲν σ' ἀρεσει ,τὸ ἀγνοεῖς.

Ὁ μηχανικὸς καὶ ὁ ψηφιακὸς πλέον ἱσοκράτης εἶναι κάτι ποὺ προκαλεῖ σοβαρὰ τὴν ἐκκλησιαστικὴ τάξη καὶ ὅσοι τὸ βλέπουμε θεωροῦμε καλὸ νὰ τὸ δημοσιεύουμε συνεχῶς, νὰ τὸ στηλιτεύουμε καὶ νὰ τὸ καταδικάζουμε, μπὰς καὶ συγκινηθεῖ κάποια Ἀρχὴ καὶ ἐπιβάλει αὐστηρὰ τὴν ἀπαγόρευση.

Δὲν εἶναι καθόλου ἐξυπνάδα. Ἀντιθέτως ἡ προτροπὴ περὶ κλειδώματος ἄνευ λόγου προξενεῖ ἁπορία.

Ἄν δὲν ἀρέσουν κάποιες ἀπόψεις καλὰ κάνουν καὶ δὲν ἀρέσουν. Φυσικὰ διακυβεύονται καὶ τὰ οἰκονομικὰ συμφέροντα τῶν δημιουργῶν. Ἄν ἀπαγορευθεῖ αὐστηρὰ ἡ χρήση μηχανικοῦ ἤ ψηφιακοῦ ἰσοκράτη αὐτὸ θὰ ἔχει οἰκονομικὲς συνέπειες. Δὲν μπορεῖ ὅμως τὸ οἰκονομικὸ συμφέρον καὶ ἡ ἐγωκεντρικὴ ψαλτοωραιοπάθεια νὰ πρυτανεύει τῆς ἐκκλησιαστικῆς τάξεως καὶ μάλιστα ἡ στηλίτευση αὐτοῦ τοῦ γεγονότος νὰ θεωρεῖται «ἐξυπνάδα».

Ἀλλὰ πλέον τὸ Ψαλτολόγιο μὲ τὴν ἀπήχηση ποὺ ἔχει ἀπὸ πλευρᾶς δημοσιότητος καταβαίνω πολὺ καλὰ τὶ εἴδους προβλήματα δημιουργεῖ σὲ ὅσους βασίζονται καὶ ἔχουν συμφέρον ἀπὸ τὴν ἀδιάφορη ἀντιμετώπιση τοῦ συγκεκριμένου θέματος ἀπὸ τὴν ἐπίσημη Ἐκκλησία.
Δεν με κατάλαβες.Το ''εξυπνάδα''αλλού πήγαινε.
Το θέμα αυτό έχει εξαντλήσει όλα τα επιχειρήματα των μελών.Συμφωνώ!Να απαγορευτεί.Θα βάλω και εγώ υπογραφή.Παρόλο όπου έχω έχω πει την άποψη μου στον παρελθόν για τον ισοκράτη. Τι άλλο να σου πω για να καταλάβεις.
Αλλά από δω και πέρα όταν δεν έχεις να πεις κάτι άλλο,τι πρέπει να κάνεις;Να ανεβάζεις διάφορα βιντεάκια συναδέλφων για να τους σχολιάζεις ειρωνευτικά για να αποδείξεις ότι κακός χρησιμοποιείτε ο ηλ.ισοκράτης;Εδώ κολλάει το ''εξυπνάδα" όπου έγραψα.
Η εκκλησία το έχει καταδικάσει.Το έχει απαγορεύσει;Αν δεν το έχει απαγορεύσει ώστε να το εφαρμόζουν οι προϊστάμενοι των Ι.Ναών κατά γράμμα και κατά εντολή,γιατί να τρωγόμαστε μεταξύ μας;Ο καθένας θα κάνει ότι θέλει και καλά θα κάνει για να αυτοεξυπηρετηθεί μόνος του.
Αν βγάλουν οι σύλλογοι εγκύκλιο ότι απαγορεύετε η χρίσει του ισοκράτη,θα αλλάξει κάτι;Όχι.Όπως και στο παρελθόν...Θα σου πει μετά,ποιος είσαι εσύ ότι θα μου πεις τι θα κάνω εφόσον δεν μου το απαγορεύει η εκκλησία και παράλληλα ο προϊστάμενος του Ναού μου όπου αυτός με πληρώνει;Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη στα παραπάνω.

Ἄν ἀπαγορευθεῖ αὐστηρὰ ἡ χρήση μηχανικοῦ ἤ ψηφιακοῦ ἰσοκράτη αὐτὸ θὰ ἔχει οἰκονομικὲς συνέπειες.

Όσο γιαυτό και τελείως να απαγορευτεί,δεν θα χαθούν ποσά.Θα συνεχιστεί να πουλιέται,για λόγους εκπαιδευτικούς,για ηχογραφήσεις και αυτοεξυπηρέτησης στο αναλόγιο.
Για μένα,αν απαγορευτεί ή όχι το ίδιο μου είναι και δεν με πειράζει.Για το όνομα της παραδόσεως όπου μιλάμε εδώ,με πειράζουν άλλα πράγματα.
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Και ποιος σας είπε ότι είναι υποχρεωμένοι να διαβάζουν τα μηνύματα σας και κυρίως να σας απαντούν εδώ;Τι είναι εδώ το φόρουμς;Επίσημο σαϊτ των ψαλτών;
Μήπως κύριε τους επίσημους φορείς της ψαλτικής,τους θεωρείτε πιο κατώτερους από εμάς όλους μας;Όταν θέλετε κύριε να σας απαντούν οι επίσημοι φορείς της ψαλτικής (όπου και εσείς ειδικά τους έχετε γραμμένους και το αναφέρω αυτό επειδή τους επικαλείστε),να τους το κάνετε το αίτημα σας επίσημα και με ονοματεπώνυμο και κατόπιν όταν κάνουν το Διοικητικό Συμβούλιο θα πάρετε επίσημα απάντηση.Αυτά μέχρι εδώ επειδή θέλετε να ανοίξετε και Σύλλογο..για να μαθαίνετε...
Όταν αυτά τα μπαλκονάκια φώναζαν πέρσι το Μάϊο,ελάτε στην Γ.Συνέλευση για να κουβεντιάσουμε τα όποια προβλήματα κτλ...στα παλαιά τα ... μας.Περιμένουμε να λυθούν τα προβλήματα και να παίρνουμε απαντήσεις στα φόρουμς.(Μόνο όταν γίνονται εκλογές βλέπεις κάποιους πριν,και μετά στις επόμενες εκλογές...)Γιαυτό κύριε σας απαγορεύω να έχετε άποψη για τα μπαλκονάκια της Ακαδημίας όταν αυτά τα υποτιμάτε τα ειρωνεύεστε και φυσικά δεν τα έχετε δει καν από κοντά τι χρώμα έχουν και ποιοι είναι μέσα...

Κανείς δεν θα μου απαγορεύσει να γράφω την γνώμη μου. Από μπαλκόνια στην Ακαδημίας ξέρω πολύ καλά.
Από χρώματα γνωρίζω μέτρια, αλλά από εσωτερικές διόπτρες είμαι άριστος ~
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Κανείς δεν θα μου απαγορεύσει να γράφω την γνώμη μου. Από μπαλκόνια στην Ακαδημίας ξέρω πολύ καλά. Θα τα υποτιμώ και θα τα ειρωνεύομαι όσο θέλω και όσο μου αρέσει.
Από χρώματα γνωρίζω μέτρια, αλλά από εσωτερικές διόπτρες είμαι άριστος ~
Δεν σας απαγόρευσε κανείς να γράφετε την γνώμη σας.Αλλά να γράφετε την γνώμη σας εκεί όπου έχετε εικόνα.
Και σας το ξανά απαγορεύω να λέτε την γνώμη σας για τα μπαλκόνια της Ακαδημίας!!!
Κουραφέξαλα γνωρίζετε.Προσπαθείτε με τον γελοίο σας τρόπο να εντυπωσιάσετε...Αν έχετε παντελόνια,αυτά να τα πείτε μπροστά όχι πείσω από την οθόνη σας.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
....Θα σου πει μετά,ποιος είσαι εσύ ότι θα μου πεις τι θα κάνω εφόσον δεν μου το απαγορεύει η εκκλησία και παράλληλα ο προϊστάμενος του Ναού μου όπου αυτός με πληρώνει;

....

Μ' ἀρέσει τὸ ... ἐκκλησιαστικὸ πνεύμα ...:confused:

Μᾶλλον ἐπιβεβαιώνεται τὸ καθαρὰ ἀτομοκεντρικό, ἐγωκεντρικό, ἐγωπαθὲς, κακόδοξο κίνητρο στὴ χρήση τοῦ μηχανικοῦ ἤ ἡλεκτρονικοῦ ἰσοκράτη.

Τὰ ὑπόλοιπα ποὺ ἔχουν ἀναπτυχθεῖ εἶναι τελικὰ φούμαρα γιὰ νὰ συγκαλύψουν παιδαριωδῶς τὰ χειρότερα ψαλτικὰ σύνδρομα τοῦ συναφιοῦ μας ...

 
P

PANROUST

Guest

Μ' ἀρέσει τὸ ... ἐκκλησιαστικὸ πνεύμα ...:confused:

Μᾶλλον ἐπιβεβαιώνεται τὸ καθαρὰ ἀτομοκεντρικό, ἐγωκεντρικό, ἐγωπαθὲς, κακόδοξο κίνητρο στὴ χρήση τοῦ μηχανικοῦ ἤ ἡλεκτρονικοῦ ἰσοκράτη.

Τὰ ὑπόλοιπα ποὺ ἔχουν ἀναπτυχθεῖ εἶναι τελικὰ φούμαρα γιὰ νὰ συγκαλύψουν παιδαριωδῶς τὰ χειρότερα ψαλτικὰ σύνδρομα τοῦ συναφιοῦ μας ...

Έχω άδικο;Μακάρι να έχω άδικο άλλα όταν δεν υπακούμε στους κανόνες της Εκκλησία μας γιατί να υπακούσουμε έστω να λάβουμε σε μερικό βαθμό την άποψη του Συλλόγου μας;Αυτή είναι μία άποψη όπου έχω...
 

tb---

τσοπάνης
Έχω άδικο;Μακάρι να έχω άδικο άλλα όταν δεν υπακούμε στους κανόνες της Εκκλησία μας γιατί να υπακούσουμε έστω να λάβουμε σε μερικό βαθμό την άποψη του Συλλόγου μας;Αυτή είναι μία άποψη όπου έχω...

Το βλέπετε από την πλευρά ενός Συλλόγου Ψαλτών. Ο κόσμος = Εκκλησίασμα το βλέπει και το ακούει από την θέση του εντός του Ναού.

Όταν το καταλάβετε αυτό, θα προχωρήσετε σε πολλά θέματα.

Καλή δύναμη και θα τα πούμε στο Δ.Σ.
 
P

PANROUST

Guest
Το βλέπετε από την πλευρά ενός Συλλόγου Ψαλτών. Ο κόσμος = Εκκλησίασμα το βλέπει και το ακούει από την θέση του εντός του Ναού.

Όταν το καταλάβετε αυτό, θα προχωρήσετε σε πολλά θέματα.

Καλή δύναμη και θα τα πούμε στο Δ.Σ.
Το μέγα πρόβλημα στη ψαλτική κοινότητα είναι ο ηλ.ισοκράτης;
Για να προχωρήσουμε κ. tb--- σε λίγα η πολλά θέματα η έστω σ ένα θέμα,το θέμα δεν είναι ότι πρέπει να καταλάβουμε εμείς...αλλά εσείς δηλ. όλοι μας,ότι πρέπει να αφήσουμε κυρίως την γκρίνια μας το εγωισμό μας και να μην περιμένουμε να μας λύσουν τα προβλήματα οι άλλοι χωρίς να τους στηρίξουμε.Αν δεν έχετε κάποιον από πείσω σας να σας στηρίζει στο έργο όπου σας έχουν αναθέσει,λυπάμαι πολύ...
Γιαυτό σας λέω ότι δεν γνωρίζετε τίποτα.Δεν έχετε άποψη για τα τωρινά.Έχετε μείνει πείσω στο παρελθόν κολλημένος όπως και πολλοί άλλοι.Τα πρόσωπα και οι καταστάσεις έχουν αλλάξει.
Αν δεν το καταλάβετε αυτό σας το λέω από τώρα να μην περιμένετε τίποτα.Αυτή είναι η αλήθεια.
 

tb---

τσοπάνης
Το μέγα πρόβλημα στη ψαλτική κοινότητα είναι ο ηλ.ισοκράτης;
Για να προχωρήσουμε κ. tb--- σε λίγα η πολλά θέματα η έστω σ ένα θέμα,το θέμα δεν είναι ότι πρέπει να καταλάβουμε εμείς...αλλά εσείς δηλ. όλοι μας,ότι πρέπει να αφήσουμε κυρίως την γκρίνια μας το εγωισμό μας και να μην περιμένουμε να μας λύσουν τα προβλήματα οι άλλοι χωρίς να τους στηρίξουμε.Αν δεν έχετε κάποιον από πείσω σας να σας στηρίζει στο έργο όπου σας έχουν αναθέσει,λυπάμαι πολύ...
Γιαυτό σας λέω ότι δεν γνωρίζετε τίποτα.Δεν έχετε άποψη για τα τωρινά.Έχετε μείνει πείσω στο παρελθόν κολλημένος όπως και πολλοί άλλοι.Τα πρόσωπα και οι καταστάσεις έχουν αλλάξει.
Αν δεν το καταλάβετε αυτό σας το λέω από τώρα να μην περιμένετε τίποτα.Αυτή είναι η αλήθεια.


Το θέμα εδώ είναι ο ηλεκτρονικός ισοκράτης. Ωραία, μάλιστα, άριστα.

Ασφαλώς υπάρχουν άλλα τρισμέγιστα θέματα ψαλτικής. Το ξέρω πολύ καλά.
Αναμένουμε λοιπόν τα πορίσματα εργασίας σας, και τα αποτελέσματα του αγώνα σας.
 
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Πολύ ευχαρίστως να αφήσουμε την γκρίνια, τον εγωισμό και να στηρίξουμε το έργο που έχει ανατεθεί.
Τα πρόσωπα και οι καταστάσεις έχουν αλλάξει. Συμφωνώ.
Είμαι κολλημένος με το παρελθόν. Συμφωνώ.
Καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που μου λέτε , και περιμένω να αλλάξουν πολλά. Αυτή είναι η αλήθεια.

Στηρίζουμε τους επικεφαλής των προσπαθειών.

Το θέμα εδώ είναι ο ηλεκτρονικός ισοκράτης. Ωραία, μάλιστα, άριστα.

Ασφαλώς υπάρχουν άλλα τρισμέγιστα θέματα ψαλτικής. Το ξέρω πολύ καλά.
Αναμένουμε λοιπόν τα πορίσματα εργασίας σας, και τα αποτελέσματα του αγώνα σας.

Ο προσωπικός μου αγώνας δίνεται σε άλλα επίπεδα. Το τί θα βγεί , θα του δούμε στο τέλος.

-Ποιό τέλος ;
-Μα στο τέλος του Αιώνος. Αμήν ! (νη-πα πα αααα ) (13,4 φασματογραφημένο)
Και σας το ξαναλέω.Αν δεν σταματήσουν οι ειρωνείες,καθίστε εκεί όπου κάθεστε και μην ζητάτε τίποτα και να μην περιμένετε.Συνεχίστε το δικό σας αγώνα μόνος σας μιζεριάζοντας...

Δεν έχετε στηρίξει τίποτα και δεν στηρίζετε.Θέλετε να σας πω ονόματα ποιοι έχουν στηρίξει τις προσπάθειες;Εξάλλου έχει φανεί και φαίνεται αυτό.Αυτή είναι η αλήθεια.

Το θέμα φυσικά είναι ο ηλ.ισοκράτης αλλά μάλλον εσείς το μπερδέψατε με άλλο θέμα με λάθος τρόπο.

Δεν εντυπωσιάζετε καθόλου με αυτή τη στάση και δεν βοηθάει καθόλου πουθενά.

Και μην το συνεχίζετε σε αυτό το επίπεδο την κουβέντα,γιατί υπάρχουν πιο καλύτερες απαντήσεις να σας δώσω σε αυτού του επιπέδου συζητήσεως.Μπορώ να πέσω στο επίπεδο το δικό σας.

Όταν θα καταλάβετε ότι έχετε σοβαρευτεί,ελάτε να μας πείτε και την άποψη σας για τα μπαλκόνια της Ακαδημίας στην Ακαδημία (μετά χαράς όποτε θέλετε ,για να πάρετε απάντηση)και όχι εδώ κρυμμένος στην πείσω στην οθόνη περιμένοντας απαντήσεις λες και είναι ο άλλος υποχρεωμένος να απάντηση εδώ,δήθεν και ότι στηρίζεται τις προσπάθειες...και μετά φτιάξτε και ''Σύλλογο Απανταχού μη Ηλεκτρονικών Ισοκρατών'' (όπως το αίτημα μου σαν μέλος όπου θα είμαι είναι να βάλετε μέσα και τις ηλεκτρονικές καμπάνες,τα μικρόφωνα,φώτα) ή ότι άλλο θέλετε για να μας σώσετε.

Αν θέλετε να πάρετε απάντηση το τι θα βγει,να σας τι δώσω από τώρα και όχι, μα στο τέλος του Αιώνος. Αμήν !Είναι γνωστή η απάντηση και δεν θέλει πολύ σκέψη για να απαντήσεις από τώρα.
Αυτά από εμένα και καληνύχτα σας!!!
 

tb---

τσοπάνης
Είμαι ένας άνθρωπος που πάει να Εκκλησιαστεί.
Υπάρχει τέτοιος "σύλλογος" και για εμάς και ονομάζεται Εκκλησία.
Εκεί λοιπόν απευθύνομαι.
 
Last edited by a moderator:
P

PANROUST

Guest
Είμαι ένας άνθρωπος που πάει να Εκκλησιαστεί.
Υπάρχει τέτοιος "σύλλογος" και για εμάς και ονομάζεται Εκκλησία.
Εκεί λοιπόν απευθύνομαι.
Το ξεκινήσατε με τους υπεύθυνους φορείς την ψαλτικής,το συνεχίσατε με τα μπαλκόνια της Ακαδημίας και το αποτέλεσμα είναι ότι,απευθύνεστε στην Εκκλησία.Συν όπου τροποποιήσατε τα μηνύματα σας επάνω...Οκ!!!
Επειδή εμείς (δηλ. οι άλλοι) δεν ανήκουμε μάλλον στην Εκκλησία,εγώ προσωπικά ψάχνω να βρω νουνό να βαπτιστώ για να ενταχθώ στον ''Σύλλογο"σας.

Καλό θα ήταν να βγούν οι επίσιμοι φορείς της Ψαλτικής και να μας καταθέσουν τις απόψεις τους.
Στο θέμα μας.
Γιατί περιμένετε να σας σχολιάσουν τα αυτονόητα;Μήπως περιμένετε να ακούσετε κάτι αντίθετο και για πιο λόγο;
Οι απόψεις είναι ίδιες με την εγκύκλιο όπου έχει βγάλει η Ιερά Σύνοδο.
Αν ήταν να που οι επίσημοι φορείς της Ψαλτικής κάτι αντίθετο θα το είχαν πει την ίδια ημέρα όπου δημοσιεύτηκε η εγκύκλιο της Ιερά Συνόδου.Υπακούμε στην εγκύκλιο.
Είναι κατανοητό;
Αλλά σε αυτήν την περίπτωση η εγκύκλιο από ότι θυμάμαι δεν απαγορεύει κάτι αλλά καταδικάζει.Έτσι δεν είναι;Αν είναι έτσι,ποιος φταίει σε αυτήν την περίπτωση όπου χρησιμοποιείτε ο ηλ.ισοκράτης;
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... η εγκύκλιο από ότι θυμάμαι δεν απαγορεύει κάτι αλλά καταδικάζει.Έτσι δεν είναι;...

Δεν απαγορεύει, άρα επιτρέπει και συγχρόνως καταδικάζει αυτό που επιτρέπει! Μήπως παίζουμε με τις λέξεις; Αν η Σύνοδος κατεδίκασε, άρα και απαγόρευσε. Κι αν ο (όποιος) σύλλογος συντάσσεται με την απόφαση αυτή, οφείλει να φροντίσει για την εφαρμογή του, στα μέλη του πρώτον.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Στην επικοινωνία μας με το Θείο, οι Κανόνες της Εκκλησίας, απαγορεύουν τη χρήση τεχνητών μέσων.
Διαφορετικά, οι πατέρες της Εκκλησίας, θα μπορούσαν να εφαρμόσουν το "Αινείτε Αυτόν εν τυμπάνω & χορώ, αινείτε Αυτόν εν χορδαίς & οργάνω" και να υπήρχε, "προς τέρψιν & οφέλεια των πιστών" παράλληλα, μια ορχήστρα που θα βοηθούσε τόσο τους Ιεροψάλτες, όσο και το Εκκλησίασμα.
Όμως, δεν το έκαναν!
Επομένως, "α καπέλα" ψαλμωδία και βέβαια, χωρίς τεχνητό ισοκράτη είναι το πρέπον για την Ιερότητα του χώρου και για τις Ακολουθίες που επιτελούνται.
"Ο Αρχέκακος δράκοντας", ποικιλοτρόπως απλώνει παγίδες, όπου βρει ελεύθερο πεδίο, με σκοπό να παρασύρει τη διάνοιά μας, να ασχολείται, όχι με την ΟΥΣΙΑ - Ιερά άσματα & Ακολουθίες, αλλά με "παιχνιδάκια" - τεχνητούς Ισοκράτες κι όχι μόνο!
Δεν απαγορεύεται να μάθουμε τους "συνδαιτυμόνας" του Αναλογίου πως να ισοκρατούν, ώστε να έχουμε φυσικούς ισοκράτες!
Μια επίπονη ενέργεια που αξίζει!
 

tb---

τσοπάνης
Το ξεκινήσατε με τους υπεύθυνους φορείς την ψαλτικής,το συνεχίσατε με τα μπαλκόνια της Ακαδημίας και το αποτέλεσμα είναι ότι,απευθύνεστε στην Εκκλησία.Συν όπου τροποποιήσατε τα μηνύματα σας επάνω...Οκ!!!
Επειδή εμείς (δηλ. οι άλλοι) δεν ανήκουμε μάλλον στην Εκκλησία,εγώ προσωπικά ψάχνω να βρω νουνό να βαπτιστώ για να ενταχθώ στον ''Σύλλογο"σας.


Στο θέμα μας.
Γιατί περιμένετε να σας σχολιάσουν τα αυτονόητα;Μήπως περιμένετε να ακούσετε κάτι αντίθετο και για πιο λόγο;
Οι απόψεις είναι ίδιες με την εγκύκλιο όπου έχει βγάλει η Ιερά Σύνοδο.
Αν ήταν να που οι επίσημοι φορείς της Ψαλτικής κάτι αντίθετο θα το είχαν πει την ίδια ημέρα όπου δημοσιεύτηκε η εγκύκλιο της Ιερά Συνόδου.Υπακούμε στην εγκύκλιο.
Είναι κατανοητό;
Αλλά σε αυτήν την περίπτωση η εγκύκλιο από ότι θυμάμαι δεν απαγορεύει κάτι αλλά καταδικάζει.Έτσι δεν είναι;Αν είναι έτσι,ποιος φταίει σε αυτήν την περίπτωση όπου χρησιμοποιείτε ο ηλ.ισοκράτης;


http://www.youtube.com/watch?v=MokkHHVQmSM

23.30
 
P

PANROUST

Guest
οφείλει να φροντίσει για την εφαρμογή του, στα μέλη του πρώτον.
Όπως;Όποιος δεν υπακούσει στην εφαρμογή του νόμου θα εκτελείτε στα 10 μέτρα;
Αυτή η απόφαση την έβγαλε η Ιερά Σύνοδο και οφείλει να την εφαρμόσει αυτή μάλλον.Και είναι πάρα πολύ εύκολο να την εφαρμόσει αν δώσει εντολή σε όλες τις ενορίες να απαγορευτεί...
Ο δικός μου Σύλλογος το καταδικάζει άρα το απαγορεύει.Για να μην παίζουμε και με τις λέξεις.
Ακούω προτάσεις...εφόσον για μερικούς εδώ είναι ο επίσημος ψαλτικός τόπος για να παίρνονται και να δίνονται αποφάσεις ανώνυμα και επώνυμα.Γιατί κάποιοι εδώ ανώνυμα (γνωστοί όμως) κάνουν τους μάγκες και εύκολα κατηγορούν κάποιους των οποίων δεν έχουν το δικαίωμα όχι να μιλήσουν αλλά ούτε καν να τους περάσει η ιδέα να μιλήσουν.Αλλά δεν έρχονται εκεί όπου πρέπει να τα πουν μπροστά στο Δ.Σ και κρύβονται πείσω από την οθόνη τους...και πουλάνε εξυπνάδες και ειρωνείες...Αυτά για τον Σύλλογο μου όπου ανήκω.
 
Top