Επιλογές ύμνων

Danton

Νέο μέλος
Επισυνάπτω μερικούς ύμνους από το αρχείο μου, από το φίλο και δάσκαλό μου Αριστείδη Δελιανίδη, καθηγητή του εκκλησιαστικού Γυμνασίου- Λυκείου Ξάνθης επί 23 συανπτά έτη, Πρωτοψάλτη του Καθεδρικού Ναού της Ξάνθης επί 17 συναπτά έτη και Χοράρχη του Ιεροψαλτικού Συλλόγου Ξάνθης.

Όλοι οι ύμνοι προέρχονται από ζωντανές ηχογραφήσεις από ραδιοφωνικές μεταδόσεις από τον Ιερό Καθεδρικό Ναό Της Του Θεού Σοφίας Ξάνθης.
 

Attachments

  • 01. ΕΙΣ ΤΟ ΟΡΟΣ ΕΩΘΙΝΟΝ Α΄.mp3
    4.4 MB · Views: 339
  • 02. ΑΙΝΟΙ ΗΧΟΣ Δ΄.mp3
    2.4 MB · Views: 318
  • 03. ΩΣ ΕΠ' ΕΣΧΑΤΩΝ.. ΕΩΘΙΝΟΝ ΠΛ. Α΄.mp3
    5.5 MB · Views: 330
  • 04. ΟΣΟΙ ΕΙΣ ΧΡΙΣΤΟΝ - ΔΥΝΑΜΙΣ.mp3
    4.4 MB · Views: 332
  • 05. ΤΗΝ ΥΨΗΛΟΦΡΟΝΑΝ ΓΝΩΜΗΝ ΔΟΞ. ΠΛ Δ΄.mp3
    5.3 MB · Views: 330
  • 06 - ΤΗΣ ΜΕΤΑΝΟΙΑΣ, ΤΑ ΠΛΗΘΗ.mp3
    3.2 MB · Views: 299
  • 07. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΠΛ. Δ'.mp3
    7.8 MB · Views: 345

Danton

Νέο μέλος
Επισυνάπτω 2 ακόμη ύμνους του αγαπητού μου δασκάλου!

Τις θερμές ευχές μου σε όλα τα μέλη του site για ένα νέο έτος γεμάτο αγάπη, ειρήνη και αισιοδοξία.
 

Attachments

  • 08. ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ Α΄ΗΧΟΥ.mp3
    7.9 MB · Views: 313
  • 09.ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ Α΄ ΗΧΟΥ.mp3
    2.7 MB · Views: 297

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Ευχαριστω για τα ακουσματα. Στις ερμηνειες του Κυριου Δελιανιδη διακρινει κανεις εναν ερμηνευτη ιδιεταιρα πιστο στα μουσικο κειμενα που επιλεγει να ψαλει χωρις ακροβασιες και υποκειμενισμους . Ειναι προφανης η << αδυναμια >> του στη μουσικη του μακαριτη Χρυσανθου Θεοδοσοπουλου . Ακομα η επιμονη του στη διατηρηση σταθερης χρονικης αγωγης εστω και καπως αργης κατα τη γνωμη μου αλλα και ο χορωδικος τροπος αποδωσεις των περισσοτερων υμνων πιστευω οτι συμβαλει στη διαμορφωση ενος κληματος καταλληλου για την ευτατκτη τελεση των Ακολουθιων
 
Top