[Ερώτηση] Υπάρχει κάποιος περιορισμός στη διάρκεια της Θ. Λειτουργίας αν αυτή τελείται σε υπαίθριο χώρο;

ανδρέας2

Νέο μέλος
Καλησπέρα,

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος περιορισμός στη διάρκεια της Θ. Λειτουργίας αν αυτή τελείται σε υπαίθριο χώρο?

ευχαριστώ πολύ.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Δε βλέπω το λόγο του περιορισμού και προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ μου κάτι τέτοιο... τι σας κάνει να ρωτάτε;
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Περιορισμός δεν υπάρχει, ποιμαντκά όμως σκεπτόμενοι θα έπρεπε να φροντίζουμε να τελείται όσο το δυνατόν συντομότερα (όχι βιαστικά) και απλούστερα. Το ανθρώπινο μυαλό δεν μπορεί να μείνει προσηλωμένο και να παρακολουθεί συνεχόμενα κάτι πάνω από 20' στην καλύτερη περίπτωση. Επίσης ως το σημαντικότερο κομμάτι της λατρείας μας και το διαλογικότερο "κάνει κοιλιά" όταν καθυστερούμε ιερείς και ψάλτες για μουσικούς λόγους. Πιστέυω πως 75'-90' είναι καλός χρόνος με κήρυγμα 10' (εξαρτάται βεβαίως και από τη θεία κοινωνία).
Ειδικά για το σημαντικότερο τμήμα (αναφορά) πιστέυω πως από το τέλος του χερουβικού ως την αρχή του κοινωνικού δεν πρέπει να περάσουν πάνω από 20-25'.

Περιορισμός πρέπει να τίθεται από τη φροντίδα ημών να μπορεί ο λαός να ακολουθεί και να εκκλησιάζεται, να συμμετέχει και όχι να "παρακολουθεί τη λειτουργία".

Αυτά γενικώς. Τώρα η τέλεση της Θ. λειτυοργία σε υπαίθριο χώρο δε βλέπω πως μπορεί να αλλάξει κάτι από αυτά. Από τη στιγμή που γίνεται υπαίθρια εννοείται πως το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες.
 

ioan

Μέλος
Καλησπέρα,

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος περιορισμός στη διάρκεια της Θ. Λειτουργίας αν αυτή τελείται σε υπαίθριο χώρο?

ευχαριστώ πολύ.
:
Κοίτα αν είναι να διαρκέσει 7 ώρες , σε δύσκολες καιρικές συνθήκες και εμένα για ψάλτη να ψέλνω σαν τραυματισμένη καρακάξα να ξέρεις την επόμενη φορά δεν θα έρθουν ούτε τα κεριά! :D
 

ανδρέας2

Νέο μέλος
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Ρωτάω διότι μου συνέβη το εξής:

Είμαι στρατιώτης στο ΚεΤΧ και τη προηγούμενη Κυριακή είχαμε Θ. Λειτουργία στο εκκλησάκι που έχει το στρατόπεδο. Πάω και εγώ να βοηθήσω στο αναλόγιο και μαθαίνω πως θα αρχίσει από δοξολογία και μετά κατ'ευθείαν Θ. Λειτουργία. Χωρίς όρθρο...

Προτείνω τότε στον Ιερέα, την επόμενη φορά που θα τελέσουμε Θ. Λειτουργία να ξεκινήσουμε με Όρθρο (νωρίτερα όμως) έτσι ώστε να τελειώσουμε πάλι την ίδια ώρα.

Τότε μου απαντάει με έντονο ύφος πως αυτό δεν γίνεται διότι όπως μου είπε υπάρχει κανονισμός που λέει πως όταν τελείται Υπαίθρια Θ. Λειτουργία η διάρκειά της δεν πρέπει να ξεπερνά την 1 ώρα! Για να μην κουράζονται οι πιστοί...

Του απαντάω πως δεν είναι υπαίθρια Θ. Λειτουργία αφού είμαστε μέσα στο εκκλησάκι. Λογικό να μην χωράει σε αυτό ένα ολόκληρο τάγμα νεοσυλλέκτων! Και τέλος πάντων θα μπορούσαμε να ξεκινάμε στις 7 παρα χωρίς μικρόφωνα (αφού το εγερτήριο είναι στις 07¨30) και 8 παρά που θα έρθουν οι νεοσύλλεκτοι να ανοίξουμε τα μικρόφωνα ώστε να ακούν και αυτοί.

Να προσθέσω δε, πώς κατά τη διάρκεια της Θ. Λειτουργίας βιαζόταν, όταν δεν τα λέγαμε γρήγορα μας έριχνε άγριες ματιές, και στο τέλος επειδή τελειώσαμε 10 λεπτά απότι είχε πει, παραπονέθηκε... 1 ώρα και 10 λεπτά διήρκεσε όλο αυτό που κάναμε... φανταστείτε πως πηγαίναμε...

τι να πει κανείς ....
 
κουράγιο Ανδρέα και θα περάσει κι αυτό...
ήδη εξ αρχής υπάρχει πρόβλημα, με Λειτουργία και ανθρώπους που ίσως και να μην εκκλησιαζόντουσαν στα προηγούμενα χρόνια τους...

είσαι στο μεταίχμιο της λογικής ... και όλα θέλουν άλλη αντιμετώπιση, πιό cool:cool:
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
1. ο Στρατός έχει μια δική του λογική... [το ξέρεις...]
2. Είναι δυνατό να γίνει Θ. Λειτουργία χωρίς Όρθρο. ΄Δεν είναι απολύτως σωστό... αλλά συμβαίνει!
3. 70 λεπτά δεν είναι λίγος χρόνος για Θ.Λ. [Εννοείται χωρίς αργή Δοξολογία, Δύναμις, και με σύντομο Χερουβικό]. Σε αρκετές εκκλησίες η Θ.Λ. αρχίζει 8:30 και τελειώνει 9:40...

υ.γ.1: εκκλησιαστικός κανόνας δεν υπάρχει... μήπως υπάρχει στρατιωτικός κανονισμός; πολλά λειτουργικά θέματα ρυθμίζονται με ιδιάζοντα τρόπο στο Στρατό...
υ.γ.2: καλώς ή κακώς στο Στρατό είσαι υποχρεωμένος να υπακούς σε διαταγές, σε ό,τι κι αν αφορούν αυτές, γι' αυτό χαλάρωσε... Αν κάτι γίνει παράτυπα, άλλος θα δώσει λόγο στον Μέγαλο Αρχιερέα...
 
Last edited:

ανδρέας2

Νέο μέλος
δεν είχε καμία ανάμειξη ο στρατός. Αυτό είναι σίγουρο. Όλα είναι στο χέρι του ιερέα.

μπορεί η Θ. ΛΕιτουργία σε 1 ώρα να βγαίνει, αλλά αν τρέχεις, ο παπάς λέει τις μισές ευχές και το χερουβικό διαρκεί 3 λεπτά επειδή ο παπάς έχει ήδη τελειώσει και σε αγριοκοιτάζει να πεις "Ως τον βασιλέα", κλάφτα...
 

ανδρέας2

Νέο μέλος
3. 70 λεπτά δεν είναι λίγος χρόνος για Θ.Λ. [Εννοείται χωρίς αργή Δοξολογία, Δύναμις, και με σύντομο Χερουβικό]. Σε αρκετές εκκλησίες η Θ.Λ. αρχίζει 8:30 και τελειώνει 9:40...
είναι και το άλλο..
Όταν έχουμε μαζευτεί 4 στρατιώτες, που γνωρίζουμε όλοι Βυζ. Μουσική, ψέλνουμε, έχουμε βιβλίο μπροστά μας και έχουμε την δυνατότητα να τα πούμε όλοι μαζί και να το ευχαριστηθούμε, σε χαλάει πολύ όταν κάποιος δεν σε αφήνει..

Πόσο μάλλον όταν αυτός είναι ο ιερέας..
 
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Του απαντάω πως δεν είναι υπαίθρια Θ. Λειτουργία αφού είμαστε μέσα στο εκκλησάκι. Λογικό να μην χωράει σε αυτό ένα ολόκληρο τάγμα νεοσυλλέκτων! Και τέλος πάντων θα μπορούσαμε να ξεκινάμε στις 7 παρα χωρίς μικρόφωνα (αφού το εγερτήριο είναι στις 07¨30) και 8 παρά που θα έρθουν οι νεοσύλλεκτοι να ανοίξουμε τα μικρόφωνα ώστε να ακούν και αυτοί.

τι να πει κανείς ....

Ἂν προβλέπεται ἐκ τοῦ προγράμματος νὰ ἀπουσιάζουν οἱ νεοσύλλεκτοι, ποιός ὁ λόγος νὰ γίνῃ ὄρθρος;
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
είναι και το άλλο..
Όταν έχουμε μαζευτεί 4 στρατιώτες, που γνωρίζουμε όλοι Βυζ. Μουσική, ψέλνουμε, έχουμε βιβλίο μπροστά μας και έχουμε την δυνατότητα να τα πούμε όλοι μαζί και να το ευχαριστηθούμε, σε χαλάει πολύ όταν κάποιος δεν σε αφήνει..

Πόσο μάλλον όταν αυτός είναι ο ιερέας..

όταν μπαίνει όμως Ανδρέα το ζήτημα της "προσωπικής ευχαριστήσεως" στη μέση, τα πράγματα γίνονται σχετικά... όχι μόνο για τον Ιερέα, αλλά και για τον ψάλτη... πρέπει να τηρείται μια ισορροπία κι απ' τις δύο πλευρές...
 

yannis007

Νέο μέλος
όταν μπαίνει όμως Ανδρέα το ζήτημα της "προσωπικής ευχαριστήσεως" στη μέση, τα πράγματα γίνονται σχετικά... όχι μόνο για τον Ιερέα, αλλά και για τον ψάλτη... πρέπει να τηρείται μια ισορροπία κι απ' τις δύο πλευρές...

δεν σε καταλαβαίνω... Αν δεν ευχαριστιέσαι αυτό που κάνεις πώς θα έρθεις σε εκείνη τη κατάσταση ώστε να ευχαριστήσεις το θεό?
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
δεν σε καταλαβαίνω... Αν δεν ευχαριστιέσαι αυτό που κάνεις πώς θα έρθεις σε εκείνη τη κατάσταση ώστε να ευχαριστήσεις το θεό?


Συνάδελφε, ξέρεις πόσες φορὲς ἔψαλα ἀγγαρεία κι ἔλεγα ἀμάν νὰ τελειώσω;

Ποιὸ τὸ πρόβλημα; Ὅλοι ἔχουμε τὶς ἔγνοιες μας καὶ τὶς μέρες μας ...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Συμφωνώ με domesticus.

Φίλε Ανδρέα ο ιερέας σας μάλλον βαριότανε, Θυμάμαι πάντως κ εγώ στο κέντρο μας είχε πει: Εξάψαλμο, Θεός Κύριος, Καταβασίες κ μετά κανονικά. Και Θεία Λειτουργία φυσιολογική, 1 ώρα 15 λεπτά.
 
Top