Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτη αντί κοινωνικού...

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Προχθές άκουσα ένα διακεκριμένο Ψάλτη να λέει την ώρα του κοινωνικού το "Θεοτοκε Παρθενε" του Π Μπερεκέτη.Τη γνώμη σας.
 

tasiosvas

Νέο μέλος
Προσωπικά δε θα ήθελα να εκθέσω τη γνώμη μου.
Θα ήθελα όμως πολύ να ακούσω τη γνώμη αυτού που το έψαλλε...:confused:
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Απλά απαράδεκτος.
Στην ώρα του χερουβικού δηλαδή, γιατί δεν λέει το "Ρόδον"; (...εκτός και το λέει...)

Το κοινωνικό βρίσκεται εκεί που βρίσκεται για έναν συγκεκριμένο λόγο και το κείμενό του δεν είναι ένα τυχαίο "μεγάλο" παπαδικό μάθημα.

Ακόμα το κοινωνικό δεν τελειώνει στο "Μετα φόβου Θεού" αλλά στο τέλος της Θ.Κοινωνίας. Διακόπτεται στο "Μετα φόβου Θεού" και συνεχίζεται αμέσως μετά για όση ώρα διαρκεί η Θ.Κοινωνία.

Καλό είναι οι ψάλτες να πιέζουμε και για τίποτ' άλλο εκτός από τον μισθό μας και να μην μας βάλουν παραπάνω υποχρεώσεις από αυτές που συμφωνήσαμε, όπως η κατα το δυνατόν ορθότερη τήρηση του Τυπικού. Δεν φταίνε για όλα οι παπάδες... ;)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Νεκταριε
Τι ψαχνεις να βρεις ; Αφου ξερεις οτι ο συγκεκριμενος ψαλτης η μαλλον
για την συγκεκριμενη ΜΙΚΤΗ !!! χορωδια που διευθυνει ο συγκεκριμενος ψαλτης ,υπαρχει ''ασυλια'' για το τι ψαλλει (ψαλλει ;) , ποτε το ψαλλει και
πως το ψαλλει .
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Απλά απαράδεκτος.

Σεμνααααα!!! οι εκφράσεις αυτές, χωρις να έχεις ιδίαν άποψιν περί του πεπραγμένου (που, πώς, γιατί), θα είναι προτιμότερον κα λείπουν. Μη γίνεσαι κριτής ωσεί "ασφαλτος". Ίσως φταίει και η "εξηζητημένη" ερώτηση. Ας εκφραστεί όποιος θέλει γενικώς, για το τί και το γιατί πρέπει να ψάλλεται το κοινωνικόν, για παράδειγμα.

Συγνώμην (που λέει και ο πατέρας μου) για την καλοπροαίρετη υπόδειξη.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Σεμνααααα!!! οι εκφράσεις αυτές, χωρις να έχεις ιδίαν άποψιν περί του πεπραγμένου (που, πώς, γιατί), θα είναι προτιμότερον κα λείπουν. Μη γίνεσαι κριτής ωσεί "ασφαλτος". Ίσως φταίει και η "εξηζητημένη" ερώτηση. Ας εκφραστεί όποιος θέλει γενικώς, για το τί και το γιατί πρέπει να ψάλλεται το κοινωνικόν, για παράδειγμα.

Συγνώμην (που λέει και ο πατέρας μου) για την καλοπροαίρετη υπόδειξη.

Για να υπερθεματίσω. Παρατηρώ μία τάση να κριτικάρουμε έντονα.Άλλο η κριτική σκέψη, άλλο η κριτική γενικώς και άλλο οι Κρητικοί (άσχετο). Καλό θα ήταν να βελτιώσουμε την πρώτη να ελλατώσουμε και να κάνουμεμε με διάκριση την δεύτερη και μιά και τ'ανέφερα να χαιρετίσουμε τους Κρητικούς (ξανά άσχετο).
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Σεμνααααα!!! οι εκφράσεις αυτές, χωρις να έχεις ιδίαν άποψιν περί του πεπραγμένου (που, πώς, γιατί), θα είναι προτιμότερον κα λείπουν. Μη γίνεσαι κριτής ωσεί "ασφαλτος". Ίσως φταίει και η "εξηζητημένη" ερώτηση. Ας εκφραστεί όποιος θέλει γενικώς, για το τί και το γιατί πρέπει να ψάλλεται το κοινωνικόν, για παράδειγμα.

Συγνώμην (που λέει και ο πατέρας μου) για την καλοπροαίρετη υπόδειξη.

Ευχαριστώ, για την επαναφορά στην τάξη. :) (κάποιος πρέπει να το κάνει κι αυτο)

"Μη κρίνετε ινα, μη κριθήτε" λέει και το ευαγγέλιο, και κάτι παραπάνω θα ξέρει... Τέλος πάντων, αν και δεν μπορώ να ξέρω φυσικά πως και τι για το παραπάνω συμβάν, μου φαίνεται "κάπως" να έχεις χρόνο για το "Θεοτόκε Παρθένε" του Μπερεκέτη και να μην λες κοινωνικό...;)
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Τις πράξεις να τις κρίνουμε, για τα πρόσωπα όμως να είμαστε προσεκτικοί.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ναι. Άλλωστε δεν ξέρω ποιος είναι αυτός που το έκανε. Ανωνύμως αναφέρθηκε στο αρχικό μήνυμα η πράξη.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Όπως και νάχει, όποιος κι αν το έκανε, για όποιο λόγο κι αν το έκανε, είναι λάθος και εντελώς άσχετο με τη συγκεκριμμένη στιγμή της ακολουθίας. Στο Κοινωνικό δεν λέμε κάτι για να περάσει η ώρα, αλλά κατά παράδοση των παλαιοτέρων λειτουργιών όπου διαβάζονταν ψαλτήρι, εμείς ψάλλουμε αργά έναν στίχο του Ψαλτηρίου σχετικό με την εορτή ή την ημέρα και το οποίο κατά το 99% τελιώνει με το αλληλούϊα. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Ιδιαιτέρως ένας Μητροπολιτικός Ναός πρέπει να είναι ψαλτικό παράδειγμα τυπικού. Ακόμα και εάν επακολούθησε Αρτοκλασία (δεν το γνωρίζω, δεν άκουσα την ακολουθία), το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Σε κάποιο γυναικείο μοναστήρι πριν από 3-4 περίπου χρόνια όπου έγινε μία Πατριαρχική Θ. Λειτουργία, ο χορός των μοναζουσών (ήταν επειηκώς υπέροχες) έψαλλε το Κοινωνικό και εφόσον ο κλήρος χρειάζονταν ακόμη περισσότερο χρόνο, έψαλλαν κάποια άλλη σύνθεση του ίδιου Κοινωνικού σε άλλο ήχο καθώς (εάν δεν απατώμαι) και ένα κράτημα. Η ανάγκη για περισσότερη ψαλμωδία δεν πρέπει να αναιρεί το τυπικό γραπτό ή άγραφο.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
...τα Ζωνιανά ζουν, αυτά μας οδηγούν...
:D

Τα Ζωνιανα ειναι ενα απο τα εκατονταδες χωρια της Κρητης . Και βεβαια
δεν ειναι η Κρητη .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Παραθετω ενα περιστατικο :
Ο μακαριστος Μητροπολιτης Ιεραπυτνης και Σητειας (μητροπολη της Κρητης
με εδρα την Ιεραπετρα) Φιλοθεος ο Βος , ιερουργουσε καποτε σε καποιο ναο
της μητροπολεως του . Ο ψαλτης αντι κοινωνικου , ξεκινησε να ψαλλει κατι
αλλο . Αμεσως βγαινει ο Φιλοθεος στην Ωραια Πυλη και απευθυνομενος στον
εν λογω ψαλτη , του λεει (μαλλον του φωναζει) με επιτακτικη φωνη :
Κοινωνικον . Και βεβαια ο ψαλτης αρχισε αμεσως να ψαλλει Κοινωνικον .
Ο Φιλοθεος ο Βος ειχε σπουδασει στην Ιερα Θεολογικη Σχολη της Χαλκης .
Ηταν ανδρας λογιος και ειχε μεγαλοπρεπες και επιβλητικο παραστημα . Ηταν
καλλιφωνωτατος , φιλακολουθος και πολυ τελετουργικος .
Επισυναπτω ηχητικο οπου θα ακουσετε τις εκφωνησεις των ''Κυριε Κυριε ..'' .
Νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να το ακουσετε .
Ειναι απο την πανηγυρη του Ιερου Ναου Του Τιμιου Σταυρου Ιεραπετρας στις
14-9-1973 . Να σημειωθει οτι κατα την πανηγυρη αυτη , εψαλλε δεξια ( απο
το Εσπερινο) ο αειμνηστος Θρ. Στανιτσας (ο Φιλοθεος τον γνωριζε απο την
Χαλκη και την Κων-λη) και αριστερα ο αειμνηστος μουσικολογος , καθηγητης
του Πανεπιστημιου και ιδρυτης της Βυζαντινης Χορωδιας του Δημου Ηρακλειου
Γιωργος Αμαργιαννακης .
 

Attachments

  • 3'27''=ΦΙΛΟΘΕΟΣ ο Βος=Κυριε Κυριε ..._new.mp3
    1.6 MB · Views: 55

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Τα Ζωνιανα ειναι ενα απο τα εκατονταδες χωρια της Κρητης . Και βεβαια
δεν ειναι η Κρητη .

Νομίζω ότι έγινε αντιληπτό πως αστειευόμουν. Πάντως ευχαριστώ για την διευκρίνηση και βέβαια να πω ότι συμφωνώ! Δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε ολόκληρο μέρος από ένα μεμονωμένο γεγονός!

Το ίδιο συμβαίνει και σε όλους τους άλλους τομείς φυσικά και στην ψαλτική!
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Τουλάχιστον δεν είπε το κοινωνικό Μ. Πέμπτης που λένε όλοι κατά τις αναστάσιμες ημέρες γράφοντας το τυπικό στα πεπαλαιωμένα υποδήματά τους. :)
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
ΕΟΡΤΗ ΤΩΝ ΕΙΣΟΔΙΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΝΑΟ Λ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΨΑΛΛΕΤΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΤΥΠΙΚΩΝ ΣΕ ΑΡΓΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΒΑΡΥ ΥΦΟΣ ΔΙΧΟΡΟΝ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΕΤΑΞΕ

[Σημείωμα συντονιστή: Σε παρακαλώ μήν γράφεις όλα κεφαλαία και μισές λέξεις "Λ", δές τους κανόνες του φόρουμ]
 
Last edited by a moderator:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Είναι πραγματικά κρίμα ένα από τα ωραιότερα σημεία της Θ.Λειτουργίας όπου μπορείς άνετα να ψάλλεις ένα αργό μάθημα όπως το κοινωνικό, να χάνετε είτε από την άγνοια-αδιαφορία των ψαλτών (π.χ. πολυέλαιος ή άλλο "εμπνευσμένο" άσμα την ώρα του κοινωνικού...), είτε από την άγνοια- Α Δ Ι Α Φ Ο Ρ Ι Α των ιερέων (π.χ. λόγος την ώρα του κοινωνικού).
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ο Στανιτσας απ'οσο ξερω εψαλλε παντοτε ''κοινωνικον'' η ελεγε με εμμελη
απαγγελια το ''Του δειπνου Σου ..'' (βλεπετε επισυναψη) συντομο και σπανιως
εμμελεστερο. Πολυελεους , καλοφωνικους , αργες καταβασιες κλπ , τα ελεγε μετα το ''Δι'ευχων ..'' , κατα την διανομη του αντιδωρου .
 

Attachments

  • 1'21''=ΣΤΑΝΙΤΣΑ΅= Του Δειπνου Σου(συντομο-παραδοσης) .mp3
    318.1 KB · Views: 53

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Νομίζω ότι και η ψαλμωδία του τροπαρίου της Μεγάλης Πέμπτης δέν είναι και η πιό κατάλληλη. Δεν ξέρω από πότε επικράτησε να λέγεται. Γνωρίζει κανείς για το "Αμήν. Αμήν. Αμήν. Ευλογημένος ο ερχόμενος εν ονόματι Κυρίου. Θεός Κύριος και επέφανεν ημίν"; Γιατί λέγεται στο Άγιον Όρος; Είναι τοπική παράδοση;
 

Vladimir

Παλαιό Μέλος
Υπάρχουν κάποιες μαρτυρίες για το πως έψαλλαν Κοινωνικά στον Πατριαρχικό Ναό στον 18 - 19 - αρχ. 20 αιώνα; Άκουσα ότι ο Π. Νεοχωρίτης είπε ότι άρχησαν να ψάλλουν "Του Δείπνου..." εκεί μόνο στον 20 αιώνα. Ο Γ. Μηχαλάκης μου έγραψε ότι Α. Βουδούρη κάπου στα βιβλία του λέει για πως τα έψαλλαν τον χρόνο του, αλλά Γ.Μ. δε θυμάται ακριβώς που ήταν αυτό. Μπορεί κάποιος να ψάξει αυτό το σημείο; Αλλά και στις άλλες πηγές - αναφέρεται αυτό κάπου;
 
Top