[Ψάχνω] Δάσκαλο Βυζαντινής μουσικής

imamalis

Νέο μέλος
Χριστός Ανέστη,
Θα ήθελα να βρώ κάποιον δασκαλο βυζαντινής μουσικής,είχα ξεκινήσει μια προσπάθεια παλιότερα αλλά απέτυχε, ειμαι 34χρ. Εχω κάνει καποιους μήνες σε μια μητρόπολη κάποια μαθήματα και ότι γνωρίζω είναι πρακτικά και απο βιβλία με cds που είχα αγοράσει.
Ο σκοπός μου είναι να εξυπηρετω μια εκκλησία στην επαρχία με λίγο κόσμο σαν αριστερός ψάλτης, οπότε χρειάζομαι ενα δασκαλο ο οποίος θα μου μάθει μουσικά και θα με μάθει να στέκομαι κ στο αναλόγιο.

Μένω στη Ν Ιωνία Αττικής και τα ωράρια που μπορώ ειναι μόνο απογεύματα μετα τις 5:30 και Σαβατοκύριακα. Αν μπορεί κάποιος στο χώρο του γιατι έχω και 2 μικρά παιδιά να με εξυπηρετήσει ας μου στείλει ότι χρειάζεται κ το κόστος των μαθημάτων να το συζητησουμε.

Σας ευχαριστώ για τη φιλοξενία σας,


Χριστός Ανέστη

Φιλικά,
Ηλίας
 
Βλέπω φίλε Ηλία ,απο τα μηνύματα σου ,πως αναζητείς δάσκαλο απο το 10 .
Αν απο το 10 είχες ξεκινήσει μαθήματα ,θα είχες τωρα οχι πτυχίο ,αλλα δίπλωμα που λέει ο λόγος .
Τι φταίει;
Δεν βρήκες δάσκαλο ,δεν σε ικανοποίησε αυτός που βρήκες ,δεν ασχολήθηκες σοβαρά ;
Τι απο ολα ,διαφώτισε μας ,για να μπορέσουμε και εμείς με τη σειρά μας ,αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε ...
 

imamalis

Νέο μέλος
Αρχικά ειχα ξεκινήσει στη μητρόπολη όπου τα μαθήματα γινόταν με πολύ αργούς ρυθμούς.
Στη συνέχεια ξεκίνησα με κάποιον δάσκαλο αλλά λόγο κόστους το σταμάτησα.
Μετά ήρθανε 2 παιδιά και μια πιεστική δουλειά το μόνο που προλάβαινα ήτανε να ακούω μόνο πρακτικά.

Τώρα έχει έρθει μια πιο ηρεμη σχετικά κατάσταση και έχω το χρόνο για μελέτη και διάβασμα.

Πιστεύω να σε κάλυψα.
 

imamalis

Νέο μέλος
Θα ήθελα να βρω άμεσα δάσκαλο αν κάποιος έχει κάποια πρόταση η γενικά κάτι που θα με βοηθήσει στην αναζήτηση και στην επιλογή αν έχει χρόνο ας μου στείλει . Σας ευχαριστώ και πάλι
Ηλίας
 

tomasn54

Μέλος
Άμεσα δάσκαλο τι εννοείς; Τι είναι η βυζαντινή μουσική, εγχείριση και τελειώσαμε. Άλλο δάσκαλο να σου μάθει τυπικό και τη σειρά των ακολουθιών και άλλο να σε μάθει να ψέλνεις σωστά. Αυτό θέλει το χρόνο του και ανάλογα με τη φωνή σου, μπορεί να μειωθεί η να αυξηθεί (ο χρόνος).Οπότε μαθαίνεις πρώτα τη σειρά και το άλλο έρχεται ανάλογα με την πρόοδό σου. Δεν έγινε και τίποτα αν ψάλλεις και κάτι λάθος. Τώρα από εκεί και πέρα το ψάχνεις μόνος σου, δόξα τω θεω τρόποι επικοινωνίας σήμερα υπάρχουνε, μην περιμένεις να αυτοπροταθούνε οι συνάδελφοι. Υπάρχει και το skype.Όρεξη να έχεις.Σου εύχομαι τα καλύτερα
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Πας καθημερινούς εσπερινούς στην ενορία σου; πας σε ακολουθίες να βοηθάς τον ιερέα και τον ψάλτη της γειτονιάς σου; Έτσι μαθαίνεις. Ούτε στα ωδεία ούτε στα ιδιαίτερα, τα οποία χρειάζονται μόνο να σου δείξουν τον δρόμο. Επίσης να έχεις τρέλα με την ψαλτική, αν δεν έχεις τρέλα δεν μαθαίνεις. Τα γράφω αυτά γιατί βλέπω ότι μεγάλη είναι η πλειοψηφία αυτών που θέλουν να μάθουν ψαλτική μόνο από τις σχολές που οι περισσότερες μην χαρακτηρίσω τι μάθημα κάνουν και πως μοιράζουν τα διπλώματα!
 

imamalis

Νέο μέλος
Σας ευχαριστώ όλους.
Ρωτάω για να μάθω.
Θα ξεκινήσω να παρακολουθώ εσπερινούς και όρθρους όπως είπατε.
Σας είπα ότι έχω μια εμπειρία απο πρακτικά cds και στο αναλόγιο πάω κάποιες φορές .
Άμεσα εννοώ να ξεκινήσω τα μαθήματα άμεσα όχι να μάθω σε 2 μήνες βυζαντινή μουσική:)

Σας ευχαριστώ όλους !!!
 
Top