Πώς και τι πρέπει να σκέφτεται ο ψάλτης, για να εκτελέσει σωστά, παραδοσιακά διαστήματα

Status
Not open for further replies.
Δεν θα απαντήσω στον καθέναν ξεχωριστά, διότι έτι μία φορά αποπροσανατολίσατε και μου χαλάσατε το θέμα.

Γενικά:
1) κ.Δασκαλάκη, συνεχίστε μόνος σας.
2ω.

3) Λοιποί αξιότιμοι συνάδελφοι, δεν βρίζω κανέναν, διότι δεν αναφέρομαι σε προσωπικό επίπεδο, αλλά σε μουσικό επίπεδο. Λυπάμαι που δεν το αντιλαμβάνεστε αυτό.

Ξαναλέω, λυπάμαι που δεν καταλαβαίνετε τι γράφω.
Το θέμα το έγραψα για να μείνει (να μείνουν αυτά που έγραψα προτού μπείτε και το χαλάσετε, όπως πάντα).

Ευχαριστώ όλους για το χρόνο και τον κόπο σας!! :)


[/B]
το οτι διαφωνουμε και με επιχειρηματα προσπαθουμε να δωσουμε ανταπαντησεις δε σημαινει οτι χαλασαμε το θεμα. ουτε εκτος θεματος ειμαστε.δε νομιζω οτι δεν καταλαβα τι γραψατε,δε μιλησα ουτε αοριστα ουτε με αφορισμους,αλλα χρησιμοποιησα τη μεθοδο και εψαξα αυτο που προτεινατε.μας ειπατε να μετρησουμε το καναμε,σας λεμε τωρα κατι και δεν το κανετε,γιατι προφανως δεν γινεται, δεν υπαρχουν τετοιες ηχογραφησεις.το θεμα φυσικα και θα μεινει και θα χρησιμευσει ως σημειο αναφορας για μελλοντικες ισως συζητησεις.αν μουσικα εκφραζεστε χαρακτηριζοντας αναστηματα του μεγεθους του χατζημαρκου νηπια, και οσους δε συμφωνουν με τις αποψεις σας φαλτσους, δικαιωμα σας να το κανετε, εγω θα αποφυγω χαρακτηρισμους, με ενδιαφερει η μουσικη και η αληθεια,και ο καθενας που διαβασε ας βγαλει τα συμπερασματα του.ευχαριστω ειλικρινα για την ευκαιρια που δοθηκε να ψαξω καινουρια πραγματα.καλη φωτιση και δυναμη σε ολους μας
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
το οτι διαφωνουμε και με επιχειρηματα προσπαθουμε να δωσουμε ανταπαντησεις δε σημαινει οτι χαλασαμε το θεμα. ουτε εκτος θεματος ειμαστε.δε νομιζω οτι δεν καταλαβα τι γραψατε,δε μιλησα ουτε αοριστα ουτε με αφορισμους,αλλα χρησιμοποιησα τη μεθοδο και εψαξα αυτο που προτεινατε.μας ειπατε να μετρησουμε το καναμε,σας λεμε τωρα κατι και δεν το κανετε,γιατι προφανως δεν γινεται, δεν υπαρχουν τετοιες ηχογραφησεις.το θεμα φυσικα και θα μεινει και θα χρησιμευσει ως σημειο αναφορας για μελλοντικες ισως συζητησεις.αν μουσικα εκφραζεστε χαρακτηριζοντας αναστηματα του μεγεθους του χατζημαρκου νηπια, και οσους δε συμφωνουν με τις αποψεις σας φαλτσους, δικαιωμα σας να το κανετε, εγω θα αποφυγω χαρακτηρισμους, με ενδιαφερει η μουσικη και η αληθεια,και ο καθενας που διαβασε ας βγαλει τα συμπερασματα του.ευχαριστω ειλικρινα για την ευκαιρια που δοθηκε να ψαξω καινουρια πραγματα.καλη φωτιση και δυναμη σε ολους μας

Δεν συμπεριλαμβάνεστε στους φταίχτες.

Το ότι νομίζετε ότι αναφέρθηκα στον Χ''μάρκο ως "νήπιο", σημαίνει ότι ΔΕΝ καταλάβατε τι έγραψα.΄
Έγραψα ΜΟΥΣΙΚΟ νήπιο και μάλιστα την εποχή που δέσποζαν ΜΕΓΙΣΤΟΙ ψάλτες (όταν ήταν στην ακμή τους, αυτό έγραψα).
Και τι πάει να πει "αναστήματα του μεγέθους μπλα μπλα μπλα";;;
Εμείς είμαστε που δίνουμε την αξία στον κάθε έναν.
Αν όλοι έλεγαν "σιγά μωρέ, ποιος είναι ο Χ''μάρκος", ε, δεν θα ήταν κανένας.
Αυτός, όπως και όλοι, έχουν ένα ταλέντο. Εμείς όμως είμαστε αυτοί που είτε του δίνουμε την αξία που του πρέπει, είτε του δίνουμε ΥΠΕΡαξία (όπως στους περισσότερους ψάλτες-φίρμες του 1950 κι έπειτα), είτε τον υποβιβάζουμε, όπως έχει συμβεί με τον Ιάκωβο, τον Τσολακίδη, τον Σόμπατζη και άλλους ψάλτες, οι οποίοι έμειναν αφανείς, γιατί δεν θέλησαν να γίνουν φίρμες και πρώτα ονόματα της πίστας, όπως μερικοί μερικοί (αναπτύχθηκε και η τεχνολογία (δίσκοι, σι-ντι κτλ) και ποιος τους πιάνει).
Στην εποχή τους ήταν μέγιστοι. Τώρα είναι 10ο υπόγειο. Εξέλιξη το ονομάζουν κάποιοι αυτό. Εγώ το ονομάζω καρκίνο και επιβλαβή μετάλλαξη, γιατί εξέλιξη συμβαίνει σε χιλιάδες χρόνια, όχι σε 100.

Αντικειμενικά πρέπει να αποδείξουμε ότι ο Α ή ο Β είχε ΟΝΤΩΣ μεγάλο μουσικό ανάστημα και αυτό πασχίζω να κάνω εγώ και σ'αυτό με βοηθάνε οι μετρήσεις. ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΩ ποιος αξίζει και δεν στηρίζομαι μόνο στο γεγονός ότι μου αρέσει η ψαλτική του, άρα ήταν μεγάλος ψάλτης. Όποιος χρησιμοποιεί αυτήν την λογική, είναι τουλάχιστον αντιεπιστημονικός.
Και όχι, δεν είναι ΌΛΟΙ φάλτσοι, όσοι διαφωνούν μαζί μου.
Οι συγκεκριμένοι που διαφωνούν, είναι όμως.
Όταν μετράς κάτι και είναι αντικειμενικά σωστό, αλλά κάποιος διαφωνεί, τότε αυτός κάνει λάθος κι όχι εσύ.

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις ηχογραφήσεις που έχουμε και ΜΟΝΟ. Θα εξάγουμε συμπεράσματα, αλλά το αν θα είναι στατιστικώς ορθά, θα το δούμε στην συνέχεια.
Με βάση τις ηχογραφήσεις που έχουμε θα εξάγουμε συμπεράσματα, οπότε, υπάρχει περιθώριο λάθους. Ας αφήσουμε και τους χαρακτηρισμούς, εφόσον όμως ΔΕΝ έχουμε στατιστικώς ορθά αποτελέσματα.

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να το συνεχίσετε το θέμα, γιατί θα βρείτε ΠΟΛΥ σημαντικά στοιχεία, αν ακολουθήσετε σωστή μεθοδολογία. Έχετε τα μέσα να το κάνετε.
Στο χέρι σας είναι.


Ευχαριστώ για τον χρόνο και τον κόπο σας!! :)
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Προς το παρόν, δεν έχω εγώ να προσθέσω κάτι άλλο στο θέμα.

Παρακαλώ τους συντονιστές να επιληφθούν του αιτήματός μου (αλλαγή τίτλου).

Κ.Δασκαλάκη, πάρτε όσες ηχογραφήσεις νομίζετε ότι χρειάζονται και μετρήστε τα διαστήματα, ώστε να βγει ένα ασφαλές συμπέρασμα. Εγώ σας εμπιστεύομαι.

Προς τους υπόλοιπους: θα με ενδιέφερε να μου γράψετε την δική σας γνώμη περί του "Πώς και τι πρέπει να σκέφτεται ο ψάλτης, για να εκτελέσει σωστά, παραδοσιακά διαστήματα (μαθηματικο-ψυχο-ακουστική προσέγγιση, βάσει σύγχρονης τεχνολογίας) (έτσι πρέπει να γίνει ο τίτλος).
Σας παρακαλώ να σταματήσετε επιτέλους και τα κηρύγματα, με ΟΠΟΙΑ διάθεση και να τα γράφετε. Δεν καταλαβαίνετε τι γράφω και το παρεξηγείτε (και Ω του θαύματος, είστε πάντα οι ίδιοι!!! Γιατί έτσι;;; Και γιατί να σας ακούσω, στο κάτω κάτω;; Είστε πχ 5 απ'τους τόσους χιλιάδες. Αν συμφωνούν κι άλλοι με εσάς, ας βάλουν Thanks.
Και μην συζητάτε για μένα εκτός φόρουμ!!! Συνεχώς φταρνίζομαι και λοξυγγιάζω και δεν μπορώ να ψάλλω!!! Επιτέλους πια!!)

Όσοι θέλετε να μοιάσετε του Ιακώβου, ελπίζω να καταλάβατε ότι υπάρχουν ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΑ αλλά ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΑ σημεία στο θέμα των διαστημάτων, καθώς και να είδατε τι θα έπρεπε να αντιληφθεί κανείς, ώστε να τα ψάλλει σωστά.

Όσοι θέλετε να μοιάσετε σε φίρμες και τα τραγουδάκια τους, του ΄50 κι έπειτα, να απευθυνθείτε στην πλειοψηφία.

Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και τον κόπο σας.
Ελπίζω να μην μου κρατάτε κακία, γιατί εγώ δεν κρατώ σε κανέναν (δεν είναι προσωπικό το θέμα, γι'αυτό και δεν σχολιάζω επί προσωπικού κανέναν και ειδικά τους ψάλτες. Η μουσική με ενδιαφέρει και λυπάμαι που δεν μπορείτε να το καταλάβετε, γιατί είναι πραγματικά πολύ απλό).
Εύχομαι να προχωρήσει αυτό το θέμα που άνοιξα και να μην γίνει άλλο ένα θύμα του "Καιάδα".

Καλή Πεντηκοστή να έχουμε.
Το Άγιον Πνεύμα ας φωτίζει τις ψυχές μας.

Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:
*με ενοχλει οταν ο συνομιλητης λεει συνεχεια δεν καταλαβαινετε και δεν καταλαβαινετε. σημαινει ελιτισμο και υποτιμηση της νοημοσυνης του συνομιλητη
* οταν λεω για αναστημα φυσικα και δεν εννοω το 1,95.
*καταλαβαινω οταν μου λενε "συνεχιστε μονος σας.." οτι τα επιχειρηματα αυτου που μου το λεει εχουν καταρρευσει.
*τα μηνυματα χαλανε οταν καποιος εφορμωμενος απο καπου, προσπαθει να επιβαλλει επιμονα μια αποψη, και δεν χαλανε οταν η αποψη του αντικρουεται και δεν μπορει να την επιβαλλει
*οποιος βαζει σημαια την ¨επιστημονικοτητα" να συνεχισει στη βαση της επιστημονικοτητας σε αυτα που του αντιτεινουν και να μην αποφευγει την απαντηση . το επιστημονικο οπως τιθεται στη συζητηση ειναι ακρως συγκεκριμενο και μετρησιμο. ας μετρησει οποιος θελει αυτα που ζητησα σε προηγουμενο μηνυμα, και να δωσει αποτελεσματα. οσο δεν το κανει θεωρω οτι εχει εσφαλμενη θεση και συμπερασματα
*οταν καποιος λεει συνεχεια ΦΑΛΤΣΟΙ, συνειρμικα παει ο νους μου στο ΝΟΘΟΝ απο εδω
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=23149
*οταν πετουν τα σπουργιτακια και ενα λοιδωρει τον αετο που πετα ψηλοτερα, δικαιωμα του να το κανει, οπως ειναι και δικαιωμα των υπολοιπων σπουργιτιων τουλαχιστον να χαμογελασουν με τα καμωματα του
*φασματογραφος υπαρχει πλεον στη διαθεση ολων των μελων του φορουμ ..........
*και το βασικοτερο.... η Εκκλησια ειναι Θεανθρωπινος οργανισμος, κεφαλη εχει το Χριστο. μεσα ειναι οι ανθρωποι με ολες τις αδυναμιες τους. επιμενω οτι η ασφαλεια ειναι εντος της. οσοι κατηγορουν στα μουσικα το πατριαρχειο ας απευθυνθουν επισημα στο πατριαρχειο για την αποψη και τη θεωρια τους, ειδαλλιως ας μεινουν απ εξω ξεκαθαρα.τιμια και καθαρα πραγματα.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
*με ενοχλει οταν ο συνομιλητης λεει συνεχεια δεν καταλαβαινετε και δεν καταλαβαινετε. σημαινει ελιτισμο και υποτιμηση της νοημοσυνης του συνομιλητη
* οταν λεω για αναστημα φυσικα και δεν εννοω το 1,95.
*καταλαβαινω οταν μου λενε "συνεχιστε μονος σας.." οτι τα επιχειρηματα αυτου που μου το λεει εχουν καταρρευσει.
*τα μηνυματα χαλανε οταν καποιος εφορμωμενος απο καπου, προσπαθει να επιβαλλει επιμονα μια αποψη, και δεν χαλανε οταν η αποψη του αντικρουεται και δεν μπορει να την επιβαλλει
*οποιος βαζει σημαια την ¨επιστημονικοτητα" να συνεχισει στη βαση της επιστημονικοτητας σε αυτα που του αντιτεινουν και να μην αποφευγει την απαντηση . το επιστημονικο οπως τιθεται στη συζητηση ειναι ακρως συγκεκριμενο και μετρησιμο. ας μετρησει οποιος θελει αυτα που ζητησα σε προηγουμενο μηνυμα, και να δωσει αποτελεσματα. οσο δεν το κανει θεωρω οτι εχει εσφαλμενη θεση και συμπερασματα
*οταν καποιος λεει συνεχεια ΦΑΛΤΣΟΙ, συνειρμικα παει ο νους μου στο ΝΟΘΟΝ απο εδω
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=23149
*οταν πετουν τα σπουργιτακια και ενα λοιδωρει τον αετο που πετα ψηλοτερα, δικαιωμα του να το κανει, οπως ειναι και δικαιωμα των υπολοιπων σπουργιτιων τουλαχιστον να χαμογελασουν με τα καμωματα του
*φασματογραφος υπαρχει πλεον στη διαθεση ολων των μελων του φορουμ ..........
*και το βασικοτερο.... η Εκκλησια ειναι Θεανθρωπινος οργανισμος, κεφαλη εχει το Χριστο. μεσα ειναι οι ανθρωποι με ολες τις αδυναμιες τους. επιμενω οτι η ασφαλεια ειναι εντος της. οσοι κατηγορουν στα μουσικα το πατριαρχειο ας απευθυνθουν επισημα στο πατριαρχειο για την αποψη και τη θεωρια τους, ειδαλλιως ας μεινουν απ εξω ξεκαθαρα.τιμια και καθαρα πραγματα.

Ας τα πούμε σε ΠΜ αυτά, γιατί εδώ είναι εκτός θέματος (κοινώς, χαλάει το θέμα. Το πιάσατε τώρα τι εννοώ;;;)

Ευχαριστώ! :)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητοί,

Το θέμα αυτό όπως διαπιστώνω συνεχίζει ατέρμονες συζητήσεις που έχουν γίνει και σε άλλα θέματα.

Σκέφτηκα να το κλειδώσω, αλλά δεδομένου ότι απουσίασα εκτός Ελλάδος για επαγγελματικούς λόγους, είπα να περιμένω μέχρι την επιστροφή μου να δω τι εξέλιξη θα έχει πάρει...

Βλέποντας ότι "μηδέν ωφελεί αλλά μάλλον θόρυβος γίνεται" κλειδώνω το θέμα.

Ευχαριστώ.
 
Status
Not open for further replies.
Top