Περί δημοσκοπήσεων του φόρουμ

T

Tzanakos_B

Guest
Αγαπητοι συναδελφοι και φιλοι. Σε πρηγουμενα σχολια μου, ειχα καταθεσει την αποψη μου για το θεμα των ''Δημοσκοπησεων'' . Ειτε προκειται για τους πεντε καλυτερους ψαλτες, ειτε προκειται για τους δεκα, ειτε για τους εκατο καλυτερους ψαλτες , ειτε τελος για τον καλυτερο ψαλτη ολων των εποχων....!!!. Στο θεμα αυτο παντα υπαρχει ο υποκειμενικος παραγοντας... Τα δημοσιευθεντα αποτελεσματα το εδειξαν. Τελικα , νομιζω , οτι τετοια θεματα, τα οποια αναφερονται σε Δημοσκοπησεις , Συγκρισεις , μαλλον βλαπτουν παρα ωφελουν.. Το ιδιο ισχυει και για τον καλυτερο ψαλτη ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ !!! Πιν απο τον ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ , ηχητικα ποιον εχουμε ακουσει ??? ΚΑΝΕΝΑ !!! Εζησαν ομως ψαλτες πολυ μεγαλης αξιας. Κλασσικο παραδειγμα ο Ι. ΚΟΥΚΟΥΖΕΛΗΣ, ο ΠΕΤΡΟΣ ΜΠΕΡΕΚΕΤΗΣ Ο ΓΛΥΚΥΣ, Ο ΔΑΝΙΗΛ Ο ΠΕΤΡΟΣ Ο ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΣ και τοσοι αλλοι... !!! Καταληγοντας θα ηθελα να πω οτι ολοι εμεις οι νεοτεροι , εχουμε τα ''γραπτα μνημεια'' δηλ. τα μουσικα κειμενα του ΠΕΤΡΟΥ και των αλλων Κλασσικων Μελοποιων, εχουμε ΜΕΛΩΔΗΜΑΤΑ, νεων Μελοποιων , και το πολυ σημαντικο '' ΗΧΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ '' Ολων των Μεγαλων Ερμηνευτων, απο ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ ΚΑΙ ΕΝΤΕΥΘΕΝ.. !!!! Καθε ενας απο μας αναλογα με το φωνητικο του ΤΑΛΑΝΤΟΝ , επιλεγει το ΔΑΣΚΑΛΟ και τα Μαθηματα που θελει και χαραζει την ΨΑΛΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ. !!!!!
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Οι δημοσκοπήσεις φυσικά και έχουν υποκειμενικό χαρακτήρα και αυτός είναι εξ αρχής ο σκοπός τους. Να σφυγμομετρήσουν μέσα από τις υποκειμενικές απόψεις κάποιων ειδημόνων ή απλά ενασχολούμενων με ένα θέμα μία υποκειμενικά επικρατούσα άποψη. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν αλλάζει ούτε την ιστορία, ούτε την αλήθεια, ούτε καν μία αντίθετη με την πλειοψηφήσασα άποψη. Το ότι θα θεωρηθεί καλύτερος ψάλτης ο τάδε δεν (πρέπει να) αλλάζει την όποια διαφορετική άποψη που θα έχει ο καθένας.

Γι' αυτό το λόγο θα ήταν πιο δόκιμο οι δημοσκοπήσεις να μην χρησιμοποιούν λέξεις όπως "είναι", αλλά αντ' αυτών λέξεις όπως "πιστεύετε, θεωρείτε, νομίζετε". Τέλος, για τον ίδιο λόγο δεν θα έπρεπε ο οποιοσδήποτε να επιλέγει τα πρότυπα ή τον δάσκαλό του βάση τέτοιων αποτελεσμάτων. Είναι απλά μία επικράτηση μίας καθαρά υποκειμενικής άποψης. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Ας μην δίνουμε σε τέτοια διαβήματα διαστάσεις που δεν έχουν και δεν θα έπρεπε να έχουν.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Οι δημοσκοπήσεις φυσικά και έχουν υποκειμενικό χαρακτήρα και αυτός είναι εξ αρχής ο σκοπός τους. Να σφυγμομετρήσουν μέσα από τις υποκειμενικές απόψεις κάποιων ειδημόνων ή απλά ενασχολούμενων με ένα θέμα μία υποκειμενικά επικρατούσα άποψη. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν αλλάζει ούτε την ιστορία, ούτε την αλήθεια, ούτε καν μία αντίθετη με την πλειοψηφήσασα άποψη. Το ότι θα θεωρηθεί καλύτερος ψάλτης ο τάδε δεν (πρέπει να) αλλάζει την όποια διαφορετική άποψη που θα έχει ο καθένας.

Γι' αυτό το λόγο θα ήταν πιο δόκιμο οι δημοσκοπήσεις να μην χρησιμοποιούν λέξεις όπως "είναι", αλλά αντ' αυτών λέξεις όπως "πιστεύετε, θεωρείτε, νομίζετε". Τέλος, για τον ίδιο λόγο δεν θα έπρεπε ο οποιοσδήποτε να επιλέγει τα πρότυπα ή τον δάσκαλό του βάση τέτοιων αποτελεσμάτων. Είναι απλά μία επικράτηση μίας καθαρά υποκειμενικής άποψης. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Ας μην δίνουμε σε τέτοια διαβήματα διαστάσεις που δεν έχουν και δεν θα έπρεπε να έχουν.

Αγαπητε συναδελφε , σε ευχαριστω που πρωτος εσυ , απαντησες στο σχολιο μου. ουσιαστικα οι αποψεις μας συμπιπτουν . θα διαφωνησω μονον στην τελευταια φραση του σχολιου σου '' Ας μην δινουμε διαστασεις σε τετοια διαβηματα που δεν εχουν και δεν θα επρεπε να εχουν '' .. Εδω ειναι το προβλημα οτι πολλοι δινουν και διαμορφωνεται , κατα τη γνωμη μου παντα , μια αυθαιρετη και εντελως υποκειμενικη ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΤΑΞΗ των Ιεροψαλτων απο τον Ναυπλιωτη και μετα. Εγω , Εσυ και καθε συναδελφος εχουμε ως προτυπο τον ψαλτη που μας εκφραζει και τον ακολουθουμε. [ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΑΣ ] !! Απο εκει και περα , καθε Δημοσκοπηση και συγκριση , πιστευω οτι δεν μας επηρεαζουν.. Απλα δημιουργουν ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ και το χειροτερο προσβαλλουν τη μνημη οσψν δεν ζουν και μειωνουν την αξια οσων ζουν... Και τελος ποσο ΗΘΙΚΟ και ΝΟΜΙΚΟ ειναι να κανουμε φανερες Δημοσκοπησεις για συγκεκριμενους καλλιτεχνες ?? Χαιρομαι γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια των συναδελφων στο Ψαλτολογιο, δεν πηρε μερος σε αυτες τις Λεγομενες Δημοσκοπησεις... Ισως στενοχωρησω καποιον η` καποιους φιλους αλλα '' Φιλος μεν Πλατων, φιλτατη δε η αληθεια '' . !!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Η απόδοση ενός Ιεροψάλτη, μικρής ή μεγάλης εμβέλειας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Τόσο, οργανικούς - κληρονομικούς, όσο και από επίκτητους.
Ανάλογα με το "πόση φωνή" έχει δώσει στον καθένα ο Κύριος (οργανικοί), αλλά και με το πόσο την καλλιέργησε & την καλλιεργεί αυτή την φωνή (επίκτητοι).
Επίσης, το κατά πόσο μουσικά καταρτησμένος - διαβασμένος είναι (επίκτητοι).
Όλα τα παραπάνω συνθέτουν την εικόνα ενός Ιεροψάλτη κρίνοντας τον βέβαια, καλλιτεχνικά. Γιατί υπάρχει & η πνευματική διάσταση που δεν φαίνεται και για την οποία τον τελευταίο λόγο - (κρίση) θα τον έχει Άλλος!
Τα κριτήρια της καλλιτεχνικής κρίσης δεν θα πρέπει να είναι μόνο οι φωνητικές ικανότητες (όγκος φωνής, μεγάλης έκτασης σε βάθος & σε ύψος, καλιφωνία κ.λ.π.), αλλά και οι μουσικές γνώσεις, που άλλες φορές φαίνονται από τον τρόπο εκτέλεσης μιας μελωδίας, ενώ άλλες φαίνονται από το γραπτό έργο κάποιου.
Υπάρχει ο κίνδυνος κρίνοντας με "την κατ' όψιν κρίσην", που στην περίπτωσή μας είναι "ακουστική" κι όχι "με την δικαία", που θα είναι οι πνευματικές - μουσικές γνώσεις κάποιου, να εκφέρουμε άδικη ή λανθασμένη άποψη.
Χαρακτηριστικά, αναφέρω το δάσκαλο, ερευνητή & Άρχοντα Αβραάμ Ευθυμιάδη.
Η φωνή του τον αδικούσε, γι΄αυτό όταν έψαλε δεν "σου γέμιζε τ' αυτί" ότι θα μπορούσε να ήταν "τέρας" μουσικής μόρφωσης. Άποψη που είναι αντικειμενικά αποδεκτή και φαίνεται από το έργο που μας έχει αφήσει.
Επομένως ας μην κρίνουμε μόνο απ' "την κατ' ακοήν κρίση" αλλά "την δικαία"!
 
T

Tzanakos_B

Guest
Η απόδοση ενός Ιεροψάλτη, μικρής ή μεγάλης εμβέλειας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Τόσο, οργανικούς - κληρονομικούς, όσο και από επίκτητους.
Ανάλογα με το "πόση φωνή" έχει δώσει στον καθένα ο Κύριος (οργανικοί), αλλά και με το πόσο την καλλιέργησε & την καλλιεργεί αυτή την φωνή (επίκτητοι).
Επίσης, το κατά πόσο μουσικά καταρτησμένος - διαβασμένος είναι (επίκτητοι).
Όλα τα παραπάνω συνθέτουν την εικόνα ενός Ιεροψάλτη κρίνοντας τον βέβαια, καλλιτεχνικά. Γιατί υπάρχει & η πνευματική διάσταση που δεν φαίνεται και για την οποία τον τελευταίο λόγο - (κρίση) θα τον έχει Άλλος!
Τα κριτήρια της καλλιτεχνικής κρίσης δεν θα πρέπει να είναι μόνο οι φωνητικές ικανότητες (όγκος φωνής, μεγάλης έκτασης σε βάθος & σε ύψος, καλιφωνία κ.λ.π.), αλλά και οι μουσικές γνώσεις, που άλλες φορές φαίνονται από τον τρόπο εκτέλεσης μιας μελωδίας, ενώ άλλες φαίνονται από το γραπτό έργο κάποιου.
Υπάρχει ο κίνδυνος κρίνοντας με "την κατ' όψιν κρίσην", που στην περίπτωσή μας είναι "ακουστική" κι όχι "με την δικαία", που θα είναι οι πνευματικές - μουσικές γνώσεις κάποιου, να εκφέρουμε άδικη ή λανθασμένη άποψη.
Χαρακτηριστικά, αναφέρω το δάσκαλο, ερευνητή & Άρχοντα Αβραάμ Ευθυμιάδη.
Η φωνή του τον αδικούσε, γι΄αυτό όταν έψαλε δεν "σου γέμιζε τ' αυτί" ότι θα μπορούσε να ήταν "τέρας" μουσικής μόρφωσης. Άποψη που είναι αντικειμενικά αποδεκτή και φαίνεται από το έργο που μας έχει αφήσει.
Επομένως ας μην κρίνουμε μόνο απ' "την κατ' ακοήν κρίση" αλλά "την δικαία"!

Αγαπητε συναδελφε, βλεπω με χαρα οτι προσεγγιζεις αυτο το θεμα με διακριτικοτητα και τονιζεις οτι εκτος απο το φωνητικο ταλαντον ο ιεροψαλτης θα πρεπει να διαθετει και αλλα πολυ ουσιαστικα στοιχεια γιατι δεν ειναι απλα ενας καλλιτεχνης αλλα ανηκει στον κατωτερο κληρο και επιτελει θεαρεστον και πνευματικον εργον . '' ΔΙΑΚΟΝΙΑΝ'' !!!Γι αυτο το λογο πιστευω και το κατεθεσα , οτι Η Δημοσκοπηση φανερα μεταξυ των ψαλτων μαλλον βλαπτει, παρα ωφελει... Μπορουμε να μιλαμε για καποιον ψαλτη που τον γνωριζουμε πολυ καλα, αλλα δεν εχει νοημα να τοποθετουμε ολους τους ψαλτες σε μια σειρα , αξιολογωντας τους κυριως απο το φωνητικο τους ταλεντο και την τεχνικη τους καταρτηση. Κθε ψαλτης αποτελει μια ολοκληρωμενη Προσωπικοτητα !!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
θα διαφωνησω μονον στην τελευταια φραση του σχολιου σου '' Ας μην δινουμε διαστασεις σε τετοια διαβηματα που δεν εχουν και δεν θα επρεπε να εχουν '' .. Εδω ειναι το προβλημα οτι πολλοι δινουν

Οπότε συμφωνούμε, αφού όντως στις δημοσκοπήσεις κάποιοι δίνουν μία άλλη διάσταση από την πρέπουσα.

και διαμορφωνεται , κατα τη γνωμη μου παντα , μια αυθαιρετη και εντελως υποκειμενικη ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΤΑΞΗ των Ιεροψαλτων απο τον Ναυπλιωτη και μετα.

Αυτό που αναφέρω στο παραπάνω μήνυμά μου, είναι ακριβώς ότι δεν μιλάμε για αξιολογήσεις, αλλά προτιμήσεις. Το ότι σε μένα δεν αρέσει η φέτα, δεν αποτελεί κριτική για την φέτα, δεν κάνει την φέτα γενικώς κακιά, απλώς εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει, όσο σημαντικό ή ασήμαντο είναι αυτό. Το ότι ο Ναυπλιώτης ή ο Στανίτσας μπορεί σαν ηχόχρωμα ή οτιδήποτε άλλο να μην εκφράζει κάποιους, δεν τους μειώνει ούτε αυξάνει την όποια αξία έχουν για άλλους. Επίσης αυτές οι προσωπικές αρέσκειες δεν κατατάσσουν κάπου τα διάφορα πρόσωπα της ψαλτικής γενικά, το γούστο του καθενός δεν αποτελεί νόμο ο οποίος αρίζει την φύση και την τάξη των πραγμάτων. Πιστεύω ότι έχουμε παρεξηγήσει το μέγεθος της γνώμης μας και θεωρούμε ότι αποτελείται από τέτοια σημασία και μέγεθος, που με κάποιο τρόπο επιβάλλει κάτι σε κάποιους άλλους. Ας συγκρίνουμε εαυτούς με την απεραντοσύνη του σύμπαντος και μετά ας δώσουμε στην προτίμησή μας τέτοιες διαστάσεις...

Εγω , Εσυ και καθε συναδελφος εχουμε ως προτυπο τον ψαλτη που μας εκφραζει και τον ακολουθουμε. [ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΑΣ ] !! Απο εκει και περα , καθε Δημοσκοπηση και συγκριση , πιστευω οτι δεν μας επηρεαζουν..

Ακριβώς!

Απλα δημιουργουν ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ και το χειροτερο προσβαλλουν τη μνημη οσψν δεν ζουν και μειωνουν την αξια οσων ζουν...
Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα και θα επιστρέψω (όσο κι αν δεν το θέλω) στη φέτα. Υπάρχει κάποιος λόγος να διαφωνήσω με όποιον αρέσκεται σε αυτή την τροφή; Πρέπει ο άλλος με κάποιο τρόπο να με πείσει ότι πρέπει σώνει και καλά να μου αρέσει και μένα; Σε μένα αρέσει αυτό, σε σένα αρέσει το άλλο . (τελεία)
Και τελος ποσο ΗΘΙΚΟ και ΝΟΜΙΚΟ ειναι να κανουμε φανερες Δημοσκοπησεις για συγκεκριμενους καλλιτεχνες ??

Εάν μέσα από αυτές έβγαινε συμπέρασμα που συκοφαντούσε συναδέλφους, όντως πρόκειται για κάτι ανήθικο, αλλά μία δημοσκόπηση προτίμησης, δεν αποτελεί "θάψιμο" για κάποιον που απλά δεν προτιμάται τόσο πολύ όσο άλλοι. Το ότι εμείς δεν ξέρουμε πως να συμπεριφερθούμε σε μία δημοσκόπηση, δεν θα έπρεπε να καταργήσει αυτή την επιλογή καταγραφής των προτιμήσεών μας, πράγμα που αποτελεί χαρακτηριστικό της δημοκρατίας (στα χαρτιά τουλάχιστον).

Χαιρομαι γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια των συναδελφων στο Ψαλτολογιο, δεν πηρε μερος σε αυτες τις Λεγομενες Δημοσκοπησεις... Ισως στενοχωρησω καποιον η` καποιους φιλους αλλα '' Φιλος μεν Πλατων, φιλτατη δε η αληθεια '' . !!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.

Ως προσωπική άποψη απολύτως σεβαστή και ορθώς εξεφρασμένη. Ως γενικότερη αλήθεια όμως όχι. Ας κρατήσει ο καθένας την αλήθεια του, διότι και εδώ όπως και σε πολλούς άλλους τομείς διαφοροποιείται ανάλογα με την οπτική του καθενός, άσχετα εάν πάντα ακολουθείται από μία Α ή Β λογική.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Να προσθέσω και το εξής σε αυτά που λέει ο Χρήστος. Μια δημοσκόπηση δεν είναι εκλογές. Δεν βγάζουν αποτέλεσμα. Δείχνουν απλά τις προτιμήσεις όσων συμμετέχουν (εν προκειμένω των ψαλτών του φόρουμ).
Εϊναι ένας τρόπος να δούμε πώς σκέφτονται οι ψάλτες, ποια είναι τα κριτήριά τους. Τίποτε άλλο.

Προσωπικά με βοηθούν πάρα πολύ οι "ανταλλαγές" κριτηρίων και οι συνακόλουθες ανταλλαγές απόψεων. Έχω πλουτίσει τις γνώσεις μου.

Τώρα, για την επίμαχη δημοσκόπηση είχα γράψει κάπου:

Η προηγούμενη δημοσκόπηση ήταν αποκάλυψη για μένα, γιατί μου έδειξε ότι το τραγουδιστκό ψάλσιμο δεν επιβραβεύεται στη συνείδηση των ψαλτών
Απεναντίας, φάνηκε ότι στη συνείδηση των ψαλτών επιβραβεύεται η ψαλτική με αρχές.

Ειδικά εσείς κ. Τζανάκο, θα πρέπει να είστε πολύ ικανοποιημένος με τα κριτήρια των ψαλτών τη στιγμή που οι 3 από τους 4 ψάλτες που θεωρείται κορυφαίους (Ναυπλιώτης, Στανίτσας, Πρίγγος) είναι και οι 3 πρώτοι στις προτιμήσεις των ψαλτών.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Μια δημοσκόπηση δεν είναι εκλογές. Δεν βγάζουν αποτέλεσμα. ...

Μια (τέτοιου είδους) δημοσκόπηση δεν είναι παρά μια κουβέντα ανάμεσα σε φίλους ή και σε αγνώστους. Μερικές φορές μπορεί να βγάλει και αποτέλεσμα, δηλαδή συμπέρασμα, συχνά βγάζει πολλαπλά, ο καθένας διαφορετικό για τον εαυτό του. Κι ότνα ιδιαίτερα είναι μεταξύ φίλων ή έστω γνωστών με κοινά ενδιαφέροντα, όπως κατά τεκμήριο γίνεται εδώ, είναι και μια καλή ευκαιρία να βρεθούμε και να πούμε τα δικά μας, αφού δεν μπορούμε να το κάνουμε από κοντά.
Καμιά συζήτηση δεν είναι υποχρεωτική. Πολλές φορές μπορείς να συμμετέχεις και σιωπώντας.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Μια (τέτοιου είδους) δημοσκόπηση δεν είναι παρά μια κουβέντα ανάμεσα σε φίλους ή και σε αγνώστους. Μερικές φορές μπορεί να βγάλει και αποτέλεσμα, δηλαδή συμπέρασμα, συχνά βγάζει πολλαπλά, ο καθένας διαφορετικό για τον εαυτό του. Κι ότνα ιδιαίτερα είναι μεταξύ φίλων ή έστω γνωστών με κοινά ενδιαφέροντα, όπως κατά τεκμήριο γίνεται εδώ, είναι και μια καλή ευκαιρία να βρεθούμε και να πούμε τα δικά μας, αφού δεν μπορούμε να το κάνουμε από κοντά.
Καμιά συζήτηση δεν είναι υποχρεωτική. Πολλές φορές μπορείς να συμμετέχεις και σιωπώντας.

Κυριε Νεοκλη, οπως χαρακτηρισατε το θεμα των δημοσκοπησεων , [ ευκαιρια για μια καλη κουβεντα μεταξυ συναδελφων και φιλων.... ] συμφωνω απολυτα μαζι σας. Μακαρι να βρισκαμε τροπο, τοπο και χρονο να βρισκομαστε '' ζωντανα'' συναδελφοι και φιλοι να συζητουσαμε και να πιναμε και κανενα τσιπουρακι. Οι ψαλτες κατα κανονα ειναι κοινωνικοι, ευαισθητοι, μερακληδες και ψαλλουν γιατι το νιωθουν βαθια μεσα στην ψυχη τους !!! προσωπικα παρ οτι ειμαι 73 ετων εξακολουθω να ψαλλω γιατι αν σταματησω νιωθω οτι η ζωη μου τελειωσε.. πριν λιγο ακουσα τον ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗ στο '' Παντων προστατευεις αγαθη...'' και ειλικρινα εκλαψα.. Ο αειμνηστος το ''βγαζει μεσα απο την ψυχη του !!!!!! Με αγαπη ΧΡΣΤΟΥ. Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 
T

Tzanakos_B

Guest
Αγαπητοι κυριοι και φιλοι Γιωργο Μ. κ. Νεοκλη και Χριστο Τσακιρογλου Τα σχολια σας και η ευγενεια σας , με επεισαν οτι ημουν απολυτος σε ενα θεμα το οποιο τελικα ηταν μια ανταλλαγη αποψεων μεταξυ συναδελφων και φιλων για καταξιωμενους πρωτοψαλτες !! Δεν ξερω αν ειναι προτερημα η` ελαττωμα αλλα απο τον μακαριτη τον πατερα μου διδαχτηκα οτι , δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι και ισχυρογνωμονες στη ζωη μας γιατι παντα υπαρχει και η αλλη αποψη για οποιο δηποτε θεμα....αυτο συνηθως κανω στη ζωη μου και πολλες φορες εχω διαπιστωσει οτι σε καποιο θεμα εκανα λαθος... και ωφεληθηκα αναθεωρωντας καποιες θεσεις μου..... Στη ΖΩΗ αυτη ουδεις τελειος παρα μονον Ο ΚΥΡΙΟΣ !!!!!!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι ... στη ζωη μας γιατι παντα υπαρχει και η αλλη αποψη .

Εξ ου και το σχετικό ανέκδοτο:
- Καθηγητής: Πρέπει να γνωρίζετε, παιδιά μου, ότι στη ζωή τα πάντα είναι σχετικά και τίποτα δεν είναι απόλυτο.
- Ένας μαθητής: Είστε βέβαιος γι' αυτό κ. Καθηγητά;
-και ο Καθηγητής: Απολύτως!
 
T

Tzanakos_B

Guest
Εξ ου και το σχετικό ανέκδοτο:
- Καθηγητής: Πρέπει να γνωρίζετε, παιδιά μου, ότι στη ζωή τα πάντα είναι σχετικά και τίποτα δεν είναι απόλυτο.
- Ένας μαθητής: Είστε βέβαιος γι' αυτό κ. Καθηγητά;
-και ο Καθηγητής: Απολύτως!

Κυριε Μαουνη, οντως ωραιο το ανεκδοτο σας και διδακτικο. προσωπικα , απο την αρχη ημουν κατα των δημοσκοπησεων στο Φορουμ για τους καλυτερους Ιεροψαλτες , γιατι πιστευα οτι δεν ειχε καποια πρακτικη ωφελεια ,γενικα , γιατι οσες δημοσκοπησεις και να γινουν , παντα υπαρχει ο υποκειμενικος παραγοντας , οπως σε παρομοιες περιπτωσεις. Δυο , τρεις, ομως καλοι φιλοι μου εξηγησαν οτι επροκειτο για συζητηση φιλικη μεταξυ των μελων του Φορουμ με σκοπο ανταλλαγη αποψεων.. Και επειδη απ τη φυση μου δεν ειμαι απολυτος, συμφωνησα μαζι τους .... Αλλωστε ,οπως μου επεσημανε και ενας εκλεκτος φιλος μελος του Φορουμ , οι πρωτοι στισ προτιμησεις των συναδελφων, ηταν αυτοι τους οποιους παντα θεωρουσα κορυφαιους. Αυτα τα γραφω οχι για να δικαιολογησω τον εαυτο μου . Πιστευω οτι δεν ειναι χρησιμο να ειμαστε απολυτοι , αλλα πιστευω επισης οτι δεν ειναι φρονιμο να αλλαζουμε χωρις λογο τις αποψεις μας... Ευχαριστω, Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Κύριε Τζανάκο, συμφωνώ μαζί σας. Άλλωστε οι δημοσκοπήσεις από τη φύση τους δεν έχουν και δεν μπορεί να έχουν παρά μόνο σχετική σημασία και αξιολόγηση, αφού αποτυπώνουν τις τάσεις και τις προτιμήσεις σε κάποιο χρονικό και μόνο σημείο και την άποψη μόνον όσων συμμετέχουν σε αυτές.
 
Top