Ζωντανή Ηχογράφηση, Αγ. Βαρβάρα, New Jersey εν Αμερική

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Παιδιά, η ενορία μας της Αγ. Βαρβάρας, Toms River, New Jersey εδώ στην Αμερική αρχίζει και μεταδίδει τις ιερές ακολουθίες από το Διαδίκτυο. Η επίσημη ιστοσελίδα της κοινότητος είναι στο www.stbarbaranj.org, αλλά ακόμα δεν υπάρχει λινκ που να λέει LISTEN LIVE. Οπότε, σας την δίνω "χύμα" την διεύθυνση:

http://helloworld.com/global_frameset.aspx?target=myworld&ID=STBARBARA

Νομίζω πρέπει να χρησιμοποιείτε το Microsoft Internet Explorer, Version 6 (η μετά). (Προσπάθησα με το Firefox και δεν τα κατάφερα.) Μώλις πάτε εκεί, θα κάνετε κλικ τον ραδιοφωνικό πύργο στα αριστερα, και αμέσως θα δείτε τα αρχεία. Εάν μεταδίδουμε ζωντανά, θα το δείτε και αυτό στο δεξιό μέρος.

(Το πρώτο αρχείο από τους Χαιρετισμούς την περασμένη Παρασκευή αρχίζει με περίπου 20 λεπτά κενό βίντεο, διότι αρχίσανε την αναμετάδοση περίπου τόσο πρίν να βάλει "Ευλογητός" ο παπάς. Προς το παρόν, υπάρχει και ένα ακόμα αρχείο από την χθεσινή Λειτουργία της 2ας Κυριακής των Νηστειών.

Μώλις τελειώνουν οι ακολουθίες και κλείνουμε την σύνδεση, αμέσως αποθυκεύετε το βίντεο και μπορείτε να το δείτε.

Εγώ θα βρεθώ στον ναό πάλι την Παρασκευή για τους Χαιρετισμους, και φυσικά την Κυριακή.

Απόστολος
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Στην επίσημη ιστοσελίδα της ενορίας μας (Αγ. Βαρβάρα, Toms River, Νέα Ιερσέη εν Αμερική) επιτέλους βάλανε το λινκ που λέει "Live Broadcast". Θα πάτε στο www.stbarbaranj.org και θα το δείτε στο αριστερό μέρος. Αυτό το λινκ ανοίγει άλλο παράθυρο, όπου θα δείτε τα αρχεία στα αριστερά και την ζωντανή αναμετάδωση (εάν πράγματε είμαστε "στον αέρα") στα δεξιά. Απλώς θα πατήσετε το πράσινο τόξο για να αρχίσει το live.

Μήν ξεχάσετε ότι πρέπει να χρησιμοποιείτε το Microsoft Internet Explorer, Version 6 (η μετά). Δεν νομίζω να υπάρχει βοηθητικό για το Firefox. Πάντως, θα ψάξω... εάν βρω τίποτα, θα σας ανημερώσω.

Οι Χαιρετισμοί αρχίζουν στις 7:00 μ.μ. (ώρα Αμερικής, Eastern Daylight Time) την Παρασκευή το βράδυ. Την Κυριακή, ο Όρθρος αρχίζει στις 8:15 π.μ. και οι Θ. Λειτουργία στις 9:45 π.μ. Έχουμε μικτή χορωδία, αλλά ΧΩΡΙΣ αρμόνιο, και με παραδοσιακές μελωδίες. Εγώ ψαίλνω το Χερουβικό και το Κοινονικό, και τώρα για την Σαρακοστή ψαίλνω τα Λειτουργικά του Μεγ. Βασιλείου ("Άγιος, άγιος, άγιος", "Σε υμνούμεν", και "Την γαρ σην μήτραν").
 
Top