Ταξίδι στο Βελιγράδι

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Από 27-30 Αυγούστου βρέθηκα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων στο Βελιγράδι και στο περιθώριο των υποχρεώσεών μου είχα την ευκαιρία να γνωρίσω κάποια από τα εκεί μέλη του φόρουμ. Η αγάπη με την οποία με υπεδέχθησαν και η φιλοξενία της οποίας απήλαυσα δεν περιγράφονται εύκολα με λόγια. Παρόλο που προσκρούω στην ταπείνωση με την οποία είναι κεκοσμημένοι, εν τούτοις έχω υποχρέωση να ευχαριστήσω τους Владимир Антић (πρωτοψάλτη), Петар Козакијевић (λαμπαδάριο) και Вељко Василијев (τυπικάρη) του παρεκκλησίου της θεολογικής σχολής Βελιγραδίου.

Η ψαλτική στην πολύπαθη ομόδοξη χώρα της Σερβίας προχωράει μετά πολλού κόπου (έγραψα και σε άλλο θέμα για τις αντιδράσεις που υπάρχουν και οι οποίες ομολογώ ότι με άφησαν άφωνο! :eek:) , αλλά η αρχή έχει γίνει.

Στο επ' ονὀματι του Ευαγγελιστού Ιωάννου τιμώμενο παρεκκλήσιο, το οποίο λειτουργεί και ως ναός της Ελληνικής Κοινότητας του Βελιγραδίου, οι ακολουθίες τελούνται υποδειγματικώς, με ψαλτική μουσική και με σχεδόν αθρόα προσέλευση στη Θεία Ευχαριστία.

Να αναφέρω επίσης και την επ΄ ονόματι των Παμμεγίστων Ταξιαρχών τιμωμένη μονή στην κωμόπολη Ковиљ, όπου υπό την φωτισμένη καθοδήγηση του καθηγουμένου θεοφιλεστάτου Επισκόπου Εγερίας κ. Πορφυρίου η ψαλτική τέχνη καλλιεργείται και προοδεύει. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον πρωτοψάλτη της Μονής π. Ιερόθεο για την παραχώρηση στον γράφοντα και την "συνοδεία" του της χρήσης του αριστερού αναλογίου κατά τον πανηγυρικό εσπερινό του Οσίου Ραφαήλ του Χιλανδαρινού (29 Αυγ.).

Αυτά προς το παρόν και θα επανέλθω με οπτικοακουστικό υλικό.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Θα το ρωτήσω και θα σου πω... :D

Το επίθετό μου πάντως είναι Σομάλοβιτς! :D:D:D
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Τα μέλη της χορωδίας διδάχθηκαν από διδασκάλους που έμαθαν ψαλτική στην Αθήνα και είχαν μαθητεύσει είτε στον κ. Αγγελόπουλο είτε σε μαθητές του-συνεπώς αναπαράγουν αυτό που έμαθαν.

Όποιος ενδιαφέρεται να τους διδάξει κάτι άλλο είναι λἰαν ευπρόσδεκτος. :)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Φωτογραφικό υλικό:
1) Εν μέσω του λαμπαδαρίου και του πρωτοψάλτου
2) Στο κωδονοστάσιο του Ναού
3) Μονή Κόβιλ με τον πρωτοψάλτη της Μονής π. Ιερόθεο, τον πρωτοψάλτη και τον τυπικάρη της Θεολογικής σχολής
4) Ψαλμωδία των Λειτουργικών (από το Σύμβολο της Πίστεως μέχρι το άξιον εστι) εν μέσω εκκλησίας
 

Attachments

  • HPIM0486.jpg
    HPIM0486.jpg
    606.4 KB · Views: 59
  • HPIM0490.jpg
    HPIM0490.jpg
    882.6 KB · Views: 39
  • HPIM0500.jpg
    HPIM0500.jpg
    749.7 KB · Views: 47
  • HPIM0476.jpg
    HPIM0476.jpg
    627.9 KB · Views: 51
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Από 17-18 Δεκεμβρίου 2009 βρέθηκα και πάλι λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων στο Βελιγράδι και στο περιθώριο των υποχρεώσεών μου είχα την ευκαιρία να συναντήσω ξανά κάποια από τα εκεί μέλη του φόρουμ. Η αγάπη με την οποία με υπεδέχθησαν και η φιλοξενία της οποίας απήλαυσα πραγματικά δεν περιγράφονται εύκολα με λόγια. Παρέτεινα την παραμονή μου μέχρι την 21η Δεκεμβρίου ώστε να επισκεφθώ και την πόλη Σουμπότιτσα, στα Σερβο-ουγγρικά σύνορα. Παρά το χιόνι και το δριμύ ψύχος δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερα προβλήματα μετακινήσεων-ο κόσμος έχει μάθει εκεί να ζει και να κινείται στην κακοκαιρία. Βέβαια το Σάββατο 19/12 η ακολουθία του όρθρου άρχισε χωρίς ιερέα (δεν ξεκινούσε το αυτοκίνητό του λόγω παγετού!), αυτό ωστόσο μας έκανε να ψάλλουμε τους κανόνες σχεδόν στην ολότητά των, οπὀτε δεν μας χάλασε. :wink:

Για την ακολουθία της Κυριακής 20/12/2009 έγραψα στο οικείο θέμα. Το απόγευμα της ίδιας μέρας ψάλλαμε σε εσπερινό στον κεντρικό ναό της Σουμπότιτσας (Ανάληψη) και το πρωί της 21/12/2009 έδωσα συνἐντευξη στον ορθόδοξο ραδιοφωνικό σταθμό της πόλης.

Για μια ακόμη φορά σας μεταφέρω την αγάπη των Σέρβων μελών του φόρουμ οι οποίοι ωφελούνται τα μέγιστα από τις παρτιτούρες και τις ηχογραφήσεις που μπορούν να κατεβάσουν από εδώ. Ευχαριστώ και τα μέλη του φόρουμ κ.κ. Δημ. Καλπακίδη, Νεκτ. Θάνο, Χρ. Τσακίρογλου και Χρ. Ψωμιάδη για τις διορθώσεις συνθέσεών μου που εγράφησαν για χρήση από τους εκεί αδελφούς.
 
Top