Ιερά Μονή Οσίου Παταπίου - Λουτράκι

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Άκουσα αρκετό μέρος της ακολουθίας από το ραδιόφωνο και θέλω να καταθέσω την εντύπωσή μου για τον γυναικείο χορό: διατηρούσε άριστα το μέτρο ανάμεσα σε εκφραστική υπερβολή που καταντά γλυκερότητα από τη μία, και προσπάθεια ανδροπρεπούς επιτήδευσης που καταντά αφύσικη ξηρότητα από την άλλη.
Είναι ένας λιτός, ανεπιτήδευτος, που ενώ είναι βυζαντινά καταρτισμένος, διατηρεί όμως άριστα τη φυσική μελωδικότητα των γυναικείων φωνών.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Mε την ευκαιρία της αυριανής εορτής του οσίου Παταπίου ήθελα να υπομνήσω το συγκεκριμένο θέμα της χορωδίας της Μονής. Αν υπάρχει αναμετάδοση από τον σταθμό της εκκλησίας, ελπίζω να μπορέσουμε να ηχογραφήσουμε.

ΥΓ Επειδή κάποτε κάποιος με διόρθωσε, όταν είπα "άγιος Πατάπιος" και μου είπε "όχι άγιος, όσιος", παραθέτω το ακόλουθο παλαιότερο σχόλιό μου (που είχε γραφτεί για άλλο σκοπό, με καθαρά γλωσσικό, όχι θεολογικό προσανατολισμό).

"Το γεγονός ότι πολλοί άγιοι τής εκκλησίας προσφωνούνται συνηθέστερα «όσιοι» (π.χ. όσιος Πατάπιος) προκαλεί σε πολλούς την εσφαλμένη εντύπωση ότι πρόκειται για διακριτές ιδιότητες. Ως γνωστόν, οι άγιοι κατατάσσονται συμβατικά σε κατηγορίες (π.χ. μάρτυρες, ομολογητές, ιεράρχες, ασκητές κ.λπ.) ανάλογα με την ιδιότητά τους, ή καλύτερα τον τρόπο ζωής μέσω τού οποίου κυρίως κατέκτησαν την αγιότητα.
Όσιοι λοιπόν προσφωνούνται εκείνοι οι άγιοι που έζησαν ως μοναχοί ή ασκητές (π.χ. όσιος Αντώνιος, οσία Μαρία η Αιγυπτία κ.λπ.). Επομένως, η λέξη όσιος είναι υπώνυμο τού άγιος (= αποτελεί μέρος τής ευρύτερης σημασίας τού άγιος): όλοι οι όσιοι μπορούν να προσφωνούνται άγιοι, αλλά μόνο οι άγιοι που ήταν ασκητές ή μοναχοί μπορούν να προσφωνούνται όσιοι".​
 
Top