Ι Αρβανίτης: Ο άγγελος-Φωτίζου, πλ.Α' πεντάφωνος

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Και πάλι κυριολεκτικά την 11η ώρα!

Στο "τέρπου" η φθορά (Ατζέμ) να μπεί στην επόμενη Απόστροφο (αυτή με το Κλάσμα).
(Σημ. Ο άνω Βου επί το πλείστον φυσικός, εκτός από εκεί που είναι σημειωμένος με ύφεση)
 

Attachments

  • IArv-Katavasia 9h Pasxa-Pl A 5fwnos.pdf
    118 KB · Views: 480
Last edited by a moderator:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Μια ηχογράφηση της παρούσης συνθέσεώς μου.
Στην Αγία Ειρήνη το 2012, με τον αγαπητό Λυκούργο Αγγελόπουλο, ο οποίος αγαπούσε και εκτελούσε συχνά τα μελοποιήματά μου.
Εις ένδειξιν ευγνωμοσύνης και εις μνήμην του αιωνίαν.
 

Attachments

  • Ο άγγελος εβόα-Φωτίζου-πλΑ5φ.mp3
    4 MB · Views: 181

greek487

Tasos N.
Μια ηχογράφηση της παρούσης συνθέσεώς μου.
Στην Αγία Ειρήνη το 2012, με τον αγαπητό Λυκούργο Αγγελόπουλο, ο οποίος αγαπούσε και εκτελούσε συχνά τα μελοποιήματά μου.
Εις ένδειξιν ευγνωμοσύνης και εις μνήμην του αιωνίαν.

Να συμπληρώσω από τις εμπειρίες που είχα τη τιμή να ζήσω ... Μερικές φορές, ερχότανε ο Γιάννης ο Αρβανίτης στην Αγία Ειρήνη οδού Αιόλου αργά στη Λειτουργία λόγο αποστάσεως, επειδή είχε κίνηση κτλ. Με το που έμπαινε όμως στην εκκλησία και ανέβαινε στο αναλόγιο, αμέσως και χωρίς πληροφορία από τον μακαριστό Άρχοντα, τα παιδιά αμέσως μάζευαν και κατέβαζαν όλα τα βιβλία που είχαν ετοιμάσει να πούμε το Χερουβικό. Και ανέβαζαν γρήγορα γρήγορα (έφτασε η στιγμή να πούμε το Χερουβικό!) της πάρτες με συνθέσεις του Αρβανίτη. Αξέχαστες στιγμές!

Ευχαριστούμε για την ηχογράφηση (και για το υπέροχο Κοινωνικό του Μανουήλ Γούτα που εξήγησες πρόσφατα προς μνήμην και τιμήν του +ΛΑ)! Αιωνία του η μνήμη!

 
Last edited:
Top