[Ψάχνω] Φυλάττει ο Θεός

Μήπως ύπαρχει σε μουσικά σημάδια το "φυλάττει ο Θεός" που λέμε στο τέλος των πανηγυρικών εσπερινών?Ευχαριστώ!
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Μήπως ύπαρχει σε μουσικά σημάδια το "φυλάττει ο Θεός" που λέμε στο τέλος των πανηγυρικών εσπερινών?Ευχαριστώ!

Σωτήριε, δεν γνωρίζω αλλού τι γινέται (τυπικώς δεν προβλέπεται), εδώ στη Χίο το λέγανε και το λέμε στις πανηγύρεις, συνήθως μετά το "Δι' ευχών" για ευνόητους λόγους :wink:
Λάβε το με σημάδια (από χειρογρ. Γ.Γεμέλου)
 

Attachments

  • Fylattei o Theos.pdf
    208.6 KB · Views: 526

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Σωτήριε, δεν γνωρίζω αλλού τι γινέται (τυπικώς δεν προβλέπεται), εδώ στη Χίο το λέγανε και το λέμε στις πανηγύρεις, συνήθως μετά το "Δι' ευχών" για ευνόητους λόγους :wink:
Λάβε το με σημάδια (από χειρογρ. Γ.Γεμέλου)

Ενδιαφέρουσα τοπική παράδοση, σε αντιδιαστολή με την... "μονοπώληση" του πολυχρονισμού που αποτελεί... πανελλαδικό φαινόμενο :D

Ευχαριστίες πολλές για την ανάρτηση της σπάνιας αυτής σύνθεσης.
 
Last edited:

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Πάτερ, τίποτα δεν σας ξεφεύγει! Αντιληπτόν.
 
Σωτήριε, δεν γνωρίζω αλλού τι γινέται (τυπικώς δεν προβλέπεται), εδώ στη Χίο το λέγανε και το λέμε στις πανηγύρεις, συνήθως μετά το "Δι' ευχών" για ευνόητους λόγους :wink:
Λάβε το με σημάδια (από χειρογρ. Γ.Γεμέλου)

Ευχαριστώ πολύ κύριε Δημήτρη!!:) (του πλ α' είναι πιο όμορφο πάντως)..:)
 
Last edited:

PANAG

Παλαιό Μέλος
Σωτήριε, δεν γνωρίζω αλλού τι γινέται (τυπικώς δεν προβλέπεται), εδώ στη Χίο το λέγανε και το λέμε στις πανηγύρεις, συνήθως μετά το "Δι' ευχών" για ευνόητους λόγους :wink:
Λάβε το με σημάδια (από χειρογρ. Γ.Γεμέλου)

πρεπει να τοχω ακουσει απο τον συγχωρεμενο τον Χατζησταματη . Αλλα μου φερνει και μνημες απο την παιδικη μου ηλικία στα Καρδαμυλλα απο την εορτη του σταυρου και απο το πανυγηρι στο Ναγο της ΠΑΝΑΓΙΑς. Να ειστε καλα που με ταξιδεψατε .....
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Σωτήριε, δεν γνωρίζω αλλού τι γινέται (τυπικώς δεν προβλέπεται), εδώ στη Χίο το λέγανε και το λέμε στις πανηγύρεις, συνήθως μετά το "Δι' ευχών" για ευνόητους λόγους :wink:
Λάβε το με σημάδια (από χειρογρ. Γ.Γεμέλου)

Μια που το περιποιήθηκα λίγο για το αρχείο μου, το ανεβάζω και για κάθε άλλο ενδιαφερόμενο.
 

Attachments

  • Φυλάττει ο Θεός - ήχος βαρύς, πλ α - Γεωργίου Γεμέλου.pdf
    83.5 KB · Views: 137

Γεώργιος Μ.

Πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών...
Μια που το περιποιήθηκα λίγο για το αρχείο μου, το ανεβάζω και για κάθε άλλο ενδιαφερόμενο.


Κι εγώ με τη σειρά μου το περιποιήθηκα λίγο...

Ορίστε...δακτυλογραφημένο
 

Attachments

  • Φυλάττει ο Θεός, ήχος βαρύς, Γεωργίου Γεμέλου.pdf
    401 KB · Views: 108
Last edited:

Γεώργιος Μ.

Πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών...
Ορίστε και το δεύτερο "Φυλάττει ο Θεός" του πλ.α.

(για λάθη p.m.)

Σας ευχαριστώ.
 

Attachments

  • Φυλάττει ο Θεός, ήχ&#.pdf
    118.6 KB · Views: 109

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ορίστε και το δεύτερο "Φυλάττει ο Θεός" του πλ.α.
(για λάθη p.m.)
Σας ευχαριστώ.
Το πρότυπο αρχείο νομίζω πως στην δεύτερη σειρά από το τέλος το πρώτο σημαδόφωνο μάλλον πρέπει να είναι ολίγον με διπλή, παρόλο εμφανώς είναι ολίγον με κεντήματα.
Βέβαια επ' αυτού νομίζω πως θα πρέπει να διατυπώσουν την άποψή των οι ειδήμονες, διότι η διπλή είναι όμοια με τα κεντήματα.
Αγαπητέ Γεώργιε Ευχαριστίες πολλές για την καταγραφἐς.
Καλό μας βράδυ.
 
Last edited:
Top