Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών - Εγκύκλιο Σημείωμα Αρ. 26 - Περί των επιδομάτων του προσωπικού των Ι. Ναών

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Δεν έχω να απολογηθώ για κάτι .
εγώ ανέφερα το συμβάν ως ευτράπελο και τείνει να γίνει σοβαρό (ας αποσυρθεί ως εκτός θέματος.)
Δεν έπραξα προς ίδιον όφελος.
Δεν διεκδίκησα την θέση όταν προκηρύχτηκε , ούτε ο Δημήτρης και μάλιστα τάχτηκα υπέρ της υποψηφιότητας του νυν Πρωτοψάλτου.
Ο (τότε) πρόεδρος του συλλόγου , όταν μου είπε τα ίδια ...τον πήρε και τον σήκωσε .
Άλλοι συνάδελφοι επέλεξαν να έρθουν εκείνη την μέρα στον ναό και να κάνουν τις "μούμιες" .
Τέλος πάντων , δεν θέλω να μπω σε τέτοιου είδους κουβέντα γιατί δεν με εκφράζει .




Επί του θέματος , ξανά λέω ότι επιτελούμε λειτούργημα ,ψάλουμε για την ψυχούλα μας (και κάποιοι και για το ψώνιο μας ).
Από την άλλη , σωστό και δίκαιο να αμοίβεται ο Ιεροψάλτης για τον κόπο και την δέσμευση και "μάγκες" όσοι έχουν ψηλά κασέ και χαλάλι τους και τα δώρα και τα μπόνους και τα πριμ .

Γνωρίζω προσωπικά πάρα πολύ καλούς ψάλτες που συνειδητά δεν επιθυμούν δέσμευση σε ναό ,γιατί θεωρούν την αμοιβή πενιχρή ή τους Ιερείς "κακούς προϊσταμένους".

Δεν δέχομαι όμως πρακτικές γκαγκστερικές μέσα στην εκκλησία (ούτε από την μία πλευρά ούτε από την άλλη )
Ούτε απειλές , ούτε στάση εργασίας , ούτε ριγκ , ούτε μπουνιές , ούτε εκβιασμοί , ούτε τίποτα .
Θεωρώ φαιδρό και μόνο να το συζητάμε . Ξεχνάμε τότε τι είμαστε , ποιοι είμαστε και τι επιτελούμε .
Και αν σας γενναται το ερώτημα πως θα αντιδρούσα εγώ (και σε μένα επαναλαμβάνω για ακόμα μία φορά δεν καταβάλλεται το δώρο ) αν θεωρούσα τον εαυτό μου θιγμένο ή αν δεν με συνέφερε να ψάλλω με τόσο λίγα χρήματα , απλά θα αποχωρούσα , αλλά και πάλι όχι αιφνιδιαστικά και όχι εκβιαστικά .

Θα κοινοποιούσα την παραίτηση μου στον προϊστάμενο και στην επιτροπή , όπως και τους λόγους που με οδήγησαν σε αυτό και θα έφευγα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα ως φίλος και με ψηλά το κεφάλι.
Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς Παύλε , βιοπαλαιστής είμαι και εγώ μισθωτός με τρία παιδάκια και έχω ανάγκη τα λεφτά .
Σε συμφέρει κάθεσαι , δεν σε συμφέρει , χαιρετάς .
Διεκδίκησε και τα δίκαιά σου ,με κόσμιο τρόπο . Ως ψάλτης , όχι σαν κατσαπλιάς.
Γνωρίζω καλά ότι δεν θα αρέσουν σε αρκετούς αυτά που γράφω.
Εγώ είμαι αυτός που είπα από τους πρώτους ότι όντως κάποιοι ναοί και κάποιοι προιστάμενοι και επιχώριοι μητροπολίτες ευκαιρία γύρευαν και με το πρόσχημα της κρίσης τσεκούρωσαν τους ψάλτες .
Δυστυχώς , όμως για εμάς έχουν και το καρπούζι και το μαχαίρι.
Κάποιοι εκ των συναδέλφων είναι (και εργάζονται ) ως μουσικοί και τραγουδιστές , νύχτα.
Για ρωτήστε εκεί που πήγαν τα νυχτοκάματα ή αν καταβάλλεται το δώρο ...
Ούτε βαλτός είμαι , ούτε "τροϊκανός" .
Συνιστώ όμως περισσότερη σύνεση

καλά έκανες κ πήγες, για τον οποιοδήποτε λόγο πήγες.....
βέβαια, προφανώς πειραξε τους πρώην ψάλτες που έψαλλαν εκεί, αλλά τί να κάνουμε;
θα ρωτήσω γενικά κάτι (όχι σε σένα κ στον Αδελφό σου) :αν επαιρνε τηλ ο προΐστάμενος ενός ναού της πόλης κ δή του πολιούχου η του Μητροπολιτικού κ έλεγε ότι παρουσιάστηκε πρόβλημα με τους ψάλτες κ το απόγευμα ή αυριο που έχει πανήγυρη ο ναός δεν υπάρχει κάποιος να ψάλλει, κ ίσως ανάφερε ότι σε πρότεινε ο οικείος Μητροπολίτης, ΤΙ θα έκανες;;;;;
Το 90% θα πήγαινε να ψάλλει..... αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.

Απόστολε, επειδή είσαι στρατιωτικός, θα τα πώ τσεκουράτα:
αυτό με το νυχτοκάματο δε μου άρεσε. ή παπάς παπάς, η ζευγάς ζευγάς.
η ψάλτης θα είσαι ή τραγουδιστής. και τα δύο δεν παίζουν.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
.....

Επί του θέματος , ξανά λέω ότι επιτελούμε λειτούργημα ,ψάλουμε για την ψυχούλα μας (και κάποιοι και για το ψώνιο μας ).
Από την άλλη , σωστό και δίκαιο να αμοίβεται ο Ιεροψάλτης για τον κόπο και την δέσμευση και "μάγκες" όσοι έχουν ψηλά κασέ και χαλάλι τους και τα δώρα και τα μπόνους και τα πριμ .

Γνωρίζω προσωπικά πάρα πολύ καλούς ψάλτες που συνειδητά δεν επιθυμούν δέσμευση σε ναό ,γιατί θεωρούν την αμοιβή πενιχρή ή τους Ιερείς "κακούς προϊσταμένους".

Δεν δέχομαι όμως πρακτικές γκαγκστερικές μέσα στην εκκλησία (ούτε από την μία πλευρά ούτε από την άλλη )
Ούτε απειλές , ούτε στάση εργασίας , ούτε ριγκ , ούτε μπουνιές , ούτε εκβιασμοί , ούτε τίποτα .
Θεωρώ φαιδρό και μόνο να το συζητάμε . Ξεχνάμε τότε τι είμαστε , ποιοι είμαστε και τι επιτελούμε .
Και αν σας γενναται το ερώτημα πως θα αντιδρούσα εγώ (και σε μένα επαναλαμβάνω για ακόμα μία φορά δεν καταβάλλεται το δώρο ) αν θεωρούσα τον εαυτό μου θιγμένο ή αν δεν με συνέφερε να ψάλλω με τόσο λίγα χρήματα , απλά θα αποχωρούσα , αλλά και πάλι όχι αιφνιδιαστικά και όχι εκβιαστικά .

Θα κοινοποιούσα την παραίτηση μου στον προϊστάμενο και στην επιτροπή , όπως και τους λόγους που με οδήγησαν σε αυτό και θα έφευγα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα ως φίλος και με ψηλά το κεφάλι.
Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς Παύλε , βιοπαλαιστής είμαι και εγώ μισθωτός με τρία παιδάκια και έχω ανάγκη τα λεφτά .
Σε συμφέρει κάθεσαι , δεν σε συμφέρει , χαιρετάς .
Διεκδίκησε και τα δίκαιά σου ,με κόσμιο τρόπο . Ως ψάλτης , όχι σαν κατσαπλιάς.
Γνωρίζω καλά ότι δεν θα αρέσουν σε αρκετούς αυτά που γράφω.
Εγώ είμαι αυτός που είπα από τους πρώτους ότι όντως κάποιοι ναοί και κάποιοι προιστάμενοι και επιχώριοι μητροπολίτες ευκαιρία γύρευαν και με το πρόσχημα της κρίσης τσεκούρωσαν τους ψάλτες .
Δυστυχώς , όμως για εμάς έχουν και το καρπούζι και το μαχαίρι.
....

Τὰ εἶπες ὅλα Ἀπόστολε, πολὺ σωστά. Αὐτὸ θὰ πεῖ ἐπαγγελματίας σωστός, συνεπὴς καὶ τυπικός στὰ καθήκοντα καὶ στὰ δικαιώματα.

Ἑκτὸς κι ἄν πιστεύουν συνάδελφοι, πὼς ἅμα πιάσεις τὸν παπὰ ἀπὸ τὸ λαιμὸ (κυριολεκτικά!) καὶ σοῦ δώσει τὰ λεφτὰ ἐπειδὴ φοβᾶται μὴ τὸν δείρεις κι ἐπειδὴ διασύρεις παντοῦ τὸ ὄνομά του, ἐνῶ αὐτὸς ἐκτελεῖ γραπτὲς ἐντολὲς, κι ἐξτραδάκια δὲν ζουλάρει ἀπὸ τὸ Ταμεῖο, ἄν πιστεύουν πὼς αὐτὸ εἶναι ἐπαγγελματικό καὶ τίμιο.
 
Απόστολε, επειδή είσαι στρατιωτικός, θα τα πώ τσεκουράτα:
αυτό με το νυχτοκάματο δε μου άρεσε. ή παπάς παπάς, η ζευγάς ζευγάς.
η ψάλτης θα είσαι ή τραγουδιστής. και τα δύο δεν παίζουν.
Συμφωνώ και επαυξάνω ..(που λέμε και στο στρατό -για τις ποινές κυρίως..)
Απλά το ανέφερα επειδή ξέρω πλειάδα συναδέλφων που εργάζεται νύχτα.
Εκτός από το ηθικό μέρος (που εκεί νομίζω εστιάζεις ) , δεν βγαίνει και "τεχνικά " . Ελάχιστος ή καθόλου ύπνος , ξενύχτι (και ότι αυτό συνεπάγεται) , κόπωση , ταλαιπωρημένη φωνή,κ.λ.π.
 

Κοσμάς Ν.

β' ψάλτης Ι.Ν.Αγίας Σκέπης Παπάγου
Επιτελους καποια στιγμη ας δωσουν και οι Μητροπολιτες!!...
Αρκετα εδωσε ο απλος κοσμος!

ΥΓ Προτεινω οταν ερχεται ο Μητροπολιτης σε καποια ενορια ο οικειος ιεροψαλτης να αποχωρει,αλλα και ουτε αλλος συναδελφος να δεχεται να τον αντικαταστησει,προς ενδειξη διαμαρτηριας!..
Για να τους δω εγω μετα,ποιος θα λεει το Κυριε ελεησον και το Εις πολλα ετη;;....:rolleyes:
Ας μαζευτουν οι ψαλτες σε καθε Μητροπολη και να δρστηριοποιηθουν!

παιδιά , το πολύ "εἰς πολλὰ" βλάπτει σοβαρά..Καλύτερα να κοπεί..
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Δεν έχω να απολογηθώ για κάτι .
εγώ ανέφερα το συμβάν ως ευτράπελο και τείνει να γίνει σοβαρό (ας αποσυρθεί ως εκτός θέματος.)

Δεν κάλεσα σε απολογία σε κανέναν απλά ρώτησα τι έγινε
κ παράλληλα κατέθεσα κ την άποψή μου σε δημόσιο χώρο
συζήτησης.
Δεν έπραξα προς ίδιον όφελος.
Δεν διεκδίκησα την θέση όταν προκηρύχτηκε , ούτε ο Δημήτρης και μάλιστα τάχτηκα υπέρ της υποψηφιότητας του νυν Πρωτοψάλτου.
Ο (τότε) πρόεδρος του συλλόγου , όταν μου είπε τα ίδια ...τον πήρε και τον σήκωσε .

Δεν έχω τέτοια αξιώματα κ αν σε ενοχλεί η δημόσια άποψή μου
τότε παρακαλώ τους συντονιστές να σβήσουν τα επίμαχα μνμ
ώστε να μην δημιουργηθεί καμία αντιπαράθεση σε πρόσωπα συμπαθή.

Επί του θέματος , ξανά λέω ότι επιτελούμε λειτούργημα ,ψάλουμε για την ψυχούλα μας (και κάποιοι και για το ψώνιο μας ).
Από την άλλη , σωστό και δίκαιο να αμοίβεται ο Ιεροψάλτης για τον κόπο και την δέσμευση και "μάγκες" όσοι έχουν ψηλά κασέ και χαλάλι τους και τα δώρα και τα μπόνους και τα πριμ .
Γνωρίζω προσωπικά πάρα πολύ καλούς ψάλτες που συνειδητά δεν επιθυμούν δέσμευση σε ναό ,γιατί θεωρούν την αμοιβή πενιχρή ή τους Ιερείς "κακούς προϊσταμένους".
Δεν δέχομαι όμως πρακτικές γκαγκστερικές μέσα στην εκκλησία (ούτε από την μία πλευρά ούτε από την άλλη )
Ούτε απειλές , ούτε στάση εργασίας , ούτε ριγκ , ούτε μπουνιές , ούτε εκβιασμοί , ούτε τίποτα .
Θεωρώ φαιδρό και μόνο να το συζητάμε . Ξεχνάμε τότε τι είμαστε , ποιοι είμαστε και τι επιτελούμε .
Και αν σας γενναται το ερώτημα πως θα αντιδρούσα εγώ (και σε μένα επαναλαμβάνω για ακόμα μία φορά δεν καταβάλλεται το δώρο ) αν θεωρούσα τον εαυτό μου θιγμένο ή αν δεν με συνέφερε να ψάλλω με τόσο λίγα χρήματα , απλά θα αποχωρούσα , αλλά και πάλι όχι αιφνιδιαστικά και όχι εκβιαστικά .
Θα κοινοποιούσα την παραίτηση μου στον προϊστάμενο και στην επιτροπή , όπως και τους λόγους που με οδήγησαν σε αυτό και θα έφευγα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα ως φίλος και με ψηλά το κεφάλι.
Δεν μιλάω εκ του ασφαλούς Παύλε , βιοπαλαιστής είμαι και εγώ μισθωτός με τρία παιδάκια και έχω ανάγκη τα λεφτά .
Σε συμφέρει κάθεσαι , δεν σε συμφέρει , χαιρετάς .
Διεκδίκησε και τα δίκαιά σου ,με κόσμιο τρόπο . Ως ψάλτης , όχι σαν κατσαπλιάς.
Γνωρίζω καλά ότι δεν θα αρέσουν σε αρκετούς αυτά που γράφω.
Εγώ είμαι αυτός που είπα από τους πρώτους ότι όντως κάποιοι ναοί και κάποιοι προιστάμενοι και επιχώριοι μητροπολίτες ευκαιρία γύρευαν και με το πρόσχημα της κρίσης τσεκούρωσαν τους ψάλτες .
Δυστυχώς , όμως για εμάς έχουν και το καρπούζι και το μαχαίρι.
Κάποιοι εκ των συναδέλφων είναι (και εργάζονται ) ως μουσικοί και τραγουδιστές , νύχτα.
Για ρωτήστε εκεί που πήγαν τα νυχτοκάματα ή αν καταβάλλεται το δώρο ...
Ούτε βαλτός είμαι , ούτε "τροϊκανός" .
Συνιστώ όμως περισσότερη σύνεση

Συμφωνώ στα περισσότερα αν κ έθιξες πολλά θέματα
που χωρούν πολύ συζήτηση.
 
Top